Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#109
tudor1

tudor1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.05.2006
Excelent,Tzeposule! Multumesc din toata inima.Ce-nseamna sa stii sa cauti unde trebuie!...Presupun insa ca deja se termina prima serie in Thassos pe anul acesta. Stiti cumva, pe cineva care ne poate povesti ce e nou anul acesta pe-acolo? Pe la Limenaria, de exemplu?...

#110
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Posttudor1, on Jun 5 2006, 22:15, said:

Excelent,Tzeposule! Multumesc din toata inima.Ce-nseamna sa stii sa cauti unde trebuie!...Presupun insa ca deja se termina prima serie in Thassos pe anul acesta. Stiti cumva, pe cineva care ne poate povesti ce e nou anul acesta pe-acolo? Pe la Limenaria, de exemplu?...


Mai multi suntem interesati de Limenaria..... :D

#111
a_baby

a_baby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2006
buna!

incerc sa aflu si eu cate ceva despre skala prinos si despre hotelul elektra.
eu plec in august cu kara travel si as fi vrut sa aud si parerea cuiva care chiar a fost la fata locului, ptr ca asa, unii zic ca au auzit ca e frumos, altii ca nu prea si tot asa...dar pana la urma nu te poti lua de cat dupa cineva care chair a fost acolo si a vazut nu dupa cineva care zice ca " a auzit "....poate ma puteti ajuta si pe mine.
cat despre preturi...am auzit tot asa, diverse variante!
am o prietena care a fost anul trecut in thassos si a zis ca erau desul de ieftine preturile la mancare, dar ca bautura era cam scumpa!intrebarea mea este, ce inseamana cam scumpa??o sticla de bere spre exemplu??1 euro?2?sau 5?o cola?un pranz??5,10,15euro???
ok!
sper ca imi raspundeti si mie!
si cand ma intorc o sa va zic si eu cum a fost!

:)

#112
razvanpana

razvanpana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 31.05.2006

View PostTzeposul, on Jun 4 2006, 15:27, said:

Sau uite aici poze facute de diversi....
http://www.flickr.co...q=thassos&s=rec


Bravo , siteul e super si gasesti poze de aproape oriunde,multumesc.

#113
cainelerosu69

cainelerosu69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.03.2006
salut
eu plec in Thassos pe 4 iunie in Limenas la Hotel Pegasus(*** stele)
pe cont propriu.
Ma poate ajuta cineva cu traseul care trebui urmat prin Bulgaria ???
Stie cineva ceva despre acest hotel?

sorry
4 iulie

#114
Tzeposul

Tzeposul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.05.2006

View Postcainelerosu69, on Jun 6 2006, 21:57, said:

salut
eu plec in Thassos pe 4 iunie in Limenas la Hotel Pegasus(*** stele)
pe cont propriu.
Ma poate ajuta cineva cu traseul care trebui urmat prin Bulgaria ???
Stie cineva ceva despre acest hotel?

sorry
4 iulie


Daca nu ai un GPS receiver incearca sa scoti pe imprimanta ruta de aici, eventual mai detaliata.
http://rp.rac.co.uk/rp/routeplanner

#115
paulatoma

paulatoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2006
[size=5][font=Arial] :) Pentru ca sunteti interesati de Limenaria, va stau la dispozitie. M-am intors pe 9 luna asta sintru-un sejur de 7 nopti 9 zile cu agentia max57, pe care deja vad ca o cunoasteti. Sunt de acord cu toate criticile dure, mai putin cele referitoare la cazare. E adevarat ca noi am luat optiunea cu demipensiune, nu stiu in ce masura a influientat asta repartizarea camerei. Pt 2*, camera la hotel Papageorgiu a fost ok, foarte curata, tv, frigider. Este adevarat ca este mica, cam 2mp baia, camera avea un spatiu de 1mp in jurul a 2 paturi, balconasul tot de vreo 2 mp, ma rog, noi n-am avut probleme din cauza spatiului.
Plaja din Limenaria nu mi-a placut, e mica si plina de pietre, ca multe plaje din Thasos, din cauza asta e bine sa fii atent ce alegi, dar inconvenientul poate fi depasit prin inchirierea unei masini (55 eur pt 3 zile, atentie! cu benzina separat  - noi am dat cam 20eur pe benzina, e 1eur litrul-- speedy rent a car). Asa poti face plaja in alte locuri pitoresti, pentru ca distantele sunt mici, un tur de insula inseamna 90 km. cele mai frumoase plaje din cate am vazut nu s-au parut Paradise Beach ( insa nu prea e amenajata si au preturi mari, de ex: 4eur o limonada), Aliki Beach  (e foarte mica si nu e amenajata, are doar 5 restaurante mici  si un mini market, e bine sa ai cele necesare la tine), pentru familii Skala Potamia (plaja intinsa, nisip mai fin, apa mai putin adanca la mal). Ne-a placut si statiunea Potos, unde ai toate facilitatile sa te simti bine, chiar daca nu ai venit cu totul pregatit de acasa, inclusiv preturile cele mai accesibile pe care le-am intalnit, e adevarat plaja are pietre la mal.
daca aveti intrebari, va raspund cu placere. :)

#116
VOINICU'

VOINICU'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.03.2006

View Postpaulatoma, on Jun 12 2006, 13:14, said:

[size=5][font=Arial] :) Pentru ca sunteti interesati de Limenaria, va stau la dispozitie. M-am intors pe 9 luna asta sintru-un sejur de 7 nopti 9 zile cu agentia max57, pe care deja vad ca o cunoasteti. Sunt de acord cu toate criticile dure, mai putin cele referitoare la cazare. E adevarat ca noi am luat optiunea cu demipensiune, nu stiu in ce masura a influientat asta repartizarea camerei. Pt 2*, camera la hotel Papageorgiu a fost ok, foarte curata, tv, frigider. Este adevarat ca este mica, cam 2mp baia, camera avea un spatiu de 1mp in jurul a 2 paturi, balconasul tot de vreo 2 mp, ma rog, noi n-am avut probleme din cauza spatiului.
Plaja din Limenaria nu mi-a placut, e mica si plina de pietre, ca multe plaje din Thasos, din cauza asta e bine sa fii atent ce alegi, dar inconvenientul poate fi depasit prin inchirierea unei masini (55 eur pt 3 zile, atentie! cu benzina separat  - noi am dat cam 20eur pe benzina, e 1eur litrul-- speedy rent a car). Asa poti face plaja in alte locuri pitoresti, pentru ca distantele sunt mici, un tur de insula inseamna 90 km. cele mai frumoase plaje din cate am vazut nu s-au parut Paradise Beach ( insa nu prea e amenajata si au preturi mari, de ex: 4eur o limonada), Aliki Beach  (e foarte mica si nu e amenajata, are doar 5 restaurante mici  si un mini market, e bine sa ai cele necesare la tine), pentru familii Skala Potamia (plaja intinsa, nisip mai fin, apa mai putin adanca la mal). Ne-a placut si statiunea Potos, unde ai toate facilitatile sa te simti bine, chiar daca nu ai venit cu totul pregatit de acasa, inclusiv preturile cele mai accesibile pe care le-am intalnit, e adevarat plaja are pietre la mal.
daca aveti intrebari, va raspund cu placere. :)


View Postpaulatoma, on Jun 12 2006, 13:14, said:

[size=5][font=Arial] :) Pentru ca sunteti interesati de Limenaria, va stau la dispozitie. M-am intors pe 9 luna asta sintru-un sejur de 7 nopti 9 zile cu agentia max57, pe care deja vad ca o cunoasteti. Sunt de acord cu toate criticile dure, mai putin cele referitoare la cazare. E adevarat ca noi am luat optiunea cu demipensiune, nu stiu in ce masura a influientat asta repartizarea camerei. Pt 2*, camera la hotel Papageorgiu a fost ok, foarte curata, tv, frigider. Este adevarat ca este mica, cam 2mp baia, camera avea un spatiu de 1mp in jurul a 2 paturi, balconasul tot de vreo 2 mp, ma rog, noi n-am avut probleme din cauza spatiului.
Plaja din Limenaria nu mi-a placut, e mica si plina de pietre, ca multe plaje din Thasos, din cauza asta e bine sa fii atent ce alegi, dar inconvenientul poate fi depasit prin inchirierea unei masini (55 eur pt 3 zile, atentie! cu benzina separat  - noi am dat cam 20eur pe benzina, e 1eur litrul-- speedy rent a car). Asa poti face plaja in alte locuri pitoresti, pentru ca distantele sunt mici, un tur de insula inseamna 90 km. cele mai frumoase plaje din cate am vazut nu s-au parut Paradise Beach ( insa nu prea e amenajata si au preturi mari, de ex: 4eur o limonada), Aliki Beach  (e foarte mica si nu e amenajata, are doar 5 restaurante mici  si un mini market, e bine sa ai cele necesare la tine), pentru familii Skala Potamia (plaja intinsa, nisip mai fin, apa mai putin adanca la mal). Ne-a placut si statiunea Potos, unde ai toate facilitatile sa te simti bine, chiar daca nu ai venit cu totul pregatit de acasa, inclusiv preturile cele mai accesibile pe care le-am intalnit, e adevarat plaja are pietre la mal.
daca aveti intrebari, va raspund cu placere. :)


Noi mergem in iulie in Skala Potamia cu masina. Ne intereseaza unde ar fi viata de noapte mai OK, distractie, agitatie, etc.

#117
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

View PostTzeposul, on Jun 6 2006, 21:28, said:

Daca nu ai un GPS receiver incearca sa scoti pe imprimanta ruta de aici, eventual mai detaliata.
http://rp.rac.co.uk/rp/routeplanner

Recomandari
Pentru Thassos ,in cazul in care va deplasati cu auto propriu,va recomand sa alegeti punctul de frontiera
capitan petko petkov(bul) - oremio(gr). Acest punct de frontiera este complet liber,formalitatile dureaza 5 minute.
Pentru a ajunge aici ,calatoriti prin Bulgaria pe traseul clasic spre Turcia (Veliko Tarnovo-Gabrovo-Haskova) si inainte de frontiera Bul-Turca ( capitan Andreevo) faceti stanga (aveti marcaj) 3 km.
Drumul este mai prost prin Bulgaria pe aceasta ruta decat prin Sofia,dar este mai scurt si mai liber.
Odata intrat in Gr ,aveti autostrada( pana la Salonik) pe care o parasiti in zona Chrissopoli sau chiar Kavala spre Keramoti. Ferry este din jumatate in jumatate de ora pana la ora 23. Nu asteptati fery din Kavala la Thassos pt ca sunt doar 5 curse pe zi.Fery costa cca 12 E /masina + 2 E /pasager.
Thassos este o insula de un peisaj superb;daca cineva cauta distractie din plin ,mergeti in alta parte.
Capitala -Thassos town sau Limenas(port in gr.) are cca 3000 de locuitori permanenti,dar vara este de 4 ori mai mare datorita turistilor.Zona centrala este foatre pitoreasca,magazine dragute,mici cluburi,sute de taverne. Plimbati-va cu curaj si pe strazile laterale centrului -veti avea surprize placute. Suveniruri mai ieftine si ,surprizator de mai buna calitate decat in alte zone ale Gr,mancarea,bautura ,chiar apa minerala mai ieftine decat pe continent! Hotelurile sunt insa un pic mai modeste decat pe continent ,la acelasi pret,dar este compensat acest lucru de celelalte preturi.
Plaja in Limenas este mixca si cocheta ,cu sunbed gratuit daca cumperi ceva.Doar ca este mai departe de zona hotelurilor 3-700 m. Nu este aglomerata pana pe la 11-12 pt ca turistii greci vin tarziu la plaja.
Cam tarziu cu informatia,H.Pegasus este printre cele mai bune din capitala,linistit,3 min de port,600 de plaja,4 min de centru.piscina este buna,camerele sunt mobilate simplu dar corect. Pe continent primesti mai mult la banii astia (45-50 E demipensiune) ,dar sa nu va para rau,farmecul insular nu il gasesti acolo. De preferat luati numai mic dejun in bilet ,este mai ieftin sa mananci "afara".
O plaja de vis este Makriammos,la 5 km de Liimenas,in complex privat,costa 2 E de masina ,dar merita.Senzationala. Foarte ,foarte,frumoasa este Crissi Amoudia la 15 km de capitala(zona Panagia-Sk.Potamia)-nisip fin alb.Drumul va ia 15 -25 minute pentru ca este pe munte,mii de serpentine... .Paradisse beach,la Kinira este frumoasa.Toate sunt la poala muntelui (1100 m inaltime,dar ganditi-va ca plaja este la 0 m).Foarte mult va recomand plaja sirelelor de la Aliki,este pietroasa dar fabuloasa ca peisaj.  
Daca mergeti cu masina proprie va recomand Limenas ,Skala Potamia-absolut superba si Limenaria. Aceste sunt mai animate si nu va plictisiti seara. Nu Skala Rachony,Prinos ,chiar Potos -sunt exagerat de linistite (2-3 hoteluri si cam atat) . Parte dinspre continent este f.impadurita ,iar cea opusa este stancoasa cu peisaje de iti taie respiratia. Beti o cafea la Panaghia la 20 min de Limenas si priviti in liniste strada si batranii
asezati la cate o masa .Insula inseamna munte cu mare in acelasi loc.
Daca aveti masina,mergeti la Kavala sa vizitati orasul si Akropolis.daca aveti de gand sa vizitati si Salonik,in caz ca nu ati facut-o deja,trebuie sa plecati cu primul ferry la 5,00.
Tuturor vacanta placuta.

#118
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Paula am o mie de intrebari dar o sa incerc sa ma rezum numai la cateva   :D
In primul rand legat de plaja din Limenaria, ai incercat si Metallia sau Alyki (?)- cele din imediata vecinatate? Daca da, poti ajunge acolo pe jos sau trebuie sa inchiriezi neaparat o masina? Cum ti s-a parut marea agitata sau sunt golfulete cu marea calma?
Ar fi interesant de stiut si unde se mananca bine in Limenaria si cam la ce preturi.
Iti multumesc mult pentru impresii, sunt foarte necesare pentru unii care o sa mearga pentru prima oara acolo! :coolspeak:
[/quote]

#119
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

View Postlaurentis, on Jun 12 2006, 14:50, said:

Paula am o mie de intrebari dar o sa incerc sa ma rezum numai la cateva   :D
In primul rand legat de plaja din Limenaria, ai incercat si Metallia sau Alyki (?)- cele din imediata vecinatate? Daca da, poti ajunge acolo pe jos sau trebuie sa inchiriezi neaparat o masina? Cum ti s-a parut marea agitata sau sunt golfulete cu marea calma?
Ar fi interesant de stiut si unde se mananca bine in Limenaria si cam la ce preturi.
Iti multumesc mult pentru impresii, sunt foarte necesare pentru unii care o sa mearga pentru prima oara acolo! :coolspeak:

Nu sunt Paula,dar iti raspund eu.
Iti trebuie masina pentru a merge de la o plaja la alta,sau scuter 15E/zi (garantie 100E).
Exista si autobuze,nu stiu orarul,vezi pe thassos.go sau altele pe net.
Mancare cam oriunde : doar un sandvici 1,5-2,5 E ; o placinta 1,5 E ; o salata greceasca 4-5 E ( rosii,branza,masline de toate si maare ! ),o portie de ghiros sau souvlaki sau pui etc cam 6 E,o bere-cola 1,5-2,5 E.o inghetata super 1,5-2 E.Tigari ,pt cine fumeaza cam 2,5 E(ia de acasa).Poti intra in supermarket,desi este mult spus "super" -nu sunt f.mari. O cutie de Cola : 0,5 E,o sticla de 1,5 de apa 0,8 E,Calsberg cca 1 E, o sticla de Fanta de mandarine (grozava) 1,5-1.8 E,sucuri naturale 1litru-ami,delta cca 1,5-2 E, fructe cam ca la noi ,poti cumpara si la bucata .Poti gasi si brutarie in Limenas si Limenaria si poti lua si diverse semipreparate sau branzeturi in market.Gasesti si cofetarii,gusta Courabetes-un fel de fursecuri cu migdale f.bune.

#120
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
S-a mai dechis un alt punct de trecere cu exceptia celor de la kulata ormenia si exohi? Eu intentionez sa trec pe la Bechet, si orice informatie suplimentara este binevenita mai ales de la cei care au fost recent pe thassos.
Se poate iesi cu un pic de mancare din tara (eu am un bebe de 2 ani si 6 luni cu mine)?

#121
Teo19

Teo19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.06.2006
Am fost luna iulie in vara anului 2005 in Thassos Grecia in Limenaria am locuit la vila Anna Studio si totul a fost superb, anul acesta am cumparat pentru grupul nostru de prieteni (15 persoane). De la agentia Euro Voyages (  www.eurovoyages.ro )doua sejururi legate in aceeasi locatie si suntem convinsi ca ne vom simti nemaipomenit.

Va fac aceasta recomandare din toata inima si astept din partea voastra recomandari similare pentru locuri in care ati petrecut vacante de care ati fost multumiti.

In atasament regasiti vila unde am stat.

Attached Files


Edited by Teo19, 12 June 2006 - 18:15.


#122
tudor1

tudor1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.05.2006
Anna Studio.Nu e cumva cea aflata la o distanta buna  de plaja si de unde nu se vede marea?

#123
tudor1

tudor1

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.05.2006
Paula.Nu ne spui cevasilea si despre mancare? Cam ce paste romanul la poalele lui papagheorghiou?

#124
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

View Postmirceagun, on Jun 12 2006, 17:38, said:

Nu sunt Paula,dar iti raspund eu.
Iti trebuie masina pentru a merge de la o plaja la alta,sau scuter 15E/zi (garantie 100E).
Exista si autobuze,nu stiu orarul,vezi pe thassos.go sau altele pe net.
Mancare cam oriunde : doar un sandvici 1,5-2,5 E ; o placinta 1,5 E ; o salata greceasca 4-5 E ( rosii,branza,masline de toate si maare ! ),o portie de ghiros sau souvlaki sau pui etc cam 6 E,o bere-cola 1,5-2,5 E.o inghetata super 1,5-2 E.Tigari ,pt cine fumeaza cam 2,5 E(ia de acasa).Poti intra in supermarket,desi este mult spus "super" -nu sunt f.mari. O cutie de Cola : 0,5 E,o sticla de 1,5 de apa 0,8 E,Calsberg cca 1 E, o sticla de Fanta de mandarine (grozava) 1,5-1.8 E,sucuri naturale 1litru-ami,delta cca 1,5-2 E, fructe cam ca la noi ,poti cumpara si la bucata .Poti gasi si brutarie in Limenas si Limenaria si poti lua si diverse semipreparate sau branzeturi in market.Gasesti si cofetarii,gusta Courabetes-un fel de fursecuri cu migdale f.bune.
De fapt ma referam la plajele Trypiti si Metalia din apropierea Limenariei ....sa inteleg ca nici acolo pe jos nu se poate ajunge....?

#125
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
La Metalia se poate ajunge pe jos in 10 minute de la hotel, Trypiti mi se pare putin mai departe. Noi am facut plaja la Metalia si a fost superb.  :D

#126
VOINICU'

VOINICU'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.03.2006
E vreo plaja mai stancoasa, cu pietre, pentru snorkeling? Apa e limpede? De-abia astept.......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate