Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce marca de tigla ceramica ati alege ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Ce marca de tigla ceramica ati alege ? (254 member(s) have cast votes)

Ce marca de tigla ceramica ati alege (tinand cont de raportul calitate/pret)?

  1. Creaton (81 votes [31.76%])

    Percentage of vote: 31.76%

  2. Kikinda (serbia) (11 votes [4.31%])

    Percentage of vote: 4.31%

  3. Mladost(serbia) (3 votes [1.18%])

    Percentage of vote: 1.18%

  4. Siceram (77 votes [30.20%])

    Percentage of vote: 30.20%

  5. Tondach (83 votes [32.55%])

    Percentage of vote: 32.55%

Vote Guests cannot vote

#37
lobaloba

lobaloba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.05.2008
Loco, pana la urma ce-ai facut, ce ai ales? sint foarte curios pentru ca si eu vreau ceramica...desi nu gasesc nicaieri un versus decent ("analiza comparativa") fata de cea de beton.

#38
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
De tigla produsa in Serbia stie cineva ceva, proprietar sau montator? Ati avut cumva de-a face cu astfel de acoperisuri?

#39
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
M-am urcat saptamana trecuta pe acoperis, pentru ca voiam sa verific cum au curatat baietii dupa placarea cosului cu niste piatra. Nici urma de tigla sparta. Nu fac reclama la nimeni, dar dupa 2 ierni destul de grele, mi se pare "pretty impressive". Si tot umblu pe ea, nu da semne de oboseala.

Dar si pretul... A trebuit sa acopar o terasa, un carport si o casuta de gradina cu acelasi model. Stupoare, a mai crescut un pic, chiar daca era destul de piperat.

#40
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Am gasit eu ceva pe un alt forum, o tanti care se plangea ca-i picura tavanul pus cu tigla Kikinda. Asa ca eu unul tai de pe lista tigla sarbeasca :(

Edited by Vially, 09 August 2011 - 12:21.


#41
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Vially, on 9th August 2011, 12:21, said:

Am gasit eu ceva pe un alt forum, o tanti care se plangea ca-i picura tavanul pus cu tigla Kikinda. Asa ca eu unul tai de pe lista tigla sarbeasca :(
Asa-i trebuie daca tencuieste sarpanta si pune tigla pe tavan.....

#42
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
Aveti idee unde gasesc si eu prin ilfov sau giurgiu,depozite care vand tigla sarbeasca sau bulgareasca?
Am si eu nevoie de cca 300mp de tigla de camp dar din pacate bugetul nu imi permite cele autohtone,la tondach am gasit ceva care se apropie de puterile mele dar totusi as vrea sa fac o comparatie,din pacate nu gasesc in zona comerciati.
Va multumesc.

#43
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
nimeni nu ma poate ajuta cu o tigla la un pret ceva mai economic.

#44
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
este adevarat ca problemele de calitate de la siceram s-au rezolvat? are cineva siceram antichizat sa imi dea si mie niste poze? mie mi-au spus ca acum aduc lutul din toamna si il ard anul urmator astfel incat ciclurile de inghet-dezghet sa se intample la ei in depozit

#45
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Si chiar conteaza ca ingheata lutul nears ?Ciclul inghet/dezghet se refera la tigla arsa imbibata cu apa si supusa ciclului inghet/dezghet .Cel putin asa vad eu situatia.Eu zic ca :
Kikinda este mai proasta decat Siceramul ,iar Creatonul mai buna decat cele doua .Tondach habar nu am.

#46
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
am primit de la fabrica din sighisoara poze cu tigla antichizata .. din pacate sunt poze de showroom nu cu case intregi Posted Image
din ce am inteles antichizarea se poate face pentru orice model de tigla numai ca se face la comanda (in acest moment la portugheza dureaza cam 6 saptamani) in timp ce glazurarea se face doar pentru cateva modele iar pentru moment nu produc nimic deoarece au o problema tehnica cu instalatia de productie

chiar nu are nimeni casa sau nu a montat/vazut case cu tigla antichizata de la ei?

@poolonik daca ma pricepeam puteam sa imi dau cu parerea, in schimb am transmis doar informatia tocmai pentru a afla pareri  :(

Attached Files


Edited by gooagle, 19 June 2013 - 07:53.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Bramac de beton - dupa 5 ani arata 99% ok, asta la munte in Valcea; am vazut 1 singura bucata pe acoperis care pare sa aiba un colt crapat, dar poate asa a fost din turnare

Solzi de sindrila bituminoasa - am pus pe cusca cainelui si dupa 2 ani e varza :)

#48
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
In poza sindrila bituminoasa montata de 5 ani nu cred ca s-a deteriorat .Ca o parere personala antichizata pe o casa noua nu se prea pupa.Casa noua(vopsea noua) acoperis vechi .Dar tine de gusturi pana la urma.

Attached Files



#49
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
pana la urma totul este subiectiv Posted Image. in jurnalul meu am pus niste poze cu un bramac dupa 5 ani care a cam ramas fara colturi. Chestia interesanta este ca acest lucru este foarte vizibil doar pe latura de vest a casei respective in timp ce pe celelalte 3 ape nu se observa decat fenomenul de decolorare (unghiurile sunt egale si ma asteptam pe nord sa fie probleme) deci nici nu conteaza tipul de tigla, modelul, zona casei, etc daca pe acelasi acoperis se comporta diferit ...

http://forum.softped...i/page__st__144

Edited by gooagle, 03 July 2013 - 10:01.


#50
asto100

asto100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2008
In legatura cu tigla de Sighisoara, am aflat de la un distribuitor de-al lor ca mai nou daca dai o comanda pt acoperisul unei case sa zicem, si ceri in mod expres, tigla vine gata siliconata din fabrica. Initial si eu eram hotarat pe Marsilia de la ei dar dupa ce am vazut cum se comporta pe o magazie ma mai gandesc(pe unele tigle la o ploaie mai de durata par pete mai inchise la culoare. banuiesc ca zonele respective absorb mai multa apa. Si alta problema a lor ar fi gaura pt cui care la destule tigle este data complet). Tigla de pe magazie are un an si in mod sigur nu e siliconata

#51
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013
Bricolator spunea de sistemul anti-inghet. Am cautat dar nu am gasit nimic despre asta. Stie cineva la ce se refera ?

#52
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 overseas, on 21 iunie 2013 - 13:39, said:

Solzi de sindrila bituminoasa - am pus pe cusca cainelui si dupa 2 ani e varza Posted Image

Este ca ai cumparat cei mai scumpi solzi de sindrila bituminoasa pentru cusca cainelui?

Eu daca ar trebui sa pun ceva pe casa, nu as pune tigla pentru ca nu vad rostul sa urc 5 tone pe casa degeaba si nici tabla ca sa imi fac radiator pe timp de vara si toba in care sa bata grindina.

As pune strict sindrila bituminoasa, din aia pentru case de oameni nu pentru cusca cainelui, garantata niste zeci de ani si cu certificat de calitate de la producator ;)

#53
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 30.03.2009

 Arkouda, on 10 august 2013 - 12:28, said:

Este ca ai cumparat cei mai scumpi solzi de sindrila bituminoasa pentru cusca cainelui?

Eu daca ar trebui sa pun ceva pe casa, nu as pune tigla pentru ca nu vad rostul sa urc 5 tone pe casa degeaba si nici tabla ca sa imi fac radiator pe timp de vara si toba in care sa bata grindina.

As pune strict sindrila bituminoasa, din aia pentru case de oameni nu pentru cusca cainelui, garantata niste zeci de ani si cu certificat de calitate de la producator Posted Image

  Depinde unde locuiesti! In functie de acest lucru iti iei invelitoarea potrivita. Pai crezi ca sindrila bituminoasa rezista la variatiile de temperatura si umiditate din zona sudica a Romaniei? Sau la mare? Sau in Timisoara? Te inseli amarnic. Am vazut acoperisuri facute cu cele mai bune marci de sindrila si in 3 ani au fost vraiste desi au fost puse ca la carte cu toate materialele recomandate. Cei ce le-au cumparat au fost oameni cu bani iar montatorii recomandati de producatori. Cei drept sunt in zona litoralului si a deltei.
   Sindrila este buna pentru zone cu umiditate relativ constanta, vanturi slabe sau deloc, si temperaturi in general scazute : pe scurt zona de munte, dar muntele asa cum il cunosteam in copilarie - racoros spre rece chiar si vara.
   Tabla a fost produsa pentru zonele ploioase : Belgia, UK, Danemarca, Suedia(zona apropiata marii) etc. La noi merge la deal si munte(normal ca se pune peste tot, dar nu pt asta a fost creata)
   Tigla clasica ceramica merge cel mai bine in zonele de ses cu variatii mari de temperatura si/sau umiditate, vant. Este suficient de grea pt a face fata unor vanturi puternice(pleaca o bucata, zece, dar nu tot acoperisul ca in celelalte 2 cazuri), rezista cu brio socurilor termice de zeci-sute de ani, indiferent ca-i zona arida sau pe malul marii. Cea din beton a fost creata sa inlocuiasca ceramica, care variaza prea mult la capitolul calitate(depinde mult de producator), dar este ceva mai grea(15-25%). Nu stiu ce se va intampla in timp, avand in vedere faptul ca betoanele colorate in general tind sa se exfolieze dupa un numar de ani. Sa speram ca vor fi cat mai multi.

Eu am ales Creaton. Cea mai buna de pe piata romaneasca. Pretul pe masura( din pacate :) ). Imbinari perfecte, rezistenta la compresiune(mers pe ea o gramada), suprafata foarte buna(se zgarie ffff greu).
Siceram - calitate medie din toate punctele de vedere. Au vecini de-ai mei si de cativa ani nu par sa aiba probleme cu ea. Problemele au fost doar la montaj cand fie se mai fisurau fie imbinarile nu erau ideale. Daca doriti o tigla buna la un pret decent, Siceram este perfecta.
Tondach - aspect si imbinari bune(sub Creaton, dar peste celelalte prezente pe piata) dar mari probleme cu stratul lucios de deasupra. Se exfoliaza, sau mai bine zis, se exfolia. Nu stiu daca se mai intampla, dar vanzatorul a preferat sa-mi dea Creaton la aproape acelasi pret cu Tondach numai sa nu ma intorc si sa ma plang, cum au facut altii in vara cu pricina.

Din pacate sau din fericire, n-am avut ocazia sa vad, montez alte marci de peste hotare dn gama medie sau economica. De auzit am auzit dar nu vorbe de lauda extraordinare. Oricum nu sunt peste Siceram.

#54
Stefan-meserias

Stefan-meserias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2014
Buna sunt Stefan si sunt un meserias destul de vechi in acoperisuri de toate tipurile,daca ai o casa la tara sau la oras asta nu conteaza dar foarte mult conteaza sa alegi meseriasul care trebue si credetima un meserias bun va ajuta la multe probleme incepand de la achizitie si pana la finalizarea acoperisului indiferent din ce il executati.
Orice tigla are parti bune dar si parti mai putin bune:1, Tigla Tondach este o tigla foarte buna are o gemetrie si un design perfect,dar se poate exfolia si asta depinde foarte mult de halda de lut din care sa executat tigla .Este mai usoara decat alte tigle dar are si parti mai putin placute.
   2, Tigla Bramac, are un design placut si o geometrie buna dar este foarte grea si cancerigena,este facuta din beton la fel ca azbestul si din pacate are si parti mai putin placute.
   3, Tigla Creaton este o tigla buna si cu o geometrie buna dar se poate exfolia adica se poate sparge toata felii ,si problema este ca este greu sa obtii o tigla la schimb daca se intampla sa se exfolieze,Celelalte tigle sunt usor de obtinut alta tigla in garantie pe cand creatonul nu prea mai obtii alta tigla.
4. Siceram tigla coapta la cuptor dar geometria este slaba si se poate sparge usor in plus nu are multe culori decat natur si atat.
Pretul tiglei ceramice este destul de mic daca ai un meserias care nu te faulteaza la pret.
Pentru un pret bun si informatiile necesare va recomand sa urmati linkul http://www.tiglaceramica-tabla.ro/ sa folositi numarul de telefon 0768084477
Sindrila bituminoasa este un sistem foarte bun in orice colt al tarii nu conteaza zona sau intemperiile, dar conteaza meseriasul ,orice sistem de invelitoare daca nu este montat bine este pe jos sau are foarte multe infiltratii ,eu vad si repar dupa meseriasi parati frecvent,si eu am vazut sindrila pe jos dar am vazut si tigla metalica pe jos ,la tigla ceramica este mai greu sa o vezi pe jos desi am vazut destule acoperisuri la care au cazut tigle pe jos.
Asa ca cel mai bun sfat este cauta meseriasul bun daca vrei sa nu ai probleme si daca vrei sa sa achizitionezi sistemul la un pret bun.
O zi buna
Stefan

Attached Files


Edited by Stefan-meserias, 14 March 2014 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate