Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3475
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Cat o sa stati voi fumatorilor pe insula, asa o sa arate vazuta din Kavala:

Attached Files


Edited by grecul68, 04 May 2009 - 22:24.


#3476
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

 Liviu2009, on May 4 2009, 22:24, said:

mi-am facut cont aici special sa ma lamuresc intr-o privinta. sper sa imi si raspunda cineva :)

n-o lungesc mult ca vreau sa fiu la obiect...deci: pe langa faptul ca sunt novice in ale Thassos-ului (anul asta e prima data cand merg acolo), mai am inca un dezavantaj, acela ca sunt fumator. tare mult m-ati ajuta daca mi-ati zice cam cum sta treaba cu fumatul in locurile publice pe insula asta mica si frumoasa.
unde pot fuma? unde nu pot fuma? de ex, in croaziera spre Aliki, pe vaporas se fumeaza? in taverne se fumeaza??
banuiesc ca pe plaja nu e interdictie pt fumatori, dar vreau sa stiu in general despre aceasta problema.

pt unii poate e o chestie minora, insa eu nu ma pot declara satisfacut de peisaj daca nu trag cu sete dintr-o tigara  :P

cu multumiri anticipate, astept raspuns de la fumatori si fumatoare care au fost in Thassos

nu e nici un fel de problema cu fumatul! de altfel, grecii sunt mari fumatori! si nu iti lua tigari de acasa, gasesti acolo mult mai bune la preturi, e adevarat, un pic mai mari, parca 2,20 euro pachetul de Assos. eu nu sunt fumator, de fapt nu MAI sunt fumator, dar cei care fumau au spus ca sunt excelente...Ganduri bune!

 tudosoiu, on May 4 2009, 11:18, said:

Buna,
sunt cea mai noua membra a acestui forum  :)
Anul acesta vom merge in concediu in Thassos, la hotel maria din Potos, incepand cu data de 8 iulie. Stiti ceva amanunte despre acest hotel, conditii de cazare, distanta fata de plaja, etc, orice ar fi bine de stiut. Apropos, mai merge cineva in aceeasi perioada? Noi vom pleca din Brasov, 4 persoane, plecarea in 7 iulie si cazarea incepand cu 8 iulie.

Bine ai venit! Si ai ales bine, eu de aici mi-am luat informatile de care aveam nevoie cand am fost prima data in thassos.
De hotelul respectiv nu stiu nimic, deci nu ma bag, eu ,,trag" de fiecare data in Skala Potamia, e mai liniste, in plus faptul ca ma cazez de fiecare data in acelasi loc, imi aduce reduceri  in fiecare an, fata de pretul normal. Ce sa spun, daca e prima data cand mergi in Thassos, pregateste-te pentru o experienta unica, garantez eu ca vei mai merge si alta data! Ganduri bune!

#3477
tudosoiu

tudosoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2009
Buna,
va multumesc ca mi-ati raspuns atat de rapid. Citind raspunsurile voastre m-am linistit referitor laalegerea mea. Intr-adevar este prima data cand merg  thassos, anul acesta am vrut un alt fel de concediu, mai linistit, sa pot vedea locuri deosebite. Am fost de nenumarate ori pe litoralul nostru, am fost in Turcia si Bulgaria de mai multe ori, dar in sfarsit reusesc sa merg pe o insula greceasca(de fapt asta era visul meu ascuns) si sunt sigura ca-mi va placea la nebunie.

Din pacate va trebui sa mergem cu autocarul, fiindca din grupul nostru de 4 persoane, doar eu am permis si nu ma hazardez la un drum asa de lung, dar sper sa fie OK.

#3478
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Așa cum am promis revin cu informațiile obținute de la sursă (poliția rutieră bulgară).
Am oprit la un echipaj de poliție rutieră aflat cu radarul în localitatea Biala și înarmat cu un atlas rutier al Bulgariei la scara de 1:200000, i-am întrebat dacă pote trece granița în Grecia prin punctul Makaza (BG)-Nimfeia (GR) spre Komotini, moment în care polițistul m-a întrebat ce caut pe acolo și unde vreau să ajung, pentru că drumul este prost, atât în BG, cât și în GR...
iar dacă vreau să merg spre Thasos, mi-a recomandat drumul prin Sofia, pentru că, deși este mai lung, este mai rapid...
De asemenea, mai sunt două posibilități, prin Ilinden(BG)-Exohi(GR), nerecomandată, pentru că drumul trece prin munții din nordul GR, sau prin Novo Selo(BG)-Ormenion(GR)...  ceva mai scurt decât cel prin Sofia...
Alegerea finală, este a fiecăruia dintre cei care pleacă spre Thasos!

Având în vedere că drumul spre Grecia (Thasos) trece prin BG (în afară de posibilitatea de a zbura cu avionul), este perfect normal să se discute despre BG....

#3479
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
Dragilor,

M-ati omorat cu aceleasi intrebari..
uff..
m am intors de 2 zile din thasos.

DECI< IN ACEST MOMENT :)) sunt 2 drumuri mari si late SPRE THASOS.

Varianta sofia este pentru ce nu stiu geografie/matematica ( teorema pitagora )

1. Bucuresti - Ruse - Razgrad -Tirgoviste - Yambol - Elhovo - Svilengrad- -:)

acesta este mia "lin" si nu trece muntii "dur" ca pasul Shipca.
atentie ca este un mic ocol inainte de sviengrad ( se lureaza si se ocoleste un pic )
astafaul este asa si asa ..nu e de alergat peste 120 pe el ( eu am mers cu motocicleta si fost ok ,un singur radar )

2, al II lea - buc- ruse - Veliko tarnovo - Gabrovo - Stara Zagora - Dimitrovgrad- Haskovo - Svilengrad - Ormenio - Chrisoupoli - Keramoti

este cel clasic, rapid ( am mersc sfoara pe el , asfart nou pe multe portiuni, 140 media :)
radare destule dar fara probleme ( daca nu intri in oras cu 160 si nu tii cont de flasurile celor din fata..meriti )
singura problema este pasul shipca - are asfaltul cam cu gauri dar tinant cont ca e putin ( max 20 km )..este acceptabil




Sugerez drumul 2, prin Veliko

Mare atentie, acestea sunt rutele EXACTE (scuze de ortografia unor orase )  , nu le "BRICOLATI" . Se trece prin TOATE aceste oras

ca timp - de la granita cu grecia pana la ferii sunt cam 300 km ( eu am scos putin sub 2 ore )

in Bulgaria faceti cam 4 -5 pe acceasi distnta , daca n o lalaiti

drum bun

poze un pic mic tarziu.

#3480
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Daca ai fost de curand in Thassos trebuie sa ne spui mai multe foxbat.

Care mai sunt preturile, care este atmosfera, care sunt diferentele fata de ce s-a discutat pe forum pana acum (sau fata de ce stiai din anii precedenti).
Cred ca cel mai mult ma intereseaza acum pretul la carburanti (in special motorina) si la ferry.

#3481
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

 blue_wings, on May 5 2009, 12:08, said:

Daca ai fost de curand in Thassos trebuie sa ne spui mai multe foxbat.

Care mai sunt preturile, care este atmosfera, care sunt diferentele fata de ce s-a discutat pe forum pana acum (sau fata de ce stiai din anii precedenti).
Cred ca cel mai mult ma intereseaza acum pretul la carburanti (in special motorina) si la ferry.


atmosfera a fost plina de Bg ( se pare ca au de pe 1 mai pana pe 10 liber ):))era FULL
preturile..sunt ok ..nu e diferenta mare  (sau notabila pt mine, cel putin - eu am luat benzian si cu 1.15 si cu 1.09 e - cea super 100 )

la ~ 20 km de granita cu Bg , in Grecia este o benzinarie faina - 1.09 a fost minim ce am gasit )
la motorina cred ca se pastreaza raportul de pret dar nu stiu preturi ca nu eram interesat. eu am cam 300 km autonomia si am platit cu cardul peste tot .

la fery e 3 e / persoana + 5 e - motocicleta .masina parca dublu. n am retinut ( vezi ca sunt pe net siteuri de profil cu orar , nume, pret )

ca idee, sunt detalii, relaxeaza te - cat poti sa castigi la un rezervor daca stai si socotesti ? sa zicem 2 - 3 euro masim
cu un 2 rezervoare faci tot drumul ( hai, 2.5 maxim ) .
ca pret la macare..nu este foarte ieftin insa este DE VIS . de prefertat papatul in orasele din centrul insulei..
in poze o sa vezi o portie de miel - 11 e
:)

#3482
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
@foxbat

Cat ai facut la dus si cat la intors ?

#3483
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

 Catalin S., on May 5 2009, 13:29, said:

@foxbat

Cat ai facut la dus si cat la intors ?
nu cred ca te ajuta daca nu ai motocicleta.

in mare undeva pe la 7 - 9 ore pt o masina care merge ok

bucati rapide - Ruse - Veliko ( 140- 160 ..) ( max  o ora ~ 110 km)
Apoi Shipca - Stara zagora ( 160 ) (nu situ exact km )
Granita Grecia - Keramoti ( 160 - 180 )( max 2 ore ~ 304 km )

am dat valorile ca se vada calitatea drumului.care le permite.

pozele :)

http://picasaweb.goo...CK2u5Nfq0q2JSQ#

Edited by foxbat, 05 May 2009 - 12:54.


#3484
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
@Foxbat,
ai mancat in Theologos la Taverna Stelios sau la Iatrou?
Am fost cativa ani in Theologos si acest sat nu trebuie ratat,daca vrei sa mananci miel sau alte produse traditionale.Eu am mancat si la unu si la altu si il recomand calduros pe amicul Stelios(taverna se numeste tot Stelios,evident si are ca sigla harta insulei cu o capra pe ea !!!), este mult mai prietenos si el si sotia lui. Daca te imprietenesti cu el nu te mai lasa sa pleci,iti aduce de toate din partea casei, la inceput te serveste cu peste, din ala mic, niste gogosele de legume traditionale, uzo, apa, etc,  si apoi cafea, desert si coniac sau uzo ,ba iti pune pe masa chiar bidonul de vin de 5 litri numai sa nu pleci...iti da chiar si acasa din productia lui tzipura sau un coniac exceptional facut de el, mai bun ca Metaxa...
Taverna lui Stelios este undeva ,cam la capatul autobuzului (aproape mai mult de inceputul satului) pe partea stanga, la vreo suta de metri de capat parca, si are o terasa f frumoasa...Daca nu gasiti, intrebati de Stelios,
ca-l stie toata lumea...
Iatrou, ala cu mustata, este f hotzoman si mi s-a parut ca ne-a ars la nota de plata si nici mancarea nu a fost prea grozava...

Edited by grecul68, 05 May 2009 - 13:30.


#3485
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

 grecul68, on May 5 2009, 14:25, said:

@Foxbat,
ai mancat in Theologos la Taverna Stelios sau la Iatrou?


la una din ele, cred ca i in poza numele :)


Am fost cativa ani in Theologos si acest sat nu trebuie ratat,daca vrei sa mananci miel sau alte produse traditionale.Eu am mancat si la unu si la altu si il recomand calduros pe amicul Stelios(taverna se numeste tot Stelios,evident si are ca sigla harta insulei cu o capra pe ea !!!), este mult mai prietenos si el si sotia lui. Daca te imprietenesti cu el nu te mai lasa sa pleci,iti aduce de toate din partea casei, la inceput te serveste cu peste, din ala mic, niste gogosele de legume traditionale, uzo, apa, etc,  si apoi cafea, desert si coniac sau uzo ,ba iti pune pe masa chiar bidonul de vin de 5 litri numai sa nu pleci...iti da chiar si acasa din productia lui tzipura sau un coniac exceptional facut de el, mai bun ca Metaxa...
Taverna lui Stelios este undeva ,cam la capatul autobuzului (aproape mai mult de inceputul satului) pe partea stanga, la vreo suta de metri de capat parca, si are o terasa f frumoasa...Daca nu gasiti, intrebati de Stelios,
ca-l stie toata lumea...
Iatrou, ala cu mustata, este f hotzoman si mi s-a parut ca ne-a ars la nota de plata si nici mancarea nu a fost prea grozava...

a..da..cred ca de asta vorbim , cu mustata

mutlumec pentur pont, cand ma mia duc..stiu unde pap
:)

#3486
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 foxbat, on May 5 2009, 12:53, said:

nu cred ca te ajuta daca nu ai motocicleta.

Eram curios doar ce-am pierdut, deoarece tocmai am dat-o pe-a mea (o Gilera din '92). Oricum intentionam sa merg cu conserva pentru ca deh, familie mare, stii tu... :)

Multumesc.

#3487
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

 foxbat, on May 5 2009, 14:34, said:

mutlumec pentur pont, cand ma mia duc..stiu unde pap
Asa arta sigla tavernei lui Stelios:

Attached Files



#3488
klaudia_girl

klaudia_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.05.2008

 tudosoiu, on May 4 2009, 10:18, said:

Buna,
sunt cea mai noua membra a acestui forum  :)
Anul acesta vom merge in concediu in Thassos, la hotel maria din Potos, incepand cu data de 8 iulie. Stiti ceva amanunte despre acest hotel, conditii de cazare, distanta fata de plaja, etc, orice ar fi bine de stiut. Apropos, mai merge cineva in aceeasi perioada? Noi vom pleca din Brasov, 4 persoane, plecarea in 7 iulie si cazarea incepand cu 8 iulie.


si eu voi pleca tot acolo dar pe 25 iulie astept comentarii cand te intorci :)

#3489
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

 foxbat, on May 5 2009, 13:53, said:

nu cred ca te ajuta daca nu ai motocicleta.

in mare undeva pe la 7 - 9 ore pt o masina care merge ok

bucati rapide - Ruse - Veliko ( 140- 160 ..) ( max  o ora ~ 110 km)
Apoi Shipca - Stara zagora ( 160 ) (nu situ exact km )
Granita Grecia - Keramoti ( 160 - 180 )( max 2 ore ~ 304 km )

am dat valorile ca se vada calitatea drumului.care le permite.

pozele :)

http://picasaweb.goo...CK2u5Nfq0q2JSQ#

ce sa zic, ai avut noroc! daca te prindeau grecii la radar....te intorceai cu trenul!  da, noi astia posesorii de ,,conserve" mergem mai incet...sper sa nu ma intalnesc niciodata cu tine sau cu prietenii tai !ganduri bune!

#3490
Liviu2009

Liviu2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2009

 tudosoiu, on May 4 2009, 11:18, said:

Thassos, la hotel maria din Potos, incepand cu data de 8 iulie. Stiti ceva amanunte despre acest hotel, conditii de cazare, distanta fata de plaja, etc, orice ar fi bine de stiut.

iti pot spune ce am aflat si eu din diferite review-uri. hotelul e ok, micut, administrat de o familie. camere duble si triple cu baie proprie si AC (probabil contra cost 5E/zi). are piscina. distanta fata de plaja...cam 100m din cate am apreciat de pe Google Earth.

prima mea optiune a fost tot hotelul Maria, insa cei de la Europa Travel mi-au zis ca mai sunt locuri doar la Olympion pentru data la care plec eu.
in urma compararii celor doua, m-am multumit si cu Olympion, mai ales ca singura diferenta dintre ele e ca Olympion n-are piscina. nici nu imi trebuie piscina!!! am toata Marea Egee la dispozitie  :D

parerea mea e ca hotelul conteaza cel mai putin in "ecuatia" Thassos. in conditiile in care am de gand sa colind insula de dimineata pana seara in lung si-n lat, ca si cazare tot ce imi trebuie e un pat CURAT si un dus cu apa calda. atat!!
si sa nu uitam ca totusi avem de-a face cu 2 stele, deci pretentiile trebuie sa fie pe masura pretului platit. atat Maria cat si Olympion cred ca isi merita banii si atat. nimic mai mult, nimic mai putin.

ti-as da si link-ul hotelului dar nu stiu daca imi este permis conform regulamentului acestui forum. pe care n-am nici timp nici chef sa-l citesc  :rolleyes:
da-i cu google si sigur il gasesti
spor si vacanta placuta!

#3491
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

 recul, on May 5 2009, 19:07, said:

ce sa zic, ai avut noroc! daca te prindeau grecii la radar....te intorceai cu trenul!  da, noi astia posesorii de ,,conserve" mergem mai incet...sper sa nu ma intalnesc niciodata cu tine sau cu prietenii tai !ganduri bune!


buna,

regret ca s a inteles asta..dar deh, mi am asumat riscul
pe autostrada la greci ma depaseau o groaza de masini si , ca idee, mi am ales un "iepure" si ma tineam de el.
daac ti se pare mult sa mergi pe autostrada cu 160 - 180 cred ca intr-adevar este o idee buna sa nu ne intalnim
drumul spre Strara Zagora este la fel, cu 4 benzi , gen austostrada..se alearga
eveint ca in conditiile in care se fac destule ore- vitezele si zonele respective le-am pus pentru o eventuala " etapizare " a drumului.
nu inseama ca am facut 4 ore pana in tasos  :)) ( 4 x 160 km /h )
daca te uiti in poze remarci ca motocicleta nu este una de viteza ci una de turing.
regret off topicul si spre sa ajute informatiile
drum bun

#3492
tudosoiu

tudosoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2009

 Liviu2009, on May 5 2009, 19:19, said:

iti pot spune ce am aflat si eu din diferite review-uri. hotelul e ok, micut, administrat de o familie. camere duble si triple cu baie proprie si AC (probabil contra cost 5E/zi). are piscina. distanta fata de plaja...cam 100m din cate am apreciat de pe Google Earth.

prima mea optiune a fost tot hotelul Maria, insa cei de la Europa Travel mi-au zis ca mai sunt locuri doar la Olympion pentru data la care plec eu.
in urma compararii celor doua, m-am multumit si cu Olympion, mai ales ca singura diferenta dintre ele e ca Olympion n-are piscina. nici nu imi trebuie piscina!!! am toata Marea Egee la dispozitie  :D

parerea mea e ca hotelul conteaza cel mai putin in "ecuatia" Thassos. in conditiile in care am de gand sa colind insula de dimineata pana seara in lung si-n lat, ca si cazare tot ce imi trebuie e un pat CURAT si un dus cu apa calda. atat!!
si sa nu uitam ca totusi avem de-a face cu 2 stele, deci pretentiile trebuie sa fie pe masura pretului platit. atat Maria cat si Olympion cred ca isi merita banii si atat. nimic mai mult, nimic mai putin.

ti-as da si link-ul hotelului dar nu stiu daca imi este permis conform regulamentului acestui forum. pe care n-am nici timp nici chef sa-l citesc  :rolleyes:
da-i cu google si sigur il gasesti
spor si vacanta placuta!

Sincer ma intereseaza doar un loc decent si curat unde pot sa dorm si sa ma spal. Nu sunt fitoasa si nici prietenii mei nu sunt. Avem de gand sa inchiriem o masina cu care sa cutreieram pe insula si eventual sa mergem intr-o dupa masa la Kavala. Abia astept, am inceput AMR-ul ca in armata. La intoarcere vin cu amanunte

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate