Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Constructii care nu necesita Autorizatie de Constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Sunt curios daca se poate construi fara Autorizatie.As vrea sa imi fac un garaj si sunt curios daca pot "ocoli" legislatia prin construire din lemn, fara fundatie.
As mai vrea sa imi fac si un foisor.
Unde gasesc acestea in legislatie, pt ca eu tot caut si nimic.

Multumesc mult.


Nu gasec nici pe alte topic-uri...

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Eu stau la curte si am doua constructii cu fundatie pentru care platesc impozit respectiv un chiosc de vara cu terasa (cca 25-30mp) fara fundatie pentru care NU platesc nimic.
Prin analogie orice constructie care nu are fundatie ar trebui sa nu poata fi impozitata.
Eu pot invoca faptul ca miine vin cu o macara si-i mut pozitia in curte desi e clar ca am acolo trasa canalizarea, apa, energia electrica. Posibil sa fi auzit speta asta si la tv cum ca unii care au case pe structura usoara si fara fundatie nu platesc impozit si nici nu necesita autorizatie. Cel putin eu nu am desi cind am facut o masurare a terenului cineva de la Urbanism nu a spus nimic de chioscul de vara. In viitorul apropiat e posibil orice, intreaba la Primarie.

Pentru un spatiu din curte unde am depus documentatia am obtinut aprobarile dupa 4 luni cind deja bateam tabla...norocul au fost 4 brazi situati strategic ce obturau privirea, brazi care au disparut imediat taiati toti fara autorizatie acum 10 ani. Sa-mi fie rusine...

Edited by danghetau, 15 February 2011 - 20:17.


#3
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Fara autorizatie merg rulotele,containerele,foisoare,orice constructie care nu are fundatie.

#4
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009

View Postcameliavig, on 18th February 2011, 18:22, said:

Fara autorizatie merg rulotele,containerele,foisoare,orice constructie care nu are fundatie.

Unde scrie asta in legislatie?Asta sunt curios.
Pt ca daca e asa, eu imi pot face o casa cu 3 etaje si daca e fara fundatie pot construi fara proiect?

#5
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postadi_botor, on 19th February 2011, 14:20, said:

Unde scrie asta in legislatie?Asta sunt curios.
Pt ca daca e asa, eu imi pot face o casa cu 3 etaje si daca e fara fundatie pot construi fara proiect?
Nu scrie in legislatie ci in normativele de constructii. Eu am grajd construit sub liniile de inalta tensiune, si fara autorizatie, ca sub alea nu primeam. Si evident ca e legal, ca ma mierleau inspectorii daca nu.
Nu-ti recomand sa construiesti vila cu 3 etaje fara autorizatie, in primul rand pentru ca nu o poti bransa la utilitati. 2. Eu sunt demolat pentru bulevardul Splaiul Independentei a1. Am doi vecini cu doua vile cu multe etaje si turnulete. Le-au darmat complet, fara bani si fara vorbe. Presupun ca si constructiile ce pot fi mutate, adica demontate, nu necesita autorizatie. pentru ca altfel aia trebuiau despagubiti. insa statu le-a zis sa-si ia viloaiele in carca si la gara.

Edited by Highlander91, 19 February 2011 - 14:29.


#6
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Art. 11. - (1) Se pot executa fără autorizație de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

a) reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
B) reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară și exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei;
c) reparații și înlocuiri de sobe de încălzit;
d) zugrăveli și vopsitorii interioare;
e) zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;
f) reparații la instalațiile interioare, la branșamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății, montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități;
g) reparații și înlocuiri la pardoseli;
h) reparații și înlocuiri la finisaje interioare și exterioare tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin și la scări de acces, fără modificarea calității și a aspectului elementelor constructive;
i) lucrări de întreținere la căile de comunicație și la instalațiile aferente;
j) lucrări de investigare, cercetare, expertizare, conservare și restaurare a componentelor artistice ale construcțiilor prevăzute la art. 3 lit. B), cu avizul Ministerului Culturii și Cultelor și al autorității administrației publice județene sau locale, după caz;
k) lucrări de foraje și sondaje geotehnice pentru construcții de importanță normală sau redusă, situate în afara zonelor de protecție instituite pentru zăcăminte acvifere;
l) lucrări de construcții funerare subterane și supraterane, cu avizul administrației cimitirului.
(2) Se pot executa fără autorizație de construire și lucrări pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau închise, destinate difuzării și comercializării presei, cărților și florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundații și platforme, precum și fără racorduri și/sau branșamente la utilități urbane, cu excepția energiei electrice.

(3) Dacă lucrările prevăzute la alin. (1), cu excepția celor prevăzute la lit. e) și j), se execută la construcțiile menționate la art. 3 lit. B), este obligatorie emiterea autorizației de construire.

Asta am gasit pana la urma.
Deci doar pt "tonete" nu se solicita Autorizatie.    ... pe mine nu m=ar fii interesat sa bransez la utilitati daca faceam vila cu 3 etaje :) Luam "energie" din casa existenta :) .

#7
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
art. 11 din...?

#8
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Legea 50/1991 parca.

#9
ursu_bear

ursu_bear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.01.2010
Buna Ziua
Pana la urma este necesara auorizatie de constructie daca vreau sa imi fac o casuta cu o camera si o anexa care va fi pe post de garaj sau depozitare diverse. Mentionez ca voi aseza casa direct pe sol fara o fundatie de beton si voi face un acoperis acoperit cu tigla. Deci pentru asa ceva va fi nevoie de autorizatie si de proiect ca de asta am uitat?? Va rog un raspuns

#10
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Postadi_botor, on 15th February 2011, 20:38, said:

Sunt curios daca se poate construi fara Autorizatie.As vrea sa imi fac un garaj si sunt curios daca pot "ocoli" legislatia prin construire din lemn, fara fundatie.
As mai vrea sa imi fac si un foisor.
Unde gasesc acestea in legislatie, pt ca eu tot caut si nimic.

Multumesc mult.


Nu gasec nici pe alte topic-uri...
Am citit cu ochii mei mii de PVCC la Legea nr. 50/1991, cu toate modificarile si completarile ulterioare+ normele ei de aplicare+ mii de sentinte definitive la contestarea acestor amenzi-PVCC. Concluzii:

a) Daca casa nu este pe lista de monumente:
Art. 11. - (1) Se pot executa fără autorizație de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență, caracteristicile inițiale ale construcțiilor sau aspectul arhitectural al acestora:

a) reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
cool.gif reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară și exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei;
c) reparații și înlocuiri de sobe de încălzit;
d) zugrăveli și vopsitorii interioare;
e) zugrăveli și vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;
f) reparații la instalațiile interioare, la branșamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății, montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități;
g) reparații și înlocuiri la pardoseli;
h) reparații și înlocuiri la finisaje interioare și exterioare tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin și la scări de acces, fără modificarea calității și a aspectului elementelor constructive;
i) lucrări de întreținere la căile de comunicație și la instalațiile aferente;
j) lucrări de investigare, cercetare, expertizare, conservare și restaurare a componentelor artistice ale construcțiilor prevăzute la art. 3 lit. cool.gif, cu avizul Ministerului Culturii și Cultelor și al autorității administrației publice județene sau locale, după caz;
k) lucrări de foraje și sondaje geotehnice pentru construcții de importanță normală sau redusă, situate în afara zonelor de protecție instituite pentru zăcăminte acvifere;
l) lucrări de construcții funerare subterane și supraterane, cu avizul administrației cimitirului.  

Amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau închise, destinate numai difuzării și comercializării presei, cărților și florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundații și platforme, precum și fără racorduri și/sau branșamente la utilități urbane, cu excepția energiei electrice.

B) la cele aflate pe lista de monumente, nu poti sa faci nimic fara AC. Atentie ca daca te afli la o distanta mai mica de 100 m, de un alt imobil monument, la fel nu poti sa faci nimic fara AC. DACA INCALCI LEGEA AICI ESTE INFRACTIUNE SI NU CONTRAVENTIEI SI DOSARUL INTOCMIT DE ADMISTRATIA LOCALA SAU IGSIC AJUNGE LA PARCHET SI ATENTIE CA DE 10 ANI NU MAI EXISTA SANCTIUNEA DE AMENDA PENALA, CI DOAR PUSCARIE!
----------------------------------
Nici gard viu intre proprietati, sau la limita cu domeniul public, nu poti fara AC.

Orice chiosc sau foisor in curte, este considerata constructie!
-----------------------------------------------------------------------
Daca vrei un garaj in curtea ta, poti ocoli legea doar amplasand un container fara fundatie!
-------------------------------------------------------------
In constructii nu mai exista prescrierea faptei din 2001, cand Legea cadru a contraventiilor 32/1968 a fost inlocuita cu OG 2/2001 care introduce notiunea de contraventie continua!
------------------------------------
Dupa cate cunosc eu,  nu mai exista nici-o tara din lume cu o birocratie asa de mare in legislatia constructiilor!
------------------------------------------------------
Alt aspect pe care l-am sesizat la multe postari GRESITE pe tema asta. Sunt multi binevoitori care indeamna oamenii ca pe parcursul lucrarilor de constructii, proiectantul sa emita o dispozitie de santier care sa modifice AC, incheiat in aza art. 66 din Ordinul 1943 din 19 decembrie 2001 (Ordinul 1943/2001), pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare .
Gresit! Tot in norme scrie ca proiectantul dupa ce emite dispozitia de santier,  trebuie sa o transmita Arhitectului sef care a emis AC. Acesta verifica urmatoarele:
Art. 66
    Schimbarea solutiilor tehnice din proiect pe parcursul executiei
(1) Prin dispozitie de santier data de proiectantul lucrarilor si cu acordul scris al beneficiarului/investitorului/administratorului/managerului de proiect, dupa caz, se pot admite modificari locale ale solutiilor tehnice din proiectele autorizate, fara emiterea unei noi autorizatii de construire, numai daca prin aceasta nu se modifica conditiile de amplasament, alcatuirea structurala de ansamblu ori aspectul constructiei( adica fatadele sa fie identice cu cele din AC) sau daca nu sunt periclitate rezistenta si stabilitatea cladirilor invecinate.
    (2) Se incadreaza in prevederile alin. (1) lucrarile care se executa la constructii existente (inclusiv monumentele istorice, cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor), in cazuri speciale determinate de luarea in considerare a unor situatii imprevizibile la faza de proiectare (ca urmare a unor decopertari, relevee de fundatii etc.).
    (3) In situatiile prevazute la alin. (1) responsabilitatea privind corectitudinea tehnica a solutiei modificatoare apartine proiectantului, iar titularul autorizatiei are obligatia de a depune (in copie) la emitentul autorizatiei documentele specificate la alin. (1), cu rol de martor.

Dupa ce arhitectul sef, verifica dispozitia de santier,  daca se incadreaza in acest art. 66, raspunde investitorului ca este de acord, opreste un exmplar si-l pune in dosarul AC si deabia atunci modificarile propuse de dispozitia de santier,  fac parte din AC.
In caz contrar orice organ de control imputernicit pe Legea 50/1991, nu i-a in considerare dispozitia de santier si intocmeste PVCC, cu amenda intre 1000-100000 roni+OPRIREA EXECUTARII LUCRARILOR. Sanctiunea se aplica separat tuturor celor care au savarsit fapta: investitor, proiectant si executant (constructorul). Se consemneaza stadiul lucrarilor oprite si daca continui dupa asta, este sesizat parchetul, care mai opreste inca o data lucrarile si demareaza cercetarile penale, dupa care trimite rechizitoriu in instanta si incepe procesul penal!

Mare atentie!

Edited by dinmarius, 10 August 2011 - 10:35.


#11
Gabi_Gheorghe

Gabi_Gheorghe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2013
Buna ziua , am construit acum 3 ani o casa constructie lemn fara etaj fara fundatie , intreb daca este necesara autorizatie constructie dupe 3 ani . Multumesc

#12
sirbulescuemil

sirbulescuemil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.05.2008
Buna ziua si bun gasit in noul an. Din tot ceea ce am citit aici, tot nu inteleg daca pentru o anexa (in care tin scule si alte sape) pe care o am si as vrea sa ii fac fundatie mai trebuie sa am autorizatie. Mentionez ca anexa este construita de 10 ani. Va multumesc anticipat.

#13
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
:) Revin si eu cu intrebarea ... poti construi o cabana din lemn ,o casuta de gradina ...ceva fara fundatie.

Sau ce inseamna de fapt FUNDATIE , daca pun casuta de niste borduri de beton , pe niste piloni de beton , se numeste fundatie sau nu .
Cat de legal este ceva de genul asta fara nici un act ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gLsKgKtXXQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Readuc in discutie acest topic.
Vreau sa cumpar un teren intravilan pe care intentionez sa construiesc un garaj de ~200 mp din prefabricate (structura metalica). As vrea sa stiu ce autorizatii imi trebuiesc. Am nevoie si de proiect de la arhitect fiind vorba de o hala prefabricata (structura metalica). Voi avea nevoie sa torn beton unde vin stalpii de sustinere, se considera ca fiind fundatie?

O lista cu preturi aproximative + timp obtinere autorizatii ar fi perfecta.

Multumesc anticipat.

#15
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
La 200 de mp se numește hala nu garaj.

#16
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 16.04.2006
Salut.As vrea sa pun o  bordura din ciment ,de inaltime mica la baza gardului de lemn de la strada,pentru ca a inceput sa putrezeasca in partea inferioara.Imi trebuie autorizatie pentru acest lucru?Multumesc.

#17
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postcameliavig, on 18 februarie 2011 - 18:22, said:

Fara autorizatie merg rulotele,containerele,foisoare,orice constructie care nu are fundatie.

si au caracter provizoriu

#18
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Vin si eu cu speranta ca ma veti minti frumos.
Vreau un garaj maricel 10x5 m sau 8x5m.
Ma gandesc sa-l fac din lemn, pe o placa de beton de 20cm.

Trebuie autorizatie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate