Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Caut indrumare !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
cosminee

cosminee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2011
Salut am deschis acest topic deoarece am nevoie de indrumare :D
Am 17 ani , 1.90 si 72kg ! La sala pot spune k ma descurc din punctul de vedere al programului si al exercitiilor ,avand in vedere k fac de 1 an de zile sala(1 an de zile mai ciudat =cu multe pauze ,antrenamente de mantuiala etc. ; avand in vedere ca eram la inceput )

Acum pot spune k stapanesc domeniul foarte bine ,mai putin cel de suplimente si administrarea lor .Asa ca daia am nevoie de niste sfaturi .

De curand m am apucat iarasi de sala si de data asta am zis sa mi cumpar si niste suplimente asa ca am inceput cu gfx8 si vitamine +plus 3-4 mese pe zi(consistente) dintre care 3 sunt bazate pe carne de pui vita porc .Acum intrebarea mea este urmatoare : sa zicem k eu am 4 antrenamente pe saptamana dimineata , cum ar fi recomandat sa iau gfx-ul ? inafara de 3 cupe dupa antrenament ,cealalta portie nu stiu cand sa o administrez :|

Acum as dori sa aflu si parerea voastra legata de acest supliment daca esti potrivit pentru mine ....si de altfel as dori sa aflu mai multe despre acest produs , pentru ca pe internet si pe cutie ,toate acele informatii ma cam baga in ceata ...pe scurt as vrea sa aflu foarte detaliat la ce ajuta acest produs :D ( Da stiu e anormal sa intreb duba ce l am cumparat)


                                                                                                                                                           Va multumesc !

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu zic sa arunci porcariile alea de suplimente, iti vor distruge ficatul. Ma mai duc si eu la sala (am 35 ani, 1.94 m si 110 kg), dar nu am simtit niciodata nevoia de a lua suplimente. Prefer o masa sanatoasa, fructe, legume, carne (evident), fara fast food, sucuri carbogazoase etc. La 17 ani e cam devreme sa iei suplimente.

#3
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
Deci la 17 ani stapanesti domeniul foarte bine? Stapanesti domeniul de cumparat suplimente, nu? CA intr-un an nici macar nu intelegi fizic ce trairi ai referitor la reactiile din muschi. Pe romaneste nici macar nu faci diferenta dintre o intindere si febra musculara. Mergi la sala, cu o alimentatie naturala, sanatoasa cum spune si colegul. Si lasa suplimentele deoparte cel putin 3 ani de acum incolo. La 17 ani cu suplimente vrei sa iti mai creasca o mana sau un deget in plus?...
Din pacate nu putem lupta cu industria asta de prafuri si cu cei care vand asa ceva. Nu ar trebui sa se vanda la liber chestiile astea. Doar in cluburi si doar sportivilor ce imbratiseasza performanta, dovedita. Ma tot intreb ce v-a invata pe voi cand ajungeti intr-un astfel de club. Sau doar va pun sa cumparati prafuri. Chiar nici un instructor nu promoveaza o alimentatie sanatoasa? De niste oua batute, de niste grau inmuiat, de ceapa, astea se mai folosesc azi? Sau sunt eu prea batran?

#4
cosminee

cosminee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2011
Intradevar sunteti prea extremisti , merge-ti pe ideea "Sub nicio forma suplimente".....aveti si voi partea voastra de adevar ca nu sunt chiar asa sanatoase ,dar nici sa zici ca sunt  asa nocive ! Veniti  cu argumente mai  serioase !

Va multumesc oricum pt sfaturi ...dar eu as vrea sa aflu cateva pareri in legatura cu antrenamentul meu si administrarea acestui supliment sau altui supliment recomandat pentru mine.

Principala mea dorinta este sa aflu in detaliu , beneficiile acestui produs GFX 8 ( sa aflu la ce folosesc toate acele ingrediente si sa aud cateva pareri din partea unora care au folisit acest produs)

#5
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 cosminee, on 24th February 2011, 01:06, said:

Principala mea dorinta este sa aflu in detaliu , beneficiile acestui produs GFX 8 ( sa aflu la ce folosesc toate acele ingrediente si sa aud cateva pareri din partea unora care au folisit acest produs)

Contine:
- proteine din zer 45
- glutamina - un tip de aminoacid http://www.doctor.in...ea_dupa_ef.html
- creatina - asta e pentru imbunatatirea performantelor musculare si crestere musculara
- arginina - reducerea grasimii
- taurina - din cate stiu, asta se gaseste si in energizate si nu ar fi buna


[ http://www.pronutrition.ro/client_pictures/img_ingredients/large/633396396140107500_TABEL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In legatura cu suplimentul, faci cum crezi tu.
Daca tu crezi ca te-a ajutat la sala gfx-ul, poti sa continui.
Totusi, nu mi-o lua in nume de rau, dar ai 1 an de sala, 1,90 si 72. Nu prea ai pus masa musculara in perioada asta sau...?

#6
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

 Charger, on 24th February 2011, 01:21, said:

- arginina - reducerea grasimii
- taurina - din cate stiu, asta se gaseste si in energizate si nu ar fi buna
Cum ajuta arginina la reducerea grasimii? Taurina se gaseste in energizante tocmai pentru a proteja inima de efectele negative ale substantelor continute de acestea.

cosminee
Pana la suplimente trebuie sa ai alimentatia si antrenamentul in ordine. Un supliment "recomandat pentru tine" nu exista pentru ca acestea pot avea efecte diferite la fiecare individ in parte.
Cred ca mie mi se facea rau de la atata carne...vezi ca mai exista si alte alimente.

Edited by Chrisforever, 24 February 2011 - 01:40.


#7
cosminee

cosminee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2011
Per total sunt multumit , deoarece pe tot parcursul asta de 1 an(7 luni+pauzele din vacante ,lenea...etc) ,fara suplimente am reusit sa trec de la 60kg la 72(foarte multa carne si mancare gatita care continea carne si legume),diferenta nu este asa vizibila daca e sa ma refer la aspectul fizic ,dar dintr-un slabanog de 1.90 cu 60kg , acum la 72 de kg pot spune k arat normal + plus ceva masa musculara ....asta avand in vedere k nu aveam niciun mushchi care sa iasa in evidenta(pe scurt nu aveam ce sa incordez )

Astept si alte pareri in legatura cu acest produs GFX 8 !



Imi place cum ai pus problema ...am inceput sa am si eu aceasi impresie ca exagerez cu carnea !
Ce altceva inafara de legume ,fructe, lactate as mai putea adauga ? De altfel fructele si lactatele sau gustarile de genul chec budinca cu branza sau placintele le pot numi acele mese dintre Mesele principale ?

Edited by cosminee, 24 February 2011 - 01:49.


#8
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Numeste-le cum vrei, pana la urma conteaza cum esti in urma consumului lor.
Stiu ca prin sali se discuta numai despre carnea de pui, asa e cand ramai in trecut si nu esti in stare sa te informezi putin. Pe langa ce ai zis tu mai exista si oua, peste, alune, seminte, nuci...

#9
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Chrisforever, on 24th February 2011, 01:33, said:

Cum ajuta arginina la reducerea grasimii? Taurina se gaseste in energizante tocmai pentru a proteja inima de efectele negative ale substantelor continute de acestea.

Quote

Cum actioneaza arginina
Printre rolurile acestui aminoacid in organism, se pot numara: marirea cantitatii de sperma, marirea imunitatii naturale si ajutorul in vindecarea ranilor. Deasemenea, aceasta permite metabolizarea depozitelor de lipide din organism si tonifica tesutul muscular. Asigura vioiciune fizica si mentala

Quote

De asemenea, suplimentele de arginina cresc masa si forta musculara, reducand, prin efort fizic, depozitele de grasime corporala.

Despre taurina, nu stiu care e treaba, de asta am spus ca "am auzit"
Am mai citit si ca taurina din energizante e produsa sintetic, de asta nu prea e buna.



 cosminee, on 24th February 2011, 01:49, said:

Per total sunt multumit , deoarece pe tot parcursul asta de 1 an(7 luni+pauzele din vacante ,lenea...etc) ,fara suplimente am reusit sa trec de la 60kg la 72(foarte multa carne si mancare gatita care continea carne si legume),diferenta nu este asa vizibila daca e sa ma refer la aspectul fizic ,dar dintr-un slabanog de 1.90 cu 60kg , acum la 72 de kg pot spune k arat normal + plus ceva masa musculara ....asta avand in vedere k nu aveam niciun mushchi care sa iasa in evidenta(pe scurt nu aveam ce sa incordez )

Atunci e bine.
Se vad progrese.  :peacefingers:

 cosminee, on 24th February 2011, 01:49, said:

Imi place cum ai pus problema ...am inceput sa am si eu aceasi impresie ca exagerez cu carnea !
Ce altceva inafara de legume ,fructe, lactate as mai putea adauga ? De altfel fructele si lactatele sau gustarile de genul chec budinca cu branza sau placintele le pot numi acele mese dintre Mesele principale ?

Orez, musli, lactate, oua, cartofi (mai putin prajiti).

Edited by Charger, 24 February 2011 - 11:31.


#10
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Ar trebui sa-ti gasesti sursele mai bine:
http://www.getfit.ro...e/arginina.html
http://en.wikipedia....ginine#Function
http://altmedicine.a.../a/Arginine.htm

Cat despre parerea lumii despre arginina ca supliment, in cartea Brink's Bodybuilding Revealed, multi spun ca in afara de efectul de pompare in timpul antrenamentului nu au vazut cine stie ce efecte ale administrarii l-argininei.

Edited by Chrisforever, 24 February 2011 - 12:33.


#11
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009
E clar, sunt eu prea batran pentru momentul acesta!! Aproppo ce carne manaci? Ce parte? Te-ai intrebat de ce prin sali nu se vorbeste decat de carne de pui? Nu stiu ,,profesorii'' alta carne?
Sa iti spun cum se facea acum 20 de ani. Mancam parti din animal. In functie de ce lucram, mancam... vita pentru fibre si piept de pui, creier de porc,  rezistenta, rinichi, inimi si pipote la definire. De peste ai auzit? Tot asa, mancam fiert, pe plita, sau la capac. Una e sa manaci un pic de rasol fript in sange si alta e sa il manaci fiert 2 ore. Oare unde mai sunt cartile si revistele dupa care lucram noi. Stiu ca multi sunteti tineri si aveti la dispozitie prea multe prafuri dar intrebati in jur poate gasiti colegi care isi aduc aminte ce inseamna sanatos. E usor sa iei doua linguri, sau sa faci un milkshake dar incearca si varianta mestecat indelung sa scoatem energia din fibra... Uite de curiozitate, incearca sa mesteci 20 de boabe de grau pana simti dulce in gura. Nu inghiti pasta rezultata. Fa asa 10 zile si dupa aia vino si spune-mi daca mai vrei X8.
Despre taurina http://ro.wikipedia.org/wiki/Taurină la 17 ani sa iei supliment de taurina inseamna ,,moarte sigura'',  nu stiu cum sa exprim corect aceasta ucidere cu buna stiinta a secretiei naturale... tot ce pot sa iti spun este ca in 5 ani vei tremura pe strada ca parkinson.
Despre arginina se recomanda la barbatii de peste 30-40 de ani care au abuzat sexual. Se recomnda in sterilitate masculina. Ai 17 ani. Ar trebui sa produci sperma ca un taur in calduri. Pentru ce arginina?!! Nu aduceti argumente cum ca uite ce alte beneficii are... Eu ma uit in primul rand la ce interdictii are: Avertizare: Acest supliment trebuie evitat de persoanele cu glacuom sau herpes simplex, cu excepția cazurilor când este prescris de medic. Nu utilizați produsul dacă ați avut infarct miocardic sau ați fost diagnosticat cu afecțiuni arteriale coronariene. Dooh. Sursele naturale de arginina sunt: semintele de floarea soarelui, susanul, painea cu tarate, orezul brun, faina de ovaz, floricelele de porumb, nucile, deserturile de gelatina naturala, ciocolata. Se gasesc la patiserii turte de tarate.
Vrei un inlocuitor natural? Propolis cu laptisor de matca si un baton de miere in fagure. Mestecate bine, nu inghiti, scuipi ceara.
Sa cad de pe scaun cand am citit intrebarea: ,,Ce altceva inafara de legume ,fructe, lactate as mai putea adauga ?" Nu ma mir ca stai cu ochii la borcan. Pai deja ti-am spus dintre carnuri si preparate ce sa cauti si sa mananci (creier, inima, pipote, piept pui, rasol vita, aripi de pui pe gratar, fudulii de curcan fripte pe tabla), paine integrala, turte tarate mestecate bine, seminte diverse si nuci, (nu alune), verdeturi si legume (praz, patrunjel, salata, varza, masline naturale kalamata, ardei gras, rosii, morcov, totul cat mai natural, nefiert) cartof copt, ceapa coapta, mar copt.
Super tare in linkurile date unu deja striga <<Poti folosi acest produs(la un pret foarte bun pe gram):>>  :lol: :D  la sala eu am invatat o lectie foarte importanta: Daca vine unu si isi face reclama si vinde ceva, sa fugi...

Edited by cvag3, 27 February 2011 - 00:17.


#12
sholo4ever

sholo4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.01.2011
lol foarte tare. daca bagi prafuri o sa-ti pierzi prietenii, o sa ti se lase muschii, o sa mori, faci infarct bla bla bla. DACA BEI PREA MULT O SA TI SE INTAMPLE ASTEA, DACA TE DROGHEZI O SA MORI SI O SA-TI PIERZI PRIETENII. DACA TE JOCI PREA MULT COUNTER-STRIKE O SA RAMAI IMPOTENT (NU ARE NICI O LEGATURA DAR MA DISTREAZA) De ce e asa de greu ca unii sa accepte ca suplimentele nutritive luate cu un anumit bun simt si cu o anumita cercetare si chiar cu recomandare de la un medic nu au ce sa faca rau? Majoritatea substantelor sunt produse de corp. fara ele am muri. Ele doar suplimenteaza corpul cu un adaos care ne ajuta. Si normal ca prea mult strica si ca nu trebuie sa bagi in tine ca spartul. Si daca bei 2 L de apa deodata nu e bine . Eu unul nu sunt de acord ca suplimentele nu sunt bune ba sunt de parere ca sunt foarte bune. Dar asta e opinia mea.

Cat despre GFX8 e un supliment care contine de toate. Proteine , carbohidrati, creatina etc.. pentru masa musculara
Se ia dimineata si imediat dupa antrenament
se recomanda hidratarea pentru continutul de creatina
Niste aminoliquid inainte de antrenament si e beton

#13
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Da, mai ales tampenia asta e superba:

 cvag3, on 27th February 2011, 00:16, said:

Despre taurina http://ro.wikipedia.org/wiki/Taurină la 17 ani sa iei supliment de taurina inseamna ,,moarte sigura'',  nu stiu cum sa exprim corect aceasta ucidere cu buna stiinta a secretiei naturale... tot ce pot sa iti spun este ca in 5 ani vei tremura pe strada ca parkinson.

Ce fibre gasesti matale in carnea de vita? Ce energie vrei sa scoti din ele?
Si tu, daca esti destept si ti se interzice, sa zicem, de catre medic consumul unei substante, tu nu mai iei substata aceea din suplimente si cauti sa o iei "natural" din alimente, cum ai dat tu exemplul argininei? Nu te auzi macar?

#14
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Primii doi care au postat dupa autorul topicului m-au lasat fara cuvinte. Nu pot sa cred ca exista oameni ca astia doi.
Puneti baieti mana si cititi si dupa aia va dati cu parerea pe forumuri.

#15
cvag3

cvag3

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.05.2009

 KenYa, on 1st March 2011, 16:49, said:

Primii doi care au postat dupa autorul topicului m-au lasat fara cuvinte. Nu pot sa cred ca exista oameni ca astia doi.
Puneti baieti mana si cititi si dupa aia va dati cu parerea pe forumuri.
KenYa Tinand cont ca in 2009 dadeai bacul estimez ca ai cam 20 de ani. Ca varsta. Cu sfiala in tastatura... eu am mai mult de 20 de ani de sala. Cam 25. Crezi ca am citit ceva in 25 de ani de sport? Dar de ceva experienta <live> putem vorbi? Eu am vazut evolutia ,,vanzarii de suplimente'' pe viu, tu doar ai citit despre ele. Nu pune in cuvinte 2 ani de sala, fara cuvinte.
chrisforever la 24 de ani ma asteptam sa citesti tot mesajul nu doar sa spicuiesti. Vezi undeva o imagine de ansamblu? Stiu ca si tu esti ,,expert'' in sfaturi despre alimentatie si suplimete dar tot la experienta revenim... 24 de ani. Ai cam 6-7 ani de sala si de citit etichete? Ca tenisman ar trebui sa stii mai multe despre alimentatie sanatoasa sau ai trecut la sala de forta si ai neglijat.
Ca si colegul vostru la 17 ani, nu ati auzit, si mai mult, nu ati vazut cum se poate distruge un om cu lingura. Cred ca ati prins ideia.
Nu sunt un fanatic luptator impotriva prafurilor si a altor shake-uri, va spun doar, incercati alimentatie naturala si veti avea rezultate mult mai bune. Cel putin vre-o 10 ani.
Nu am vrut nici sa fiu cinic referitor la varsta voastra insa obisnuiti-va ca ,,exista si oameni ca astia doi" care cred altceva despre produsele minune. Crede-ne noi nu citim doar etichetele si reclamele. Am trait pe pielea noastra suplimentul, lol. Doar ca tema de gandire: locuiti la oras, da? Cumparati oua de la supermarket? Credeti ca puteti folosi in alimentatie, o saptamana, oua de tara? Oua de gasca? Credeti ca sunt mai GRELE? Cum v-a arata ficatul dupa?
P.S. Poate stam intr-o zi la povesti sa aflati si voi ce foloseam noi ca suplimente inainte de competitii.

#16
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Sunt nitel mai mic, am 21 de ani, dar nu asta e relevant. Lasa-ne cu argumente penibile gen "am 20 de ani de sala si 50 la biceps" ca nu tin la noi. Poate fraieresti pustanii de 15-16 ani cu asa ceva, dar pe cineva care are o idee cu ce se mananca sportul asta nu prea tine.
Se vede ce stii dupa cum iti argumentezi perlele cu "am 25 de ani de sport".

Edited by Chrisforever, 04 March 2011 - 03:51.


#17
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
S-a discutat, s-a deviat. Avem topic pentru weight gainere->se inchide.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate