Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#6985
mitu334993

mitu334993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2009
Salutare ,
Pareri despre Hotel Kamelia  +  studiourile Semeli din Skala Potamia ?
Noi vrem sa mergem dupa 15 iunie , 8-9 nopti , auto propriu.
Puncte noi de frontiera ?

#6986
peter the bullet

peter the bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.07.2007

View Postplmokn, on 15th February 2010, 20:53, said:

Salut,

Vin si eu cu o intrebare:

A fost cineva la Hotel Esperides cu Supliment cina –Taverna Papalimani-
- 8 €/ persoana/ zi;? Cum se face asta? Au un meniu fix la taverna asta? E departe de hotel?Te saturi de 8 EUR? Din cate stiu eu nu prea iti ajung 8 EUR pentru o masa la o taverna normala. Ai vreo reducere?
Meniul fix sau sistemul all inclusive nu sunt indicate pentru Thassos (Grecia in general ). Risti sa te uiti lung la cei care mananca la liber tot felul de bunatati langa tine si platesc doar putin mai mult (10-12 E cu bere cu tot ). Am petrecut multe veri in Thassos asa ca iti pot recomanda sa mananci in fiecare seara la alta taverna ( vezi recomandarile din forum ). La meniul fix nu poti alege! Mananci ce ti se da.....Mergi la liber si nu vei pierde, din contra, vei castiga. In Skala Potamia ( Golden Beach) , in Thassos town, in Potos sau cam peste tot in insula vei putea manca linistit o portie intre 6-10 Euro
Cel mai scump fel la taverne sunt crevetii mari (jumbo tiger prawns) sau tentacule de caracatita (10-11 E), un peste (dorada) e cam 8 Euro iar in Potamia (restaurant Platanos) sau in Teologos o sa-ti lingi degetele daca alegi miel sau ied la protap, eventual kokoretzi sau pui la rotisor si bineinteles vinul casei. Eu am luat cu inima stransa la inceput vin la carafa , apoi a fost greu sa ne oprim (si ma pricep putin la vinuri... :naughty: )
La Korali Grill in Skala Potamia patronul e un tip de gasca si stie sa-si faca meseria ( iti recomand acolo scoici cu ciuperci si sos de branza- pare o tampenie pentru un roman dar e o alegere excelenta sau ardei umpluti cu orez si legume)
Recomandare pentru toti romanii: nu mai luati fratilor friptura de porc precum acasa, merita sa descoperiti si altceva din bucataria mediteraneana....unde Grecia reprezinta doar un inceput!
Oricum 50% din valoarea cinei o face compania..... Concediu placut si sper sa te intorci acasa un roman fericit , asta pana treci podul la Giurgiu....

#6987
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008
salutare! vad ca a inceput sa se anime iar topicul asta! iar ca sa fiu si eu in ton, pentru cei care vor sa mearga in grup, o oferta de luat in seama
http://www.shop-ella...139/indexro.htm

#6988
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
ma, cum reusiti sa dati voi la vile 40 - 50 euro/ noapte cand eu merg cu agentia de turism si dau 80 euro/saptamana (luna iunie) intr-o vila super ok (au mai fost si altii)?! Merg cu masina mea, desigur.

Dubios fratilor..

Edited by ferrellroo, 16 February 2010 - 00:20.


#6989
cupcake

cupcake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2009

View Postpeter the bullet, on 15th February 2010, 20:36, said:

Meniul fix sau sistemul all inclusive nu sunt indicate pentru Thassos (Grecia in general ). Risti sa te uiti lung la cei care mananca la liber tot felul de bunatati langa tine si platesc doar putin mai mult (10-12 E cu bere cu tot ). Am petrecut multe veri in Thassos asa ca iti pot recomanda sa mananci in fiecare seara la alta taverna ( vezi recomandarile din forum ). La meniul fix nu poti alege! Mananci ce ti se da.....Mergi la liber si nu vei pierde, din contra, vei castiga. In Skala Potamia ( Golden Beach) , in Thassos town, in Potos sau cam peste tot in insula vei putea manca linistit o portie intre 6-10 Euro
Cel mai scump fel la taverne sunt crevetii mari (jumbo tiger prawns) sau tentacule de caracatita (10-11 E), un peste (dorada) e cam 8 Euro iar in Potamia (restaurant Platanos) sau in Teologos o sa-ti lingi degetele daca alegi miel sau ied la protap, eventual kokoretzi sau pui la rotisor si bineinteles vinul casei. Eu am luat cu inima stransa la inceput vin la carafa , apoi a fost greu sa ne oprim (si ma pricep putin la vinuri... :naughty: )
La Korali Grill in Skala Potamia patronul e un tip de gasca si stie sa-si faca meseria ( iti recomand acolo scoici cu ciuperci si sos de branza- pare o tampenie pentru un roman dar e o alegere excelenta sau ardei umpluti cu orez si legume)
Recomandare pentru toti romanii: nu mai luati fratilor friptura de porc precum acasa, merita sa descoperiti si altceva din bucataria mediteraneana....unde Grecia reprezinta doar un inceput!
Oricum 50% din valoarea cinei o face compania..... Concediu placut si sper sa te intorci acasa un roman fericit , asta pana treci podul la Giurgiu....


kokoretzi sunt intestine de miel si capra condimentate?

#6990
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Kokoretzi sunt maruntaie de miel , oaie , berbec infasurate in mate de acelasi animal si binenteles condimentate si prajite la jar.
Attached File  DSCN1099.JPG   2.11MB   167 downloads

#6991
mitu334993

mitu334993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2009
Salutare ,
A fost cineva la Hotel Anna in Skala Potamia ?
Astept pareri , impresii eventual poze.
Multumesc !

#6992
laurentiucapac

laurentiucapac

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.04.2009

View Postcupcake, on 16th February 2010, 00:16, said:

kokoretzi sunt intestine de miel si capra condimentate?
Date la ele ca sunt o nebunie...
Un platou de calamari in Limenaria.10 euro.Cat sa mananci?
O carafa de vin rosu langa ele...mai facem nazuri? pentru 1-2 euro?cat este diferenta intre taverne?
In Tassos sa sti sa mananci, daca ajungi si mananci tot pizza...

View PostANDOX, on 16th February 2010, 00:30, said:

Kokoretzi sunt maruntaie de miel , oaie , berbec infasurate in mate de acelasi animal si binenteles condimentate si prajite la jar.
Attachment DSCN1099.JPG
Am o rugaminte Andox,
Terasa este in Limenaria ,langa posta, in fata portului?(seamana)
Daca este aceea se mananca foarte bine si ieftin.

Attached Files



#6993
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

eu merg cu agentia de turism si dau 80 euro/saptamana
E simplu - se platesc comisioanele ptr 2 ( DOUA ) agentii. Mai exact Agentiile de la noi nu lucreaza direct cu hotelurile/vilele de pe insula ci prin intermediul a doua agentii locale - care se ocupa si de programele si asistenta oferite turistilor local.

#6994
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Posteiffel, on 16th February 2010, 11:40, said:

E simplu - se platesc comisioanele ptr 2 ( DOUA ) agentii. Mai exact Agentiile de la noi nu lucreaza direct cu hotelurile/vilele de pe insula ci prin intermediul a doua agentii locale - care se ocupa si de programele si asistenta oferite turistilor local.
la care adaugi nesimtirea agentiilor romanesti de a se imbogati peste noapte.



View PostX3n0m0RpH, on 16th February 2010, 00:11, said:

ma, cum reusiti sa dati voi la vile 40 - 50 euro/ noapte cand eu merg cu agentia de turism si dau 80 euro/saptamana (luna iunie) intr-o vila super ok (au mai fost si altii)?! Merg cu masina mea, desigur.

Dubios fratilor..


80 euro/saptamana???? ar fi bine...nu cumva ai gresit ceva la socoteala?

#6995
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View PostX3n0m0RpH, on 16th February 2010, 00:11, said:

ma, cum reusiti sa dati voi la vile 40 - 50 euro/ noapte cand eu merg cu agentia de turism si dau 80 euro/saptamana (luna iunie) intr-o vila super ok (au mai fost si altii)?! Merg cu masina mea, desigur.

Dubios fratilor...
pai e destul de simplu...hai sa facem o socoteala: 80 de euro pe saptamana de persoana, banuiesc ca 7 nopti, in camera de 4 inseamna 280 de euro, pe care daca ii impartim la 7 rezulta 40 de euro/noapte/camera. iar 40-50 de euro pe noapte in luna iunie e multisor...parerea mea! pretul corect e in jur de 30-35 euro/nopate/camera. dar, bineinteles, depinde si de pretentiile fiecaruia...ganduri bune

#6996
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postrecul, on 16th February 2010, 12:29, said:

pai e destul de simplu...hai sa facem o socoteala: 80 de euro pe saptamana de persoana, banuiesc ca 7 nopti, in camera de 4 inseamna 280 de euro, pe care daca ii impartim la 7 rezulta 40 de euro/noapte/camera. iar 40-50 de euro pe noapte in luna iunie e multisor...parerea mea! pretul corect e in jur de 30-35 euro/nopate/camera. dar, bineinteles, depinde si de pretentiile fiecaruia...ganduri bune
greseala: 80 x 4 = 320...sa nu ma spuneti!!! iar 320 impartit la 7 = 45, 71...

#6997
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
gata, am rezervat si eu sa nu raman pe dinafara, m-am fript anul trecut, alergand pe insula pentru cazare, asa ca anul asta am decis sa fac rezervare si sa nu mai stau sa caut cand ajung pe insula.


am primit oferta de la Hotel Golden Sunset, skala Rachoni, sfarsitul lui august inceputul lui septembrie la 45 euro/camera/zi cu mic dejun (as fi vrut fara, dar nu se poate altfel) - oferta este mult mai buna fata de acum 2 ani.

primul pas l-am facut, urmeaza acum lunga asteptare si speranta ca vremea va fi mai buna ca anul trecut!


PS: recul, omul a zis 80 euro/saptamana nu am de unde sa stiu cate persoane se duc ... daca sunt doar 2 persoane? se ajunge la ceva absurd.
PS2: in anumite zone din grecia (nu stiu daca si pe insula) se practica 7 zile (6 nopti) pentru 1 saptamana.

Edited by AlinE, 16 February 2010 - 13:27.


#6998
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postmitu334993, on 15th February 2010, 20:18, said:

Salutare ,
Pareri despre Hotel Kamelia + studiourile Semeli din Skala Potamia ?
Noi vrem sa mergem dupa 15 iunie , 8-9 nopti , auto propriu.
Puncte noi de frontiera ?


Hotel Kamelia este ok. N-am stat, dar am prieteni care merg acolo de 6 ani. Au camere marisoare si in fata hotelului o plajuta mica printre pini. La inceput nu era amenajata in nici un fel, era salbatica, dar de vreo doi ani au pus umbrelute, sezlonguri.

#6999
cupcake

cupcake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2009

Quote

am primit oferta de la Hotel Golden Sunset, skala Rachoni, sfarsitul lui august inceputul lui septembrie la 45 euro/camera/zi cu mic dejun (as fi vrut fara, dar nu se poate altfel) - oferta este mult mai buna fata de acum 2 ani.

primul pas l-am facut, urmeaza acum lunga asteptare si speranta ca vremea va fi mai buna ca anul trecut!


ehh...nu ai cine stie ce de asteptat :lol:

Edited by cupcake, 16 February 2010 - 13:51.


#7000
bgdl

bgdl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.12.2009
Am o rugaminte Andox,
Terasa este in Limenaria ,langa posta, in fata portului?(seamana)
Daca este aceea se mananca foarte bine si ieftin.
[/quote]
Pt.laurentiucapac.

Vad ca esti cunoscator ....te plimbi cu folos prin Grecia .Bravo

Apar veteranii sau mi se pare mie?

Edited by bgdl, 16 February 2010 - 13:58.


#7001
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Pentru toti aceia care au laudat Thassos-ul !!!!!

Am citit toate cele aproape 400 de pagini scrise de voi  :deadtongue:
Am vazut ca toti laudati peisajele, mancarea din zona, mai ales plajele de acolo.
Am vazut ca toti v-ati declarat super incantati de concediile petrecute acolo.

Asa ca am trimis 40 de mailuri  :cursing: la pensiunile de acolo ( adresele le-am luat desigur tot din listele postate de voi), am primit cca 20 de raspunsuri, am ales cazarea ( vila Maria - Skala Potamia), am trimis avansul, asa ca poate imi face scandal sotia ca nu e frumos acolo  :angry: , ca sa vedeti ce va zic cand ma intorc  :photo:

#7002
laurentiucapac

laurentiucapac

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 120
  • Înscris: 25.04.2009

View PostJerome4, on 16th February 2010, 14:03, said:

Pentru toti aceia care au laudat Thassos-ul !!!!!

Am citit toate cele aproape 400 de pagini scrise de voi  :deadtongue:
Am vazut ca toti laudati peisajele, mancarea din zona, mai ales plajele de acolo.
Am vazut ca toti v-ati declarat super incantati de concediile petrecute acolo.

Asa ca am trimis 40 de mailuri  :cursing: la pensiunile de acolo ( adresele le-am luat desigur tot din listele postate de voi), am primit cca 20 de raspunsuri, am ales cazarea ( vila Maria - Skala Potamia), am trimis avansul, asa ca poate imi face scandal sotia ca nu e frumos acolo  :angry: , ca sa vedeti ce va zic cand ma intorc  :photo:

Nu ai ce ,pe pariu!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate