Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#4033
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Postase cineva, ceva despre o biserica sau manastire. Exista vreo manastire pe insula ce poate fi vizitata? Exista ceva conditii speciale de acces? Please info  :cheers:

#4034
steliano

steliano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.01.2007

 steliano, on 14th June 2009, 22:16, said:

Dragi forumisti,
pentru cei care ati fost in Scala Rachoni va rog daca aveti ceva informatii despre Apartments Olivera...avem o rezervare acolo in vara asta si ma gandeam sa obtin ceva informatii de la cunoscatori...poate si ceva detalii despre plaja din Scala Rachoni....multam in avans! :worthy:

Ma ajutati si pe mine cu informatii despre locatia de mai sus? :worthy: sau macar despre Scala Rachoni...taverne, plaje orice...multam anticipat si vacanta placuta pentru toti!

#4035
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009

 ioko, on 23rd June 2009, 18:54, said:

multumesc mult de raspuns, ma ingrijora faptul ca are deschis cont in Romania, si la cate se intampla in ziua de azi...
Oricum i-am scris un mail si i-am cerut datele pentru tranfer prin Western Union.
Totusi nu cred sa fie o frauda.
Noi am solicitat 10 nopti din 16.07.2009, voi de cand mergeti?

noi plecam pe 31.08 din bucuresti

#4036
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

 Bonzorv, on 23rd June 2009, 19:54, said:

Postase cineva, ceva despre o biserica sau manastire. Exista vreo manastire pe insula ce poate fi vizitata? Exista ceva conditii speciale de acces? Please info  :cheers:

Cred ca este vorba de Manastirea Arhanghelului Mihail, care este cea mai faimoasa de pe insula! Este localizata undeva intre Potos si Aliki daca nu ma inseala memoria, "cocotata" pe un "varf" de stanca, intr-un peisaj mirific. Din pacate noi n-am reusit s-o vizitam, deoarece nu aveam o tinuta corespunzatoare (adica sa fim acoperiti cat mai mult), iar "fustele" si "bluzele" pe care ni le ofereau ei nu ne-au inspirat incredere (pana la ora la care am ajuns noi cred ca fusesera imbracate deja de foarte multe persoane). Am facut doar poze cu exteriorul ei si cu peisajul din jur. Nu cunosc sa fie vorba si de alte conditii speciale de acces (adica nu e chiar ca pe Muntele Athos unde femeile au accesul interzis).

Cineva scria mai demult ca: a putut vizita doar "magazinul de suveniruri (religioase) si locul unde era pastrat Sf. Cui (o micuta capela)[...]. Manastiri mai mari nu stiu daca sunt, in schimb este o biserica foarte mare si frumoasa, numita Panagia in satul/orasul cu acelasi nume. Este superba si din ce am inteles este locul de pelerinaj al tuturor grecilor cu ocazia sarbatorii Sf. Maria (care este a 2-a sarbatoare ca importanta la greci dupa Paste)."

Sper sa-ti fie de folos!

#4037
shtirba

shtirba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.05.2009

 Bonzorv, on 23rd June 2009, 22:54, said:

Postase cineva, ceva despre o biserica sau manastire. Exista vreo manastire pe insula ce poate fi vizitata? Exista ceva conditii speciale de acces? Please info  :cheers:

Este Manastirea Arhanghelul Mihail care pote fi vizitata. Trebuie sa fii "bine imbracat" ca altfel iti dau pantaloni si fuste de la ei. Femeile obligatoriu cu fuste lungi si fara maiouri iar la barbati pantaloni lungi si tricou, poate fi si cu maneca scurta. In interior nu ai voie sa faci poze si sa filmezi. Biserica cea mare este in constructie si este doar o capela micuta la care este coada in permanenta si mai este un magazin cu suveniruri foarte frumoase. Peisajul este spectaculos, merita sa mergi. Este pe drumul principal, intre ALIKI SI POTOS, n-ai cum sa o ratezi daca treci pe acolo cu masina.

#4038
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007

 alinuta123, on 24th June 2009, 09:22, said:

Cineva scria mai demult ca: a putut vizita doar "magazinul de suveniruri (religioase) si locul unde era pastrat Sf. Cui (o micuta capela)[...]. Manastiri mai mari nu stiu daca sunt, in schimb este o biserica foarte mare si frumoasa, numita Panagia in satul/orasul cu acelasi nume. Este superba si din ce am inteles este locul de pelerinaj al tuturor grecilor cu ocazia sarbatorii Sf. Maria (care este a 2-a sarbatoare ca importanta la greci dupa Paste)."

In 2008 s-a putut vizita doar magazinul de suveniruri bisericesti, o interesanta bolta de vita de vie cu ciorchini crescuti in plase speciale si un fel de chilie-biserica in care intalnesti icoane si sabii din timpul otomanilor. La intrare in chilie-biserica poti servi rahat grecesc, compozitie exagerat de proaspata si foarte aromata.
De pe terasa se zareste coasta stancoasa la baza careia sunt mici plaje si in orizont, Muntele Atos, daca este senin. Mai erau in constructie cateva asezaminte , cam atat.

In Panagia poti avea cateva momente cu adevarat spirituale oferite de biserica din orasel.
Amandoua au acces direct din sosea printr-o zona mai larga pentru parcare.
Barbatii nu au voie in pantaloni scurti iar femeile in panataloni/fusta scurta sau umeri neacoperiti.


Daca simti nevoia de o mica rugaciune intr-un cadru cu specific dar nu ai nici o biserica in apropiere, pe marginea soselei sunt amenajate troite (biserici in miniatura fixate pe soclu).

Calatorie placuta!

#4039
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Daca ajung la manastire promit ca voi incerca sa fac poze. Undercover, of course. :rolleyes:

#4040
mihaela_ruxandra

mihaela_ruxandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2008
Va rog, ma poate ajuta cineva cu informatii despre Pensiunea Ellinas (Golden Beach)? Va multumesc anticipat.

#4041
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Mai pleaca spre Thassos cineva pe 4 iulie dimineata?

#4042
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă ajung la manastire promit că voi încerca să fac poze. Undercover, of course. :rolleyes:






Dacă ai un compact, chiar nu ai nici o problemă... faci la poze la greu!!! :coolspeak:

#4043
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
@copjob2000...
Pai da, ca doar nu voi folosi vreun "animal" Dslr... :P
Triasca borseta unde probabil il voi tine. Din 20-30 de cadre, tot o sa nimeresc eu 5 poze bune.

@Oldbull...
Nu inteleg de ce plecati cu noapte-an cap... Stiti ca veti pierde o zi de plaja, nu ? Noi am hotarat sa plecam undev ape la 17:00-18:00 sa fim pana in 12:00 la vila... cu tot cu ferry, dar ma rog... Fiecare le stie p-ale lui.  :rolleyes:

Edited by Catalin S., 24 June 2009 - 09:19.


#4044
oldbull

oldbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2009

 Catalin S., on 24th June 2009, 10:16, said:

@copjob2000...
Pai da, ca doar nu voi folosi vreun "animal" Dslr... :P
Triasca borseta unde probabil il voi tine. Din 20-30 de cadre, tot o sa nimeresc eu 5 poze bune.

@Oldbull...
Nu inteleg de ce plecati cu noapte-an cap... Stiti ca veti pierde o zi de plaja, nu ? Noi am hotarat sa plecam undev ape la 17:00-18:00 sa fim pana in 12:00 la vila... cu tot cu ferry, dar ma rog... Fiecare le stie p-ale lui.  :rolleyes:


e strict o alegere personala (sa nu-i zic tacaneala). sotia mea sufera pe tema asta, dar asta e...
si la noi la mare cand plec prefer foarte dimineata.
de ce? in primul rand sunt genul de persoana activa pana in pranz. apoi e traficul mai redus.
nu e vorba de plaja. poate zambesti dar pe cat iubesc marea pe atat nu-mi place sa stau la plaja.
nimeni nu e perfect...

#4045
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
@Oldbull...
Si eu sunt la fel, iubesc marea dar stau mai mult sub umbrela sau ma joc cu piticul... ca sincer, mai mult  pentru el mergem... Eu cel putin si cu varul de la C-lung Muscel o sa ne luptam cu "berile de vant"... in ciuda nevestelor.  :D

#4046
oldbull

oldbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.05.2009

 Catalin S., on 24th June 2009, 10:54, said:

@Oldbull...
Si eu sunt la fel, iubesc marea dar stau mai mult sub umbrela sau ma joc cu piticul... ca sincer, mai mult  pentru el mergem... Eu cel putin si cu varul de la C-lung Muscel o sa ne luptam cu "berile de vant"... in ciuda nevestelor.  :D


ei da! placerea maxima! berea la umbra langa malul marii! :)

#4047
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
@oldbull, ti-am trimis un pm cu date de contact.

#4048
vam2008

vam2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2009
Stie cineva ceva detalii legate de Vila Alexandros - Golden Beach?
M-ar interesa si unde pot gasi parcuri de distractii ptr copii pe insula.

Multumesc!

#4049
vickus18

vickus18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.11.2006
Cine imi poate spune cate-ceva despre Skala Potamias.
O sa mergem pe 20 iulie un grup de 16 persoane

#4050
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 28.04.2006

 steliano, on 23rd June 2009, 23:06, said:

Ma ajutati si pe mine cu informatii despre locatia de mai sus? :worthy: sau macar despre Scala Rachoni...taverne, plaje orice...multam anticipat si vacanta placuta pentru toti!

In Scala Rachoni cred ca sunt max 10 taverne, o cofetarie cu prajituri excelente si unul sau daoua mini market-uri.
daca mai ai nevoie de informatii incerc sa imi amintesc. Statiunea este foooarte linistita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate