Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

OMEGA 3 SUNT BUNE SAU NU ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
andy_latino_boy

andy_latino_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 18.03.2009
Buna am luat de la farmacie 30 de capsule OMEGA 3 de la ( Doppel Herz ) si am intrebat farmacista daca sunt bune.si o zis ca sunt cele mai bune pentru inima pentru tot,bla bla,infine am luat cu 20 de lei 30 de capsule, si vreau sa va intreb daca are efect sau numai Reclama e de ei ? si inca ceva legat de Vitamine ( pot sa iau Sicovit C + Magnezium B6 Premium pe amn2 de odata ? face rau ? sau nu ?

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Faptul ca ti-a spus ca sunt cele mai bune pentru inima iti dai seama ca le-a scos din burta, fara un studiu comparativ facut ca la carte sint vorbe. Firma e Ok, de incredere nu indienisme ieftine de 2 bani deci recomand, fa o dozare de colesterol acum inainte de tratament si dupa 3 luni si vedem daca au ajutat. Se iau 2 pe zi.
Alea 2 se pot lua impreuna (n-au vindecat pe nimeni n-au omorat pe nimeni :).

#3
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Omega 3 sunt un aliment necesar pentru orice organism, nu neaparat cei bolnavi de inima (in doze in jur de 1 gram pe zi).

Nu vor vindeca o boala de inima, insa imbunatatesc sanatatea vaselor de sange si reduc riscul de cheaguri. De asemenea, contribuie la reducerea trigliceridelor si imbunatatirea profilului colesterolului.

Cu scop de tratament, se consuma cam 3-4 grame pe zi, dar numai sub indrumarea medicului, deoarece pot prezenta risc de hemoragie interna.

Edited by Kaskadoru, 23 February 2011 - 23:23.


#4
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
P.S.
Suplimentele din link-ul pe care l-ai pus contin cam un sfert de gram de omega3 per capsula.

Cantitatea de omega3 din intreaga cutie (cu 30 capsule) echivaleaza cu 1.4 kg somon sau aproximativ 0.35 kg de macrou. Poate iesi mai bine daca vei cumpara pestele in loc sa cumperi capsule.

Dupa cum am spus, omega 3 este un aliment, nu un medicament :)

Edited by Kaskadoru, 23 February 2011 - 23:36.


#5
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ada, help! Influenteaza cumva omega actiunea statinelor? Se pot lua capsule de omega 3 in acelasi timp cu Sortis/Crestor/Vasilip? Mercic! :kisstogether:

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Studiul EPA Lipid Intervention Study (Japonia) a aratat o reducere cu 19% a evenimentelor cardiovasculare la cei care asociau 1800 mg eicosapentaenoic acid (EPA) alaturi de o statina.

During an average follow-up of 4.6 years, the researchers found a 19 percent reduction in major coronary events among patients taking EPA. Patients taking EPA also had 19 percent fewer non-fatal events including non-fatal heart attack, unstable angina, and coronary revascularization than people taking statins alone. However, the incidence of sudden cardiac death and death from heart disease did not differ between the groups.
"This study is further evidence of the benefit of omega-3 fatty acids for protecting against heart attacks and other cardiac events," said Dr. Dariush Mozaffarian, an assistant professor of epidemiology at Harvard Medical School and Harvard School of Public Health, and author of an accompanying editorial in the journal".


#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 diorama, on 27th February 2011, 19:43, said:

Ada, help! Influenteaza cumva omega actiunea statinelor? Se pot lua capsule de omega 3 in acelasi timp cu Sortis/Crestor/Vasilip? Mercic! :kisstogether:

nu se știe. În orice caz, dacă o influențează, o face ca să potențeze efectul statinei, în nici un caz nu-l scade. Ia-le liniștită împreună, da' ai grijă să nu faci diaree.

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu fac eu diaree, face prietenul meu :lol: . Intrebam pentru ca o farmacista (?) mi-a zis sa nu le dau combinate pentru ca scade efectul statinelor. Saru'mana de ajutor :kisstogether:

#9
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
in loc de omega 3 se poate consuma cu incredere sursa din care e obtinuta pastila: pestele.
niste hering afumat cred ca e mai bun decit pastila respectiva, si tine si de foame. si nu da diaree.

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Sint persoane care nu suporta mirosul pestelui, de ex consoarta mea lesina cand deschid conservele cu mortaciuni.

#11
durby

durby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2008
Și ce preparate recomandați ?

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
De la Doppelherz sau Mollers sirop/caps pentru ca sunt germane/norvegiene de calitate Singurele medicamente cu DHA si EPA sunt Omacor si Tevocor. Se poate consuma si ulei de in care are acid alfa linolenic, in organism se transforma in DHA dar rata de transformare e foarte mica, 2,7%.

Attached Files



#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Am citit acum vreun an un articol in care se afirma ca Omega 3 ar favoriza probleme la prostata, nu mai tin minte daca era vorba chiar de cancer sau doar adenom, drept pentru care am intrerupt tratamentul cu ulei de somon salbatic pe care il administram cainilor mei.

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Freddy12, on 26 august 2016 - 10:28, said:

Am citit acum vreun an un articol in care se afirma ca Omega 3 ar favoriza probleme la prostata, nu mai tin minte daca era vorba chiar de cancer sau doar adenom, drept pentru care am intrerupt tratamentul cu ulei de somon salbatic pe care il administram cainilor mei.
De Omega 3 am auzit si eu ceva zvonuri ca n-ar fi chiar bune (desi personal nu cred).....Dar acum ce conteaza daca sunt bune sau nu pentru ca oricum majoritate le consuma cu statine care fac ravagii in organism iar pe langa statine Omega 3 poti zice ca-i apa de ploaie.....

#15
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
cel mai bun e uleiul de krill, bate toti pestii la ciur... omega 3 de calitate

Edited by 3sat, 06 November 2016 - 16:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate