Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Situatia din Egipt - sfarsitul epocii Mubarak

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#19
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
nu mi se pare o mare bucurie.
pana la urma in ultimii 30 de ani a mentinut pacea si linistea in regiune.

#20
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Pai daca asa au vrut americanii

#21
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postadi_ab, on 11th February 2011, 19:55, said:

Pai daca asa au vrut americanii
si ce e rau in asta?
tu voiai razboi?

#22
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Era pur si simplu o concluzie la ceea ce ai zis; ca acesta pace s-a datorat mai mult americanilor ...

#23
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpopovicias, on 11th February 2011, 19:53, said:

nu mi se pare o mare bucurie.
pana la urma in ultimii 30 de ani a mentinut pacea si linistea in regiune.
Nu e nici o bucurie ca un criminal sangeros a fost alungat de la conducerea unei tari unde teroriza zeci de milioane de oameni. Nu e nici o bucurie ca a cazut un regim unde expresia "protectie sociala" era interzisa. Nu e nici o bucurie ca a cazut un regim unde daca te uitai chioras la poza faraonului dispareai pentru totdeauna.

Edited by Imperator, 12 February 2011 - 00:45.


#24
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostImperator, on 12th February 2011, 00:44, said:

Nu e nici o bucurie ca un criminal sangeros a fost alungat de la conducerea unei tari unde teroriza zeci de milioane de oameni. Nu e nici o bucurie ca a cazut un regim unde expresia "protectie sociala" era interzisa. Nu e nici o bucurie ca a cazut un regim unde daca te uitai chioras la poza faraonului dispareai pentru totdeauna.
Dar oare chiar a cazut un regim? Poate gresesc, dar eu stiu ca de cand l-au matrasit pe regele Farouk, tot armata a fost la putere, prin diversi reprezentanti agreati. Daca asta nu se schimba, aunci inlocuirea unui preseinte cu vicepresedintele sau nu o sa schimbe mare lucru. Inteleg ca si Suleymani e tot general si tot agreat de structurile armatei. Daca egiptenii ajung sa nu aiba voie sa se uite crucis la poza lui, in locul pozei lui Mubarak, n-au facut absolut nimic, puteau sa stea acasa si sa-si vada linistiti de treaba, in loc sa demonstreze.
Presedintii Egiptului:
Naguib: fost general de armata
Nasser: la fel, militar de cariera
Sadat: idem
Mubarak: la fel.
Suleymani: exact la fel. Asta a mai studiat si prin URSS, ca Iliescu al nostru!
Eu as pune pariu ca daca se fac alegeri in septembrie, din urna o sa iasa tot un general, probabil chiar dl. Suleymani, daca lucrurile raman asa.

#25
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
daca vreti sa stiti acum care va fi viitorul egiptului fara moubarak de ce nu deschideti cartile de tarot ? sau di ce nu cititi in globul de cristal ? pareristilor....

acu' serios vorbind, am mai vazut filmul asta in Romania

#26
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Nu cred ca e rau sa iasa tot un general care sa tina in frau islamistii si grupurile teroriste care se vor dezvolta. Egiptul trebuie sa ramana un stat laic.
Apropos, din Egipt se trag foarte multi membri Al Qaida si de asemenea organizatii semi-teroriste sau teroriste. Mubarac i-a pus cu botu' pe labe, motiv pt. care a fost agreat de USA, Europa etc.
Ati vazut pana de curand (1-2-3 zile) vreo critica la adresa lui din partea vreunui stat European?

View PostImperator, on 12th February 2011, 00:44, said:

Nu e nici o bucurie ca un criminal sangeros a fost alungat de la conducerea unei tari unde teroriza zeci de milioane de oameni. Nu e nici o bucurie ca a cazut un regim unde expresia "protectie sociala" era interzisa. Nu e nici o bucurie ca a cazut un regim unde daca te uitai chioras la poza faraonului dispareai pentru totdeauna.
Doamne Fereste democratia pe care o propaduiesc si pe care o doresc multi sa nu se transforma in ceva gen Irac.

#27
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
In momentul de fata in Egipt este euforia caderii lui Mubarak , asa ca oricine ar fi luat puterea nu conta , oamenii vroiau doar inlaturarea dictatorului

#28
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010
La sfatul cuiva am intrebat o vrajitoare despre viitorul Egiptului. A zis ceva ciudat. Parol ....
Florile de papirus vor fi conduse de stele. Legatura din Viena va avea o mare cumpana, nu se stie daca o va trece. Pe valea unui fluviu sfant o sa vina o si mai mare foamete. Colbul se va ridica dar ploaia il va aseza iara pe pamant. O maimuta neagra care sta in copacul alb va fi tot mai verde. De peste apa intunecata or sa vina multi oameni. Hor cel rosu nu e favorabil drumetiilor din anul iepurelui. Ce a fost ieri va fi azi si ce a fost azi va fi ieri.

#29
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postdanagh, on 12th February 2011, 20:50, said:

La sfatul cuiva am intrebat o vrajitoare despre viitorul Egiptului. A zis ceva ciudat. Parol ....
Florile de papirus vor fi conduse de stele. Legatura din Viena va avea o mare cumpana, nu se stie daca o va trece. Pe valea unui fluviu sfant o sa vina o si mai mare foamete. Colbul se va ridica dar ploaia il va aseza iara pe pamant. O maimuta neagra care sta in copacul alb va fi tot mai verde. De peste apa intunecata or sa vina multi oameni. Hor cel rosu nu e favorabil drumetiilor din anul iepurelui. Ce a fost ieri va fi azi si ce a fost azi va fi ieri.
Tu esti pe bune?!
Oricum e beton vrajitoarea ta! Banuiesc ca legatura de Viena e cursa de Cairo de la Austrian Airlines, nu? Deci daca zburam spre Cairo, mai bine luam Lufthansa sau Taromul, daca aia sunt in cumpana.
Oare de ce s-o fi inverzit maimuta aia, i s-o fi facut rau?

#30
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Hahaha ..soarta tarilor prin ochii vrajitoarelor

#31
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View Postadi_ab, on 13th February 2011, 10:39, said:

Hahaha ..soarta tarilor prin ochii vrajitoarelor
   :naughty:  
Cat se poate de exacta afirmatia ta. Si asta indiferent de cat de veche este vrajitoarea ori ce nume religios poarta.
Si indiferent daca face parte dintr-o structura monoteista ori politeista sau pur si simplu este inventata.
Cu plecaciune, nu ca as fi anarhist, dar politicienii si popii implicati aici tot a vrajitoare-mi miros.
Imi pare extrem de rau pentru oamenii astia, pentru mortii si pentru sperantele lor.
Dar banii si traiul omenesc nu vin din cer.

#32
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Vrajitoarea a spus ce preturi vor avea hotelurile prin mai ? Si daca camionul cu dinamita si bubuitul aferent intra la "All inclusiv " sau e separat ?

#33
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postmenumorut81, on 13th February 2011, 15:09, said:

Vrajitoarea a spus ce preturi vor avea hotelurile prin mai ? Si daca camionul cu dinamita si bubuitul aferent intra la "All inclusiv " sau e separat ?
vor mai fi hoteluri in mai ? :naughty: or sa fure astia tot...ca in romania, dupa revolutie in romania nu s-a furat mult, nuuuuuu, in romania dupa revolutie s-a furat tot :thumbup:

#34
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPitzifelnic, on 13th February 2011, 09:24, said:

Tu esti pe bune?!
Oricum e beton vrajitoarea ta! Banuiesc ca legatura de Viena e cursa de Cairo de la Austrian Airlines, nu? Deci daca zburam spre Cairo, mai bine luam Lufthansa sau Taromul, daca aia sunt in cumpana.
Oare de ce s-o fi inverzit maimuta aia, i s-o fi facut rau?
Legatura din Viena e Baradei, nu OS :) Acolo e sediul Agentiei Atomice

#35
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010

View Postrottweiler2007, on 13th February 2011, 17:11, said:

vor mai fi hoteluri in mai ? :naughty: or sa fure astia tot...ca in romania, dupa revolutie in romania nu s-a furat mult, nuuuuuu, in romania dupa revolutie s-a furat tot :thumbup:
Sper sa nu fure Thistlegorm si restul de corali si pesti, pt astea nu-ti trebuie hotel, merge si un safari boat ;)
P.S.
In Romania in 1989 a fost orice altceva numai revolutie nu.
Acum pe bune, hotelurile alea in proportie foarte mare sunt detinute de...asa ca orice s-ar intampla turismul va merge mai departe, Marea Rosie are potential imens.
Chiar ma intrebam cum dreaq poate costa 1 lira egipteana litrul de benzina! Acum cred ca se va remedia situatia B)

#36
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View Postmenumorut81, on 13th February 2011, 15:09, said:

Vrajitoarea a spus ce preturi vor avea hotelurile prin mai ? Si daca camionul cu dinamita si bubuitul aferent intra la "All inclusiv " sau e separat ?

A dracu' vrajitoare raspunde greu la mailuri. Sau deloc. Am apucat sa intreb si eu de bubuieli in Hurghada da a zis ca e tardiv sa mai caut dinamita, a fost vanduta pe carne de oaie, cik e mare foamete. Nici camionul nu mai e, ca-i benzinofag si un terorist modern stie sa optimizeze costurile. Jefuite putin de tot sunt numai marile magazine, nu si hotelurile. Cocktailul Molotov nici nu intra in discutie la cat de rara a devenit benzina. Cu prima ocazie intreb de preturi daca se profileaza cva ... da' zi-mi sincer ... acum ... fie cu juma' de pret .... chiar ai avea curajul sa mergi acolo seara pe strada cu banii de un suc zornaind in buzunar? Pusesem ochii pe ceva la ''particularii beduini'' in primavara da am renuntat, la cat de scump o sa se vanda bucata proaspata de turist nu ma mai vede mama in veci! Am renuntat si la Beirut. Usturator dar asta e. Acum ma distrez teribil cu asta : http://www.torontosu...1/17245806.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate