Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Taiere coada Rottweiler

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
palariejan

palariejan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2011
Am si eu un pui de rottweiler  de doua luni si jumatate l-am luat acum 1 saptamana nu avea vaccin nu avea nimic  am fost cu el la veterinar si i-am facut cele necesare acum , am si eu o mare problema  eu unul sunt in dubii daca sa ai tai codita  sau nu am vb cu veterinarul daca este bine el bineinteles a azis ca da ca sa mai ia nistte banuti probabil, si mie  im i place fara codita  dar  cativa prieteni au spus ca  poate ramane cu trauma dupa ce fac cupare de codita , cum ca el deja sa obijnuit cu ia si.......... VOI CE MA SFATUITI?>(IMI PLAC ROTT FARA CODITA DAR NU AS VREA SA RAMANA CU VREO TRAUMA)

#2
GodZor

GodZor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.05.2010
am si eu unul.. dar nu are coada.. poti sa ii tai coada.. nu e problema.

#3
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Sa ma scuzati, dar la ce ajuta taiatul cozii?!  :unsure:

#4
razvanvladd

razvanvladd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.08.2010
pai acum e foarte usoara alegerea:
1.Daca tie iti place mai mult cu coada il lasi cu coada
2.Daca tie iti place mai mult fara coada poti sa o tai
3.Daca vrei sa mergi cu el in expozitii trebuie sa o tai...sper ca ti-am fost de ajutor

#5
Jax

Jax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 25.09.2002
la rottweilerii cu pretentii de expozitie nu se mai taie coada de cel putin 10 ani.

#6
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
1. E o cruzime inutila, nu iti iei animal si il schingiuiesti ca sa arate "cul".
2. Veterinarii responsabili, aia care se dau de ceasul mortii ca sa salveze orice animal si carora le pasa de binele animalului si nu de fitele stapanilor NU MAI PRACTICA CHIRURGIA ESTETICA, in speta taiatul cozii, urechii, smulsul unghiilor la pisici etc.

#7
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Si eu zic ca e un chin absolut pentru animal, tocmai de aia intrebam de ce se taie coada, ca nu vad rostul.

#8
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Nu se mai taie coada la rottweiler de multi ani. Din moment ce nu era cu vaccinuri si ingrijit , ma gandesc ca nu are pedigree, deci mersul la competitii pica din start . Veterinarii nu mai au dreptul sa taie cozi si urechi la caini, mai sunt multi care inca practica treaba asta pentru bani , dar la majoritatea raselor este interzisa .

#9
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010

 Nicolla, on 17th February 2011, 11:31, said:

1. E o cruzime inutila, nu iti iei animal si il schingiuiesti ca sa arate "cul".
Subscriu. Taie-ti tu nasul si cred ca o sa fii numa' bun de dus la expozitie :)

#10
deea_eea

deea_eea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.11.2010
mie veterinarul mi-a zis ca nu ii poate taia coada pt ca nu mai este imunizat de la mama, si pana termina cu vaccinurile nu se mai poate taia.
si mie imi placeau fara codita, dar imi este drag de catelusa mea asa cum e cu codita, sa vezi ce frumos da din ea cand e fericita si se joaca cu codita
am inteles ca normal se taie la 3 -10 zile de la nastere
eu zic sa o lasi asa cu codita

Edited by deea_eea, 17 February 2011 - 12:34.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 deea_eea, on 17th February 2011, 12:33, said:

mie veterinarul mi-a zis ca nu ii poate taia coada pt ca nu mai este imunizat de la mama, si pana termina cu vaccinurile nu se mai poate taia.
si mie imi placeau fara codita, dar imi este drag de catelusa mea asa cum e cu codita, sa vezi ce frumos da din ea cand e fericita si se joaca cu codita
am inteles ca normal se taie la 3 -10 zile de la nastere
eu zic sa o lasi asa cu codita
Da asa e, cozile se pot taia pina la 10 zile cat sunt cartilaginoase. Dupa aceasta varsta e cu risc si nu se justifica riscul pentru un moft, mai ales ca nu se cere pentru expozitii ci dimpotriva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate