Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3457
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postcopjob2000, on Apr 30 2009, 14:09, said:

te relaxezi, pui muzica buna si mergi fara nici o grija, te duce drumul! singurul loc unde trebuie sa ai grija e la Xanti:

vei intalni trei semafoare la interval de 20-3de km, faci stanga la fiecare semafor si ai ajuns la keramoti! pentru cealalta ruta , prin Sofia, nu ma bag pt ca nu o cunosc prea bine... vacanta placuta si ganduri bune!

Salut,
Noi cand am fost in 2007 pe aceasta ruta am continuat drumul pe autostrada dupa Xanti si am dat de indicatorul "Keramoti Airport". Din pacate nu am iesit atunci de pe autostrada (asteptand o alta iesire spre Keramoti, simplu), iar urmatoarea iesire de pe autostrada a fost totcmai la Kavala. Nu a fost rau nici asa, pentru ca ne-am intors pe niste drumuri libere vreo 25 de km si am ajuns fara probleme la Keramoti.

Dupa ce am postat intamplarea noastra pe acest forum, am primit raspunsul: da, trebuie iesit de pe autostrada la indicatorul "Keramoti Airport".

Poate s-a mai schimbat ceva din septembrie 2007, dar atunci asa era.

Succes mai departe,

spam.spam

P.S.: Si mai este o problema pe drumul de intoarcere, daca nu sunteti atenti la numarul cu indicatorul autostrazii (se schimba la un moment dat, dupa Alexandroupoli), puteti ajunge din greseala la granita cu Turcia si trebuie sa va intoarceti pana la ultimul oras din Grecia pe langa care ati trecut si acolo cautati autostrada corecta.

#3458
aissa

aissa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.06.2007
Stie cineva ceva de vila Morfeas sau de zona in care se afla? (pe site spun ca langa plaja Nisteri). Se pare ca e nou construita, nu gasesc nici o impresie nimic despre ei.

http://www.villa-morfeas.gr/

#3459
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postspam.spam, on May 2 2009, 05:54, said:

Salut,
Noi cand am fost in 2007 pe aceasta ruta am continuat drumul pe autostrada dupa Xanti si am dat de indicatorul "Keramoti Airport". Din pacate nu am iesit atunci de pe autostrada (asteptand o alta iesire spre Keramoti, simplu), iar urmatoarea iesire de pe autostrada a fost totcmai la Kavala. Nu a fost rau nici asa, pentru ca ne-am intors pe niste drumuri libere vreo 25 de km si am ajuns fara probleme la Keramoti.

Dupa ce am postat intamplarea noastra pe acest forum, am primit raspunsul: da, trebuie iesit de pe autostrada la indicatorul "Keramoti Airport".

Poate s-a mai schimbat ceva din septembrie 2007, dar atunci asa era.

Succes mai departe,

spam.spam

P.S.: Si mai este o problema pe drumul de intoarcere, daca nu sunteti atenti la numarul cu indicatorul autostrazii (se schimba la un moment dat, dupa Alexandroupoli), puteti ajunge din greseala la granita cu Turcia si trebuie sa va intoarceti pana la ultimul oras din Grecia pe langa care ati trecut si acolo cautati autostrada corecta.

anul trecut in iulie, in dreptul orasului xanti autostrada spre keramoti era blocata, singura varianta fiind, dupa cum aratau si indicatoarele, spre dreapta. e posibl ca anul acesta sa  fie deschisa din nou acea portiune ...

#3460
claudiabozdoc

claudiabozdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2009
Nu mai inteleg nimic.. Forumul asta e despre Grecia sau Bulgaria?

#3461
lucian86

lucian86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2009
Buna ziua, stie cineva ceva de ZAKO apartments?
Arata interesant in Limenaria.

#3462
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postclaudiabozdoc, on May 2 2009, 15:31, said:

Nu mai inteleg nimic.. Forumul asta e despre Grecia sau Bulgaria?
Da...Si despre rute !
Prin Sofia sau Pasul Sipka, pe unde e mai bine?!
Va rog, sa reluam iar si iar acesta discutie, eu nu sunt deloc lamurit. :cursing:

Edited by grecul68, 03 May 2009 - 10:06.


#3463
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postclaudiabozdoc, on May 2 2009, 14:31, said:

Nu mai inteleg nimic.. Forumul asta e despre Grecia sau Bulgaria?

Pai nu e normal sa vorbim de Bulgaria daca alegem sa plecam cu masina ? Majoritatea celor care au postat aici, o vor lua pe la bulgari, asa ca nu vad de ce sa nu discutam (si) despre rute.

In alta ordine de idei, din cate am citit, sincer m-a luat ameteala. Cu 1-2 zile inainte s-o intind spre greci, voi face un rezumat al discutiilor si voi face o medie a traseelor. Cel care e mai ok si mai des folosit si prezinta cele mai multe avantaje, va iesi castigator.

Multmesc celor care au postat pana acum.  :)

#3464
mihaelas3012

mihaelas3012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.03.2007
Si noi o sa plecam cu masina in Thassos pe 4 iulie. Astept cu nerabdare acest rezumat, sa speram ca pleci inaintea noastra :D .

#3465
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2008
Salut!

Anul acesta am ales ca destinatie de vacanta tot frumoasa insula. Insa, cum nu mai vrem inca o data la Olympion, in Potos, am nevoie de niste pareri in legatura cu Apartments Christin din Potos (www.christin.gr) . Daca a fost cineva acolo, astept comentarii.

#3466
tudosoiu

tudosoiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2009
Buna,
sunt cea mai noua membra a acestui forum  :)
Anul acesta vom merge in concediu in Thassos, la hotel maria din Potos, incepand cu data de 8 iulie. Stiti ceva amanunte despre acest hotel, conditii de cazare, distanta fata de plaja, etc, orice ar fi bine de stiut. Apropos, mai merge cineva in aceeasi perioada? Noi vom pleca din Brasov, 4 persoane, plecarea in 7 iulie si cazarea incepand cu 8 iulie.

#3467
roxanasmaranda

roxanasmaranda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2008

View Posttudosoiu, on May 4 2009, 11:18, said:

Buna,
sunt cea mai noua membra a acestui forum  :)
Anul acesta vom merge in concediu in Thassos, la hotel maria din Potos, incepand cu data de 8 iulie. Stiti ceva amanunte despre acest hotel, conditii de cazare, distanta fata de plaja, etc, orice ar fi bine de stiut. Apropos, mai merge cineva in aceeasi perioada? Noi vom pleca din Brasov, 4 persoane, plecarea in 7 iulie si cazarea incepand cu 8 iulie.


Personal, nu am fost cazata acolo. Am insa niste prieteni care au fost cazati la Maria, si am inteles ca a fost destul de bine. E un hotel de familie, curat, patronii sunt draguti si atenti cu clientii. Este la aproximativ 100 de metri de Hotel Olympion, inspre Pefkari, pe strada principala. Pana in zona comerciala sunt 150m, si pana pe plaja principala, cam 300m. Recomand plaja de la Boomerang Bar (proprietarii ,Abe si tatal sau, sunt greci, insa locuiesc in extrasezon in Australia. Vorbesc perfect engleza, si ofera clientilor sezlonguri gratis, cu conditia sa comanzi bautura de la ei. )

#3468
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View Postgrecul68, on May 3 2009, 09:57, said:

Da...Si despre rute !
Prin Sofia sau Pasul Sipka, pe unde e mai bine?!
Va rog, sa reluam iar si iar acesta discutie, eu nu sunt deloc lamurit. :cursing:

Eu anul trecut am fost prin Pasul Shipka si a fost OK. E mai rapid decat prin Sofia (7 ore cu tot cu pauze de odihna- cu mers 50-70 localitate si 90-100 in afara) si fara multa politie - am vazut doar 2 echipaje pe tot drumul. In afara de o portiune de vreo 10-15 km in zona Simeonovgrad, drumul e cu asfalt ok.

#3469
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Pentru toti cei care merg in Thassos :
Duceti-va sa mancati la "Rodon House" macar o data. Cui nu-i va place mancarea eu ii pup picioarele.
Eu (noi) am fost in 2006 (am ajuns acolo dupa o escala dureroasa la ESPERIA din PEFKARI) si dupa ce am mancat prima data asta era scopul meu principal in fiecare zi : sa treaca timpul sa se faca ora de masa. Spre marea mea placere am gasit intr-un supliment al Academiei Catavencu de anul asta un articol despre Rodon unde o pomenea pe Rosa (proprietareasa) si pe barbatu-sau (nu-mi aduc aminte numele dar este italian ca si mancarea pe care o face) si am aflat ca are 2 stele Michelin

#3470
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postun huligan, on May 4 2009, 17:19, said:

Pentru toti cei care merg in Thassos :
Duceti-va sa mancati la "Rodon House" macar o data. Cui nu-i va place mancarea eu ii pup picioarele.
Eu (noi) am fost in 2006 (am ajuns acolo dupa o escala dureroasa la ESPERIA din PEFKARI) si dupa ce am mancat prima data asta era scopul meu principal in fiecare zi : sa treaca timpul sa se faca ora de masa. Spre marea mea placere am gasit intr-un supliment al Academiei Catavencu de anul asta un articol despre Rodon unde o pomenea pe Rosa (proprietareasa) si pe barbatu-sau (nu-mi aduc aminte numele dar este italian ca si mancarea pe care o face) si am aflat ca are 2 stele Michelin

Experienta mea cu Rodon nu e chiar asa fantastica, nu ma intelegeti gresit, e rezonabil (curtea hotelului e chiar frumoasa si plina de verdeata) insa preturile practicate ptr cazare sau mancare sunt destul de bine peste medie. In Croatia la aceiasi bani a fost mult peste daca este sa fac o comparatie.
Am stat de vb cu Rosa si cu sotul ei italian si sunt foarte draguti si amabili insa am platit cam mult ptr cazarea oferita dar ce sa-i faci era prima oara in Grecia si am vrut sa fiu sigur ca am cazarea asigurata. Ne povestea Rosa ca are clienti romani din lumea "buna".
Daca imi amintesc bine am platit vreo 70euro/noapte iar ptr o dorada la gratar vreo 18-20 euro (era vreo 37-40 euro/kilo).

#3471
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Posibil, nu stiu ce sa zic. Eu am fost cam pe 23 august 2006 si am platit 51 euro pe o camera cu 3 paturi si chicineta din aia cu bucatarie. Camera mare, aproape dubla fata de Esperia (astea fiind singurele mele experiente majore in Grecia). A fost exact atunci cand erau incendiile alea mari in Halkidiki. Toata lumea era pe televizor.
In orice caz, ce voiam eu sa subliniez era mancarea de la Rodon. Poate ca am ramas marcat, dar si acum visez lasagna si orezul (risotto) cu fructe de mare ale bucatarului.

#3472
Liviu2009

Liviu2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.05.2009
mi-am facut cont aici special sa ma lamuresc intr-o privinta. sper sa imi si raspunda cineva :)

n-o lungesc mult ca vreau sa fiu la obiect...deci: pe langa faptul ca sunt novice in ale Thassos-ului (anul asta e prima data cand merg acolo), mai am inca un dezavantaj, acela ca sunt fumator. tare mult m-ati ajuta daca mi-ati zice cam cum sta treaba cu fumatul in locurile publice pe insula asta mica si frumoasa.
unde pot fuma? unde nu pot fuma? de ex, in croaziera spre Aliki, pe vaporas se fumeaza? in taverne se fumeaza??
banuiesc ca pe plaja nu e interdictie pt fumatori, dar vreau sa stiu in general despre aceasta problema.

pt unii poate e o chestie minora, insa eu nu ma pot declara satisfacut de peisaj daca nu trag cu sete dintr-o tigara  :P

cu multumiri anticipate, astept raspuns de la fumatori si fumatoare care au fost in Thassos

#3473
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Chiar asa, cum e treaba cu fumatul ? Anul trecut in Bulgaria nu am avut deloc probleme. Nici pe plaja, nici pe terase, nicaieri.  :)

#3474
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Se poate fuma peste tot fara probleme. Eu unul nu am vazut nici un loc unde sa fie fumatul interzis.
Pe unele plaje unde sezlongurile apartin de baruri sunt si scrumiere , iar unde nu sunt puteti folosi cu incredere un pachet gol sau o doza goala de bere pt a arunca mucurile. ;)
La taverne se fumeaza peste tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate