Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#1
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Ok, dupa cum am mai zis de-abia am revenit de acolo.
Cine vrea impresii despre insula, pareri despre cazare, mancare, si firma cu care am fost, (EuroTime) sau ati fost si voi si vreti sa impartasiti impresiile, sa intrebe sau sa raspunda aici. :)

#2
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Pe mine chiar m-ar interesa toate aspectele astea de care spui: transport, preturi, ce ai de vizitat pe insula, cam care e atmosfera, cat s-a facut pe drum, lucruri de genul asta fiindca m-as duce si eu si am auzit ca insula e ceva mai linistita si atmosfera mai "cuminte" decat pe continent.

#3
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
hehe, dap ai auzit bine :)
Euro Time mai face si anul viitor excursii in Thassos si acum in septembrie. Pentru acum pretul este de la 99 la 79 de euro (mai pe la mijlocul lunii) de persoana (cazare + autocar) si anul asta preturile au variat de la 75 la 150 de euro maxim (fara alte taxe suplimentare) + 250.000 lei asigurarea medicala.
Cel mai bine te lamureste site-ul.
http://www.eurotime.ro/grecia01.php

Drumul dureaza in medie o zi jumate cu autocarul, plecarea e din Bucuresti pe la ora 5-6 dupa-amiaza, ai 70 de Km pana la Giurgiu-Russe dupa care treci la bulgari. Strabati toata noaptea Bulgaria trecand pe langa Sofia si spre dimineata ajungi la granita cu Grecia. Iei ferryboat-ul de la Keramoti care costa in jur de 3 euro de persoana. In jumatate de ora esti pe insula Thassos (in portul din Thassos ca localitate) dupa care strabati jumatate din insula ca sa ajungi in Limenaria. Peisajul e de vis...

Ajungi in Limenaria, te cazezi ori la Vila Anna unde confortul e foarte bun (asta doar daca nu esti cu nasul pe sus si preferi un palat) sau pentru hotelul Anna Beach dai un supliment de 20 Euro/zi. Camerele NU sunt dotate cu aer conditionat pentru care mai dai 1 euro/zi dar sincer nu am avut nevoie deloc, aer curat, respirabil, racoare in camera...nici un turist nu si-a luat.

Mancarea : Ori de acasa, ori poti manca la Vythos Bar (restaurantul Hotelului Anna Beach) care e de milioane, mancare mai buna ca la mama acasa, foarte multa si la un pret super bun (reducere pentru romani)
Se poate manca Tzatziki, mancaruri traditionale, pizza, spagetti si ca bauturi exista bere si cocktail-uri dar si meniuri pentru copii. Pretul pentru un cocktail si bere e de 3-6 euro iar pentru meniu este de 5 euro, asta cu reducerile de rigoare. Mancarea este excelenta si la fiecare portie ai si cartofi prajiti...miammy. :D


Ce poti vizita : aici e lunga rau de tot lista..

Din start ai cateva optiuni puse la dispozitie de firma... pentru care se plateste....plimbare cu vaporasul si facut baie prin niste golfuri super (20 euro/pers), Manastirea Sf. Arhanghel Mihail (moka), seara greceasca la una din tavernele din Theologos, cu mâncaruri, bauturi si melodii traditionale grecesti (nu am fost dar e 20 de euro). Theologos e fosta capitala turceasca a insulei, are muzeu si multe cladiri vechi, se merita vizitata atat noaptea cat si ziua.
http://www.thassos-i...naria/index.htm
Plaja cea mai frumoasa de pe toata insula este Paradise Beach, apa super limpede, nisip din cel mai fin toate astea la poalele unor munti inalti. Mirific.

Se pot inchiria masini, motoare, scootere, TGV-uri pentru orice perioada si cu cat le iei pe mai multe zile e mai avantajos ca pret. Limenaria e simplu de invatat asa ca nu o sa va pierdeti. Ca idee am vazut pe acolo masini de CJ, BUC, CT, MM si pana si o masina de GL asa ca romani sunt destui dar nu o sa prea dati cu ochii de ei decat prin Potos mai mult. De vizitat sunt foarte multe...nu am vazut chiar tot dar ceea ce am vazut m-a impresionat, exista si ghizii care te mai indruma pe unde poti sa te duci. Intr-adevar e o insula linistita, inca nu a intrat turismul prea mult in ea si sper sa ramana asa.

O mica avertizare :
Grecii sunt foarte primitori si amabili dar unii dintre ei au obiceiuri proaste...incearca sa traga in tzeapa oamenii la bani asa ca aveti grija cat dati si cat primiti rest, eu era sa o patesc de 2 ori. Doar la Vythos Bar puteti avea incredere in rest...nu prea.

Ok, alte intrebari ?

#4
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Erata :

asta pentru ca nu mai pot edita postul de mai sus :(
Se pot inchiria ATV-uri nu TGV-uri....TGV fiind Trains de Grande Vitesse, ma gandeam de aiurea la Franta....:D
Aerul Conditionat e 3 euro/zi (deh, daca nu l-am folosit nici nu mai stiam exact cat e..)

#5
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Eu anul asta am fost in Halkidiki. Am o adevarata obsesie pentru Grecia, imi place mancarea lor, muzica, atmosfera absolut tot. Te-am intrebat de Thassos fiindca de multe ori am vrut sa ajung acolo si de la fel de multe ori m-am razgandit fiindca m-am gandit ca 1. fiind insula e cam scump; 2. tot insula fiind esti cam izolat de o multime de puncte de atractie.

Anul viitor m-ar interesa sa ma duc, nu stiu daca mai ajung anul asta si pe Thassos organizeaza mai putine agentii. Cea cu care ai fost tu e ok? De incredere?

Statiunea asta de care spui tu e capitala insulei sau pur si simplu e o statiune mai agitata, care iese in evidenta de la o posta?

Stiu ca acolo e foarte frumos dar in statiunea asta de exemplu ai unde sa faci plaja? Banuiesc ca pana la Paradise Beach e ceva de mers asa ca ma gandeam ca in caz ca am chef de plaja sa fac undeva unde e chiar dragut si cat de cat amenajat.

#6
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Agentia (Eurotime) e super OK, as mai merge oricand cu ei. Totul a fost exact ca in pliantul lor publicitar.

Statiunea e destul de agitata noaptea, dar daca vrei viata de noapte mai agitata, atunci poti alege Potos, au mai multe discoteci, baruri, cluburi, etc. Insa nu stiu agentii care sa organizeze in Potos.

Cat despre plaja, poti face plaja sau in fata hotelului (sezlong moca daca iei ceva de la bar - un cocktail e 3 euro, sau daca mananci la restaurantul lor) dar are si pietre, nu numai nisip. In plus, apa era cam noroioasa - e un torent care vine din munti si se varsa in mare cand ploua. Daca nu ploua e foarte limpede si curata.

E o plaja mult mai frumoasa, cu stanci si pietricele, dar trebuie sa treci peste un deal, merita efortul  :D apa e superba, limpede si albastra. La Paradise beach nu poti ajunge decat cu masina...  :cursing:

#7
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
hehhe...lexi, lexi...normal ca asa e...doar ai fost cu mine :D

#8
pisicel

pisicel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.06.2005

raluca2005, on Aug 30 2005, 14:32, said:

Eu anul asta am fost in Halkidiki. Am o adevarata obsesie pentru Grecia, imi place mancarea lor, muzica, atmosfera absolut tot. Te-am intrebat de Thassos fiindca de multe ori am vrut sa ajung acolo si de la fel de multe ori m-am razgandit fiindca m-am gandit ca 1. fiind insula e cam scump; 2. tot insula fiind esti cam izolat de o multime de puncte de atractie.

Anul viitor m-ar interesa sa ma duc, nu stiu daca mai ajung anul asta si pe Thassos organizeaza mai putine agentii. Cea cu care ai fost tu e ok? De incredere?

Statiunea asta de care spui tu e capitala insulei sau pur si simplu e o statiune mai agitata, care iese in evidenta de la o posta?

Stiu ca acolo e foarte frumos dar in statiunea asta de exemplu ai unde sa faci plaja? Banuiesc ca pana la Paradise Beach e ceva de mers asa ca ma gandeam ca in caz ca am chef de plaja sa fac undeva unde e chiar dragut si cat de cat amenajat.

<{POST_SNAPBACK}>


Buna Raluca,

zi-mi si mie despre Halkidiki cate ceva ca plec si eu pe 9 sept , o sa stau la Hotel Kriopigi Beach pe bratul Kassandra.....ce excursie se merita sa fac, ce locuri de distractii exista etc...

Multumesc mult!

#9
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Buna,

Halkidiki este o alegere foarte buna dupa parerea mea, peisajul este deosebit, e intr-adevar paradisul verde al Greciei, nici preturile nu sunt exagerat de mari si locuri de vizitat ai o multime. Eu am stat la Pallini Beach langa Kalithea, super hotel si plaja la fel. Kriopigi e putin mai departe, spre Hanioti, e un sat mai micut si viata de noapte si zi e cam saracuta din ce am vazut, adica ai doar un magazin si o terasa si cam atat. Hotelul tau e relativ departe de plaja, stiu ca e un trenulet care asigura transportul. Despre hotel efectiv nu stiu ce sa iti zic, nu l-am vazut de aproape.

Acolo ai mai multe locuri in care poti merge, timp sa fie. E un fel de rata  (autobuz cu aer conditionat si foarte confortabil) care te plimba prin toate statiunile din Kassandra la preturi bune. De exemplu pana la Salonic este 7.50 euro (distanta cam 80-90 km). Noi am fost in Hanioti care e la vreo 8 km de Kriopigi, merita de vazut, e foarte frumoasa statiunea, te costa cam 1 euro/pers. Mai merita Kalithea desi e un fel de Mamaia de-a noastra, mai putin spectaculoasa. Astea doua merita daca vrei sa iti iei si ceva suveniruri. Ai la hotel cred sau in statie, orarul masinilor. Trec cam din ora in ora.

Eu te sfatuiesc sa inchiriezi o masina, mai ales daca sunteti mai multi chiar merita, si sa te duci pana la Salonic, poti sa faci si turul bratului Kassandra si sa stii ca benzina nu e scumpa. Masina de inchiriat poti lua de la hotel, e in jur de 55 de euro un Matiz, noua ne-a dat in pretul asta un Peugeut 307. Benzina 0.97 euro/l.

Ceea ce insa merita cu adevarat daca ai timp si vrei sa iti rupi din timpul de plaja este Sithonia, celalalt brat, mai ales daca inchiriezi o masina. Distanta nu e prea mare si plajele sunt cu adevarat de vis. Peisajul este mirific. Ai stanca in stanga, in dreapta ai mare, plaja nu e amenajata ca in Kassandra, e mai salbatica. Mie mi-a taiat rasuflarea, ai niste golfuri de iti vine sa plangi. Eu am mers doar pana in Porto Carras de-a lungul coastei, merita sa intri, e un resort de super lux, intrarea e de 5 euro si poti consuma de ei ce vrei. Plaja este splendida si locul este intr-adevar deosebit. Iei o harta si nu ai cum sa te ratacesti . Daca ai timp poti vedea tot bratul, trebuie sa ii aloci doar o zi.

Din excursiile organizate de agentie, am ales doar Muntele Athos (cam 40 de euro), a fost frumos, merita si daca nu ai mai fost in Grecia, merita si excursia de la Meteora desi e cam departe.

Daca mai ai ceva de intrebat, intreaba-ma acum cat imi este proaspat in minte.

#10
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Eu vreau sa ma duc prin iulie, vre-o saptamana.
Am auzit de la niste prieteni, care au ocazia sa viziteze acest loc si mi-au zis ca este super.

#11
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005
Eu merg din nou de 1 mai  :D

#12
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
pana in kavala sunt aproximativ 700 de kilometri (splendid orasul)de acolo cu feribotul faci cam 30 de min pana in thasos,

insula este acoperita de paduri de pini,o parte a fost incendiata de niste etnici albanezi dar per ansamblu este super!!!! eu am stat la hotelul elli -maria chiar in capitala insulei si propietarii au ras de noi cand le-am spus cat am dat la agentie (sun hollidays) pe cazare!!!!! preturile la hotel erau la jumatate!!!!sunt o gramada de locuri unde se poate face plaja dar atentie cand intrati in apa la aricii de mare ,nu doresc nimanui sa ia vreo teapa in picioare!!!! paradise beach este super misto plaja, seamana putin cu patong beach din thailanda si are avantajul ca este o plaja cu nisip.....oricum mai sunt plaje frumoase dar atentie, pe unele se plateste intrarea!!!!!

va recomand sa mancati caracatita,traditionalul tzatiki si neaparat sa incercati cotletele de berbecut!!!!sunt un deliciu!!!!

de vizitat sunt o gramada de chestii ,intresant ar fi sa va duceti in munti in vechile sate grecesti si sa mancati la o taverna adevarata
personal am fost impresoionat de o mina de marmura si de conditiile in care lucrau grecii...

#13
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
Pentru un cuplu care ar dori sa mearga cu masina personala ce sfaturi aveti? Am auzit de Thassos si vreau sa ajung acolo.Stie cineva ceva despre preturi / camera double, distanta in km, cost transport masina cu feribot, etc.?
Principial am zis sa stam 2 zile in Atena iar apoi vreo 8 - 10 zile pe insula. V-as ramine dator pentru ceva sfaturi.
Cu stima,
Addnann

#14
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
Stie cineva ce temperaturi sunt in aer si in apa in perioada 18-30 iunie?
Ce costuri sunt la transportul cu feribotul daca mergi cu masina personala?
Ce posibilitati de cazare sunt la Paradise Beach?

#15
blackdeath22

blackdeath22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 04.02.2006
ceau,
eu am fost anu trecut in thassos, mi-a placut foarte mult in urmatoarele randuri am sa scriu niste impresii
Am plecat din Timisora, vama am trecut pe la Calafat :angry:  si acolo bineninteles ca nimeni nu stia cand trece bacu, ei spuneau cand se aduna masini dar aia poate insemna si o asteptare de 2 ore, noi am avut noroc, dupa trecerea cu baca care costo destul de mult(nu mai imi aduc aminte) trebuie sa platesti la bulgari nush cate taxe si alte kkt-uri, drumul prin bulgaria a fost fara incidente. Pe insula am ajuns trecand cu fery pe la Keramonti( e mai iedtin si mai rapid cca. dureaza drumul 30 de min)
Acolo am stat langa Golden Beach, de precizat ca am mers pe cont propriu, gasind cazare pe net. Pe insula ai de vizitat destul de mult, intr-o zi de ex am facut o excursie pe vf-ul muntelui(1200 de m) excursie care a durat toata saptamna. Plajele sunt toate curate si cu apa foarte curata.
Am vazut ca cineva cauta cazare la Paradise Beach din cate tin eu minte acolo nu este nici un loc de cazare.
Deci eu vas indemna sa mergeti ptr ca merita, bineinteles ca nu se compara cu Corfu(am fost si acolo)dar aici esto totul mai ieftin noi fiind o famile de 4 pers cheltuind 1200 de euro cu tot(drum,cazare,masa)
Ptr alte astept intrebari.

#16
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003

View PostAddnann, on Mar 19 2006, 16:06, said:

Pentru un cuplu care ar dori sa mearga cu masina personala ce sfaturi aveti? Am auzit de Thassos si vreau sa ajung acolo.Stie cineva ceva despre preturi / camera double, distanta in km, cost transport masina cu feribot, etc.?
Principial am zis sa stam 2 zile in Atena iar apoi vreo 8 - 10 zile pe insula. V-as ramine dator pentru ceva sfaturi.
Cu stima,
Addnann


ce treba ai cu atena??? e la mama dracu,uita-te putin pe harta <_<

#17
Addnann

Addnann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 23.08.2005
@blackdeath: Preturi-ceva ? Ce hotel ... cit a fost per noapte / trecerea cu bac-ul ... euro? Mincare ceva?

@newrazvan: Care e problema? E un obiectiv turistic pe care merita sa il vezi in Grecia. Sa treci prin Grecia fara sa vezi Atena e ... la fel cum mergi in Thassos si nu mergi pe plaja :). Pur si simplu ca obiectiv. Masina personala alearga de rupe asa ca nu-mi fac probleme cu distantele (in 6 luni am facut peste 60000km ... tot merg de felul meu).

Oricum .. .as fi fericit sa primesc citeva informatii concrete legate de drumul ce mi-l propun (eventual chiar limite de viteza ... drumuri preferabile - mai ales pt Bulgaria!), etc.

Va ramin indatorat

#18
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
prin Bulgaria e super nasol daca nu stii drumul, si politia iti iese in drum de unde nici nu te astepti. Plus ca se mai "modifica" din cand in cand semnele de circulatie si te trezesti in the middle of nowhere cu altii in jurul masinii tale...brrrrrr....nu se baga la autocare sa le devieze dar la masini mici da.

Ia o harta a bulgariei si una a Europei si vezi exact care este traseul. Harta sa fie recenta.

Pana in Grecia (Insula Thassos) faci cu 100 Km/h viteza medie in jur de 1 zi jumate, adica 3 zile dus intors. Si decat sa te duci pana in Atena si sa te intorci dupa aia inapoi in Thassos eu zic ca mai bine faci asta invers si iesi prin alta parte din Grecia. Preferabil ar fi sa mergi organizat cu o excursie, nu de alta dar preturile la hoteluri sau vile variaza intre 30-80 Euro pe noapte.

Daca vrei cazare buna in Thassos iti recomand Hotel George, Hotel Anna Beach sau Hotel Papagheorghiu.

Pentru mai multe informatii vezi aici

http://www.thassos-i...d.com/index.htm
http://www.thegreektravel.com/thassos/
http://www.gothassos.com/

Enjoy :)

harti online si exacte gasesti pe :

www.maporama.com
http://www.viamichel.../MaHomePage.htm
http://www.mappy.com/

:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate