Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

A Bronx Tale (1993)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009
Un film absolut superb despre prietenie, morala, scoala vietii, respect si intoleranta. Actiunea se petrece in partea italiana a Bronx-ului, in anii '60. Pt mine acest film intra intr-un top 5. Nu inteleg de ce pe imdb are o nota asa mica. Da' la ce sa te astepti cand filme ca dark knight sau kick-ass au note de peste 8?

#2
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
si pe mine ma intereseaza cum se dau notele pe IMDB. Sunt unele filme care dupa parerea mea sunt de nota 4 si au 7-8.

#3
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Si mie mi-a placut mult.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Interesant ca e regizat de De Niro , nu stiu daca mai are alt film ca regizor. Nu e chiar de valoarea lui Goodfellas dar e totusi un film foarte bun.

#5
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

View Postdmx85, on 14th February 2011, 11:38, said:

Un film absolut superb despre prietenie, morala, scoala vietii, respect si intoleranta. Actiunea se petrece in partea italiana a Bronx-ului, in anii '60. Pt mine acest film intra intr-un top 5. Nu inteleg de ce pe imdb are o nota asa mica. Da' la ce sa te astepti cand filme ca dark knight sau kick-ass au note de peste 8?

Pentru ca majoritatea care intra si voteaza acolo sunt fani Rambo, Puicuta cu cocosel si alte de astea.
Nu te astepta ca telespectatorii OTV sa citeasca pe Plesu sau Catavencu/Kamikaze.

#6
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,253
  • Înscris: 06.01.2009

View Postprahoveanu, on 14th February 2011, 13:45, said:

Pentru ca majoritatea care intra si voteaza acolo sunt fani Rambo, Puicuta cu cocosel si alte de astea.

totusi nu toate filmele foarte bune au ratinguri asa scazute ca A Bronx Tale. The Godfather sau Shawshank Redemption, de exemplu au notele pe care le merita. E destul de ciudata treaa. Si Once Upon A Time In America are nota mica comparativ cu valoarea filmului. De Scarface nici nu mai zic (probabil acolo a contat mult faptu' ca e un remake).

Observ totusi ca in general la filmele vechi, notele sunt mai aproape de adevar (cu exceptiile de rigoare), in schimb multe filme noi au un rating pe care nu-l merita, semn ca "tanara generatie" care voteaza pe imdb e numeroasa si are gusturi cam ciudate (ca sa nu zic mai mult).

#7
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
...adica e multi, da' prosti.
ON TOPIC: filmul e extraordinar. La vremea cand l-am vazut (pe la sfarsitul anilor 90), mi-a placut f mult.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Puțin cam trasă de păr povestea, dar în rest un film foarte bun. Nu ca rahaturile cu super-eroi (bine, acum nu toate filmele de genul sunt nașpa) sau cu futurism.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e fascinant ce ajung unii din actorii aia

Quote

On December 10, 2005, Brancato was arrested by the New York City Police Department in the Bronx on suspicion of murdering off-duty police officer Daniel Enchautegui. Enchautegui had served with the New York City Police Department for three years and was assigned to the 40th Precinct in the Bronx.[5] Enchautegui confronted Brancato and his accomplice, 48-year-old ex-Genovese crime family mob associate Steven Armento, outside at a vacant house located at 3119 Arnow Place, next to his own, after hearing glass break. While Enchautegui waited for backup, a gunfight erupted and Enchautegui was shot. He was later taken to Jacobi Medical Center, where he died. Police arrested Brancato and Armento in the vicinity, both with multiple gunshot wounds and in critical condition. Armento, who is the father of Brancato's girlfriend Stefanie, was arraigned on first-degree murder, for which he was convicted on October 30, 2008. Armento was later sentenced to life in prison without parole.[6] Brancato was arraigned for second-degree murder,[7] and his trial began on November 17, 2008.[6] Brancato was found not guilty of murder on December 22, 2008.[8] He was, however, convicted of first-degree attempted burglary, and he was sentenced on January 9, 2009, to 10 years in prison.[9] As state inmate #09A0227 incarcerated in the Oneida Correctional Facility in Rome, New York, he becomes eligible for parole in 2014.[10]


#10
ElCubano

ElCubano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 856
  • Înscris: 16.08.2010
Un film bun, o sa`l revad asta seara, memorabil intro :)

#11
iancu88catalin

iancu88catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2011
Filmul asta este misto !  :coolspeak:  L-am vazut de minim 4-5 ori.

#12
OmulSpart

OmulSpart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.09.2011
Superb film, vazut de vreo 3 ori. Si eu, inainte sa vad un film, arunc un ochi pe IMDb sa vad ce rate are. Nu merita 7.8, merita 8.5-8.8.


Apropo, poate sunt doar eu, dar asemanarea intre DeNiro si baiatul ala este izbitoare.

#13
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Un film foarte bun,potrivit pt vremurile in care traim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate