Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Situatia din Egipt - sfarsitul epocii Mubarak

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#379
tavitza58

tavitza58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.06.2007

View Postgalinei, on 23 iunie 2014 - 18:40, said:

Situația în stațiunile de la Marea Roșie (Hurghada, Sharm el-Sheikh) e stabilă.

Pe cursele de linie (Tarom/Egyptair) prețurile sunt deocamdată destul de mari (peste 600 eur), dar unii turoperatori (ex. Tez Tour) deja au oferte early booking pentru sejururi pentru perioada de toamnă.
Bucuresti-Sharm El Sheikh cu Turkish Airlines, layover in Istanbul,421 Euro, dus-intors.

#380
tavitza58

tavitza58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.06.2007

View Postminx, on 26 august 2014 - 22:16, said:

Da. Mi-am rezervat deja sejurul in Egipt pentru septembrie. (prima vizita)
Am cateva intrebari in legatura cu scufundarile daca ai facut. As vrea sa fac dar nu am certificat.
Ce locuri sunt cele mai faine pentru scufundari?
Am inteles ca in rezervatie Ras Mohamed iti trebuie certificat ca sa te scufunzi. E adevarat?
Locuri de snorkeling faine?
Daca se poate stii cat a costat 2 saptamani?

Multumesc
S-o luam pe-ndelete:
- daca vrei sa faci scufundari, sunt destule modalitati si posibilitati. Eu personal, (neavand nici eu certificat), am ales varianta excursiei cu vasul, instructori de la Royal Savoia (gasesti diving center-ul lor pe plaja resort-ului Radisson Blu, in dreapta, dar vine cate cineva de la ei zilnnic, in cursul diminetii, la piscina, pentru booking); plecari catre Ras Mohamed, dimineata, si intoarcere pe la 4-5 dupa amiaza, catre Tiran Island dupa amiaza, cu intoarcere dupa 11 seara (o feerie apusul soarelui pe Marea Rosie); lunch sau dinner-inclus in pret, ceai, cafea, suc, apa, la liber. Scufundatul fara certificat nu e o chiar asa de mare problema, te invata minimalul la bazin, iar in mare te supravegheaza indeaproape (claritate sub apa-20, 25 m pe putin).
Eu, fiind fire ceva mai comoda, si cu nevasta care tine la orele mele de masa (cand e pe-aproape si ma poate supraveghea), am preferat half-board, mic dejun si cina, si m-a costat 88 $ pe zi, adica 1232 $, sau 4620 SAR (saudi rials, lucrez pe malul opus, in KSA si de aceea Egiptul e o destinatie comoda ptr mine).
Snorkeling poti face tot cu ei, sau de unul singur, desi nu sunt foarte sigur cat e de sanatos sa te-aventurezi singur, in cazul in care esti la inceput, ca mine. Oricum, echipament (labe, ochelari si snorkel gasesti aproape in orice dugheana, daca nu e farmacie sau pravalie de parfumuri sau mirodenii).
Costul unei excursii cu vasul, pentru o persoana, e de 30-40 $, la care mai adaugi, conform bunelor obiceiuri egiptene, un ”tips” pentru echipaj, cam la vreo 20-30-40 EP (egyptian pounds), ceea ce-nseamna intre 3 si 6 $ (nimica toata, daca e sa fim sinceri).
Pentru informatii: Mustafa (pentru prieteni-Zaza) se ocupa de booking-ul excursiei, si daca programul firmei ii permite, insoteste grupul); instructor recomandat, Sayed, teribil de profesionist si rabdator (a avut rabdare cu nevasta-mea, care intra-n criza daca nu poate atinge fundul apei macar cu varfurile degetelor de la picioare, avand pe ea si vestuta).

Nu stiu daca detaliile ti-au fost suficiente, dar daca mai ai nevoie, intreaba si-ti raspund.

Octavian.

Edited by tavitza58, 29 August 2014 - 21:57.


#381
bia899

bia899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008
Ce se mai aude despre Egipt? Mai e razboi? Cat e de sigur sa calatorim acolo?

#382
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
https://www.gov.uk/f...el-advice/egypt
http://travel.gc.ca/destinations/egypt

depinde de zona unde vrei sa mergi.. :)

#383
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Sau mai pe limba noastra:
http://www.mae.ro/travel-alerts/2906

#384
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Va rog sa postati daca ati fost in aceasta primavara in statiuni din Egipt (ma intereseaza Hurghada) si daca se pot face excursii la Piramide in conditii de siguranta.
Va multumesc.

#385
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Am fost in mai in Hurghada - cel putin atunci se faceau excursii fara probleme.

#386
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Si eu la fel in hurghada in aptilie fara nicio problema, vremea cam proasta - vant si destul de racoare...

#387
CrisMAC

CrisMAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.01.2008
Stie cineva cum este situatia cu taxiurile in aeroport la Sharm?  sunt scumpe ?  ajung noaptea si am pana la hotel 25 km.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate