Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

probleme cu nod32&YM

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006
Salutare, am si eu o problema, folosesc windows 7, cu un antivirus ESET NOD32 Antivirus 4 Home Edition de pe site-ul lor..problema este urmatoarea, cand cineva imi trimite pe mess orice fisier, fie el, .jpg, .exe ..etc, imi da Address has been blocked, vedeti poza.. ati patit si voi asta?hmm, cum as putea sa rezolv? ms mult ..

Attached Files



#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ai umblat la setari ?

#3
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006

View Postcrysty2k5, on 12th February 2011, 21:11, said:

Ai umblat la setari ?
din cate imi amintesc nu, am si reinstalat..si YM si nod32, precizez, cand trimit unui prieten pe mess..pot, dar de primit nu .. :-s, am mai incercat sa trimit de pe laptop pe pc, in aceasi retea, acelasi win + antiv..eroare .. :( o idee?

#4
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Incearca alt antivirus,eventual cel de la microsoft sau Avira,oricare si vezi daca mai face.

#5
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006

View Postnikeone, on 12th February 2011, 21:15, said:

Incearca alt antivirus,eventual cel de la microsoft sau Avira,oricare si vezi daca mai face.

as prefera nod32, mi se pare bun..cel putin mie :) si totusi nu inteleg de ce apare asta .. :)

#6
xboy92

xboy92

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2008
Aceeasi problema o am si eu de aseara. Astazi tot asa a facut, iar in seara asta pentru a trimite o melodie am dezactivat antivirusul ca nu ma lasa sa trimit. Cred ca e ceva din noile update-uri, dar e cam stresant...

#7
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006

View Postxboy92, on 12th February 2011, 21:48, said:

Aceeasi problema o am si eu de aseara. Astazi tot asa a facut, iar in seara asta pentru a trimite o melodie am dezactivat antivirusul ca nu ma lasa sa trimit. Cred ca e ceva din noile update-uri, dar e cam stresant...

ah, m-am mai linistit .. deci problema este si la altii :) .. hmm sa sper ca apare alt update, sa scapam de bug ..

#8
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
nu cred ca e un bug...  rolul unui antivirus e sa-ti protejeze PC-ul si cum in ultimul timp o gramada de virusi se propaga prin YM, cei de la Nod or fi luat masuri. la urma urmei, messul e pt convesatii, pt transfer de fisiere exista multe alte solutii mult mai sigure.

#9
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006

View Postkorsar, on 12th February 2011, 22:10, said:

nu cred ca e un bug...  rolul unui antivirus e sa-ti protejeze PC-ul si cum in ultimul timp o gramada de virusi se propaga prin YM, cei de la Nod or fi luat masuri. la urma urmei, messul e pt convesatii, pt transfer de fisiere exista multe alte solutii mult mai sigure.
este si un adevar din cea ce spui, dar asa nu ar pune degeaba cei de la YM butonelul pentru transfer d fisiere :) , totusi .. un pic cam dubios ..:(

#10
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai butonelul ala exista de cand lumea, pt YM, interesul e sa ofere cat mai multe penibilitati copiilor, sa atraga cat mai multi clienti... ii doare undeva ca datorta lor ti-ai facut praf pc-ul,  ca toti din lista ta sunt stresati de mesaje tampite, care cica ar veni de la tine, ca ti s-au furat datele de pe card si altii au facut plati din banii tai. atata timp cat majoritatea nu stiu cand si unde sa dea click, zic ca e o masura demna de lauda. repet, daca vrei sa trimiti un fisier cuiva, exista metode muuuult mai rapide si eficiente...

#11
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Doamne, ce treaba au cei de la Yahoo cu faptul ca unii isi pierd datele, banii de pe card? E foarte normal sa aiba optiunea de transfer de fisiere. E problema ta daca accepti virusi sau alte prostii

#12
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
este vorba despre un virus

Am patit ieri exact aceeasi problema. Un prieten incerca sa-mi trimita niste poze prin photosharing iar antivirusul le bloca. In final a dat un scan si a descoperit un virus

Dupa ce l-a scos problema a disparut.

Deci BEWARE, nu dezactivati antivirusul daca apar probleme de genul, este posibil sa va infectati. Inca nu inteleg exact metoda de infectie , dar se pare ca functioneaza.

#13
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006

View Postnexus_3, on 13th February 2011, 11:58, said:

este vorba despre un virus

Am patit ieri exact aceeasi problema. Un prieten incerca sa-mi trimita niste poze prin photosharing iar antivirusul le bloca. In final a dat un scan si a descoperit un virus

Dupa ce l-a scos problema a disparut.

Deci BEWARE, nu dezactivati antivirusul daca apar probleme de genul, este posibil sa va infectati. Inca nu inteleg exact metoda de infectie , dar se pare ca functioneaza.

si cum ai scapat de el?pentru ca eu cu nod32 + Malwarebytes..am dat scanare full si nimic :| ..de aceea nu pot sa inteleg nimica .. :(

#14
Enel

Enel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.02.2011
asa mia trimes si mie un baiat format exe si imi arata la fel unele pot avea virusi

#15
adytzul89

adytzul89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 04.04.2006
problema este ca nu doar .exe imi zice ca e virus, si aboslut orice fisier .jpg .txt .doc, la astea nu poti spune ca sunt virusi :) ..

#16
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
problema asta o avem mai multi iar la mine cel putin nu are cum sa fie virus ca fac restaurare permanenta la sisteme
deci e de la yahoo problema iar nodul o depisteaza si blocheaza ip urile cu pricina

#17
tomek_4u

tomek_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.11.2009

View Postadytzul89, on 12th February 2011, 21:07, said:

Salutare, am si eu o problema, folosesc windows 7, cu un antivirus ESET NOD32 Antivirus 4 Home Edition de pe site-ul lor..problema este urmatoarea, cand cineva imi trimite pe mess orice fisier, fie el, .jpg, .exe ..etc, imi da Address has been blocked, vedeti poza.. ati patit si voi asta?hmm, cum as putea sa rezolv? ms mult ..

In primul rand vreau sa vada domnu crysty2k5 ca la problema mea nu a rezolvat nimic http://forum.softped...p;#entry9471735   si a inchis subiectul si ma suparat foarte tare deoarece a dat dovada de lipsa de interes sa nu spun alt ceva, cu toate ca problemele nu par sa se asemene....dar sefu e sefu.
In fine referitor la aceasta problema...problema pare sa fie si de la yahoo. de ce?pentru ca prin ei circula foarte multi virusi, iar antivirusul nod 32 a luat masuri sa scaneze mai aspru messenger-ul si alte programe de primire fisiere...eu de exemplu nu trimit fisiere pe mess ci stau pur si simplu de vorba cu prieteni si deoadata imi apar numarate mesaje ca blocheaza ip-uri de genu(98.136.113.155,98.136.113.156,98.136.113.157)....dar la multi problema se dezvlota in fel si chip...
Iar de ceva vreme incoace am observat ca nu mai apar imaginile la cei din lista de mess, adica la avatarul lor nu apare poza...sau sistemul se inteapa cam 30 secunde atunci cand deschis un program, deoarece antivirusul ruleaza la maxim procesoru, nu inteleg de ce...pare sa fie si o problema de la antivirus...probabil update-urile face ca antivirusul sa evolueze din ce in ce mai mult iar sistemul de operare sa aiba nevoie de resurse mai multe sa faca fata la scanarile mai ample le antivirus-ului.(procesor,ram etc)
Deci in concluzie nu avem ce sa facem deoarece problema este de la yahoo, felicitari antivirus-ului ca depisteaza aceste probleme si blocheaza aceste "atacuri".

View Postadytzul89, on 14th February 2011, 19:39, said:

problema este ca nu doar .exe imi zice ca e virus, si aboslut orice fisier .jpg .txt .doc, la astea nu poti spune ca sunt virusi :) ..

in cazul asta iti dau un sfat, salveaza tot ce ai important pe un suport de memorie, fa rost de un windows ORIGINAL si licentiat, si incepe sa reinstalezi windows-ul, refa partitiile.pune partitia pe "C" de 40gb sau minim 20 gb(e necesar asa de mare deoarece windows-ul ocupa cam 17 gb cu update-uri si programe si drivere) si restul memoriei pe "D".instaleaza windows dupa terminare fa-ti legatura la internet, pune antivirus-ul,drivere,programe etc.vei vede ca va fi totul ca nou.te complici prea tare sa remediezi asa ceva, e clar ca sistemul a fost infectat si se poate ca antivirusul sa fie virusat si sa nu mai functioneze corect,e penibil sa spuna la orice, ca ai virus.asa ca fa ce ti spun vei iesi in avantaj mai bine

Attached Files


Edited by tomek_4u, 15 February 2011 - 01:26.


#18
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
parerea mea e ca yahoo a modificat ceva protocoale cauza din care nu mai merg nici scannerele de invizibilitate a messengerului
de aici si problemele cu avatarele si cred ca si asta cu alarmele virale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate