Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#55
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
daca mi le-ai putea da, ca sa imi fac o idee despre ce ma asteapta, as fi profund recunoscator ... eventual ataseaza-le la un post ... multam in avans

#56
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

View Postbully-mac, on May 4 2006, 20:56, said:

daca mi le-ai putea da, ca sa imi fac o idee despre ce ma asteapta, as fi profund recunoscator ... eventual ataseaza-le la un post ... multam in avans

Le ai atasate. Am marcat locatia hotelului cu o steluta. De tinut cont ca sunt poze de la mare altitudine, deci distantele pot fi destul de mari in realitate. Pentru mai multe detalii despre ce te asteapta pe insula incearca programelul Google Earth, are rezolutie bunicica (a se intelege super rezolutie) pe portiunea Potamia - Golden Beach - Limenas.

Attached File  Achillion_1.jpg   43.04K   800 downloads

Attached File  Achillion_2.jpg   79.46K   633 downloads

#57
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006
Cunoaste cineva ceva informatii despre zona SkalaPotamia-GoldenBeach ?
Pote chiar despre Hotelul Ioannis Golden CLUB. Vrem sa mergem la sfarsitul lui iunie si nu stim la ce sa ne asteptam .Cum e vremea cald sau inca nu prea , cum arata zona, hotelurile,tavernele de pe acolo, daca sunt bineinteles .

#58
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005

View Postcrissa, on May 3 2006, 20:06, said:

Noi vrem sa mergem la sfarsitul lunii iunie in Thassos la Hotelul Ioannis Golden Club langa Golden Beach .
Ai fost cumva pe acolo? Sau altcineva a fost prin zona? Ceva detalii ? Eprima iesire si nu vreau sa raman cu un gust amar !
Va multumesc anticipat :)  :)

Zona Skala Potamia / Golden Beach este superba, dar din pacate exista un mic detaliu care nu este mentionat in ofertele agentiilor de turism : vasul Trizan, esuat la mica distanta de mal in toamna 2005. Daca nu te deranjeaza sa faci baie cu vaporul si cu ce s-o mai scurge din el (era un cargo nord coreean), poti sa mergi linistita...

In zona veneau pana anul acesta foarte multi turisti englezi si germani, dar acum nu mai vin din cauza poluarii. Probabil acum cazarea este mai ieftina si din acest motiv agentiile din Romania au inceput sa organizeze sejururi in zona. Atasez si cateva poze facute de 1 mai.

Attached Files



#59
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postlexi, on May 7 2006, 17:56, said:

Zona Skala Potamia / Golden Beach este superba, dar din pacate exista un mic detaliu care nu este mentionat in ofertele agentiilor de turism : vasul Trizan, esuat la mica distanta de mal in toamna 2005. Daca nu te deranjeaza sa faci baie cu vaporul si cu ce s-o mai scurge din el (era un cargo nord coreean), poti sa mergi linistita...

In zona veneau pana anul acesta foarte multi turisti englezi si germani, dar acum nu mai vin din cauza poluarii. Probabil acum cazarea este mai ieftina si din acest motiv agentiile din Romania au inceput sa organizeze sejururi in zona. Atasez si cateva poze facute de 1 mai.

ai uitat sa mentionezi ca se poate inchiria o masinuta pentru o suma de aprox. 17 euro pe zi si se poate face plaja prin diverse alte locuri :) oricum, apa arata cat de cat ok in Golden Beach anul asta cu tot cu cargo esuat. :D Recomandat totusi este sa nu... :rolleyes:

in ceea ce priveste cazarea, mare grija si mare cautare pe net dupa poze, informatii despre hotel/vila. in tot Thassos-ul sunt multe hoteluri dar 3 stele la ei nu e intotdeauna 3 stele si te poti trezi inghesuit intr-o camaruta cu pereti reci si priveliste nasoala, dar in mare parte sunt ok ca si anume conditii de cazare. Asta depinde si de agentie in mare parte, hotelul ofera doar ce are :)

#60
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006

View Postlexi, on May 7 2006, 17:56, said:

Zona Skala Potamia / Golden Beach este superba, dar din pacate exista un mic detaliu care nu este mentionat in ofertele agentiilor de turism : vasul Trizan, esuat la mica distanta de mal in toamna 2005. Daca nu te deranjeaza sa faci baie cu vaporul si cu ce s-o mai scurge din el (era un cargo nord coreean), poti sa mergi linistita...

In zona veneau pana anul acesta foarte multi turisti englezi si germani, dar acum nu mai vin din cauza poluarii. Probabil acum cazarea este mai ieftina si din acest motiv agentiile din Romania au inceput sa organizeze sejururi in zona. Atasez si cateva poze facute de 1 mai.
Multumesc pentru informatii,dar de hotel Ioannis Golden Club nu sti ceva ,iar de epava cred ca este in nordul golfului plajei Golden Beach,poate mai reveni-ti cu alte informatii cand va mai permite timpul(taverne ,preturi, excursi ,locuri de vizitat,etc.) Nu cred ca epava este un impediment deoarece se poate face baie mai departe de ea si in plus iti aduce aminte si de Costinesti :coolspeak: ./

#61
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
http://www.thassos-i...d.com/index.htm

mai cititi si aici pentru mai multe informatii...

si crissa, cred ca pozele sunt cele mai edificatoare :)
http://www.tripadvis...an_Islands.html

#62
S.Dorin

S.Dorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAddnann, on Mar 19 2006, 17:06, said:

Pentru un cuplu care ar dori sa mearga cu masina personala ce sfaturi aveti? Am auzit de Thassos si vreau sa ajung acolo.Stie cineva ceva despre preturi / camera double, distanta in km, cost transport masina cu feribot, etc.?
Principial am zis sa stam 2 zile in Atena iar apoi vreo 8 - 10 zile pe insula. V-as ramine dator pentru ceva sfaturi.
Cu stima,
Addnann

Am fost in Thassos anul tecut in luna lui August. Agentia Gerromatours. 7 nopti -vila (cu dush, frigi,air condition, aragaz și camera cu trei paturi la trei persoane, demipensiune) transport cu car-ul propriu - 90 E + 700000 rol de caciula.Am citit tot ce s+a scris aici desăre Thassos - e adevarat dar este scris doar cam 35-40% din ce este acolo. Plaje pe alese cu gede de aglomerare de la 50% la 0% (vezi neaparat Aliki + este exact în pertea opusa orasului Thassos, cam la 30-40 km de Limeraria. Este un loc splendid merita vazut si chiar coborat pe scari (cam 40) la plaja plina numai de pietricele cat oul de porumbel care decare mai faina. Apa limpede de-i vezi fundu. Este mai interesant cu un mijloc de transport (propriu sau inchiriat, caci se poate face turul insulei (95 km). Mai exista o manastire afara de Thologos (de care amintea cineva...) este in interiorul insulei, cu acces de linga Limenaria. Merita de vazut, pitoreasca dar si de admirat cum isi aduc apa la maslini de la un izvor aflat la cam 5 km mai sus si cu debit destul. Este foarte fain si la Paradisos Beach mai ales ca e in yona muntoasa si foarte accidentata.
Traversarea Bulgariei nu a fost niciodata cu probleme (8 traversari), afara de milogii de vameshi (ai lor!) care cer direct Euro (5-10) "ca sa nu te controlez". N-am dat ultimele doua dati si am zis ca sa controleze, "ce sa dau jos?". Si mi-a dat pashaportul inapoi privindu-ma ca pe ultimul kkt. Asfaltul e OK in special de la Sofia incolo (eu am trecut pe la Bechet). Dar ajungi inainte de 21 (ora ultimului ferry) la Kavala doar daca pleci cu noaptea rau in cap. Noi am dosrmit o noapte (35 E/3 pers) la Olimpos (?), cam la 50-60 km de Kulata. Traversarea pe la Kavala (~1,3h, 8E/caciula +15 masina(dar cu soferul inclus!)) sau pe la Keramoti (3 E) dar portul este ceva mai departe. Succes si distractie placuta.


View PostAddnann, on Mar 19 2006, 17:06, said:

Pentru un cuplu care ar dori sa mearga cu masina personala ce sfaturi aveti? Am auzit de Thassos si vreau sa ajung acolo.Stie cineva ceva despre preturi / camera double, distanta in km, cost transport masina cu feribot, etc.?
Principial am zis sa stam 2 zile in Atena iar apoi vreo 8 - 10 zile pe insula. V-as ramine dator pentru ceva sfaturi.
Cu stima,
Addnann

Am fost in Thassos anul tecut in luna lui August. Agentia Gerromatours. 7 nopti -vila (cu dush, frigi,air condition, aragaz și camera cu trei paturi la trei persoane, demipensiune) transport cu car-ul propriu - 90 E + 700000 rol de caciula.Am citit tot ce s-a scris aici despre Thassos - e adevarat dar este scris doar cam 35-40% din ce este acolo. Plaje pe alese cu grade de aglomerare de la 50% la 0% (vezi neaparat Aliki + este exact în partea opusa orasului Thassos, cam la 30-40 km de Limeraria. Este un loc splendid merita vazut si chiar coborat pe scari (cam 40) la plaja plina numai de pietricele cat oul de porumbel care dec are mai faina. Apa limpede de-i vezi fundu. Este mai interesant cu un mijloc de transport (propriu sau inchiriat, caci se poate face turul insulei (95 km). Mai exista o manastire afara de Theologos (de care amintea cineva...) este in interiorul insulei, cu acces de linga Limenaria. Merita de vazut, pitoreasca dar si de admirat cum isi aduc apa la maslini de la un izvor aflat la cam 5 km mai sus si cu debit destul. Este foarte fain si la Paradisos Beach mai ales ca e in zona muntoasa si foarte accidentata.
Traversarea Bulgariei nu a fost niciodata cu probleme (8 traversari), afara de milogii de vameshi (ai lor!) care cer direct Euro (5-10) "ca sa nu te controlez". N-am dat ultimele doua dati si am zis ca sa controleze, "ce sa dau jos?". Si mi-a dat pashaportul inapoi privindu-ma ca pe ultimul kkt. Asfaltul e OK in special de la Sofia incolo (eu am trecut pe la Bechet). Dar ajungi inainte de 21 (ora ultimului ferry) la Kavala doar daca pleci cu noaptea rau in cap. Noi am dormit o noapte (35 E/3 pers) la Olimpos (?), cam la 50-60 km de Kulata. Traversarea pe la Kavala (~1,3h, 8E/caciula +15 masina(dar cu soferul inclus!)) sau pe la Keramoti (3 E) dar portul este ceva mai departe. Succes si distractie placuta.


#63
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006
Va rog sa imi spuneti si mie cum este in Skala Prinos (apa, plaja) si daca stiti ceva despre agentia Elysse Turism care organizeaza sejururi acolo.

#64
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
A apelat cineva la serviciile agentiei Max 57 International pentru Thassos? Ceva impresii pentru Limenaria aveti?
Va multumesc anticipat

#65
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
heheh...am fost anul asta cu Max57....

sunt aproximativ ok, ca transport e bine, cazarea in schimb e asa si asa daca este la hotel Papagheorghiu pentru ca e de doar 2 stele, plus micul dejun oferit de firma care e cam sarac...ca pret sunt ok, limenaria e un orasel frumos si linistit, desigur au cazare si la alte hoteluri din limenaria recomandat ar fi ceva de 3 stele sau vila :)

#66
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Postangel, on May 12 2006, 11:48, said:

heheh...am fost anul asta cu Max57....

sunt aproximativ ok, ca transport e bine, cazarea in schimb e asa si asa daca este la hotel Papagheorghiu pentru ca e de doar 2 stele, plus micul dejun oferit de firma care e cam sarac...ca pret sunt ok, limenaria e un orasel frumos si linistit, desigur au cazare si la alte hoteluri din limenaria recomandat ar fi ceva de 3 stele sau vila :)
  

Am vazut ceva poze din hotel si parea curat si ok, ai putea sa imi dai mai multe amanunte despre hotel  si in ceea ce priveste mancarea ?

mersi mult

#67
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006
BUNA,AS VREA SA  AFLU SI EU DE LA CEI CARE AU FOST IN ZONA SCALA POTAMI(GOLDEN BEACH)DACA EXISTA POSIBILITATI DE SPORTURI ACVATICE (SKY JET) SI CAT COSTA SI CAM CAT FACE INCHIRIEREA UNUI MOTO SCOTHER( NU STIU DACA AM SCRIS BINE)AM VAZUT TOT PE AICI PE UNDEVA CEVA DE VREO 40 EURO 3 ZILE ESTE CORECT SAU BAT CAMPI! VA MULTUMESC!

#68
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005

View Postlaurentis, on May 12 2006, 21:01, said:

Am vazut ceva poze din hotel si parea curat si ok, ai putea sa imi dai mai multe amanunte despre hotel  si in ceea ce priveste mancarea ?

mersi mult

Pozele din hotel arata foarte bine, nimic de zis, asa ni s-a parut si noua... Dar politica agentiei este sa repartizeze acele camere numai turistilor care achizitioneaza tot pachetul de mese si excursii optionale. In caz contrar, cazarea se face intr-una din "minunatele" camere 101, 201, 301, 401, 501 si 601 care sunt mici, au vedere partial la mare daca te chinui sa iesi peste "balconul" lat de 30 de centimetri (asta bineinteles daca nu cazi prin scandurile putrezite din podeaua balconului). Daca nu faci eforturi sa vezi marea, e bine, poti admira casa in paragina a vecinului, precum si o curte plina de balarii.

Trebuie precizat ca aceste camere au, dupa cum scrie pe site-ul agentiei "un singur pat , dar cu posibilitatea de a se monta si al doilea pat ". Al doilea pat se trage insa de sub primul si nu este la acelasi nivel...

Mobilierul este vechi si vai de el, prosoapele erau murdare, pline de pete ciudate, iar daca vrei sa stai pe WC, nu ai alta solutie decat cu picioarele in cada de dus, pentru ca sunt lipite.

Dupa atata "reclama" facuta camerei, presupun ca te gandesti ca cea mai buna solutie este sa achizitionezi pachetul de masa si servicii optionale. Iti doresc mult noroc in cazul in care faci asta : noi am cumparat doar micul dejun format in prima zi dintr-un crenvusti Frankfurt, o felie de cascaval, un ou, 2 cutiute de unt si 2 de gem. "Cafeaua" era facuta din plic 3 intr-unu (cred ca dintr-un plic au facut 2 cani). A doua zi aproape la fel, numai ca a disparut cascavalul, oul parea vechi si era crapat, iar crenvustiul la fel. Bine ca nu am incercat si masa de pranz si cina...

Cat despre cele 3 optionale, "seara" greceasca incepe la ora 14 si se termina la ora 19 - vin mult, mancare mai deloc, iar muzica era greceasca manelizata sau mai stii-invers :D. Turul insulei se face din goana autocarului, cu doar 4 opriri, si nu in locurile cele mai frumoase. E mult mai rentabil sa inchiriezi o masina si sa nu depinzi de nimeni (e destul de ieftin in Thassos). Cu vaporasul e frumos daca e soare, daca e furtuna, mai bine nu... nu se stie cat mai rezista :D

Daca dupa toate astea iti vine cheful sa faci vreo sugestie sau reclamatie patronului agentiei Max 57 (care vine si el in Thassos cu aproape fiecare grup), mai bine te abtii. Singura replica pe care o vei primi este "3 euro, ai dat pe micul dejun, ce te asteptai la banii astia ?". Presupun ca la fel va spune si despre hotel, la 69 de euro pe saptamana ce poti sa ceri...

Concluzia : e frumos in Thassos, dar nu cu Max 57.

#69
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Lexi, imi poti recomanda o alta agentie de incredere care sa faca excursii in Thassos? Sau un hotel mai bun din zona? Voi unde ati mancat in timpul serjurului de anul acesta?




View Postlexi, on May 13 2006, 16:38, said:

Pozele din hotel arata foarte bine, nimic de zis, asa ni s-a parut si noua... Dar politica agentiei este sa repartizeze acele camere numai turistilor care achizitioneaza tot pachetul de mese si excursii optionale. In caz contrar, cazarea se face intr-una din "minunatele" camere 101, 201, 301, 401, 501 si 601 care sunt mici, au vedere partial la mare daca te chinui sa iesi peste "balconul" lat de 30 de centimetri (asta bineinteles daca nu cazi prin scandurile putrezite din podeaua balconului). Daca nu faci eforturi sa vezi marea, e bine, poti admira casa in paragina a vecinului, precum si o curte plina de balarii.

Trebuie precizat ca aceste camere au, dupa cum scrie pe site-ul agentiei "un singur pat , dar cu posibilitatea de a se monta si al doilea pat ". Al doilea pat se trage insa de sub primul si nu este la acelasi nivel...

Mobilierul este vechi si vai de el, prosoapele erau murdare, pline de pete ciudate, iar daca vrei sa stai pe WC, nu ai alta solutie decat cu picioarele in cada de dus, pentru ca sunt lipite.

Dupa atata "reclama" facuta camerei, presupun ca te gandesti ca cea mai buna solutie este sa achizitionezi pachetul de masa si servicii optionale. Iti doresc mult noroc in cazul in care faci asta : noi am cumparat doar micul dejun format in prima zi dintr-un crenvusti Frankfurt, o felie de cascaval, un ou, 2 cutiute de unt si 2 de gem. "Cafeaua" era facuta din plic 3 intr-unu (cred ca dintr-un plic au facut 2 cani). A doua zi aproape la fel, numai ca a disparut cascavalul, oul parea vechi si era crapat, iar crenvustiul la fel. Bine ca nu am incercat si masa de pranz si cina...

Cat despre cele 3 optionale, "seara" greceasca incepe la ora 14 si se termina la ora 19 - vin mult, mancare mai deloc, iar muzica era greceasca manelizata sau mai stii-invers :D. Turul insulei se face din goana autocarului, cu doar 4 opriri, si nu in locurile cele mai frumoase. E mult mai rentabil sa inchiriezi o masina si sa nu depinzi de nimeni (e destul de ieftin in Thassos). Cu vaporasul e frumos daca e soare, daca e furtuna, mai bine nu... nu se stie cat mai rezista :D

Daca dupa toate astea iti vine cheful sa faci vreo sugestie sau reclamatie patronului agentiei Max 57 (care vine si el in Thassos cu aproape fiecare grup), mai bine te abtii. Singura replica pe care o vei primi este "3 euro, ai dat pe micul dejun, ce te asteptai la banii astia ?". Presupun ca la fel va spune si despre hotel, la 69 de euro pe saptamana ce poti sa ceri...

Concluzia : e frumos in Thassos, dar nu cu Max 57.


#70
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Iti recomand Eurovoyages : http://www.eurovoyages.ro/, care organizeaza sejur la Anna Beach. Acolo am fost si am mancat si anul acesta (altfel muream de foame...) Iti recomand musaca de vinete sau diverse sortimente de paste cu carne si mozarella la cuptor. La micul dejun poti manca omleta cu sunca si ciuperci, este imensa, si pe langa ea iti aduce si cartofi prajiti. Noi am mancat dimineata, inainte de plecarea spre Romania si pana la ora 19 nu ne-a mai fost foame.

Nu uita sa incerci cocktailurile, mai ales Vythos Special care este servit intr-un pepene galben   :D

#71
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Postlexi, on May 13 2006, 23:31, said:

Iti recomand Eurovoyages : http://www.eurovoyages.ro/, care organizeaza sejur la Anna Beach. Acolo am fost si am mancat si anul acesta (altfel muream de foame...) Iti recomand musaca de vinete sau diverse sortimente de paste cu carne si mozarella la cuptor. La micul dejun poti manca omleta cu sunca si ciuperci, este imensa, si pe langa ea iti aduce si cartofi prajiti. Noi am mancat dimineata, inainte de plecarea spre Romania si pana la ora 19 nu ne-a mai fost foame.

Nu uita sa incerci cocktailurile, mai ales Vythos Special care este servit intr-un pepene galben   :D
  

Lexi, ne-a ajutat foarte mult ce ne-ai spus , eram aproape sa platim avans cu Max57 dar ne-am razgandit :clapping:

Acum  suntem cam dezorientati asa ca orice sfaturi sau impresii din partea ta sunt binevenite, mai ales ca nu am vrea sa renuntam la Thassos. Ideea este ca preferam sa platim mai mult decat sa avem parte de conditii proaste sau mancare aiurea. In anii anteriori am fost in Platamonas unde conditiile si mancarea au fost foarte bune si nu am vrea sa fim dezamagiti in Thassos. Se pare ca in afara de max 57 si europa travel alte agentii nu  mai ofera Thassos ( cel putin din Bucuresti). Cunosti daca Eurovoyages ofera prin Anna Beach si bufet suedez?

Inca o data multumiri!

#72
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Nu cred ca exista sistemul de bufet la Anna beach, insa portiile sunt imense. Era 6 euro meniul care cuprinde un fel principal, cartofi prajiti, salata si inghetata sau cafea. Mancarea e gatita de familia proprietarului hotelului si e foarte foarte buna. Am mai mancat si prin alte parti, dar nicaieri nu mi s-a parut la fel de bun ca la Anna beach.

Eu va sfatuiesc sa mergeti cu Eurovoyages, cei de la Europa Travel au dat multe tepe anul trecut : autocar stricat pe drum, cazare in vile, nu toti turistii aveau locuri... In plus, din cate stiu Europa Travel organizeaza sejur in Potos, care este o statiune mai mica, nu se compara cu Limenaria. Nici plaja nu e prea grozava.

Si eu ma gandesc serios sa mai merg odata anul acesta prin Eurovoyages, poate in toamna :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate