Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Ce marca de tigla ceramica ati alege ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Ce marca de tigla ceramica ati alege ? (254 member(s) have cast votes)

Ce marca de tigla ceramica ati alege (tinand cont de raportul calitate/pret)?

  1. Creaton (81 votes [31.76%])

    Percentage of vote: 31.76%

  2. Kikinda (serbia) (11 votes [4.31%])

    Percentage of vote: 4.31%

  3. Mladost(serbia) (3 votes [1.18%])

    Percentage of vote: 1.18%

  4. Siceram (77 votes [30.20%])

    Percentage of vote: 30.20%

  5. Tondach (83 votes [32.55%])

    Percentage of vote: 32.55%

Vote Guests cannot vote

#55
Stefan-meserias

Stefan-meserias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2014
Zilnic vad probleme la acoperisuri si cred in zicala cine stie cunoaste,dar daca nu te pricepi lasa meseriasul sa faca asta petru tine si cand spun asta stiu exact ce vorbesc,tipul de invelitoare poti sa-l alegi dar in rest lasa meseriasul sa faca treaba pentru tine si nu iti bate capul cu tot felul de date tehnice,mai bine concentreazate pe calitatea meseriasului,Multi spun ca fac dar putini sunt si meseriasi.
Stefan 076 808 4477

Attached Files


Edited by Adm, 08 May 2014 - 19:39.


#56
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010
tondach aceeasi culoare din 2010 ,zona valcea

#57
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Asa, a venit momentul sa ma uit si de invelitoare.
Imi placea ideea de Ardezie pe casa, dar am un pogon de capac, asa ca am stat linistita.
A ramas sa cer de la Creaton si Tondach, dar astia doar daca ii injuri la telefon trimit o oferta.

Ma intereseaza tigla tip solzi, de culoare inchisa (gri probabil)

Puteti sa imi recomandati un distribuitor care nu ia pielea?
[ http://www.tondach.ro/var/em_plain_site/storage/images/medien/multimedia/oesterreich/galerie-dachfarben-glaenzend/amadeus-grau/biber-rundschnitt-amadeus-grau/108829-1-ger-DE/Biber-Rundschnitt-Amadeus-grau_original_with_watermark.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Fereste-te de Tondach, e foarte casanta. Creatonul nu da gres aproape niciodata. Eu cumpar de la Otopeni, Mido 94, mi-au adus cam orice am vrut, inclusiv din Italia sau Spania, Escandella.

#59
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Daca au depozitul intr-o curte mare, i-am vizitat anul trecut, dar nu era nimeni si era sa ma manance cainii :)
Am apreciat ca aveau un mostrar f. detaliat.

Le-am dat un mail acum.

#60
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Suna direct, merge mai usor. La prima vedere asa pare, ca e paragina, dar oamenii si monteaza si sunt deseori pe teren.

#61
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

 Vially, on 09 august 2011 - 12:21, said:

Am gasit eu ceva pe un alt forum, o tanti care se plangea ca-i picura tavanul pus cu tigla Kikinda. Asa ca eu unul tai de pe lista tigla sarbeasca Posted Image
Depinde si ce folie a pus acolo... da daca a luat marca asta presupun ca o rafie sau aia galbena ieftina si buna!
Am montat in 2011 o Kikinda (prima si ultima sigur) "trai-ar frica'n casa" (cum spunea vorba cantecului) lu' ala care mai face greseala asta! M-a mincat in... sa mai dau si garantie si am reparat gratis pe urma diverse belele. Poate am fost eu ghinionist da cu astia sigur nu mai lucrez decat pe semnatura ca nu vrea nici o garantie proprietarul! (povestea e lunga, poate si-au revenit intre timp... eu stiu ca nu ma mai leg la cap cu ei).

 Astrul, on 09 mai 2014 - 07:15, said:

Fereste-te de Tondach, e foarte casanta. Creatonul nu da gres aproape niciodata. Eu cumpar de la Otopeni, Mido 94, mi-au adus cam orice am vrut, inclusiv din Italia sau Spania, Escandella.

Nu m-as grabi la afirmatia asta, eu n-am avut probleme cu Tondach, si daca a fost ceva am auzit de la colegii din breasla ca au fost platiti sa repare defectiunile lor (ma rog si unde montasera altii care nu mai erau de gasit)... Sunt curios daca cei de la Creaton ar face asa ceva. Cat despre echipa de la Creaton care in mare parte vine de la Tondach numai vorbe de duh...

O multinationala sa stea in curte cu cineva da motiv de discutii de prost gust, indiferent de calculele facute in contabilitate!
Am lucrat si cu Creaton, nu i-as ridica in slava cerului... Iar cine e in curte acolo la Otopeni nu are echipa angajata de montaj ci colaboratori, n-am nimic impotriva dar sa nu se faca confuzii! Mai degraba as opta la Victor Ungureanu, om vertical fata de care am si voi avea respect!

Cunosc multi de pe piata din Bucuresti de uni nici nu mai vreau sa aud si ii stiu si ca oameni si ca afaceristi. Problema se pune simplu: "Cand ai problema iti mai raspunde la telefon?" (nu la primul ci la urmatoarele), iar daca raspunsul producatorului e "Greseala de montaj!" deja imi dau seama cam cu cine stau de vorba. Putini producatori au baza de date cu cei agreati care le pun in opera produsele si mai putini ii si verifica ce fac!

Fara sa te superi pe mine dar eu imi rezerv parerile fata de afacerile Multinationale cu management in stil Romanesc!!! Poti sa-mi spui "Stan patitu!".

#62
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Mie mi-au dat montatorii un acoperis intreg jos ca n-a fost pun la linie si nu imi placeau coamele. Montatorii lor. Bine, cu banii in buzunar.
Am avut si bune si rele, recunosc. Fata de altii, sunt ok ca aduc cam tot ce vrei.

#63
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

 Astrul, on 22 mai 2014 - 01:03, said:

Mie mi-au dat montatorii un acoperis intreg jos ca n-a fost pun la linie si nu imi placeau coamele. Montatorii lor. Bine, cu banii in buzunar.
Fata de altii, sunt ok ca aduc cam tot ce vrei.

Nu prea inteleg exprimarea (ma scuzi)?! Adica:
- Au dat jos un acoperis intreg facut tot de ei cu linie stramba sau de altii?
- "Cu banii in buzunar." chiar nu pricep, adica au reparat ceva facut gresit pe bani? Sau te referi ca au reparat dupa ce au primit banii e pe lucrare fara bani suplimentari? (lucru care mi se pare la limita bunului simt)
- Nu sunt singurii, sunt mai multi pe piata care aduc multe solutii... de fapt aici sta ingineria cand poti sa faci "imbinari" intre diverse materiale de la diversi producatori si sa nu ai probleme (dar si aici sunt limite)! Ca asa cu toate luate de la un singur producator si sa le pui in opera problema se mai simplifica multi au ghiduri de montaj si aici daca esti atent poti sa faci ceva bun (nu ma refer la "nea dorel, instalatorul gel" care face el singur ca e oricum usor).

Nu te supara dar sunt putin confuz momentan!

#64
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Salutare la toata lumea!

Vad ca nu s-a mai scris de multa vreme in acest topic dar, intrucat sunt in cautare de o invelitoare pentru noua casa, doresc cateva opinii de la cei care au o astfel de invelitoare! Va rog sa nu veniti cu posturi ca de ce nu pui tabla sau sindrila sau etc.! Acum pe casa am tigla din beton, multumit de ea, dar as vrea sa fiu mai ecologist daca se poate, asa ca optez pentru ceramica.

Am votat cu Tondach pentru ca imi place mult Bolero XXL, plus ca are un vecin si se comporta foarte bine (cel putin asa pare). Pretul la asta e in jur de 45 lei mp. iar la accesorii in jur de 20 lei (ceea ce e destul de mult). Acum in ultima vreme imi face cu ochiul Portughesa de la Siceram, care e mai ieftina si la tigla de camp si la accesorii. Creaton e destul de scumpa, plus ca nu ma intereseaza sa tina 100 de ani, mai ales cand media de viata din RO e 65 de ani! :) Deci daca tine 30 de ani fara sa umblu la invelitoare, ma declar multumit. :)

Siceram da garantie 40 de ani, Tondach 33 iar Creaton 50 (parca). Cum am spus, in acest moment tind cel mai mult spre Siceram pentru ca e mai ieftina si e produsa in RO, dar imi place mai mult Bolero de la Tondach, plus ca are stratul de angoba. Deci e greu de decis. Voi ce spuneti?

#65
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce nu e si Bramac in sondaj?

#66
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Posibil din cazua faptului ca Bramac e cunoscuta pentru tigla din beton.

Pana la urma am ales Tondach Bolero XXL natur. Numai bine la toata lumea.

#67
1fLorES987

1fLorES987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.12.2010
Va salut! Eu astazi am inceput la acoperis, si tot astazi am ales modelul de tigla, si anume, Siceram portugheza. Este vorba despre o casa in stil mediteranean, am comandat 250 mp, 80 ml de coama etc.. Am ales Siceram Portugheza pentru ca mi-a placut foarte mult acest model de tigla. Cu respect!

#68
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Of, am sperat sa ma razgandesc in privinta Creaton-ului. Trebuie sa comand zilele astea pentru 320 mp de acoperis. Neavand un unghi potrivit pentru solzi (minim 30 de grade) a trebuit sa iau alceva si am ales "RAPIDO". Cea care imita olanele (BALANCE) - are multe pierderi la punerea in manopera si nu inchide prea grozav, initial am zis ca daca nu pun solzi sau olane mediteraneene macar sa pun un fake de olane, dar m-am razgandit. RAPIDO glazurata este ce am ales. Crede cineva ca am ales gresit? Daca da, mai pot sa ma razgandesc pentru inca o zi - doua..

#69
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La ce bani ?

#70
Andrei193

Andrei193

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.05.2016
Eu eram hotarat pe tigla de tabla dar am dat de o reclama si m a amuzat dar m a si pus pe ganduri . La bramac era ziceau ca tigla e numai de beton si ceramica si tigla de metal e facuta pentru gratar , nu e de pus pe acoperisuri . Adica tigla de metal nu e tigla si nu rezista imita doar aspectul si culorile . Eu nu am auzit mare lucru de ei dar ma tot gandesc si din ce vad si aici pe forum multa lume recomanda tigla de beton ca rezista mai mult . Ma ajuta cineva cu un sfat , are cineva tigla de beton , e mai buna ?
Ca sa radeti si voi aici e ce v am zis [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v3DPGw2S4EQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016

 cobi1, on 06 iulie 2016 - 16:45, said:

La ce bani ?
Tot acoperisul (327 mp) - 18 000 Euro (inclus lemn+manopera).
Fara cele 6 velux care nu au relevanta la costul acoperisului.
Doar pt Creaton RAPIDO, cu tot cu accesori, aproximativ - 8000 Euro

#72
Silvyio

Silvyio

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.02.2016
Salutare,

Oscilez intre Balance si Portugheza suprafata invelitoare 236 mp.
Balance - 5500 eur (sistem complet)
Portugheza - 4000 eur (sistem complet)

Merita diferenta Balance?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate