Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#19
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
[quote name='Addnann' date='Mar 20 2006, 10:32' post='1350634']
@blackdeath: Preturi-ceva ? Ce hotel ... cit a fost per noapte / trecerea cu bac-ul ... euro? Mincare ceva?



deci noi am stat la o vila cu mai multe apartamente cred ca vreo 9, pe noapte un apartament a costat 50 de euro cu tot cu bucatarie, din cate am inteles tu vrei sa mergi cu inca o persoana din cate mai tin minte studioul era 25. Aici e o chetie in apartament e si o bucatarie(chcineta) si masa nu e asigurata vila neavand restaurant, deci noi cumparam mancare de la super marketul din zona si pregateam, e adevarat ca am adus si de acasa ceva carne congelata. Acolo mancarea cumparata de la market e ieftina(raportand la preturile de zona turistica). Si la tavernele din zona o cina de 4 persoana vreo 20 de euro ceea ce nu e mult
Referitor la drum: majoritatea povestilor sunt mituri, de la Calfat pana la sofia jumate din drum e nou asfaltat si am prins si vreo 100 de km de autostrada. Dupa Sofia drumul este destul de bun. Singuru lucru adevarata ce se spune este referitor la radaruri, dar daca nu ai antiradar, e de ajuns sa te iei dupa bulgari ''de a-i casei'' ptr ca ei stiu cam pe unde sunt amplasati baietii(noi asa am facut si pana la sofia am mers dupa unu cara mergea 120-130 si am fentat vreo 3-4 radaruri pe care leam intalnit
bacul de la keramonti la thassos: 2 euro de pers si 10 de masina
si daca mai tin bine minte la calafat:5 euro de pers si 10 de masina

Edited by blackdeath22, 20 March 2006 - 16:51.


#20
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
angel a scris:

Quote

Pana in Grecia (Insula Thassos) faci cu 100 Km/h viteza medie in jur de 1 zi jumate, adica 3 zile dus intors.


nu te supara pe mine ,ai fost in thassos? cum spui ca poti face cu  o medie de 100km/h o zi si jumatate?draga sunt numai 700km!!!!!din astia 700km, 500km sunt in bulgaria asta cu conditia sa pleci din bucuresti...poate tu ai plecat din timisoara sau ati stat in vama vreo zi!!!!
mai mult de 9(noua)ore nu ai cum sa faci,iar medie de 100km/ora tot nu scoti avand in vedere ca treci prin doua vami,te opreste radarul prin bulgaria iar sansa sa bulesti centura sofiei este maxima!!!!! <_<

#21
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
lol, da ai dreptate :D

nu mai draga :P, am facut in jur de 1 zi, plecat din Bucuresti la 5 dupa-amiaza, ajuns in Thassos a doua zi pe la 2 dupa-amiaza pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Sofia -  Kulata - Promachonas - Kavala  - Keramoti. poate nu a fost media de 100, si aici nu zic nu, ma insel mai mult ca sigur, dar viteza a fost destul de mare dupa ce am trecut de bulgari.

am pus la socoteala marja de eroare cea mai mare, adica traficul din bucuresti plus ca daca mergi cu masina mica, faci opriri mai dese, mai faci o poza, etc... :D

apropo, postez o poza daca nu ma crezi :)

#22
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
nu te cred!!! posteaza o poza cu tine  :D  :D  :D

#23
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
[quote name='angel' date='Mar 21 2006, 07:56' post='1353632']  am facut in jur de 1 zi, plecat din Bucuresti la 5 dupa-amiaza, ajuns in Thassos a doua zi pe la 2 dupa-amiaza pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Sofia -  Kulata - Promachonas - Kavala  - Keramoti. poate nu a fost media de 100, si aici nu zic nu, ma insel mai mult ca sigur, dar viteza a fost destul de mare dupa ce am trecut de bulgari.


ori am eu intels eu prost ori nai zis tu bine deci tu ai facut 21 de ore ceea ce mi se pare enorm, noi cu plecare din timisoara la la ora 2 am am ajuns la vila la 5 pm, si cu trecere pe la calafat , unde trebuie sa astepti bacu cam o ora, si la intorcere am plecat la 7:30am si am ajuns in fata blocului la 11 pm


[quote name='angel' date='Mar 21 2006, 07:56' post='1353632']  am facut in jur de 1 zi, plecat din Bucuresti la 5 dupa-amiaza, ajuns in Thassos a doua zi pe la 2 dupa-amiaza pe traseul Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Sofia -  Kulata - Promachonas - Kavala  - Keramoti. poate nu a fost media de 100, si aici nu zic nu, ma insel mai mult ca sigur, dar viteza a fost destul de mare dupa ce am trecut de bulgari.


ori am eu intels eu prost ori nai zis tu bine deci tu ai facut 21 de ore ceea ce mi se pare enorm, noi cu plecare din timisoara la la ora 2 am am ajuns la vila la 5 pm, si cu trecere pe la calafat , unde trebuie sa astepti bacu cam o ora, si la intorcere am plecat la 7:30am si am ajuns in fata blocului la 11 pm

#24
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 angel, on Mar 20 2006, 11:03, said:

prin Bulgaria e super nasol daca nu stii drumul, si politia iti iese in drum de unde nici nu te astepti. Plus ca se mai "modifica" din cand in cand semnele de circulatie si te trezesti in the middle of nowhere cu altii in jurul masinii tale...brrrrrr....nu se baga la autocare sa le devieze dar la masini mici da.

Ia o harta a bulgariei si una a Europei si vezi exact care este traseul. Harta sa fie recenta.

Ce probleme in Bulgaria ? Nu e nici o problema. Am fost de ori in ultimii 4 ani. In afara de militienii bulgari pusi cu radarele gramada, nu e nimic. Au rezolvat chiar si problema indicatoarelor. Mai putin unul.

#25
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006

 RoVal1972, on Mar 24 2006, 08:39, said:

Ce probleme in Bulgaria ? Nu e nici o problema. Am fost de ori in ultimii 4 ani. In afara de militienii bulgari pusi cu radarele gramada, nu e nimic. Au rezolvat chiar si problema indicatoarelor. Mai putin unul.

exact asa am zis si eu. am mers si noapte prin bulgaria si na fost nici o problema, neam oprit si sa mancam si a fost totul super k

#26
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
Mda ... perioada 5-20 sept e ok pentru grecia? Vreme ... etc.?

#27
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
E preferabil sa mergi pe la sfarsitul lui iunie (asta daca nu vrei chiar in sezon, cand e mai scump). E vremea mai frumoasa, apa mai limpede, se intuneca mai tarziu. Ai mai mult timp de plaja, plimbare, etc.

#28
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006

 lexi, on Mar 26 2006, 23:30, said:

E preferabil sa mergi pe la sfarsitul lui iunie (asta daca nu vrei chiar in sezon, cand e mai scump). E vremea mai frumoasa, apa mai limpede, se intuneca mai tarziu. Ai mai mult timp de plaja, plimbare, etc.

Salut Lexi !
Dar apa nu este cam rece in iunie , netrecand toata caldura verii peste ea ?
De cand incepe la ei sezonul ?
Eu am fost anul trecut la Olympic Beach in septembrie si timpul a fost frumos (putin cam vant..) ,insa apa a fost foarte calda.
Preturile in septembrie cand am fost eu (02.09.05-09.09.05) erau foarte convenabile.
Asa stii si tu ca ar fi in iunie si, mai ales, fiind insula, preturile nu sunt mai mari ?
Multumesc anticipat oricui pentru sfaturi pentru alegerea unui loc (as prefera pe Thassos) si a unei perioade in care sa plec in concediu in aceasta vara !!!

#29
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
La sfarsitul lui iunie este inca ieftin, iar apa e calda. Desi e insula, preturile sunt mai mici decat pe continent - spre exemplu in Paralia... iar ca peisaje nu se compara. Nu stiu exact cand incepe sezonul, dar anul acesta ma duc de 1 mai si spre sa fie cald  :D

#30
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

 lexi, on Mar 27 2006, 15:25, said:

La sfarsitul lui iunie este inca ieftin, iar apa e calda. Desi e insula, preturile sunt mai mici decat pe continent - spre exemplu in Paralia... iar ca peisaje nu se compara. Nu stiu exact cand incepe sezonul, dar anul acesta ma duc de 1 mai si spre sa fie cald  :D

Sal all!

Eu am fost in 2003 pe la mijlocul lui iulie si deja era foarte cald. Apa, peisaje, cazare, mancare super ok.
Preturi... depinde de buzunarul si pretentiile fiecaruia, oricum nu iesit din comun. Am de gand sa merg si anul asta si m-ar interesa daca stie cineva de vreo oferta "numai transport". In 2003 am avut un aranjament cu o masina inchiriata din Macedonia - anul asta nu ma mai tine buzunarul pentru asa ceva.
Iar la cazare poti iesi mult mai bine negociind direct cu grecii decat cu agentiile autohtone - ok, probabil toata lumea stie asta.

#31
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006

 dflc03, on Mar 27 2006, 17:47, said:

Sal all!

Eu am fost in 2003 pe la mijlocul lui iulie si deja era foarte cald. Apa, peisaje, cazare, mancare super ok.
Preturi... depinde de buzunarul si pretentiile fiecaruia, oricum nu iesit din comun. Am de gand sa merg si anul asta si m-ar interesa daca stie cineva de vreo oferta "numai transport". In 2003 am avut un aranjament cu o masina inchiriata din Macedonia - anul asta nu ma mai tine buzunarul pentru asa ceva.
Iar la cazare poti iesi mult mai bine negociind direct cu grecii decat cu agentiile autohtone - ok, probabil toata lumea stie asta.

Am tot citit si eu aici ca daca te duci direct acolo poti iesi mai ieftin la cazare , insa parca mi-e cam frica sa ma duc cu copil de 5 ani pana acolo si sa descopar ca nu am unde sa stau sau ca gasesc in conditii insalubre sau prea scump.
Pe mine anul trecut la Olympic (Paralia) m-a costat cazarea in vila (2 adulti + 1 copil-1 camera cu bucatarie) aprox. 220 euro(prin agentie). Mergand prin statiune am intrebat si la alte vile care aveau afis cu cazare de pret si am gasit destule la care m-ar fi costat doar vreo 120 euro. Deci simtitoare diferenta , insa aia era destul de mare statiunea si aveai de unde sa alegi.
Nu stiu acolo pe insula ce fel de statiuni sunt si ce oferta este la cazare...
Voi ce ziceti ?
P.S. : De fapt eu parca vreau de la voi inca un imbold ca sa ma conving sa merg direct acolo (fara agentii) si as vrea ca anul asta sa ma duc cu masina , nu cu autocarul , insa mi-e frica sa strabat doar o masina Bulgaria :nonobad: ...

Edited by GABIDANA, 27 March 2006 - 18:20.


#32
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006

 GABIDANA, on Mar 27 2006, 19:19, said:

Am tot citit si eu aici ca daca te duci direct acolo poti iesi mai ieftin la cazare , insa parca mi-e cam frica sa ma duc cu copil de 5 ani pana acolo si sa descopar ca nu am unde sa stau sau ca gasesc in conditii insalubre sau prea scump.
Pe mine anul trecut la Olympic (Paralia) m-a costat cazarea in vila (2 adulti + 1 copil-1 camera cu bucatarie) aprox. 220 euro(prin agentie). Mergand prin statiune am intrebat si la alte vile care aveau afis cu cazare de pret si am gasit destule la care m-ar fi costat doar vreo 120 euro. Deci simtitoare diferenta , insa aia era destul de mare statiunea si aveai de unde sa alegi.
Nu stiu acolo pe insula ce fel de statiuni sunt si ce oferta este la cazare...
Voi ce ziceti ?
P.S. : De fapt eu parca vreau de la voi inca un imbold ca sa ma conving sa merg direct acolo (fara agentii) si as vrea ca anul asta sa ma duc cu masina , nu cu autocarul , insa mi-e frica sa strabat doar o masina Bulgaria :nonobad: ...

deci noi am gasit oferte pe net, cu poze,vb la tel cu grecu, si am gasit destul de mult oferte. Fiind o insula majoritar inclinate pe turism, sunt multe statiuni si ai de unde sa alegi.Dar nu mas duce fara rezervare de aici, ptr ca un alt grup de prieteni au mers asa si au nimerit intr-o cazare super nasoala.Referitor la drum cred ca am mai scris 2 posturi,NU AI NICI O PROBLEMA IN BULGARIA,DECAT CU RADARURILE.

#33
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Anul acesta de 1 mai ma costa 49 de euro cazarea pentru 3 nopti si 990.000 lei transportul cu autocarul. Nu cred ca pe cont propriu se poate gasi la fel de ieftin... Anul trecut am platit 150 de euro cazarea 7 zile + transportul. La acelasi hotel am vazut acum pe net ca o camera este 85 euro/noapte.

Inteleg ca trebuie sa ajungi acolo si discuti direct cu cei de la hotel ca sa poti obtine un tarif mai bun ?

#34
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

 lexi, on Mar 28 2006, 11:05, said:

Anul acesta de 1 mai ma costa 49 de euro cazarea pentru 3 nopti si 990.000 lei transportul cu autocarul. Nu cred ca pe cont propriu se poate gasi la fel de ieftin... Anul trecut am platit 150 de euro cazarea 7 zile + transportul. La acelasi hotel am vazut acum pe net ca o camera este 85 euro/noapte.

Inteleg ca trebuie sa ajungi acolo si discuti direct cu cei de la hotel ca sa poti obtine un tarif mai bun ?

Probabil ca pt 1 mai nu ai putea gasi o oferta sensibil mai buna, dar este chiar inceputul inceputului sezonului la ei. Iar daca vrei sa mergi si de 1 mai si mai incolo in vara/toamna, escapada de 1 mai ar putea fi o ocazie excelenta de a testa piata la fata locului si eventual de a-ti face o rezervare ferma daca iti convine (și te tine buzunarul...). Ca turist individual mai ramane problema transportului, dar daca il ai asigurat/masina personala e chiar super.
Si poate ne spui si noua daca gasesti ceva interesant.

#35
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006

 blackdeath22, on Mar 27 2006, 21:12, said:

deci noi am gasit oferte pe net, cu poze,vb la tel cu grecu, si am gasit destul de mult oferte. Fiind o insula majoritar inclinate pe turism, sunt multe statiuni si ai de unde sa alegi.Dar nu mas duce fara rezervare de aici, ptr ca un alt grup de prieteni au mers asa si au nimerit intr-o cazare super nasoala.Referitor la drum cred ca am mai scris 2 posturi,NU AI NICI O PROBLEMA IN BULGARIA,DECAT CU RADARURILE.

Scuza-ma ,dar nu am inteles.
Recomanzi sa ma duc direct acolo sau sa imi iau de aici cazarea,prin agentie ?
Si ,spune-mi si mie ,te rog, cum se numea vila si care era diferenta intre apartament la 50 euro si studio la 25 euro.
Multumesc anticipat pentru raspuns!

#36
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006

 GABIDANA, on Mar 29 2006, 07:01, said:

Scuza-ma ,dar nu am inteles.
Recomanzi sa ma duc direct acolo sau sa imi iau de aici cazarea,prin agentie ?
Si ,spune-mi si mie ,te rog, cum se numea vila si care era diferenta intre apartament la 50 euro si studio la 25 euro.
Multumesc anticipat pentru raspuns!

nu ,nu sa te duci acolo direct ci cauti oferte pe net de aici fara intermediari.Vila se numea Posidonia.Si dif este ca apartamentu este mai mare si are camere separate.pe cand studioul este mai mic.daca vrei mai multe detali ,dami un pm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate