Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Munchen

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#19
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008

 marcopolo80, on 22nd June 2011, 22:35, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o sugestie pt munchen?Un park&ride de la care sa pot ajunge usor la Rezidenz si English Garden.Eu voi veni pe A8 din directia Salzburg.Aici este o harta cu P&R http://efa.mvv-muenc...dride_karte.htm
Multumesc

Salutare,

Am citit pe un forum strain ca recomandau pt cei care veneau din Salzburg parcarea la Taufkirchen, acolo este si statie de S-Bahn iar parcarea este gratuita. Cu S-Bahn-ul faci apoi 20 de minute pana in centru la Marienplatz.
Noi o sa mergem in septembrie in Austria si o sa vizitam si Munchenul. Vom alege sa lasam masina in una din parcarile de la statiile S-Bahn si apoi cu transportul in comun.

#20
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Pana la urma am parcat in centrul centrului,chiar in Max Platz Statd,sub Rezidens,este un megaparking subteran,scump,am dat 12E pt 3 ore(aproximativ) si ca bonus am gasit si masina lovita.Mare atentie cum si unde parcati in acel parking pt ca distanta intre masini face aproape imposibila iesirea din autoturism dupa ce ati parcat,noi am ales solutia unui loc aflat langa perete si aproape am lipit masina de perete sa poata iesi soferul.Iar cel care era langa noi,cand a iesit ne-a lovit aripa si bara.Cei de la parking ne-au sugerat sa apelam la politie daca vrem sa aflam cine ne-a lovit masina,evident am renuntat la idee.Mult mai Ok mi s-au parut parkingurile in Viena,parca 5E/4H sau 4E/5H.Loc rezonabil intre masini si foarte usor de identificat locatiile (inclusiv nr de locuri libere),chiar de pe strada,eu am dat pe GPS sa ma duca in centrul Vienei  iar acolo m-am ghidat dupa indicatoare si am gasit extrem de repede parking liber,iar pe o raza de 500m mai aveam 2 optiuni.

#21
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
pe aici toata lumea intreaba, nimeni nu raspunde...

si eu am fost la Munchen cu masina, am parcat la Olympiastadion, 4E/zi, parcare deschisa, totul a fost ok, aglomerata dar fiecare isi respecta locul, aveai metrou la 2 minute daca aveai nevoie...
park&ride-urile mi s-au parut foarte departe pozitionate, daca le vroiai pe cele gratuite: faceai peste 40min pana in centru si schimbai metroul... cu masina in 10-15min am fost in centru...
am vizitat SEALIFE (nu recomand, am fost dezamagiti raportat la pret), am urcat in turn si am fost la BMW Welt.

ca si shopping, am fost in PEP, pe iesirea spre Salzburg, un mall-ishor dragutz, dar nemtii mi s-au parut groaznic de dezordonati, cu un iz balcanic, se cam calcau in picioare pentru reduceri, iar Kauflandul pe 2 etaje avea doar o intrare / iesire, creand un flux circular ciudat si greoi... trebuia sa parcurgi peste 1km sa iesi :( in plus la McD, doar 1 / 9 vorbea engleza... wtf... chiar suntem o natie cultivata...

a fost a 2a mea experienta cu Munchenul, sincer: Austria rules...

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 zugry, on 11th July 2011, 12:23, said:

Austria rules...
Ya, sure... <_< ...scuze da nu m-am putut abtine cand am vazut ineptia asta...tocmai am venit din Bavaria...Munich asezonat cu GAP...in Munich am parcat pe strada cu 6 euro pe zi. Am avut ecusonul lipit pe parbriz pentru accesul in zona "low emision", am vizitata Olympiapark, English Garden, Marienplatz, ceva shoping...etc...este un oras super, oameni civilizati dar calitatea costa...pentru ca ti-a zgaraiat unu masina in parcare, austria rulzzz ha ha ha...

#23
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
adevarul e ca nu m-a dat nici pe mine Munchenul pe spate. E un oras civilizat si cu o calitate a vietii ridicata, arhitectura frumoasa,etc dar mi-au placut mai mult alte orase din Germania. Tocmai am fost 2 saptamani in Germania, a 2a oara anul asta si a 4a oara in total deci am ceva experienta doar ca noi nu mergem cu masina ci avion + tren, am trecut si prin Munchen o zi (mai fusesem cate 2 zile in trecere), e frumos dar centrul acum e foarte aglomerat si se lucreaza la multe cladiri si ceva drumuri .

Au ceva muzee bune, pe care le mentioneaza mai toata lumea pe aici, mi se pare un loc bun pt shopping dar nu ma dau cunoscatoare deoarece nu-mi place sa pierd timpul prin magazine, sunt multe berarii/localuri dragute(de ex puteti cauta - e in centru- beraria ultra-super-extra faimoasa Hofbrauhaus care pe langa faptul ca e foarte veche mai e faimoasa pentru faptul ca Hitler a tinut niste faimoase adunari acolo) .

#24
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 entity22, on 29 iulie 2011 - 13:46, said:

adevarul e ca nu m-a dat nici pe mine Munchenul pe spate. E un oras civilizat si cu o calitate a vietii ridicata, arhitectura frumoasa,etc dar mi-au placut mai mult alte orase din Germania. Tocmai am fost 2 saptamani in Germania, a 2a oara anul asta si a 4a oara in total deci am ceva experienta doar ca noi nu mergem cu masina ci avion + tren, am trecut si prin Munchen o zi (mai fusesem cate 2 zile in trecere), e frumos dar centrul acum e foarte aglomerat si se lucreaza la multe cladiri si ceva drumuri .

Au ceva muzee bune, pe care le mentioneaza mai toata lumea pe aici, mi se pare un loc bun pt shopping dar nu ma dau cunoscatoare deoarece nu-mi place sa pierd timpul prin magazine, sunt multe berarii/localuri dragute(de ex puteti cauta - e in centru- beraria ultra-super-extra faimoasa Hofbrauhaus care pe langa faptul ca e foarte veche mai e faimoasa pentru faptul ca Hitler a tinut niste faimoase adunari acolo) .

Am un gand de Salzburg prin apr-mai 2013. Am si varianta de avion prin Munchen(pe langa Viena sau chiar varianta de masina) unde sa zabovesc 2-3 zile. Ce varianta de transport exista de la aeroport spre oras? Exista un shuttle, cam la ce pret?

#25
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 oprearalf, on 21 martie 2011 - 11:45, said:

Exact cum ai remarcat foarte bine am fost la Rezidenz, Sea Life si BMW in Munchen si la Fussen la cele doua castele - Neuschwanstein si Hochenswangau. In Munchen am mai intrat in cele doua catedrale mari din centrul vechi - Sf. Petru si Sf. Maria(pentru cei care tin la denumirea originala - Peterskirche si Frauenkirche), plus in cateva alte biserici gasite pe diverse stradute din centrul vechi. In rest am batut orasul la picior, am intrat in diverse magazine(mai mult sotia). Chiar daca am prins vreme buna, era totusi februarie si destul de frig(in special dimineata si seara), ceea ce limiteaza oarecum posibilitatile.  Nu sunt adeptul unei liste lungi de obiective pentru ca astfel ajungi doar sa "bifezi" fara sa te bucuri intr-adevar de ceea ce vezi. A scris baril despre Englisch Garden. Sunt de acord cu el, dar......primavara, vara, toamna, nu in februarie.
Despre Fussen: da, am fost la mijlocul lui februarie. Am prins o zi superba cu soare si aprox. 10 grade. Cu siguranta dupa ce inverzesc pomii este mult mai frumos peisajul si ai ocazia sa faci si o plimbare pe lacul din imediata apropiere a castelului. Probabil ca si oraselul de la poalele castelului este mult mai animat. Cand am fost noi in afara de casa de bilete, doua magazine de suveniruri si un hotel-restaurant mic totul era inchis. Vara este cu siguranta mai multa animatie, dar asta vine si cu un mic(sau mare) inconvenient, si anume: In februarie in conditiile de mai sus(in plin extra-sezon) am stat la coada la bilete aprox. jumatate de ora, iar cand am ajuns sus la castel(pe jos - o plimbare "la deal" de 20 min, pentru ca autobuzele nu circulau, iar trasurile erau 6 euro de persoana pe sens si am zis "pas") erau 80 de persoane care asteptau sa intre. Vara probabil ca este un balamuc maxim. Exista ca varianta rezervarea biletelor on-line, dar asta presupune cunoasterea exacta a orei la care vei fii acolo sa intri. Daca ratezi ora si respectiv numarul turului cu ghid alocat, biletul isi pierde valabilitatea fara posibilitatea de rambursare a banilor sau de reprogramare. Despre transportul Munchen - Fussen, cel mai convenabil este sa cumparati "Bayern Ticket"(29 euro). Este valabil o zi intreaga pentru max. 5 persoane in tot landul Bavaria, pentru toate mijloacele de transport in comun. Acopera si autobuzul de la Fuseen catre castele si bineinteles inapoi plus tren.

Daca mai pot sa va ajut cu ceva....cu mare placere
O zi buna tuturor

Am un gand de Salzburg prin apr-mai 2013. Am si varianta de avion prin Munchen(pe langa Viena sau chiar varianta de masina) unde sa zabovesc 2-3 zile. Ce varianta de transport exista de la aeroport spre oras? Exista un shuttle, cam la ce pret? Daca ma cazez in zona centrala mai am nevoie de card de transport pt principalele obiective?

#26
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

 nniki, on 09 decembrie 2012 - 21:00, said:


Am un gand de Salzburg prin apr-mai 2013. Am si varianta de avion prin Munchen(pe langa Viena sau chiar varianta de masina) unde sa zabovesc 2-3 zile. Ce varianta de transport exista de la aeroport spre oras? Exista un shuttle, cam la ce pret?

sunt 2 linii de metrou care merg pana la Hauptbahnhof si parca un drum costa 10 euro, ceva de genul asta, eu asta am folosit anul trecut

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Prin '92, tin minte ca m-am pozat la usa sediului Europa Libera.

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Pune poza aici sa vedem si noi!

#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Pe 30 august 2012, într-o zi cam mohorâtă de joi, am reuşit să facem o primă vizită, destul de superficială, în München, la întoarcerea din pseudocircuitul elveţian.
Am plecat de la hotel (Val Blu, de lângă Bludenz, Austria) la ora 8.30, după micul dejun copios, iar la 11.45 autocarul ne-a debarcat la Palatul Nymfenburg. În cele 40 de minute avute la dispoziţie ne-am plimbat pe peluzele din faţă, printre bazinele pline de tot soiul de păsări, şi puţin prin imensul parc din spatele corpului principal
Attached File  Elvetia3 476.jpg   311.3K   49 downloads Attached File  Elvetia3 477.jpg   394.3K   52 downloads Attached File  Elvetia3 480.jpg   316.13K   49 downloads Attached File  Elvetia3 482.jpg   267.05K   43 downloads

Attached File  Elvetia3 483.jpg   235.45K   39 downloads Attached File  Elvetia3 493.jpg   277.71K   36 downloads Attached File  Elvetia3 501.jpg   227.77K   35 downloads Attached File  Elvetia3 502.jpg   277.94K   48 downloads.

Fiind conştienţi că o plimbare mai cuprinzătoare şi o vizită temeinică a interioarelor, a muzeului caleştilor şi a restului clădirilor ar dura o zi întreagă, am considerat că ne-am făcut o primă idee şi am alocat un pic de timp suvenirelor.
Apoi ne-am adunat la autocar, care ne-a depus la 12.50 în parcul olimpic. Aici am avut o oră la dispoziţie, oră pe care am petrecut-o mai mult în Olympiaturm. Ghidul a avut grijă şi ne-a procurat bilete de grup, iar liftul ne-a urcat (şi ulterior ne-a coborât) până la înălţimea de 185m.
Sus am savurat panoramele de la cele 2 nivele exterioare şi am vizitat minusculul muzeu al rock-ului, ce găzduieşte, printre alte exponate,  pianul cu oglinzi la care a cântat Elton John în 1973
Attached File  Elvetia3 507.jpg   146.56K   47 downloads Attached File  Elvetia3 512.jpg   273.92K   52 downloads Attached File  Elvetia3 515.jpg   422.09K   55 downloads Attached File  Elvetia3 516.jpg   413.87K   57 downloads

Attached File  Elvetia3 531.jpg   376.22K   52 downloads Attached File  Elvetia3 524.jpg   383.51K   48 downloads Attached File  Elvetia3 520.jpg   401.4K   44 downloads Attached File  Elvetia3 517.jpg   421.56K   45 downloads

Attached File  Elvetia3 536.jpg   364.2K   44 downloads Attached File  Elvetia3 541.jpg   379.29K   44 downloads Attached File  Elvetia3 542.jpg   422.59K   51 downloads Attached File  Elvetia3 543.jpg   349.41K   51 downloads

Attached File  Elvetia3 548.jpg   255.86K   50 downloads Attached File  Elvetia3 551.jpg   355.6K   43 downloads Attached File  Elvetia3 552.jpg   257.27K   43 downloads Attached File  Elvetia3 550.jpg   183.81K   50 downloads.

Cu mare părere de rău am evitat SeaLife, a rămas pentru altă dată. Măcar am luat pentru documentare diverse pliante de acolo şi de la clădirea patinoarului. Asta e, trebuia să fim la autocar la 13.50. Acesta ne-a dus în centrul oraşului, unde era senin, şi ne-a debarcat pe Ring, chiar lângă vechea poartă de sud-est (ora 14.15). De aici ne-am deplasat "cu turma" către Marienplatz, unde se află Noua Primărie, care la o primă vedere pare a fi mai bătrână decât Vechea Primărie (evident, din cauza stilului sobru şi al renovării recente a acesteia din urmă). Ghidul s-a întrecut pe el şi de data asta
Attached File  Elvetia3 557.jpg   299.42K   45 downloads Attached File  Elvetia3 558.jpg   223.07K   48 downloads Attached File  Elvetia3 562.jpg   249.56K   52 downloads Attached File  Elvetia3 582.jpg   435.5K   53 downloads

Attached File  Elvetia3 583.jpg   392.9K   53 downloads Attached File  Elvetia3 560.jpg   364.92K   45 downloads Attached File  Elvetia3 561.jpg   319.71K   44 downloads Attached File  Elvetia3 564.jpg   353.73K   48 downloads

Attached File  Elvetia3 565.jpg   374.23K   45 downloads Attached File  Elvetia3 571.jpg   170.87K   45 downloads Attached File  Elvetia3 572.jpg   351.83K   40 downloads Attached File  Elvetia3 575.jpg   374.15K   31 downloads Attached File  Elvetia3 577.jpg   124.26K   51 downloads.

Trecuseră deja 25 de minute de când coborâsem din autocar, moment în care am fost lăsaţi de capul nostru pentru mai bine de o oră jumate'. Chiar dacă aş fi fost singur, şi tot nu aş fi dat fuga la Alte Pinakotheck, pentru că cea mai mare pinacotecă din Germania (mă refer doar la vechii maeştri, nu vorbim de secolul 19 şi nici de modernişti) nu se poate vizita decât în câteva zile. Măcar ca să-ţi faci o idee despre tablourile expuse, şi tot ar trebui alocate un minimum de câteva ore bune.
Dar, cum nu eram singur, iar nevastă-mea e mare degustătoare de bere, am cedat (ei şi altora) şi ne-am petrecut mai bine de o oră în celebra Hofbräuhaus (citeşte fonetic Hofbroihaus)
Attached File  Elvetia3 587.jpg   293.04K   62 downloads Attached File  Elvetia3 589.jpg   275.35K   67 downloads Attached File  Elvetia3 590.jpg   279.39K   65 downloads Attached File  Elvetia3 591.jpg   227.8K   61 downloads

Attached File  Elvetia3 592.jpg   275.74K   74 downloads Attached File  Elvetia3 594.jpg   472.5K   75 downloads Attached File  Elvetia3 595.jpg   299.74K   72 downloads Attached File  Elvetia3 597.jpg   263.18K   57 downloads.

Am stat afară, la terasa din imensa curte interioară umbrită de copaci, şi ne-am delectat cu cârnaţi pe varză, salată şi ... bere. Efectiv ne-am ghiftuit, iar preţurile au fost rezonabile (cca. 15 euro de persoană, cu "toate taxele incluse"). Din păcate, n-am poze de la masă, în care să nu apărem şi noi.
Fix la ora 16 ne-am ridicat cu greu de pe scaune, iar la 16.15 autocarul se punea în mişcare către Austria.

Una peste alta, a fost o scurtă recunoaştere utilă a capitalei Bavariei, iar eu mi-am promis că, ulterior, voi dedica 2 săptămâni pline, numai pentru vizite interioare.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 March 2013 - 01:58.


#30
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare, Sea Life este in Olympia Park ?
M-ar interesa daca exista o parcare in apropiere si cat ar costa.
multumesc si tcb.

#31
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Da, Sea Life se află în Olympiapark, la est-sud-est de turn, la cca. 100 de metri, conform maps.google Attached File  Munchen01.jpg   189.83K   42 downloads.

Tot în poză se observă o parcare pt. automobile la nord-est de turn (tot la cca. 100m de Sea Life), iar parcarea triunghiulară din extremitatea dreaptă a pozei este pentru autocare. Din păcate, nu cunosc cât ar costa parcarea.


Sănătate și tcb !

#32
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
As vrea o recomandare daca a fost cineva sau imi poate spune pe unde sa caut.
Pe la toamna voi merge intr-o scurta vacanta in Bavaria si caut sa ma cazez cateva zile undeva in zona montana (Fussen, Hochenswangau, Garmisch sau in alta parte). Ideea e ca am vrea sa stam la o pensiune familiala, ceva mai micut, gen stilul din Tirol.
Prin cautare pe net gasesc mai mult hoteluri sau pensiuni mai maricele.
Sper ca m-am facut inteles.
Multumesc

#33
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Spadan, on 12 iunie 2013 - 16:21, said:

As vrea o recomandare daca a fost cineva sau imi poate spune pe unde sa caut.
Pe la toamna voi merge intr-o scurta vacanta in Bavaria si caut sa ma cazez cateva zile undeva in zona montana (Fussen, Hochenswangau, Garmisch sau in alta parte). Ideea e ca am vrea sa stam la o pensiune familiala, ceva mai micut, gen stilul din Tirol.
Prin cautare pe net gasesc mai mult hoteluri sau pensiuni mai maricele.
Sper ca m-am facut inteles.
Multumesc

Daca nu te deranjeaza sa mai mergi vreo 20 km de la Garmish (10 min de mers cu masina), iti recomand sa treci in Austria la Lermoos. E o localitate micuta, linistita, si noi ne-am simtit bine acolo. Daca vrei iti pot da si unde am stat, iar in pretul cazarii intra si intrarea gratuita la piscina ( e la vreo 4-500 m de pensiune), piscina in aer liber cu o vedere superba asupra Zugspitze

Edited by bogwol, 13 June 2013 - 07:06.


#34
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Multumesc de idee. Vom fi cu transportul in comun si nu stiu cat ar costa pana acolo. Pentru Bavaria am gasit un fel de abonament pe toate cursele regionale de autobuz si tren care costa 26 de euro pe zi pt doua persoane. Daca poti, da-mi si pensiunea unde ai stat.

#35
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
pensiunea/hotelul se cheama Larchenhoff. Intadevar, cu transportul in comun e mai dificil. Lermoos are gara dar nu stiu legaturile cu Germania. Anul trecut cand am cautat si in Germania in aceasta zona iar preturile erau mai mici in Austria si de asta am si recomandat.

#36
Stroeee

Stroeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.09.2011
La inceputul lunii Octombrie este vremea buna ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate