Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Proiectul rezidential Visani - Iasi. Realitatea din teren.

- - - - -
  • Please log in to reply
908 replies to this topic

#1
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Buna ziua.
Postez pentru prima data aici si imi cer scuze din start pentru orice greseala, mentionand ca nu e cu intentie facuta. Incerc prin acest mod sa iau legatura cu viitorii proprietari din ansamblul rezidential Visani-deal, comuna Barnova-Iasi, pentru a ne cunoaste cat de cat si a vedea care ne sunt optiunile in viitorul apropiat cat si pe termen mediu si lung,in ceea ce priveste apartamentele si casele construite in Visani, modul in care momentan nimeni nu locuieste oficial acolo,desi promisiunea facuta de dezvoltator a fost ca ne vom muta inca de anul trecut. Nevoia de a ne cunoaste intervine atunci cand trebuie sa hotaram noi pentru noi cum vor decurge lucrurile raportate la dezvoltator dar si la situatia cu care acesta se confrunta si anume de a intarzia predarea apartamentelor, precum si racordarea la utilitati.
Deocamdata, nu stiu cati dintre noi ne stim, chiar si din vedere,dar sunt de parere ca majoritatea suntem de buna credinta si avem tot interesul sa facem lucrurile in asa fel incat sa ne fie bine...acest bine ce se lasa asteptat. Consider ca postarea pe forum nu e un lucru gresit,ba din contra,aici putem spune ce lucruri pot fi remediate in timp util,lucru benefic pentru dezvoltator,ce astfel poate fi scutit in viitor de alte batai de cap dar si ce pareri avem in legatura cu diferitele etape ale constructiilor,ce neplaceri intampinam sau ce propuneri de eficientizare le putem inainta dezvoltatorului, astfel incat sa incerce limitarea intinderii proiectului pe o perioada indelungata,atragand dupa sine neplaceri de ambele parti. Mai ales,asa cum stiti, acelasi dezvoltator are postat pe site-ul agentiei sale...noul proiect. De aici si intrebarea firesca...cu blocurile din Visani,ce face? Cum ramane cu noi? Apelez la disponibilitatea voastra de a comunica si de a spune ce pareri aveti...si mai ales...oare cat mai dureaza intarzierile? Voi incerca sa postez anunturi de fiecare data cand consider ca e necesar si ne priveste direct pe toti cei ce am contractat in Visani apartamente, anunturi ce vor fi puse in fiecare scara de bloc (sper sa nu le smulga careva   :worthy: ,nu sunt anunturi denigratoare la adresa nimanui,ba din contra!!!), iar pe acele anunturi,voi lasa si o modalitate de contact,pentru a comunica mai usor intre cei interesati cu adevarat.
Astept cu nerabdare sa postati pareri,poze,propuneri si sper ca acest demers sa fie unul eficient si de bun augur.
Va salut !

Edited by visani_visani, 15 February 2011 - 22:02.


#2
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Cu toate astea,nu apare nicio reactie...ma intreb,oare nu e nimeni interesat de modul de desfasurare al lucrarilor in catierul Visani? Ori poate cei care citesc pe forum sunt deja satui si plictisiti de atata asteptare si problema principala o reprezinta modul prin care sa mai faca rost de bani pentru a-si achita ratele la apartament. Recunosc, e un stres zilnic si de fiecare data cand merg inspre Visani si incep sa se vada blocurile,oftez si cad in depresie. Si sunt convins ca nu doar eu. Sunt curios cum suportati asteptarea,sunt curios pana cand si mai ales sunt curios care e limita ce trebuie atinsa pentru a schimba cursul lucrurilor,pentru fiecare dintre voi. Sunt constient ca unii au veni, au cumparat si apoi au plecat din tara pentru a strange alti bani ca sa-si mobileze si utileze apartamentul.Adevarat, pentru acesti oameni dar si pentru restul,tot respectul, pentru ca pana la proba contrarie, toti suntem de buna credinta. Si totusi...pana cand?
Se remarca drumul aproape inaccesibil de la strada( a se citi ulita principala,fiindca asa e, aia nu e strada, ce tine de primaria Barnova!) pana la blocuri,drum care e impracticabil cu exceptia zilelor cand nu ploua, probabil unul din elementele ce au dus la astfel de intarzieri,prin imposibilitatea furnizorilor de materiale de a urca pana la blocuri. Aceste lucruri mi-au fost spuse de muncitorii de acolo. Adevarat, poate au fost si unii asa-zisi "meseriasi" ce si-au insusit din materiale pentru a le vinde ori poate pentru uz personal. Ori poate sunt si persoane ce nu-si achita ratele catre dezvoltator,insa nu cred ca cei cativa posibili rau-platnici pot pune o asa presiune financiara incat lucrurile sa stagneze, pana la un termen...nedefinit clar. Mai sunt poate intarzieri si din cauza furnizorilor de utilitati (traim in Romania!), deci putem da crezare din acest punct de vedere dezvoltatorului cand spune ca se lupta cu birocratia. Si totusi noi, cei care ar fi trebuit sa ne mutam de aproape un an,noi care am platit sau platim inca pentru ceva ce inca nu avem, ce facem? Asteptam? Luam initiativa in vre-un fel? Exista solutii? Raman la ideea ca negocierea bazata pe argumente e solutia. Fiecare cu argumentele sale.
A nu se uita ca orice potential client pentru orice alt viitor proiect, in primul rand se va interesa de capacitatea de lucru si de seriozitatea dezvoltatorului. O fi o bila alba sau neagra? Intarzierile sunt firesti, dar lipsa de promptitudine lasa de dorit,mai ales ca sunt unii care platesc si chirie in alta parte,in loc sa stea in propria casa. Plus ca mai au si copii mici.
Incerc sa fiu vecinul responsabil si o fac fiindca pot fi astfel. Cati mai sunteti asa?

#3
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Atasez si o poza relativ recenta...firesc,acolo vom locui...reactii? Vad ca unii privesc si pleaca mai departe...iar in cadrul altui topic totusi comunica...stiu de asemenea ca exista si cei bine interesati si motivati sa aduca elogii cartierului Rhea,cel de dincolo de Breazu.Sper doar sa nu intalneasca aceeasi dezamagire pe care multi dintre noi o incercam in perioada asta.

Nu stiu daca s-a atasat poza...daca nu e,promit sa incerc s-o atasez iar...

Edited by visani_visani, 16 February 2011 - 20:32.


#4
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
http://visani.blogspot.com/


Noutati,idei,propuneri,imagini. Astept reactii.

#5
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Revin intr-un ton putin mai optimist. Azi am fost solicitat sa ofer detalii amanuntite legat de proectul Visani de doua ziare din Iasi. Mi-au solicitat sa ne intalnim si sa le expun problemele fiindca sunt interesati de subiect si vor mai multe detalii. Cine stie,poate apare subiectul in ziar...Nu vreau sa fac rau nimanui,dar nimeni sa nu ma calce pe coada,fiindca voi reactiona. Am fost corect, am platit pana la utlimul cent (da,dupa cum stiti,platim in euro) si nu am pus prea mari pretentii...de fapt niciuna,in afara de ceea ce mi-a zis dezvoltatorul si anume ca ma voi muta in casa ce o platesc si asta se va intampla anul trecut. De unde....Asa ca, fac ce imi ramane,moral vorbind. Atentionez viitorii locatari,dar mai ales atentionez dezvoltatorul.Recunosc, puteam fi prieteni,insa....deocamdata suntem "prieteni"conform Antecontractului. Asa ca,am trimis un mail celor de la ziar si le-am explicat nemultumirile noastre in termeni generali.Deocandata evit contactul direct cu ziarele si presa in general(am posibilitatea de a face o reclama...super) si ma limitez la mailuri.fac asta dintr-un motiv obiectiv si anume de a-i da posibilitatea dezvoltatorului de a imbunatati relatiile cu oamenii de buna credinta ce i-au incredintat pe langa bani si visele de a trai in acel apartament ce si l-au dorit. Oamenii sunt de buna credinta majoritatea,sper ca si dezvoltatorul.Pana la proba contrarie. Sa incercam sa evitam sa ne sicanam reciproc fiindca lucrurile pot degenera. Deocamdata,beneficiaza de prezumptia de nevinovatie si o punem pe seama vremii.Inca. Dar nu mai tine mult treaba asta si vine ziua cand se trage linia. Curand.
Astept ca dezvoltatorul sa ia initiativa si sa comunice cu noi,macar aici pe forum. E un prim pas ce poate fi facut si astfel sa ajungem la intelegere reciproca. Suntem oameni,adevarat,dar cand ma doare stomacul fiindca nu am mancat din cauza ca mi-am platit rata,atunci nu mai raspund de ceea ce fac. E firesc. Astept...

#6
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Culmea ! Inteleg ca se poate si nu neaparat din cauza ca se simte amenintat ci poate fiindca-si da seama (dezvoltatorul!!!) ca pur si simplu nu se mai poate. Se lucreaza la tevile de gaz, se lucreaza si la bransarea la curent(EON-ul cred),in ciuda iernii. O parte foarte "amuzanta" am contatat-o impreuna cu mai multi viitori locatari. Intr-un bloc,parca VG2, s-a montat gresia pe casa sacrii.Doamne!!! Horror ! Banuiesc ca majoritatea stiti cum arata o plinta pentru gresie.Ei bine, plinta pe casa scarii e exact cat placa de gresie,nu e deloc estetica.cata risipa de materiale...si partea cea mai "cumplita"e ca gresia a fost pusa iarna si mai ales intr-un bloc care nu are usa la intrare in scara.Deci,cum e afara e si inauntru.Oare se va desprinde? :naughty:  si parca vezi cand si-or aduce locatarii mobila pe scara,PAC! sare cate o bucata de gresie si parca vedem cum dezvoltatorul ii spune s-o puna ,locatarului ghinionist, la loc.
Plus ca, acum partea cea mai aiurea, e ca, conform unor "surse" de incredere, abia prin august-septembrie va deveni locuibil ansamblul, ceea ce decaleaza cu mult spre foarte mult termenul de livrare. cata rabdare sa mai avem?In conditiile in care dezvoltatorul nu ne spune concret si real ceea ce se intampla, in afara termenilor legali se mai poate discuta ceva? Toti banuiesc ca stim cum e sa nu ai aproape ce sa mananci fiindca ti-ai platit ratele. Poate unii am fost credului sau usor de manipulat. Prosti. Corect. Prosti,dar multi.
Reactii? Chiar nu e nimeni care sa posteze? Hmmm...

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Din experienta avuta, sunt putine persoane care sunt dispuse sa se arunce la discutii pe forum-uri/blog-uri despre asemenea locuri.
Asadar nu te astepta ca sa ai reactii fata de acest ansamblu prea curand, pe aici.
Cu toate astea nu trebuie sa renunti, scrie cat mai multe despre ceea ce apare acolo, ai sa fii uimit ca vor fi cativa care vor sti despre ceea ce ai scris, doar ca nu au avut curaj sa-ti raspunda online.

#8
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Multumesc pt incurajari. Am urmarit si comentariile tale postate la alte subiecte, si-ti multumesc . Problema e ca de unul singur,nu pot ajunge departe,nu fiindca n-as vrea ci fiindca ajunge sa fie inutil. La urma urmei, acum suntem doi...eu si dezvoltatorul,ponderea fiind aproape egala.Eu prin comentarii,el prin tacere. Dar sper si astept inca sa mi se alature cineva.Trebuie sa fie cineva care sa aiba curaj si sa mi se alature.Nu sunt disperat,dar nu e firesc intr-o tara in care muncim si traim...sa traim oricum si oricine sa ne de-a cu tifla pe banii nostri,care nu-s putini. Devine ciudat cand simti ca postezi inutil,dar cand vad o reactie,chiar si din partea cuiva care nu are legatura directa cu problema ridicata de mine,parca lucrurile se schimba cumva. Nu scriu doar sa ma aflu in treaba c fiindca sunt probleme si sigur nu sunt doar ale mele. Inca sper sa apara noi locatari(viitori) care sa mi se alature,cel putin la nivel de pareri,argumente pro sau contra. Am fost si azi acolo,imaginea e dezolanta.Cica se lucreaza,tot din auzite.Concret nu era nimeni,pe buna dreptate,fiind si dupa ora 17. Sper sa apara reactii si opinii de la persoane care au trecut pe acolo si sa-si expuna parerile din punctul lor de vedere.

#9
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Recunosc, am inceput sa-l contactez pe dezvoltator pe mail. I-am cerut in numele locatarilor sa ne spuna ce va urma pt noi,cum vede lucrurile in momentul acesta, ce solutii ofera, concret, cat mai dureaza. Si recunosc de asemenea ca,in ciuda tuturor intarzierilor si nemultumirilor, nu face parte din categoria "parvenitilor".E o impresie creata in timp, timp de cand am contractat si pana la mailurile recente. E adevarat, de la zis la facut, e cale lunga,insa...tendinta e de a duce lucrurile la bun sfarsit. Zice ca ofera ajutor persoanelor care sunt in situatii dificile, persoane care au contractat. Banuiesc ca se refera la faptul ca poate oferi, nu stiu sa zic...perioada in care sa nu i se plateasca ratele?Sau poate un loc unde sa stea?Ori poate alte alternative?...Sunt curios daca astea sunt rezultatele consecintelor neterminarii in timp util a lucrarilor, reflectate in mintea sa sau a fost sfatuit sa faca asa ceva(ma refer la compensatii pt. perioada intarzierilor). De asemenea,intr-un mail, mi-a spus ca proiectul ar fi fost finalizat,daca nu avea probleme cu frunizorii de  utilitati. UTILITATI. Si acum vin cu intrebarea fireasca...daca era vb de utilitati, inseamna ca locuintele trebuiau finisate si bransate ulterior la utilitati.Ori daca acestea nu sunt terminate, ba mergand pe acolo de ceva vreme, din 6 blocuri, unul e la "rosu", 4 nu au geamuri, nu mai zic de vilele alaturate(culmea e ca intr-o vila sta cineva, are doar curent de santier),calea de acces lipseste cu desavarsire...atunci ma intreb, oare ar fi fost gata la timp, fara utilitati?
L-am rugat totusi, sa faca un efort si sa ofere o data cat mai apropiata de adevar, realista, fiindca multi ne facem bugetele in functie de ceea ce declara dezvoltatorul. E firesc, atat timp cat tu ca dezvoltator nu comunici in timp util ce se intampla, ca oamenii sa-si puna intrebari in prima faza si ulterior sa actioneze in consecinta, iar consecintele sunt dupa cum e fiecare dintre contractanti sfatuit si mai ales de cine. Gandindu-ne ca sunt multi care au venit cu oferte in aceeasi zona, cu apartamente si case finisate, cu acte in regula, unii pot avea tendinta se a se duce spre ceva terminat si locuibil, in detrimentul proiectului Visani. Si asta ar fi cea mai rea antireclama. Speram inca, atat cat ne mai tin nervii, sa se termine iarna :rolleyes: , sa inceapa cu adevarat sa lucreze si sa ne mutam in casele noastre :thumbup: . Si poate dupa toata nebunia asta, sa facem o petrecere :naughty: in mijlocul cartierului, unde dezvoltatorul sa vina si sa nu fie privit ca un strain ci ca unul de-al nostru.
"Numai cu oameni responsabili vom reusi"-citez din clasici. Vorba dezvoltatorului. Hai, veniti cu reactii...am rabdare...

#10
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
JUMATATE DE AN ! Cam asta e termenul de predare al locuintelor, dupa spusele dezvoltatorului. Si tot din spusele sale, problemele cu utilitatile s-au rezolvat(cica daca se rezolvau mai devreme, eram deja mutati...asa sa fie oare? De retinut faptul ca 3 blocuri, atat, au geamuri, unul nici macar fatada nu o are terminata,nu mai zis de instalatii,compartimentari si geamuri.La fel nu mai zic si de calea de acces). Predarea blocurilor VG1 - VG4 se face in termen de 2-3 luni (tinand cont ca suntem aproape in martie, deduc ca undeva in iunie) iar blocurile VG5 si VG6 vor fi predate in 5-6 luni(august-septembrie). Ei poftim ! Un lucru surprinzator e ca intr-un mail primit de la dezvoltator, mi-a zis ca nu intelege nemultumirea noastra, in conditiile in care caile de acces nu sunt inca realizate de autoritatile locale :deadtongue:  Pai cum dracu'? A zis tuturor ca el va face calea de acces, acum trebuie sa o faca Primaria? Presimt ca oamenii vor exploda daca e adevarat ce mi-a zis.Cum poti vinde apartamente si nu putine, in blocuri situate pe un deal, fara sa asiguri calea de acces? Corect,doar nu va repara drumul prin localitate,dar de la drumul principal pana la blocuri, cred ca e strict problema lui sa asigure accesul. Fereasca Dumnezeu sa nu fie asa! Abia atunci vor incepe cu adevarat problemele...Totusi, tin inca la buna credinta a dezvoltatorului si cred ca va face ce a promis.Acordam prezumptia de nevinovatie :rolleyes:

#11
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
In conditiile in care se ajunge in ultima instanta in postura de a actiona legal si in conformitate cu prevederile antecontractelor, deci implicit la varianta actionarii in instanta a dezvoltatorului pentru neandeplinirea clauzelor contractuale, exista un"mic" ajutor? Se face o reclamatie la Protectia Consumatorului si ea este ulterior inaintata Centrului de Informare si Consiliere al Consumatorilor - o institutie care este finantata de stat si care se ocupa de cazuri ca ale noastre in instanta, fara a mai plati taxa de timbru.
Nu stiu daca stiti, dar atunci cand se incepe un dosar in instanta se plateste o taxa la tribunal - nu stiu cum se stabileste -dar de exemplu, la un apartament cu pret final 47.000 euro, taxa este de 6000 ron.
Acest Centru de Informare si Consiliere al Consumatorilor are avocati ce reprezinta interesele reclamantilor in instanta.Conditia e sa fie cativa in aceasta postura.
Tinand cont ca suntem destui in aceasta situatie, consider ca e si asta o alternativa, fara sa mai pomenim si de"antireclama". Totusi, inca apelam la buna credinta a dezvoltatorului si la rabdarea prelungita a noastra. Om trai si-om vedea...

#12
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Intr-un mail ce l-am adresat astazi dezvoltatorului, l-am rugat sa specifice cu exactitate un lucru. Intr-o discutie anterioara, ne spunea ca nu intelege nemultumirile noastre legate de intarzieri, mai ales in conditiile in care calea de acces nu e realizata de autoritatile abilitate. recunosc, ne blocasem cand am citit asta. Astfel ca am cerut lamuriri, asa cum ne-a spus.L-am intrebat la ce cale de acces se refera cum ca ar fi in sarcina autoritatilor abilitate, cand in toate discutiile, a precizat in mod expres, ca accesul in ansamblul rezidential va fi asigurat de calea de acces facuta de el. Ne-a raspuns la mail (probabil deja deranjat de mailurile insistente!)politicos si ne-a precizat ca drumul principal, adica strada de la soseaua Bucium si pana la Visani,e in sarcina Primariei(banuiesc ca asta e institutia abilitata?!) si de la acest drum si pana la blocuri, adica toata panta, va fi realizata de dezvoltator, a tinut sa precizeze, asa cum a promis.
Om trai si om vedea...deocamdata, stam si ne uitam cum ninge. Atat putem face acum... :confuzzled:

#13
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Culmea. E chiar culmea. Dezvoltatorul asta nu traieste in Romania? Cum gandeste? Dupa ce ca e firesc sa intarzie :nonobad: (tinand cont de acest trend in materie!!!) acum se ingrijeste si de situatia celor fara casa ! Ei poftim! Pe site-ul sau, la NOUTATI:"Datorita inevitabilelor intarzieri la Proiectul rezidential Visan, pentru persoanele aflate intr-o situatie mai dificila in ce priveste domiciliul actual, putem oferi o locuinta in Iasi pana la finalizarea acestui proiect."  :huh: Am citat de pe site-ul dezvoltatorului. Care cumulata(informatia) cu cele spuse mai devreme, legate de calea de acces, ne duce cu gandul ca...poate chiar e un om de buna credinta, dar cu nesansa(probleme cu utilitatile, cu materialele, cu muncitorii, CU BANII, cu vremea). Sa-i dam in continuare credit? :naughty:
Acum, devenid seriosi, e bine. Asa ca, cei care sunteti in postura de a nu avea unde sa stati(cei care ati contractat in Visani!), mergeti si vorbiti cu el.Nu se stie totusi cum va fi cu vremea sau cu banii.Avem un interes comun. Noi apartamentele si el banii.Se poate,pana la urma. Astept reactii...

#14
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
http://media.imopedi...inul-13122.html

E un reportaj interesant si cu dezvoltatorul nostru... :naughty: Scuze daca am incalcat vre-o regula...

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Visani tine de primaria Barnova, nu?
Mergi in audienta la cei de la Urbanism sau cere informatii de la angajatii primariei, pentru a afla daca intr-adevar acel drum de acces trebuie sa-l faca ei sau este pe o proprietate privata si nu tine de primarie.

#16
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Visani, adevarat, tine de primaria Barnova. Culmea e urmatorul fapt: in acte, drumul principal,figureaza ca reabilitat (implicit cu un covor de asfalt !),insa primarul,a asfaltat un alt drum cu banii aferenti reabilitarii drumului din Visani iar acum asteapta finantare pentru a-l face. Nici nu stiu cum sa cataloghez acest fapt... Problema e ca in aceasta zona, Visani, sunt foarte multi care au investit in constructii de bun gust,insa acestea isi pierd din valoare mult din prisma infrastructurii,chiar daca sunt toate utilitatile trase. In eventualitatea in care cineva vrea sa vanda in zona,simplul drum pana la locuinta,devine  un chin,astfel incat oricat de bine ar fi realizata constructia si oricate utilitati ar avea,drumul face"toti banii"!!! Gandesc ca primarul nu realizeaza :deadtongue: ca din cauza unui drum de 2 km (atat e pana in Visani,drum ce are multe constructii pe laterala),pierde multi potentiali platitori de taxe catre primarie,pierde posibili mici investitori in modernizarea zonei.Nici cu "soseaua" ce duce spre Colina Bucium nu e mai "prejos"...ca dupa bombardament :D ...Oare se poate face ceva?

#17
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
E acelasi dezvoltator care are in constructie si cartierul Rhea de la Breazu?
Chiar mi se parea tentanta oferta la un moment dat, si era vorba sa fie date in folosinta la sfarsitul lui 2011 vilele cik...care era termenul inital pentru Visani?
Macar la Breazu exista un drum asfaltat pana la 200 m de vile deci nu e asa mare problema drumul de acces.

#18
visani_visani

visani_visani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.02.2011
Daca e dezvoltatorul care are si firma TCall, din Podul de Fier, inseamna ca vb. despre aceeasi persoana. Termenul de finalizare in Visani era undeva in vara anului 2010 si de aici reiese ca intarzierile sunt de aproape 1 an (in acest moment!) iar din spusele dezvoltatorului, cam prin august (anul asta  :rolleyes: ) va termina. Pana la urma, ce pot spune...om trai si-om vedea. Totusi e bine de luat in calcul cel putin 1 an peste termenul de predare cuprin in orice antecontract,indiferent de dezvoltator...asta pt. a evita sa ajungi intr-o situatie in care sa platesti si rate(in cazul in care se ia la dezvoltator in rate) si chirie(daca nu te tin parintii,prieteni...).Cert e ca devine din ce in ce mai grea si asteptarea si plata ratelor...pana la urma, momentan cu asta ramanem...cu asteptarea. E ciudat ca ajungem sa ne bucuram atunci cand vedem ca a mai tras un fir sau a mai pus o caramida.Deh...e greu...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate