Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Limitarea vitezei dupa depasirea traficului inclus la Digi Net Mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
drifter

drifter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.11.2004
se pare ca aprox in perioada 7-21 ale lunii viteza mi-a fost limitata la 128 kbps pt. ca se pare ca am depasit traficul. azi pe 21 constat ca nu mai am limitarea.
pe luna trecuta in factura imi arata ca am consumat 6 GB si ceva la abonament de 5 GB dar parca luna trecuta n-am sesizat vreo scadere a vitezei.
nu zic, tot ce se poate sa fi depasit, aplicatia aia nu arata oricum corect.
eu nu contest depasirea traficului inclus sau limitarea dar is curios sa stiu cum functioneaza treaba.
credeam ca daca intr-o luna ai atins limita de 5 GB, restul lunii ai 128 kbps.
zic eu ca e putin probabil ca in 7 zile sa fi facut 5 GB trafic.
eu am facut contractul pe 10-11 ale lunii. de cand se considera inceputul unei noi luni si revenirea la viteza maxima? data de 1, data activarii la semnarea contractului, sau 20-21 ale lunii?
in factura pe care mi-o trimit in mail imi arata intotdeaua traficul contorizat incepand cu data de 1 a lunii.

Edited by drifter, 21 February 2011 - 18:28.


#2
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Limitarile se scot pe 1, 10 si 20; fiecare are alocata una din cele 3 date.

#3
iuli4u2003

iuli4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmtest, on 22 februarie 2011 - 12:47, said:

Limitarile se scot pe 1, 10 si 20; fiecare are alocata una din cele 3 date.

datele de reset sunt 1, 5, 10 , 15, 20, 25 ale fiecarei luni

#4
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Eu am 2 ab optim si unul se reseteaza netul pe 20 si celalant pe 25 , iar minutele la toate ab pe 1 a fiecarei luni

#5
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008
Se pare ca (si) la prepay, resetarea se face in data de 5.
Am incarcat in 30.01, am activat optiunea de net si deoarece am consumat 5 giga in anterioarele 30 de zile cat a fost optiunea valabila, pana in 5.02 la resetare voi avea viteza redusa!
Cred ca ar fi mai ok ca resetarea sa se faca odata cu activarea.
Daca am consumat 5 giga intr-o saptamana, asta e, dar sa consum in 30 zile cat am avut optiunea activa, iar apoi dupa ce o activez din nou sa nu pot folosi beneficiile incluse?!  Sau trebuie sa imi corelez eu intervalul cand e activa cu data lor de resetare?
Explicatia data la relatii clienti - asa e si la abonamente...

#6
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Solutia e simpla: 2 cartele si dupa expirarea primei activezi optiunea pe a doua, in luna a 3 a activezi iar optiunea pe prima cartela. Practic sa nu activezi optiunea pe o cartela pe care a fost activata luna anterioara. Eu nici nu am bagat de seama pana acum problema asta deoarece deregula ignor traficul inclus la viteza mare, consider internetul nelimitat la 128 Kbps. Oricum e cel mai ieftin internet prepay din Romania cu trafic nelimitat.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
128 kbps oricum e o non-viteza, la cate prostii au pe ele site-urile de astazi, nu se incarca nici Yahoo Mail, 1 mbps ar trebui sa fie limitarea.

#8
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeaceasca85, on 04 februarie 2014 - 19:44, said:

128 kbps oricum e o non-viteza, la cate prostii au pe ele site-urile de astazi, nu se incarca nici Yahoo Mail, 1 mbps ar trebui sa fie limitarea.

E non-viteza daca stai sa-ti urmaresti streamingul de-acasa, dar pentru mail si browsing de pe mobil e acceptabil.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru Yahoo Mail pe laptop este ingrozitor, la Caciulata la ora 8:45 ma chinuiam sa dau un mail important si nu mergea, Yahoo are si nebunia lui de a nu-ti da comenzile pana nu isi incarca toate balariile si reclamele pline de flash, ad-bloc(k) ar fi o solutie dar nu folosesc.

M-am enervat foarte rau si i-am injurat cu 128-ul lor, eram proaspat trezit ca aveam proceduri de tratament la ora 9 iar eu dimineata sunt foarte intepat daca ma trezesti.

Browsing? Pe laptop nici ala nu ar merge, mobile interface sucks, imi place doar sa vad retelele Wi-Fi pe telefon atat.

Streamul este cel care ma duce rapid la 128 kbps, cand reteaua merge bine e foarte tentant sa-l urmaresc.

Era cineva care cerea pe aria Vomafone trecerea limitarii mobile pe 256 kbps, nu ar fi rau.

Mail pe mobil cred, din moment ce fratele prefera sa-si tina Shitberry-ul pe 2 G EDGE ca sa nu-i manance bateria.

#10
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Foloseste si tu un client de email ca Thunderbird sau Outlook.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Prefer webmail, vorbesti chineza pentru mine, un ultracomod. Nu sunt prea dese fazele astea la mine, e chestie de 1 data pe an cand as fi nevoit sa folosesc 128 kbps mobile net.

La Caciula Lata era de la Wi-Fi-ul lor de cacao care nu batea in toate camerele, dimineata nu aveam timp sa stau cu laptopul pe hol la lifturi unde e AP-ul.

#12
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeaceasca85, on 04 februarie 2014 - 23:29, said:

Pentru Yahoo Mail pe laptop este ingrozitor, la Caciulata la ora 8:45 ma chinuiam sa dau un mail important si nu mergea, Yahoo are si nebunia lui de a nu-ti da comenzile pana nu isi incarca toate balariile si reclamele pline de flash, ad-bloc(k) ar fi o solutie dar nu folosesc.

M-am enervat foarte rau si i-am injurat cu 128-ul lor, eram proaspat trezit ca aveam proceduri de tratament la ora 9 iar eu dimineata sunt foarte intepat daca ma trezesti.

Browsing? Pe laptop nici ala nu ar merge, mobile interface sucks, imi place doar sa vad retelele Wi-Fi pe telefon atat.

Streamul este cel care ma duce rapid la 128 kbps, cand reteaua merge bine e foarte tentant sa-l urmaresc.

Era cineva care cerea pe aria Vomafone trecerea limitarii mobile pe 256 kbps, nu ar fi rau.

Mail pe mobil cred, din moment ce fratele prefera sa-si tina Shitberry-ul pe 2 G EDGE ca sa nu-i manance bateria.

Da, e aiurea sa incarci pagini cu o gramada de balarii, dar nu poti spune ca e inutilizabil. Da, merge YT mai greu, se incarca paginile la fel, dar de vazut un mail e OK. Oricum, ai varianta unui client de mail, gen Thunderbird sau Outlook, dar, la yahoo trebuie sa platesti pentru acces pop3...


Mia poti incerca un browser cu plugin-ul ala de blocat reclame. Mai mult, poti accesa versiunea de mobil a webmai: m.yahoo.com Posted Image sau m.gmail.com ... solutii exista.

Edited by filip.serban, 04 February 2014 - 23:55.


#13
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View PostLunaCrystal, on 04 februarie 2014 - 19:39, said:

Solutia e simpla: 2 cartele si dupa expirarea primei activezi optiunea pe a doua, in luna a 3 a activezi iar optiunea pe prima cartela.
Merci, e o varianta chiar ok.
Nu am bagat de seama pana acum, deoarece e prima data cand depasesc traficul, se pare...

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postfilip.serban, on 04 februarie 2014 - 19:50, said:

E non-viteza daca stai sa-ti urmaresti streamingul de-acasa, dar pentru mail si browsing de pe mobil e acceptabil.
Corect. Pana destul de recent a existat si streaming tv functional pe 128 Kbps, in prezent doar youtube ce merge mai greu cu unele aplicatii si posturi de radio merg ok cu 128 Kbps. Cu yahoo stiu ca e enervat, un motiv in plus sa nu il folosesc, oricum nu e singurul site incarcat inutil.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Chiar si pe 15 mbps aici la birou trebuie asteptat 10 secunde dupa Yahoo, flash-ul sau ocupa si RAM sau CPU mult. Laptopul e mai slabut decat desktopul in cazul meu.

Streaming TV pe 128? Poate cu multe patratele. Radio da, in special AAC+.

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Da, era streaming mobil in aplicatia pbxtv si mergea destul de ok (pe telefoane) la 128 Kbps. La radio normal ca nu sunt probleme, majoritatea posturilor emit (si la) mai putin de 128 Kbps.

#17
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Noi suntem 19 insi pe o conexiune de 128 kbs si te asigur ca merge si un browsing pe net si whats up si ym.

#18
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008
De mers merge si la 128, nu zic nu, dar dupa ce m-am invatat cu 1-1.5-2 mb la digi, parca e greu sa ai rabdare sa se incarce o pagina.
Desi au spus ca azi se reseteaza, tot slab a mers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate