Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#6931
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View PostAdrianHH, on 7th February 2010, 20:04, said:

Am fost in limenaria in august anul trecut prin q-travel(sper sa nu se considere publicitate).
Villa molly 100E+249 ron(autocar+cazare7nopti).Plimbare prin kavala,urcat la cetate.
Camere curate,frigider,tv,balcon,super din pct meu de vedere.La 200 m de plaja,100 m de supermarket.
Transport obositor,cazre ok,nu am avut nevoie de aer conditionat.
Preturi decente as zice eu.
Am inchiriat de la national friend masina cu 33euro/zi(sandero,respectiv un kia (nu mai retin modelul,motor de 1 l benzina,)) si dupa 4 zile am mai luat un hyundai athos@25 euro.
Am dat turul insulei,mers la paradise beach
recomand oricui
mers la golden beach dar nu am stat acolo,mi se parea sub paradise si la apa si la peisaj,era mai tulbure ca sa zic asa decat paradisebeach.
La aliki nu am ajuns,am oprit la o manastire pe drum spre paradise.Nu mai retin numele acum.
Am mers la piscina naturala Giola(asa citisem pe net ca ar fi numita ,dar nu am gasit clar ca asta e numele oficial),nu stiti ce ratati daca nu mergeti
http://www.ecostin.c...sos-greece.html
pot trimite pe mail poze oricui doreste pe unde am fost.un pm e suficent.
Am fost si pe croaziera pe mare cu un vas ce pleca din limenaria,capitanul dimitrios  si matelotul lui erau de coma.20euro parca a costat,nu mai retin.
10 euro a fost ferry-boat-ul dus-intors care nu era inclus in pret.
Seara greceasca=30 euro parca ,foarte frumoasa in teologos a fost toata actiunea.
Am vazut ca zicea cineva ca era erau alge,cel putin in ziua cand am ajuns acolo ,erau f putine,oricum,in paradise apa era cu 5 clase peste la capitolul transparenta si curatenie.
Scuze ca am scris pe scurt si in viteza.Alte detalii oricand,cine are nevoie.
Salutare!
As vrea sa te intreb daca in Limenas (capitala) sunt strazi cu magazine de haine  si suveniruri pe unde ai putea sa-ti pierzi timpul seara eu fiind o inpatimita a cumparaturilor. Din fiecare tara in care am fost am reusit sa-mi cumpar lucruri super si la pret si la calitate in special din outlet-uri. Chiar au asa ceva pe insula?

#6932
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Thassos nu este o destinatie pentru shopping.

#6933
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmadalina2008, on 9th February 2010, 12:56, said:

Salutare!
As vrea sa te intreb daca in Limenas (capitala) sunt strazi cu magazine de haine  si suveniruri pe unde ai putea sa-ti pierzi timpul seara eu fiind o inpatimita a cumparaturilor. Din fiecare tara in care am fost am reusit sa-mi cumpar lucruri super si la pret si la calitate in special din outlet-uri. Chiar au asa ceva pe insula?


Nu prea ai magazine cu super lucruri dar mai gasesti cate ceva. De ex eu mi-am luat niste cizme f dragute anul trecut dar asta se intampla prin septembrie. Nu stiu daca ai gasesti mereu. Erau o multime de modele, as fi luat vreo 3-4 perechi :D. Chiar din Limenas le-am, acolo sunt si cele mai multe magazine si mai variate. Mai e un magazin doar cu genti, din piele si nu numai , fff multe modele pt toate gusturile, preturi de la cele mai mici pana la cateva sute de euro.
Mai gasesti magazine cu bijuterii din aur si argint. Exista si fabrica de bijuterii Iris Gold de unde poti cumpara cate ceva, depinde de buget si de gusturi.
Deci ai sa gasesti d eunde sa iei suveniruri. Dar outlet-uri sau magazine de firma nu au.

#6934
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna all,

Ma gandesc sa-mi rezerv la Vila Maria in Thassos - Skala Potamia, pentru iulie.
Daca stiti ceva despre locatia asta, bune  :thumbup:  sau rele  :thumbdown:  va sunt recunoscator.

PS Este prima data cand voi merge in Grecia, dar dupa ce am citit cele aproape 400 de pagini de pe acest topic  :photo:  ma declar un expert  :peacefingers: in Thassos .
Inca o data multumiri  :worthy:  celor care au impartasit din experientele lor si astfel ne sunt noua de un imens ajutor.

#6935
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Daca sunteti curiosi sa vedeti Thassosul asa cum era in anul 1965: http://www.britishpa...ord.php?id=1834

http://www.britishpa...ord.php?id=1835

Este o arhiva impresionanta cu filmulete din toata lumea inclusiv Romania.

Edited by atupi, 09 February 2010 - 15:48.


#6936
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Thassos nu este o destinatie pentru shopping.
Depinde de shopping... Ptr mine este - ca sa cumpar masline, ulei de masline, miere, la preturi foarte convenabile.... :D
Ptr Shopping Haine - s-a mai discutat si in vara trecuta - puteti merge in Kavala. Acolo au de toate. Cu banii e ma irau, ca parca erau mai scumpe ca la noi...

#6937
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu cred ca la masline se gandea madalina2008.  :)

In afara de Kavala, nici Salonic-ul nu e foarte departe (in jur de 200 km din Keramoti, majoritatea pe autostrada). Acolo au si un mall. Conform Wikipedia ar fi cel mai mare mall din Balcani (eu nu l-am vazut, desi am stat in Salonic).

#6938
rzvb

rzvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.12.2006

View Postlast_emperor, on 5th February 2010, 23:22, said:

Am citit ultimele pagini, insa nu am gasit nimic despre hotelul emerald si despre skala panagia. Am vazut pe alte forumuri pareri destul de diferite in ceea ce priveste hotelul emerald, si aici ma refer la dealul pe care trebuie sa-l urci pentru a ajunge la el. Daca a fost cineva,ma poate lamuri cat este de urcat?Si as mai fi curios sa aflu detalii despre plaja, apa. Unii spuneau ca, in anumite zone, la Golden Beach erau alge. Scuze daca s-au mai cerut detalii similare!

August 2009 - Emerald

Attached Files



#6939
trafic2k

trafic2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.03.2008
Buna seara forumisti :)

Anul acesta am hotarat sa plecam la greci cu masina alaturi de inca un cuplu deci 4 persoane tinere.Problema e ca noi nu am prea iesit din tara vara decat in Turcia o singura data acum doi ani.Ca buget ar fi undeva 250 euro/persoana persupun ca ne incadram la cel putin 3*.Daca nu cer prea mult am sa va rog sa ma ajutati la alegerea statiunii si al hotelului.In principiu am cautam pentru perioada 01.06-15.06.

Va multumesc.

#6940
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Posttrafic2k, on 9th February 2010, 21:27, said:

Buna seara forumisti :)

Anul acesta am hotarat sa plecam la greci cu masina alaturi de inca un cuplu deci 4 persoane tinere.Problema e ca noi nu am prea iesit din tara vara decat in Turcia o singura data acum doi ani.Ca buget ar fi undeva 250 euro/persoana persupun ca ne incadram la cel putin 3*.Daca nu cer prea mult am sa va rog sa ma ajutati la alegerea statiunii si al hotelului.In principiu am cautam pentru perioada 01.06-15.06.

Va multumesc.
Cam strans bugetul. Mai accesibil este Thassos sau Halkidiki.

#6941
trafic2k

trafic2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.03.2008

View Postatupi, on 9th February 2010, 23:10, said:

Cam strans bugetul. Mai accesibil este Thassos sau Halkidiki.
Noi ne permitem, dar celalalt cuplu nu prea.Am primit ceva oferte pentru Thassos, mai exact  la hotelul Alexandra Beach 49 euro/loc in cam dubla/noapte de la agentia Alltour. Am gugalit hotelul si arata foarte bine am gasit multe review-uri pozitive, am obs ca multi au adoptat strategia de a discuta direct cu hotelul asa ca le-am trimis mail sa vedem ce pret imi dau.

#6942
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postmadalina2008, on 9th February 2010, 12:56, said:

Salutare!
As vrea sa te intreb daca in Limenas (capitala) sunt strazi cu magazine de haine  si suveniruri pe unde ai putea sa-ti pierzi timpul seara eu fiind o inpatimita a cumparaturilor. Din fiecare tara in care am fost am reusit sa-mi cumpar lucruri super si la pret si la calitate in special din outlet-uri. Chiar au asa ceva pe insula?
in Kavala gasesti magazine cu lucruri de calitate. iei ferry si intr-o ora esti acolo, oraselul este superb

#6943
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

View Posttrafic2k, on 10th February 2010, 07:24, said:

Noi ne permitem, dar celalalt cuplu nu prea.Am primit ceva oferte pentru Thassos, mai exact  la hotelul Alexandra Beach 49 euro/loc in cam dubla/noapte de la agentia Alltour. Am gugalit hotelul si arata foarte bine am gasit multe review-uri pozitive, am obs ca multi au adoptat strategia de a discuta direct cu hotelul asa ca le-am trimis mail sa vedem ce pret imi dau.
Lasa agentiile si rezerva direct la grec ce iti place .
http://www.go-thasso...-accommodations

O camera sau un studio intr-o vila te costa max. 35-40 euro/ 2pers in iunie . Trimite mail la mai multe , vezi care iti place si unde iti convine pretul , mai intreaba pe aici punctual si o sa ai o vacanta faina.

#6944
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007
Madalina,in limenaria cel putin erau cateva magazine de haine,dar nu pot zice ca poti pierde o seara intreaga.Suveniruri,o tona de magazine.

#6945
trafic2k

trafic2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.03.2008
@andox Multumesc frumos pentru indrumare.Dar ce inseamna studio?Care-i diferenta dintr-o camera si studio? :D

Intre timp am primit si raspunsul de la hotel Alexandra beach si o lista de preturi exagerate, la agentie pretul este 42 euro /pers/noapte demipensiune iar ei cer 130euro/noapte/camera doar MD  :wacko: in conditiilea astea am sa renunt la acest hotel cel putin anul acesta.

Am mai primit oferte din care am extras urmatoarele:

Ilio Mare

35eur/pers/noapte DP

Trypiti

38eur/pers/noapte DP

Thalassies

34euro/pers/noapte

Aegean Sun

27 eur/noapte/pers

Daca stie cineva ceva despre aceste hoteluri, v-as fi recunoscator :kisstogether: .

Edited by trafic2k, 10 February 2010 - 10:18.


#6946
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009

View Posttrafic2k, on 10th February 2010, 10:04, said:

@andox Multumesc frumos pentru indrumare.Dar ce inseamna studio?Care-i diferenta dintr-o camera si studio? :D

Intre timp am primit si raspunsul de la hotel Alexandra beach si o lista de preturi exagerate, la agentie pretul este 42 euro /pers/noapte demipensiune iar ei cer 130euro/noapte/camera doar MD  :wacko: in conditiilea astea am sa renunt la acest hotel cel putin anul acesta.

Am mai primit oferte din care am extras urmatoarele:

Ilio Mare

35eur/pers/noapte DP

Trypiti

38eur/pers/noapte DP

Thalassies

34euro/pers/noapte

Aegean Sun

27 eur/noapte/pers

Daca stie cineva ceva despre aceste hoteluri, v-as fi recunoscator :kisstogether: .

Studio inseamna ca are o chicineta - adica o bucatarioara, dotata cu tot ce trebuie (aragaz cu hota, frigider, cuptor cu microunde, cafetiera, vase, tacamuri...)
Pentru Aegean Sun - da putin inapoi, la pagina 383, mesajul meu  # 6890 din 2 februarie

#6947
trafic2k

trafic2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.03.2008
Pai nu ma intereseaza studio, ca nu am copii deocamdata :P

Ne intereseaza ca oferta sa fie cu demipensiune.

Edited by trafic2k, 10 February 2010 - 10:28.


#6948
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Nu te sfatuiesc sa iei cu demipensiune (si nici nu prea sunt oferte..poate doar la hoteluri - care nu sunt multe...); micul dejun sa fie bun (cum e de ex. la Aegean Sun) si pentru restul, sunt atatea taverne peste tot unde se manaca bine si ieftin, de ce sa risti? Si apoi in Thassos e mare pacat sa nu vizitezi insula de jur imprejur....Poti merge in fiecare zi in alta parte...de ce sa fii legat de masa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate