Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#3727
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 17:42, said:

Fiecare scrie cum il apuca si ne intelegem cum putem.
Altfel spus, „merge și așa”.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 17:42, said:

Sunt absolut convins ca AdiJapan nu are nicio problema de interpretare a frazelor din care lipsesc diacriticele, dar din exces de zel...
Deci eu dacă vă invit să faceți un mic pas spre normalitate se cheamă că am un exces de zel. Atunci ce faceți dumneavoastră se cheamă probabil exces de îndărătnicie.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 17:42, said:

Eu as fi pus si la inceputul frazei
Eu n-am văzut în viața mea o frază care să înceapă cu o virgulă. Îmi arătați vă rog un exemplu? Mai învăț și eu ceva.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 17:42, said:

View PostAdiJapan, on 19th August 2009, 13:14, said:

Care accente?! Trebuiá să scríu așá? Nu putéți cití dácă nu vă indíc vocálele accentuáte? Sau s-a schimbát din nou ortografía și n-am aflát eu?
Si dvs. nu puteti citi fara diacritice?
Stați un pic, n-o întoarceți ca la Ploiești. M-ați certat că scriu fără accente. Arătați-mi și mie la care cuvînte am uitat să pun accentele. Apoi arătați-mi o carte redactată îngrijit care pune accente la acele cuvinte. (În realitate eu chiar folosesc accente acolo unde trebuie, pentru că le am și pe-astea la tastatură și mi-e foarte ușor. Le pun și în română și în engleză, în rarele situații cînd e nevoie de ele, iar în franceză le pun că așa se scrie corect.)

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 17:42, said:

View PostAdiJapan, on 19th August 2009, 13:14, said:

Nu văd ce e greșit la imitîndu-i și sîntem.
Inseamna ca aveti o mare problema
Despre sîntem am povestit mai sus: așa pronunț eu, fiindcă așa a vorbit neamul meu de cînd îl știu. Despre imitînd vă rog să-mi spuneți dumneavoastră de ce ar trebui să folosesc două litere pentru același sunet. De ani de zile tot aștept explicația asta și nu mai vine.

#3728
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Eu n-am mîncat nici o virgulă. Dimpotrivă, le-am pus și pe cele opționale.
Din cate stiu eu, "nicio" se scrie legat. Dar probabil nici cu aceasta regula nu sunteti de acord.

View PostFrom 19th August 2009, 13:53:

Deci eu dacă vă invit să faceți un mic pas spre normalitate se cheamă că am un exces de zel. Atunci ce faceți dumneavoastră se cheamă probabil exces de îndărătnicie.
Luati-o cum vreti. Si dvs. puteti face pasi catre normalitate, referitor la cele doua cuvinte stalcite.

Eu n-am văzut în viața mea o frază care să înceapă cu o virgulă. Îmi arătați vă rog un exemplu? Mai învăț și eu ceva.
Inceputul frazei nu inseamna musai primul caracter. Cautati nod in papura sau chiar nu ati inteles?

Stați un pic, n-o întoarceți ca la Ploiești. M-ați certat că scriu fără accente. Arătați-mi și mie la care cuvînte am uitat să pun accentele. Apoi arătați-mi o carte redactată îngrijit care pune accente la acele cuvinte. (În realitate eu chiar folosesc accente acolo unde trebuie, pentru că le am și pe-astea la tastatură și mi-e foarte ușor. Le pun și în română și în engleză, în rarele situații cînd e nevoie de ele, iar în franceză le pun că așa se scrie corect.)
Nu v-am certat. Eu doar am raspuns provocarii. Legat de accente, am raspuns in acelasi ton cu diacriticele.

Despre sîntem am povestit mai sus: așa pronunț eu, fiindcă așa a vorbit neamul meu de cînd îl știu. Despre imitînd vă rog să-mi spuneți dumneavoastră de ce ar trebui să folosesc două litere pentru același sunet. De ani de zile tot aștept explicația asta și nu mai vine.
In acest caz, puteti sa raspundeti identic in locul oricui atunci cand face o greseala: fiindca asa vorbeste,  scrie sau pronunta de cand se stie. Dvs. alegeti sa incalcati niste reguli.
Nu sunt in masura sa va explic de ce s-a introdus folosirea caracterului "â".

Vreau sa ies din aceasta polemica. Imi dati voie?
Nu am ales sa va contrez decat in momentul cand ati facut-o si dvs. vizavi de comentariul meu (lipsa diacriticelor).

Edited by cosminnuss, 19 August 2009 - 15:43.


#3729
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Dar limba romana corecta nu se scrie cu accente, pe cand cu diacritice - da. Dar si eu zic ca polemica asta n-are nici un rost.

PS: Eu nu scriu cu diacritice, dar macar nu pretind ca asa e corect.

#3730
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Din cate stiu eu, "nicio" se scrie legat. Dar probabil nici cu aceasta regula nu sunteti de acord.
Pe nicio unii îl scriu dezlegat peste tot (după regula veche), alții îl scriu cînd legat, cînd dezlegat (după regula nouă) și în sfîrșit alții îl scriu legat peste tot, ceea ce este greșit oricum am lua-o. Eu prefer regula veche, pentru că este mai simplă, deși înțeleg în ce constau meritele regulii noi. Scriind dezlegat peste tot există unele situații de ambiguitate, dar sînt atît de rare încît nu cred că merită să ne pierdem vremea cu asta. În orice caz, fapt este că majoritatea celor care pretind că respectă noua regulă de fapt nu știu cînd trebuie scris dezlegat și cînd nu. În plus există situații „gri”, cînd nici cei care știu bine regula nu se pot hotărî cum e corect. După mine e prea multă bătaie de cap.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Si dvs. puteti face pasi catre normalitate, referitor la cele doua cuvinte stalcite.
Cum nu vă dor neuronii să mă certați pe mine pentru stîlcirea cuvintelor și în aceeași propoziție să scrieți „stalcite”?! Chiar nu vedeți în ce contradicție vă aflați?

În ce privește normalitatea eu cred că grafia cu â a avut momentul ei de normalitate pe la 1904, cînd a reprezentat o simplificare față de regula anterioară, deci un pas înainte. În 1993 a fost o complicare inutilă, deci un pas înapoi.

Grafia cu sunt n-a fost normală decît acum vreo 150 de ani, pe vremea cînd unii scriau etimologic. Astăzi este normală doar pentru acei puțini vorbitori care chiar pronunță sunt. Apropo de asta: Eminescu scria sunt, dar pronunța sînt (se deduce din rime).

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Inceputul frazei nu inseamna musai primul caracter. Cautati nod in papura sau chiar nu ati inteles?
Presupun că ați fi vrut o virgulă aici:

Dacă ați fi citit mai cu atenție, ați fi observat că de fapt Ghenaro glumea [...].

Dar virgula aceea nu are rost. Ar avea rost dacă s-ar pune problema unei posibile ambiguități, sau dacă fraza ar fi atît de lungă și încîlcită încît e nevoie de o structurare. Aici nu e cazul. E la fel ca în „Dacă plouă stau în casă.” Nu cred că scrie cineva „Dacă plouă, stau în casă.”

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Legat de accente, am raspuns in acelasi ton cu diacriticele.
Limba română în ortografia actuală se scrie cu diacritice, dar fără accente. Fac excepție unele texte destinate străinilor care studiază limba și se află încă la nivel de începător. Nu cred că e cazul dumneavoastră. Mai fac excepție cuvintele-titlu din dicționare și, în unele texte redactate îngrijit, acele cuvinte care în funcție de accent își schimbă sensul: Am trei cópii și Am trei copíi.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

In acest caz, puteti sa raspundeti identic in locul oricui atunci cand face o greseala: fiindca asa vorbeste, scrie sau pronunta de cand se stie.
Mie mi se pare că argumentul „așa vorbesc eu” este mai presus de „așa vorbește ing. Drăgănescu”. De ce țineți dumneavoastră să-mi țugui eu buzele dacă pe limba mea nu se pronunță așa? De ce-mi schimbați limba? Apropo, dumneavoastră cum pronunțați acel suntem?

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Dvs. alegeti sa incalcati niste reguli.
Fals. Eu aleg ce reguli să respect. Tot asta faceți și dumneavoastră.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Nu sunt in masura sa va explic de ce s-a introdus folosirea caracterului "â".
Evident. Nimeni nu poate.

View Postcosminnuss, on 19th August 2009, 22:21, said:

Vreau sa ies din aceasta polemica. Imi dati voie?
Nu trebuie să-mi cereți mie voie.

#3731
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009
Lumea buna, am si eu o mica dilema gramaticala:
Cum este corect:
Am si eu câteva întrebarii despre telefon, daca ma poti ajuta cu câteva raspunsuri:
Am si eu câteva întrebari despre telefon, daca ma poti ajuta cu câteva raspunsuri (la început vroiam sa scriu raspunsurii, dar vad ca problema asta o rezolvai cu dex):
Cum este corect în propozitia de mai sus, "întrebari" sau "întrebarii" sau merg amândoua?
Am observat ca sunt foarte multe cuvinte care pot folosite cu un "i' sau doi de "îi" si sa aibe acelasi înteles
Poate pare putin absurda întrebarea, dar sunt "putin" mai atent când este vorba de gramatica

#3732
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008

View Postuser_y48, on 6th September 2009, 08:54, said:

Lumea buna, am si eu o mica dilema gramaticala:
Cum este corect:
Am si eu câteva întrebarii despre telefon, daca ma poti ajuta cu câteva raspunsuri:
Am si eu câteva întrebari despre telefon, daca ma poti ajuta cu câteva raspunsuri (la început vroiam sa scriu raspunsurii, dar vad ca problema asta o rezolvai cu dex):
Cum este corect în propozitia de mai sus, "întrebari" sau "întrebarii" sau merg amândoua?
Am observat ca sunt foarte multe cuvinte care pot folosite cu un "i' sau doi de "îi" si sa aibe acelasi înteles
Poate pare putin absurda întrebarea, dar sunt "putin" mai atent când este vorba de gramatica

Corect este: "Am și eu câteva întrebări."
Întrebare - întrebări : elimini "e" - ul și adaugi "i" - desinența de plural. Nu are cum să fie "întrebării" în cazul de față.
Da, sunt multe cuvinte se pot termina fie în "i", fie în "ii", dar există o logică, pe care nu am timp să o explic acum.

Edited by JoAnneVanHeff, 06 September 2009 - 11:03.


#3733
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Aș zice că modelul ajută mai mult ca explicația, mai ales când nu e completă.
”Am două întrebări”
”Întrebării tale nu-i pot da un răspuns exact”

#3734
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009

View PostJoAnneVanHeff, on 6th September 2009, 12:02, said:

Corect este: "Am și eu câteva întrebări."
Întrebare - întrebări : elimini "e" - ul și adaugi "i" - desinența de plural. Nu are cum să fie "întrebării" în cazul de față.
Da, sunt multe cuvinte se pot termina fie în "i", fie în "ii", dar există o logică, pe care nu am timp să o explic acum.


View PostAgeamiu, on 6th September 2009, 13:06, said:

Aș zice că modelul ajută mai mult ca explicația, mai ales când nu e completă.
”Am două întrebări”
”Întrebării tale nu-i pot da un răspuns exact”
Mc pentru raspunsuri  ^_^
Într-adevar modeleul ajuta foarte mult

#3735
zoridezi

zoridezi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.08.2009
Intrebare: Constructia "dar totusi" folosita in aceeasi propizitie si cuvintele venind unul dupa celalalt este pleonastica?

#3736
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Reflexivitatea verbului "a merita" capata noi proportii:

View Postgamezcdr, on 11th September 2009, 10:57, said:

ma costa curierul 20 de lei dus si 20 de lei venit deci nu-mi merita.


#3737
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postkryy3n, on 3rd September 2009, 18:16, said:

Buna...mi`am instalat SIMS 2 ...si...joc putin ..dupa care...ma scoate din joc si imi da o eroare"this application was crashed ..si mai zice ceva...ca acesta se va inchide"   ...L`am mai jucat..am cd`urile de ceva timp .a..si am WINDOWS XP SERVICE PACK 2 ..sa fie windowsul de vina?? offfff...ajutati`ma ,va rog!!   :console:  :deadtongue:   mailu` meu : [email protected]

:death:

În legătură cu diacriticele(care de fapt sunt semne diacritice  <_<): mie nu mi se pare un capăt de lume să scrii fără diacritice. Nu e corect și recunosc că am scris și eu destul de mult timp fără ele(se vede după nickname). Dar mai bine fără decât un post ca cel de mai sus.  :mellow:  
Dacă tot sunt aici vreau să mă lămuresc și eu. Când vreau să deschid o paranteză, las spațiu sau nu înainte de ea?
Să fie de forma:
A ) cuvânt(conținutul parantezei)
B ) cuvânt (conținutul parantezei)
Eu n-am lăsat spațiu niciodată. :P

Îmi cer scuze pentru orice greșeală făcută. :bigwhitegrin:
Mulțumesc.

Edited by ColtAlb, 11 September 2009 - 12:13.


#3738
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Corect este:

„cuvânt (conținutul parantezei)”

Se lasă spațiu!

Literele cu diacritice sunt litere de sine stătătoare, nu un derivat din literele fără diacritice. Dacă nu puneți semnul corespunzător, înseamnă că nu ați scris acea literă, ci alta.

#3739
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postzoridezi, on 7th September 2009, 07:13, said:

Intrebare: Constructia "dar totusi" folosita in aceeasi propizitie si cuvintele venind unul dupa celalalt este pleonastica?
Este pleonastică. Conjuncția adversativă dar are rolul de a arăta o opoziție, un contrast între două informații: „se întîmplă X, dar se întîmplă și Y”. Conjuncția concesivă totuși arată raportul „cu toate că X, are loc Y”. Opoziția și concesia sînt noțiuni diferite, dar se suprapun în mare măsură. De fapt toate concesiile sînt opoziții. Cînd faci o concesie cedezi ceva, renunți la ceva, deși nu ai vrea, deci există o opoziție între ceea ce vrei și ceea ce ți se impune. Eu nu-mi pot imagina nici o situație în care să avem o relație concesivă între două informații, dar ele să nu se opună.

Asta ar fi teoria. În practică uneori ne place să întărim ideile pe care le exprimăm, iar întărirea se face adesea prin repetare, adică prin pleonasm (mai mult sau mai puțin evident). Mulți vorbitori evită construcția dar totuși, probabil pentru că au fost corectați cîndva, dar găsim destul de frecvent construcția dar cu toate acestea (astea), care de fapt înseamnă exact același lucru și este deci la fel de pleonastică.

Vedeți și ce spune Narcisa Forăscu despre aceeași problemă:

- concesie
- tot

#3740
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View PostAdiJapan, on 19th August 2009, 13:53, said:

Despre sîntem am povestit mai sus: așa pronunț eu, fiindcă așa a vorbit neamul meu de cînd îl știu.

Eu nici acum nu inteleg, suntem sau sintem este versiunea corecta? Eu unul chiar pronunt suntem, asa m-am invatat de mic. Asta inseamna ca pentru mine versiunea corecta este suntem dar pentru o persoana care pronunta sintem versiunea corecta ar fi aceasta? Sunt ambele acceptate?

PS: Da, stiu, fara diacritice. Sper ca veti putea face efortul necesar pentru a intelege mesajul meu cu toate ca am omis aceste diacritice, si asa cum s-a afirmat mai sus am folosit chiar cu totul alte litere. Imi cer scuze pentru asta.

#3741
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Eu nici acum nu inteleg, suntem sau sintem este versiunea corecta?” – (ThunderSS)

Conform normelor în vigoare, corect este: suntem.

#3742
ravinescu

ravinescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 30.04.2009

View PostThunderSS, on 13th September 2009, 15:32, said:

Eu nici acum nu inteleg, suntem sau sintem este versiunea corecta?

Versiunea corectă este "sîntem", ea este cea care a existat dintotdeauna în limba română, formîndu-se odată cu limba și fiind prezentă în scrierile vechi. Forma "sunt" a fost introdusă în română în secolul 19 din motive "de imagine", pentru a-i convinge pe străini că românii sînt de origine latină. În 1993 a fost reintrodusă dintr-un motiv mai simplu, anume salvarea academicienilor colaboraționiști cu comuniștii de la excluderea din Academie. S-a făcut modificarea ortografiei pentru a demonstra "anticomunismul" și "întoarcerea armelor" de către academicienii care fuseseră comuniști, dar se transformaseră în democrați.

View PostThunderSS, on 13th September 2009, 15:32, said:

Eu unul chiar pronunt suntem, asa m-am invatat de mic. Asta inseamna ca pentru mine versiunea corecta este suntem dar pentru o persoana care pronunta sintem versiunea corecta ar fi aceasta? Sunt ambele acceptate?

Marea majoritate a românilor folosesc "sînt" în vorbire, asta se observă ușor la televizor sau la radio. Cei care spun că folosesc "sunt", de fapt folosesc o combinație de "sunt" și "sînt" în funcție de cît de repede vorbesc. Ambele forme sînt acceptate, pentru că "sunt" nu se poate impune în vorbire în nici un fel, forma respectivă neputînd fi pronunțată bine în vorbirea rapidă sau atunci cînd se cîntă.

Dezbateri detaliate despre Î/Â și sînt/sunt găsești la:

http://forum.softped...howtopic=454379

http://www.mandrivau...pic,7973.0.html

http://groups.google...ccb9fd307381f4c

Concluzia e că nu există argumente raționale în favoarea scrierii cu Â/sunt, în timp ce pentru scrierea cu Î/sînt pledează nenumărate argumente de tot felul (istoria limbii, ușurința de a scrie și a vorbi, etc).

View PostThunderSS, on 13th September 2009, 15:32, said:

PS: Da, stiu, fara diacritice. Sper ca veti putea face efortul necesar pentru a intelege mesajul meu cu toate ca am omis aceste diacritice, si asa cum s-a afirmat mai sus am folosit chiar cu totul alte litere. Imi cer scuze pentru asta.

Fă tu un mic efort ca să scrii cu diacritice, în definitiv este vorba de imaginea despre tine pe care le-o prezinți celorlalți. Nu cred că dorești să apari la un loc cu cei care scriu fără diacritice, deci incorect.

Edited by ravinescu, 13 September 2009 - 17:09.


#3743
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostThunderSS, on 13th September 2009, 21:32, said:

Eu nici acum nu inteleg, suntem sau sintem este versiunea corecta?
„Corect” este o noțiune relativă. Ceva este corect dacă respectă o normă. În prezent limba română cunoaște două norme (și alte cîteva mici variațiuni). Dacă mergeți după norma Academiei, sîntem e incorect. Dar, așa cum spune Ravinescu, norma Academiei a fost stabilită strîmb, mai exact au stabilit-o niște nespecialiști, în timp ce lingviștii cereau în cor să fie păstrată norma așa cum era.

View PostThunderSS, on 13th September 2009, 21:32, said:

Eu unul chiar pronunt suntem, asa m-am invatat de mic.
Încercați să fiți atent la propria respirație fără însă a o schimba. Nu veți putea. La fel se întîmplă și cu pronunția: cînd ne gîndim la cum pronunțăm atunci pronunțăm altfel.

Grafia are un anumit efect asupra vorbirii. Este una din manifestările hipercorectitudinii (care nu înseamnă „ceva foarte corect”, ci „ceva greșit tocmai din dorința de a nu greși”). Același efect îi face pe unii să pronunțe eu în loc de firescul ieu, este în loc de ieste etc., dar asta numai atunci cînd sînt atenți la cum pronunță.

Dacă totuși este adevărat că pronunțați suntem, atunci sînteți printre puținii care pronunță așa.

#3744
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Dacă totuși este adevărat că pronunțați suntem, atunci sînteți printre puținii care pronunță așa.” – (AdiJapan)

Puțini, dar mulți!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate