Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#37
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Imi pare rau,nimeni n-a insinuat ca a platit CONTORUL DE GAZ ci DETECTORUL.Poate unii si-au luat si contorul dar deocamdata nu cunosc pe nimeni. Legat de conectarea fosei, e posibil ca aceasta sa fie conectata...ultima data nu era. Normal ca atat timp cat dezvoltatorul e proprietarul,contractele de furnizare servicii vor fi pe numele sau,asa ca nu inteleg unde-s erorile. Plus ca nu e corect sa vina factura totala si doar sa se imparta la cei ce locuiesc,indiferent de consum. In unele apartamente se pot efectua in continuare lucrari cu diverse tipuri de aparate iar consumul sa fie suportat de toti? Trebuie conform contorului si asa cred ca va fi. IN afara de pretul canalizarii,altceva nu trebuie sa fie mai scump decat in oras. Legal nu are de ce sa fie mai scump. Dar orice corectare e binevenita. Intr-un final,noua trebuie sa ne fie bine. Om trai si-om vedea...

#38
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
fosa conectata la canalizarea cartierului?
mi-e rau.
te rog, nu te supara, nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar vreau sa ne lamurim.
despre ce cartier vorbesti? despre cateva tentative de blocuri ridicate in mijlocul viei?
sau cartierul visani care e defapt sat?
daca te refereai la visani, afla ca nu are canalizare, are doar niste santuri, si alea infundate in proportie de mai bine de 50%
Canalizare o sa se faca este ani, daca va exista un proiect pe fonduri structurale, si politicieni cu interese in zona.
Deocamdata nu e cazul.
Daca fosa o conecteaza la canalizarea "cartierului", ma intreb unde mai conecteaza canalizarea "cartierului" mai departe, ca nu are unde.


uitasem, si blocurile din vale conecteaza fosa la "canalizarea cartierului", da' numa dupa 11 seara, si-ti muta nasul din loc.

#39
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009

View Postmvdeea, on 22nd March 2011, 13:59, said:

Am fost des la blocuri si am vazut si eu k nu sunt muncitori, iar asta vara knd erau cativa pe acolo lucrau la vile....Eu oricum nu pot sta acolo numai cu apa si curentul tras. Nu ii platesc o rata asa mare de 2 ani k sa-mi zica ca se poate locui doar cu o butelie....Si inca ceva daca ploua mai mult timp o sa coboram cu sania dealul ala iar de urcat....knd apare soarele....
Contor am cumparat numai pt gaz si 2 apometre park, in rest nimic legat de curent....
Cert e k ii mai trebuie 2 ani k sa termine ce a inceput, iar rabdarea mea s-a terminat, deci nu cred k o sa il mai astept sa finalizeze lucrarile lui de 2 lei...


DEci nu vorbesc de pe pereti... scrie negru pe alb ca omu si-a luat contor de gaz?
Eu am zis ca sigur a facut confuzie cu detectorul de gaz.

Acum cu fosa versus statie de epurare.

La blocurile cele 2 din vale e fosa... la noi va fi statie de epurare. Mica marea diferenta e ca deasupra vor fi niste dispozitive care vor ajuta la "epurarea" dejectiilor respective. Si va rezulta o apa menajera buna de stropit la zarzavat... In fine conteaza mai putin spre deloc acest aspect. Cel mai important e ca apa nu va mai avea miros ca cea de la fosa.
Acuma unde o sa se scurga... probabil ca santurile vor prinde si ele contur... habar n-am.

Contorizarea - da conform a ceea ce scrie pe apometru si pe contoru de gaz  respectiv curent vom plati fiecare! Inca o data... facturile defalcate cred ca vor veni direct de la furnizorii de utilitati. Doar ca nu vor avea numele nostru ci doar adresa imobilului.

Oricum am inteles ca daca vor fi gata anul acesta si se vor da in folosinta plata impozitului si asigurarea o vom plati noi. Ori mergem la primaria barnova - unde la fel sunt defalcate pe imobile acele impozite - ori ne spune domnul Toma cat costa functie de suparafata imobilului si platim la el la birou. Orice modalitate altegeti chitanta trebuie sa ajunga la el, pe numele lui, cu specificatiile apartamentului pentru care ati facut plata.

Sper ca acum am fost mai clar si nu mai sunt confuzii.

Si nu am vorbit de pe pereti! Ci stiu ca am vorbit personal aceste aspecte atat cu domnul Toma, cat si cu domnul Inginer.

Va atrag atentia sa verificati USILE DE LA INTRARE!! Cei care le aveti montate (care inca nu le avem sa ii tragem de urechi sa aduca ceva de kalitate). Sunt 2 modele din cate mi-am dat seama!! Unul mai bunicel... si un model cu o tabla foarte moale tip"cutie de conserve". Un tip care monteaza usi mi-a zis ca acel model (de 299 ron) se poate taia pur si simplu cu un cutter, si se intra in casa fara a face zgomot!!!

Eu am atras atentia ca nu vreau acel model de usi... si mi s-a promis ca in urmatorul lor vor avea in vedere acest aspect! De aceea cu cat suntem mai multi care sesizam aceasta neplacere vor incerca sa o remedieze pana nu e prea tarziu.

Sa ne auzim cu vesti bune!! De pe santier!!

#40
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
REVIN! cu informatii proaspete!

Se pare ca demersurile noastre dau ceva roade.

Eu unul cred ca sunt cel mai optimist de aci, in ciuda faptului ca anul trecut i-am asaltat cu e-mailuri pline de critici...

Faptul ca sunt pe ultima suta de metri, imi da sperante ca lucrurile incet incet intra pe un fagas normal, si doar vremea sta in calea unui puhoi de muncitori pe santier.

Si acum sa vorbim despre lucruri concrete, tocmai am fost anuntat ca aceasta saptamana este una de demarare in forta a ceea ce se poate face pe vreme inca rea, si anume, de finalizat cu faianta, gresia, de montat usi la interior, de montat obiecte sanitare la cei care au optat pentru acest lucru.

Deci se poate, deci intentii bune exista. Sa le dam sansa sa se redreseze, si de ce nu, in mai -iunie - august sa ne putem muta in conditii civilizate.

Sa auzim de bine!

Rog pe cei care mai scriu pe aici sa vobeasca DOAR in cunostinta de cauza.. si nu sa insinueze sau sa induca in eroare ca nu e de folos la nimeni...

Ba mai mult, rog pe cei care au primit informatii din diferite surse cum ca drumul Iasi - Visani - Barnova in acte e trecut ca fiind asflatat, si ca fondurile au fost directionate catre alte drumuri, sa le punem la un loc cu informatiile pe care le-am primit eu, cum ca in Visani EXISTA CANALIZARE, si sa facem o scrisoare comuna catre Consiliul Judetean, si catre DNA, pentru a vedea exact ce se intampla in zona!
Astept aceste lucruri si sa speram intr-o convietuire la standarde europene!

Andrei

#41
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Sunt pe ultima suta de metri? Ma mir. Cred ca abia de 60-70% a trecut
Mai sunt muuulte de facut,nu doar usi si gresie. Exteriorul blocului 6, geamuri la ambele blocuri, tencuit, apoi gresie si faianta, de bransat gazul,apa si mai ales amenajarea caii de acces, a locurilor de parcare. Dureaza muuuuult mai mult decat ultima suta de metri.
Saptamana asta e una de demarare in forta. Ha ! Dar ultimile 2 saptamani cel putin cand a fost soare,cald,uscat afara? Si-au pregatit fortele? Dar probabil unii nu-s prea patiti incat inca mai spera ca ultima suta de metri spusa de dezvoltator e aceeasi cu suta de metri din realitatea de pe teren. Sa nu fiu luat in nume de rau,insa e buna o marja de eroare (consistenta, in timp!) si o minima precautie si reticenta. Dar in fine...
Aici e un topic unde fiecare spune ce stie,ce a auzit si cred ca asta inseamna CUNOSTINTA DE CAUZA iar modul imperativ de "DOAR IN CUNOSTINTA DE CAUZA" nu face bine nimanui. Adevarat,dezinformarea nu e benefica nimanui,dar nu pot fi acuzati oamenii de rea intentie,atat timp cat suntem toti in aceeasi oala. Asa ca intentiile bune ale dezvoltatorului nu ma ajuta atunci cand trebuie sa-mi platesc ratele.Daca n-am bani de-o rata, se aplica reciproca?Sunt intelese bunele mele intentii? Am vrut dar daca n-am avut cu ce... Atat timp cat insusi dezvoltatorul nu va participa activ cu argumentele sale, nu exista NIMENI IN CUNOSTINTA DE CAUZA. Ori un telefon primit de la dezvoltator in care spune ca e pe ultima suta de metri nu inseamna CUNOSTINTA DE CAUZA. Deocamdata singurul adevar crunt e faptul ca platim rate pt. ceva ce nu folosim si nu avem nicio garantie ca vom folosi in perioada urmatoare. Aceasta "suta de metri" e masurata de cand si pana cand in timp? De unde si pana unde ca distanta? Nu exista suta de metrii...ma tem sa nu fie ani lumina...dar in fine...Poate si eu sunt in necunostinta de cauza,conform ultimei"clasificari".
Cum e pana la urma?

#42
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Eu cred ca totusi te-ai abalat cam tare.

1. blocul VG5-VG6 ma intereseaza mai putin spre deloc. Sunt incepute cu cel putin 1 an dupa si au termen de predare dupa VG1-VG4. Bblocurile 1-4 trebuie predate primele.
2. ultima suta de metri  - a se intelege ca termenul de predare este mai - august. Si daca depaseste luna iulie deja e un semn intr-adevar de intrebare. Asta indiferent de conditiile climaterice din timpul verii! Sau mai bine spus nu mai are nici o scuza (ca furnizorul de utilitati, va vremea, ca mai stiu eu ce...)
3. Sunt multe de facut dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa o ia de undeva. Avand in vedere ca vremea e capricioasa probabil ca au asteptat sa se aleaga o vreme.
Cu totii suntem nerabdatori sa ne mutam, si daca i-am dat credit pana acum, mai ramane sa credem ca in vara va fi gata. In caz contrar DA... luat la rost GRUPA MARE.
4. cu ratele... nu stiu daca toata lumea stie sau a semnat. Au fost 2 posibilitati oferite de dezvoltator, pentru ca nu a respectat termenul de finalizare:
   varianta           a. sa continuam sa platim, si sa ne scada pe langa rata in curs, inca 3 rate de la coada. Cu alte cuvinte intr-un an de intarziere tu platesti rate pentru un an si se scad inca 3.
   varianta           b. sa NU platiti, si sa vi se considere ca si platite ratele. Doar 1 rata pe luna!

Avand in vedere acestea... chiar nu inteleg de ce zici ca daca nu poti plati o rata ... de ce nu beneficiezi de scuza. Pai puteti alege... fiecare dupa cum considera.

Daca saptamana aceasta se cumpara materiale e un semn bun pentru noi toti ca se incepe de undeva.
Din cele 4 blocuri VG3 e cel mai in urma. VG1 si VG 2 sunt in proportie de peste 90% gata. la VG4, in jur de 75-80%. Iar VG3 il consider cam la 40-50%. Iar despre VG5 si VG6 nu stiu si cum am mai spus... e normal sa fie mai in urma..

NU VREAU SA MA TRANSFORM in aparatorul dezvoltatorului. Doar sa ii mai dam ragaz pana in vara. Si bineinteles daca vedem ca afara e bine sa vedem ca se lucreaza serios.
REPET ca anul trecut am stat calare pe ei... GRUPA MARE....poate si de asta vg4 e mai avansat decat VG3, dar nu bag mana in foc.
Nu credeti, puteti intreba...

Presupun ca sunt "cativa" care au renuntat la contracte si le-au preluat altii cu alte termene de predare, si spun asta in CUNOSTINTA DE CAUZA, in februarie anul acesta, a cumparat cineva la VG2 cu termen de finalizare 31 mai 2011. In VG2 erau la acel moment 2 apartamente libere. Si s-au dat.

Daca intr-adevar are careva sange in cravata sa traga sfori sa vedem ce se intampla cu GAZUL METAN. De ce luna de deschidere a gazului se anunta a mai intarzia. Din sursa directa stiu ca APRILIE era luna in care se dorea a fi date in functiune utilitatile, si calea de acces in cartier.

Si iarasi fac apel ca si in mesajul anterior, sa mergem pe fir si sa tragem de urechi autoritatile in legatura cu fondurile pentru drumul si canalizarea: IASI-Visani-Barnova.

Sa auzim de bine.

Ca sa dau un singur exemplu unde am intervenit!

Se punea polistiren la VG 4 dupa multe asteptari. S-a facut cam 40-50% dupa care au urmat cateva saptamani de pauza.
Cand s-au apucat din nou de pus polistiren... nu au continuat de unde ramasesera ci s-au mutat la vg5.
Le-am atras atentia si in urmatoarea zi i-am vazut ca au reluat lucrarile si la VG4. Acum lucrau pe 2 fronturi...


Ramane sa vedem saptamana viitoare daca s-a tinut de cuvant si s-a demarat ceva mai vizibil pe santier.
Andrei

Edited by betinal, 28 March 2011 - 16:00.


#43
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
In cazul in care nu realizezi, VG5 si VG6 au legatura directa cu tot ansamblul. E irelevant faptul ca sunt incepute mai tarziu. Nu cred ca vrei sa te muti intr-un santier,atat timp cat cele doua blocuri nu-s gata,nu vrei sa stai cu zilele fara apar,cat se lucreaza la ultimile blocuri,nu vrei sa beneficiezi,in cel mai bun caz, de cale de acces ce va fi stricata atat timp cat se vor aduce materiale pt. ultimile blocuri, plus batai cu ciocanul,percutoare,betoniere,praf. Dar in fine...daca tu ai rabdare sa astepti pana in iulie-august...sau mai bine zis ultima suta de metri... Sa stii ca nu m-am ambalat doar ca momentan,chiar de nu as plati rate pana nu e gata, am banii blocati,cei din avans, bani cu care mi-as lua lejer in alta parte,in conditii mult mai bune. Piata a evoluat mult,preturile au scazut. Dar ajung si eu si altii la limita cand vad ca vremea a tinut bine de tot 2 saptamani si a dracului treaba,nu se misca un cui.Imaginea e dezolanta,e si blocul 6 parca fara fatada terminata,nu mai spun de mizeria crunta din acea curte, de caini.Intr-un cuvant:INTARZIERE!!! Pana cand?Sau e ceva la ghici..ba peste o luna, ba in august,ba nu-s utilitati,ba nu tine vremea. E greu in constructii insa nu oricine e capabil sa faca ceva. Asa se apuca si badea Gheorghe sa faca case.
Am mizat ca e un dezvoltator tanar,parea responsabil.NU pt. toti e o gluma ceea ce se intampla.
Nu inteleg de unde atata bunavointa in a-i da ragaz pana in vara.Reiese din contractul tau ca e la mica intelegere termenul de predare?Din al meu si al altora nu reiese asta. Dar daca vrei musai sa-i dai ragaz...fie. Nu suntem toti dispusi sa acceptam intarzieri la nesfarsit.Vara,iarna,ploaie,seceta,lipsa materiale,lipsa muncitori.Pretexte. Intarzierile depasesc 1 an. 1 AN. Nu e de gluma. Lucrurile pot lua o intorsura f. rea pt. toti daca cineva,oricine stie pe ce buton sa apese,indeajuns incat sa-l blocheze pe dezvoltator. NU e f. greu. Fiecare intelege ce vrea,insa sa nu se inteleaga ca cineva vrea raul altora.Dimpotriva. Vrea sa-si recupereze banii blocati.Legal. Insa consecinta poate fi blocarea lucrarilor pe o perioada...
Repet,ar fi fost constructiva si prezenta dezvoltatorului pe acest forum, cu opinia sa,cu o abordare directa,reala. Inca beneficiaza de "prezumptia de nevinovatie". Dar timpul trece...
Asa ca nu fi suparat vecine,nu-s ambalat dar incearca sa nu crezi fara dovezi. Pune un cui in mijlocul drumului si vino dupa cateva zile. Ce crezi...s-a miscat cuiul?...Mai ales ca nu uit...suntem in aceeasi oala....

#44
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Dragul meu vecin, in situatia ta ma aflam eu asta toamna... cand ii bombardam cu tot felul de chestii... si cand se muncea cat de cat...

Acum in afara de faptul ca dorinta noastra e de a ne muta se loveste de lipsa muncitorilor de pe santier... nu prea avem ce comenta.


Cat despre VG5 si VG6. Cred ca nu vor mai avea nevoie de BETONIERE... sau alte utilaje grele care sa strice calea de acces, cand se vor preda VG1-VG4 acelea vor fi si ele foarte aproape de finalizare. La acest aspect m-am referit! SI in plus si dezvoltatorul va sti cand sa puna la punct calea de acces astfel incat sa nu fie pusa in pericol de a o strica. De altfel asta a si fost ideea lui de a se apuca de acele 2 blocuri!!!!!! Aceea de a termina cat mai repede cu acest complex rezidential si sa se apuce de celalalt.
Sunt aproape gata sa pun pariu ca in toamna si respectiv iarna cat va permite se va pune la punct pana la ultimul detaliu acest complex, si dupa ce se muta lumea in vara ei sa poata sa remedieze relcamatiile noastre astfel incat din iarna sa se apuce de celalalt complex din proiect tot din zona...

Mai bine eu zic sa lasam santierul 2-3 saptamani... si vorbim pe urma.

(Eu personal am pe contract termen de predare 31 aprilie 2010. Prim urmare cand achit rata pentru luna mai am scazuti inca 3 ani din cei 30 de plata , plus ce am platit pana acum un an si nu mai stiu cate luni...)


Intre timp hai sa ne unim energiile pentru a rezolva ce tine de noi cu adevarat! Si anume sa tragem sfori pentru strada Visani, pentru canalizarea din zona.

Zicea cineva intr-un mesaj pe blog ca are informatii despre asflat pe aceasta strada ca s-au deturnat fonduri! Si voi verifica cine a scris poate imi trimite si mie e-mailul respectiv. Daca voi nu aveti curaj incropesc eu toate datele si incerc sa iau taurul de coarne.

Ai vazut cu semaforu... eu am fost la baza cu ideea.

Cu stalpu.. ai vazut.... stiam ca se va muta si s-a mutat.

In cartierul unde stau acum... la fel am pus niste semne de circulatie de sens unic... tot din fatza calculatorului...

In completare uite ce raspuns am eu pe un e-mail, de la cabinetul primarului:
Stimate domn,

Afirmatia dumneavoastra privind faptul ca municipalitatea ieseana nu a investit decat in marile cartiere este nefondata. Un exemplu in acest sens sunt lucrarile de canalizare si asfaltare finalizate in ultimul timp in mai multe zone ale IasuluI, cum ar fi Bucium ( stradela si strada Stefan Octavian Iosif - canalizare si asfaltare, Soseaua Bucium - extindere canalizare, Fundac Paun - canalizare)sau Tatarasi (Moara de Vant- canalizare si asfaltare, Strada Profesor Paul- canalizare si asfaltare, Strada Brandusa -  canalizare si asfaltare, Fundac Mircea - canalizare). Mentionam ca acestea sunt doar cateva exemple privind investitiile finalizate de  municipalitatea ieseana.

În ceea ce priveste lucrările de canalizare din zona Visani va comunicam ca municipalitatea ieseana impreuna cu ApaVital a intocmit un proiect pentru atragerea de fonduri europene. Astfel, in cadrul proiectului de ?Extinderea si reabilitarea infrastructurii de apa si apa uzata in Judetul Iasi? cu finantare din POS Mediu este inclusa si lucrarea de extindere a retelei de canalizare pe strada Visani (1344 m). Lucrarile de extindere a retelei de canalizare din cadrul proiectului sus mentionat vor demara la inceputul anului 2011.

Un alt proiect al societatii ApaVital cuprinde extinderea lucrarilor de canalizare in mai multe zone din Iasi cum ar fi: retea Visani (6378 m), retea Pietrarie (4091 m), retea Barnova (4307 m).

In ceea ce priveste unele strazi/ alei din zona Bucium, inclusiv  din noul cartierul Visani, acestea nu apartin domeniului public, ele fiind in proprietatea privata a celor care detin si au construit in zona. Dupa cum stiti, municipalitatea ieseana nu poate demara lucrari de investitii decat pe domeniul public. Investitorii care au construit pe un teren privat fara utilitati si-au asumat acest lucru. Sa nu uitam ca si drumurile spre Visani au fost deteriorate tocmai datorita traficului greu si al lucrarilor de constructii din zona.


Privitor la  proiectele intocmite de municipalitatea ieseana pentru atragerea de fonduri europene nu au fost scrise la intamplare: ele cuprind lucrari de modernizare pentru  majoritatea zonelor din oras. Pentru ca locuiti in cartierul Dacia, va dam un singur exemplu: Proiectul Pasajul Octav Bancila care are drept scop cresterea accesibilitătii rezidentilor din cartierele Dacia si Alexandru în zonele functionale din Iasi, precum si reabilitarea si modernizarea de străzi si trotuare aferente zonei pasajului : strazile Sarmisegetuza, Stramosilor, Tabacului, Columnei, Vitejilor, Musatini, Plaiesilor, Petru Poni, Toma Cozma.

Va multumim pentru interesul pe care il acordati dezvoltarii orasului Iasi si speram intr-un dialog constructiv si cu proiecte finalizate.

Cu stima,


Adriana SPATARU
Primaria Municipiului Iasi
Sef Cabinet Primar
telefon 0232/267582 int 278
www.curierul-iasi.ro
www.primaria-iasi.ro
-------------------------------------------------------------------

Daca pun astea alaturi de afirmatiile "strada Visan figureaza ca asfaltata" si le trimit unde trebuie... s-ar putea sa iasa ceva...
Ai aceeasi parere cu mine?

Si am sa dau si cateva telefoane ... la gaz ... sus de tot... sa ma asigur ca va fi bine...

APROPO de afirmatia unui alt vecin... "DEAL GOL, vie imbatranita"
Municipalitatea ofera asociatiilor de proprietari din Iasi material saditor ( gard viu si iarba ) pe baza de cerere scrisa si stampila asociatiei, incepand cu data de 28 martie, in pepiniera Servicii Publice SA.

Deci putem sa incropim cum spuneai si tu o asociatie de proprietari si sa imprejmuim cartierul cu copacei, ca si o bariera anti-praf. Cred ca tine si de gospodarirea noastra... daca vom gasi intelegere intre vecini.


NE auzim cu vesti

A...

Tu vecine, si cu duamna ziceati ca circula zvonul ca strada Visani figureaza ca asflatata si ca s-au redirectionat banii.

Zi-mi de unde stii asta, sau daca ai un raspuns oficial in acest sens sa fac niste demersuri

Edited by betinal, 28 March 2011 - 18:12.


#45
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
Eu am sustinut, si inca sustin ca in loc sa asflateze drumul de acces catre iasi, a asfaltat drumul popii, pardon, de la popa la dracu in praznic, un drum forestier care face legatura cu Ciurea.
Dar asta nu inseamna deturnare de fonduri, ci inseamna ca a promovat un proiect in detrimentul altuia in functie de interesele anumitor persoane si nu in interesul locuitorilor.
De unde am informatia? De la viceprimar, iar lucrarile la acest drum vor demara in aceasta primavara.
A fost depus un proiect pt modernizarea drumului de la Visani, cred ca acum un an,dar a fost mort din fasa, pt ca primaria nu l-a sustinut, a fost depus doar ca sa inchida gura unor persoane care faceau scandal pe aceasta tema.

Revenind la situatia actuala a drumului de piatra..... piatra e mult spus, ma rog, ce a ramas din ea.
Nu mai retin cand s-a asternut piatra, in 2002, sau 2003, de atunci o singura reparatie majora a fost facuta, dar din fonduri private, s-a pus piatra de la curba catre oras.
Primaria a avut grija sarbatorilor, cu foc de artificii si formatii de manelisti.

Cand aud de drum cel mai des motiv folosit ca pretext e prezenta masinilor mari, si ca e zona in plina dezvoltare.
Prostii, un drum trebuie sa reziste si la o masina de mare tonaj, ca nu e numai pt delicateturi. Zona o sa fie in constructie multi ani de acum incolo,  acum o sa faca asfalt numai daca ne juram cu mana pe biblie ca nu mai permitem sa se ridice nicio casa?
E adevarat ca unii au contribuit la deteriorarea drumului, dar nu cu masinile mari, ci ca au infundat santurile, nu au folosit burlane pt a permite scurgerea apei, etc.
Da'pun io pariu, ca daca toarna asflat, masinile mari nu mai strica nimic.

#46
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Niste impostori, ca altfel nu le poti zice alora din primarie...

In afara prima data se pun la punct caile de acces (se betoneaza), dupa care incepe santierul!! Si dupa finalizarea santierului se pune la punct infrastructura, dar nicidecum nu se lasa ca la noi drum de pamanat pana dupa inaugurarea finala. Ca vezi doamne ca s-ar strica drumu... pai nu tre sa circuli in siguranta?? Asta e pe ultimul plan? La ce gauri sunt pe alocuri te poti si rasturna... Asta ar fi un aspect.

Iar al doilea, cred ca ar trebui sa fim mai agresivi atat la primaria Barnova, cat si la Primaria Iasi cat mai ales la consiliul Judetean.

Dar dupa cum ati vazut in mesajul meu anterior, in aceasta primavara trebuie sa inceapa lucrari de amenajare a canalizarii in zona satului Visani, si prin urmare vor apare si inevitabilele santuri dar sa speram ca dupa ce se termina cu investitia respectiva nu vor uita sa puna la punct si drumul.

Trebuie marsat pe faptul ca UE a recomandat ca orasele sa mai acapareze din satele si comunele invecinate, sa creasca standardul de trai si practic satele respective sa se transforme in cartiere incet incet. Deci asteptam investitii masive in zona metropolitana, si nu doar sifonari ca pana acum...

Si pe magaria cu asflatarea drumului forestier trebuie marsat... eu unul nu stiu prea multe despre acel drum.. dar putem sa ii intzepam cu atat mai mult cu cat campaniile electorale urmeaza sa bata la usa.

Sa auzim de bine!

#47
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Atat timp cat nu suntem proprietari in zona,cat nu am votat in trecut(nici nu aveam cum!) si mai ales cat nu cunoastem"persoanele potrivite",nimeni nu ne va baga in seama. E simplu. Plus ca pt. a strani un scandal pe buna dreptate, trebuie dovezi iar dovezile inseamna acte. Cine poate face rost de acte? Numai in baza unor dovezi palpabile orice cotidian local va incepe o ancheta.
Cei din primarie nici nu se vor uita la noi,indiferent de argumente. Parerea mea e ca nici in 5 ani nu va fi asfalt acolo. Parerea mea.  E simplu de invocat lipsa banilor,criza,efectele crizei,incompetenta, lipsa specialistilor pt. a face un proiect ce sta la baza accesarii fondurilor UE. Pretexte. Ca si dezvoltatorul,ca si primarul,ca si orice persoana care ar putea face ceva, toti argumenteaza. Ramanem noi,cei ce platim taxe,impozite,rate sa ne multumim ca "avem" o locuinta(cine stie cat de sigura!!!) si un"drum".Cizmele de cauciuc ne trebuiesc si spiritul"revolutionar"pt. a schimba ceva. De unde...nimic nu se schimba.Asa cum spunea dezvoltatorul: "-Doar cu oameni responsabili vom reusi!". Doamne, parca-si facea campanie electorala. Ehhh...deocamdata ploua.Si platim rate. Crudul adevar.

#48
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Eh...

sa asteptam ... asta ii ramane romanului.. sa astepte sa se scaprine fiecare... si sa sifoneze ce au de sifonat

iasul vizavi de canalizare a revenit cu o precizare intre timp:
"Stimate domn,

Din informatiile obtinute de la Apa Vital, la inceputul lunii aprilie vor demara procedurile de licitatie pentru executia lucrarilor de extindere a retelei de canalizare in cadrul proiectului cu fonduri europene.
Momentan nu au inceput lucrarile de excutie.  Lucrarile in cadrul proiectului au fost ingreunate de contestatiile care au fost facute la contractele de asistenta pe proiect. Dupa finalizarea licitatiei pentru executia lucrarilor de extindere a retelei de canalizare, se va intocmi graficul lucrarilor si atunci  vom sti cu exactitate cand vor fi demarate lucrarile in zona Visani.

Cu stima,

Adriana SPATARU"
--------------------------

initial am crezut ca se apuca de lucru ... acum in primara da ei se scarpina abia cu licitatii si contestatii...

ne creste barba pana se apuca astia de lucru efectiv...

ca in romanica... cu munca mai putin...
CHIAR!! ALOO... PRIMARIA....cu harletu e cineva? sau doar cu pixu....

#49
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Nu se apuca nimeni sa faca nimic.Nu e nimeni motivat sa puna mana sa faca ceva. De unde canalizare,de unde sosea,de unde civilizatie? Cand printre blocuri intra oi dintr-o turma ce trece zilnic pe acolo,ba intra si cai lasati liberi la pascut,am vazut si vaci.Ehhh...pesemne ca unii vor creste si gaini.Civilizatie. Si cand te gandesti ca e la 2 km de soseaua Bucium...Si iar ma enervez cand gandesc ca lucrarile la blocuri puteau fi mult evoluate daca facea intai o cale de acces, daca profita de vreme si mai ales...daca avea si muncitori.Ce garantie om avea pt. acele blocuri ca-s facute dupa niste normative?Mana de lucru era calificata cat de cat?Asi! De unde...zilieri,necalificati,de unde si carte de munca...Bai,ai mancat azi?Hai la carat caramizi...Monteaza teava aia...ce,nu stii cum?Te descurci tu cumva...Mandru ca sunt roman...

#50
dana79_2002

dana79_2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.01.2011

View Postbetinal, on 28th March 2011, 17:57, said:

Dragul meu vecin, in situatia ta ma aflam eu asta toamna... cand ii bombardam cu tot felul de chestii... si cand se muncea cat de cat...

Acum in afara de faptul ca dorinta noastra e de a ne muta se loveste de lipsa muncitorilor de pe santier... nu prea avem ce comenta.


Cat despre VG5 si VG6. Cred ca nu vor mai avea nevoie de BETONIERE... sau alte utilaje grele care sa strice calea de acces, cand se vor preda VG1-VG4 acelea vor fi si ele foarte aproape de finalizare. La acest aspect m-am referit! SI in plus si dezvoltatorul va sti cand sa puna la punct calea de acces astfel incat sa nu fie pusa in pericol de a o strica. De altfel asta a si fost ideea lui de a se apuca de acele 2 blocuri!!!!!! Aceea de a termina cat mai repede cu acest complex rezidential si sa se apuce de celalalt.
Sunt aproape gata sa pun pariu ca in toamna si respectiv iarna cat va permite se va pune la punct pana la ultimul detaliu acest complex, si dupa ce se muta lumea in vara ei sa poata sa remedieze relcamatiile noastre astfel incat din iarna sa se apuce de celalalt complex din proiect tot din zona...

Mai bine eu zic sa lasam santierul 2-3 saptamani... si vorbim pe urma.

(Eu personal am pe contract termen de predare 31 aprilie 2010. Prim urmare cand achit rata pentru luna mai am scazuti inca 3 ani din cei 30 de plata , plus ce am platit pana acum un an si nu mai stiu cate luni...)


Intre timp hai sa ne unim energiile pentru a rezolva ce tine de noi cu adevarat! Si anume sa tragem sfori pentru strada Visani, pentru canalizarea din zona.

Zicea cineva intr-un mesaj pe blog ca are informatii despre asflat pe aceasta strada ca s-au deturnat fonduri! Si voi verifica cine a scris poate imi trimite si mie e-mailul respectiv. Daca voi nu aveti curaj incropesc eu toate datele si incerc sa iau taurul de coarne.

Ai vazut cu semaforu... eu am fost la baza cu ideea.

Cu stalpu.. ai vazut.... stiam ca se va muta si s-a mutat.

In cartierul unde stau acum... la fel am pus niste semne de circulatie de sens unic... tot din fatza calculatorului...

In completare uite ce raspuns am eu pe un e-mail, de la cabinetul primarului:
Stimate domn,

Afirmatia dumneavoastra privind faptul ca municipalitatea ieseana nu a investit decat in marile cartiere este nefondata. Un exemplu in acest sens sunt lucrarile de canalizare si asfaltare finalizate in ultimul timp in mai multe zone ale IasuluI, cum ar fi Bucium ( stradela si strada Stefan Octavian Iosif - canalizare si asfaltare, Soseaua Bucium - extindere canalizare, Fundac Paun - canalizare)sau Tatarasi (Moara de Vant- canalizare si asfaltare, Strada Profesor Paul- canalizare si asfaltare, Strada Brandusa -  canalizare si asfaltare, Fundac Mircea - canalizare). Mentionam ca acestea sunt doar cateva exemple privind investitiile finalizate de  municipalitatea ieseana.

În ceea ce priveste lucrările de canalizare din zona Visani va comunicam ca municipalitatea ieseana impreuna cu ApaVital a intocmit un proiect pentru atragerea de fonduri europene. Astfel, in cadrul proiectului de ?Extinderea si reabilitarea infrastructurii de apa si apa uzata in Judetul Iasi? cu finantare din POS Mediu este inclusa si lucrarea de extindere a retelei de canalizare pe strada Visani (1344 m). Lucrarile de extindere a retelei de canalizare din cadrul proiectului sus mentionat vor demara la inceputul anului 2011.

Un alt proiect al societatii ApaVital cuprinde extinderea lucrarilor de canalizare in mai multe zone din Iasi cum ar fi: retea Visani (6378 m), retea Pietrarie (4091 m), retea Barnova (4307 m).

In ceea ce priveste unele strazi/ alei din zona Bucium, inclusiv  din noul cartierul Visani, acestea nu apartin domeniului public, ele fiind in proprietatea privata a celor care detin si au construit in zona. Dupa cum stiti, municipalitatea ieseana nu poate demara lucrari de investitii decat pe domeniul public. Investitorii care au construit pe un teren privat fara utilitati si-au asumat acest lucru. Sa nu uitam ca si drumurile spre Visani au fost deteriorate tocmai datorita traficului greu si al lucrarilor de constructii din zona.


Privitor la  proiectele intocmite de municipalitatea ieseana pentru atragerea de fonduri europene nu au fost scrise la intamplare: ele cuprind lucrari de modernizare pentru  majoritatea zonelor din oras. Pentru ca locuiti in cartierul Dacia, va dam un singur exemplu: Proiectul Pasajul Octav Bancila care are drept scop cresterea accesibilitătii rezidentilor din cartierele Dacia si Alexandru în zonele functionale din Iasi, precum si reabilitarea si modernizarea de străzi si trotuare aferente zonei pasajului : strazile Sarmisegetuza, Stramosilor, Tabacului, Columnei, Vitejilor, Musatini, Plaiesilor, Petru Poni, Toma Cozma.

Va multumim pentru interesul pe care il acordati dezvoltarii orasului Iasi si speram intr-un dialog constructiv si cu proiecte finalizate.

Cu stima,


Adriana SPATARU
Primaria Municipiului Iasi
Sef Cabinet Primar
telefon 0232/267582 int 278
www.curierul-iasi.ro
www.primaria-iasi.ro
-------------------------------------------------------------------

Daca pun astea alaturi de afirmatiile "strada Visan figureaza ca asfaltata" si le trimit unde trebuie... s-ar putea sa iasa ceva...
Ai aceeasi parere cu mine?

Si am sa dau si cateva telefoane ... la gaz ... sus de tot... sa ma asigur ca va fi bine...

APROPO de afirmatia unui alt vecin... "DEAL GOL, vie imbatranita"
Municipalitatea ofera asociatiilor de proprietari din Iasi material saditor ( gard viu si iarba ) pe baza de cerere scrisa si stampila asociatiei, incepand cu data de 28 martie, in pepiniera Servicii Publice SA.

Deci putem sa incropim cum spuneai si tu o asociatie de proprietari si sa imprejmuim cartierul cu copacei, ca si o bariera anti-praf. Cred ca tine si de gospodarirea noastra... daca vom gasi intelegere intre vecini.


NE auzim cu vesti

A...

Tu vecine, si cu duamna ziceati ca circula zvonul ca strada Visani figureaza ca asflatata si ca s-au redirectionat banii.

Zi-mi de unde stii asta, sau daca ai un raspuns oficial in acest sens sa fac niste demersuri


#51
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
dana79_2002     ???????????????????

care e ideea?

#52
dana79_2002

dana79_2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.01.2011
Sorry e prima data cand scriu  pe acest forum.Voiam sa zic ca domnului primar nu ii place zona, asa a spus unui viitor locuitor al satului Visan , cetatean ce plateste de vreo cativa ani buni impozite si taxe.
Am citit si eu de proiectul cu canalizarea si asfaltarea, cica de asta nu s-a asfaltat sa nu se strice cu canalizarea apoi.Vom trai si vom vedea.
Mie personal mi-a spus primarul ca are proiectul , anul trecut a avut si banii dar nu s-a inteles la licitatii si probabil a pierdut banii intre timp.

#53
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Daca domnului primar nu-i place zona, atunci sa ne dea voie sa ne alegem alt primar,lucru ce aproape sigur il vom face,indiferent de"placerile"sale. Atat timp cat acest domn nu intelege ca este un "instrument"(fara nicio gluma) al oamenilor din acel loc si ca este platit pt. a fi un "instrument", cu care locuitorii sa-si imbunatateasca calitatea vietii si cel mai grav,il vom accepta ca pe un compromis tacit pana la urmatoarele alegeri,nimic nu se va misca. Ca sunt proiecte, ca asteapta canalizarea, ca are banii,ca nu-i are...prea putin conteaza. Dar sa puna macar pietris,sa astupe niste gropi...atat putea sa faca. Dar daca lui nu-i place zona, atunci nici oamenii sa nu-l recunoasca ca primar si implicit NIMENI sa nu mai plateasca taxe si impozite unui mojic. Da, chestia asta e un lucru personal pentru care poti opta sau nu.Atat timp cat nu exista o justificare a cheltuirii banului public si se constata si o degradare accentuata a calitatii vietii generata de neajunsurile pentru care raspunzatoare e primaria Barnova, nu exista o motivatie legala a platii impozitelor si taxelor locale. Practic, acel loc nu exista, acei contribuabili nu valoreaza nimic,totul concretizat in dispretul primarului.
Ce sa mai vorbim de altii ce ar veni sa investeasca in acea zona...Poate e nervos primarul ca primaria Miroslava ii da cu tifla. In cazul asta nu pot decat sa ma bucur. Daca s-ar putea, as dori sa apartin de Miroslava. E incomparabil.

#54
betinal

betinal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.09.2009
Bleah... e singura afirmatie care sa o fac la adresa primarului....

E plin de ei frate... Asta ma roade cel mai mult...

Iar daca nu s-a inteles la licitatii ... este tipic romanesc. Mai exact PANA NU SE SIFONEAZA... nu se bate palma cu castigatorii licitatiilor...

BAFTA CRANCENA!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate