Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

dilema

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andrei_hrimiuc19

andrei_hrimiuc19

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2009
buna ziua.am si eu o mica dilema.am optiunea de a alege intre un iphone 3gs si un nokia n97.care dintre ele se misca mai bine.se comporta mai bine.am nevoie de o parere pentru a alege intre ele.pentru fiecare optiune as vrea si ceva argumente.sau daca ar fi alt telefon cu caracteristici asemanatoare va rog sa imi recomandati

#2
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 andrei_hrimiuc19, on 11th February 2011, 10:47, said:

buna ziua.am si eu o mica dilema.am optiunea de a alege intre un iphone 3gs si un nokia n97.care dintre ele se misca mai bine.se comporta mai bine.am nevoie de o parere pentru a alege intre ele.pentru fiecare optiune as vrea si ceva argumente.sau daca ar fi alt telefon cu caracteristici asemanatoare va rog sa imi recomandati

Și ceri sfaturi pe aria Apple? :)
Oare ce crezi că o să ți se recomande?

Mă rog, la subiect:
N97
Pro's: - Nu mă pot gândi la nimic

Con's: - Construcție mediocră
- Ecran mediocru în cel ma bun caz
- Lent. Enervant de lent. Hardware din 2006 pe telefon din 2008
- Symbian - E pe moarte, vezi topicul de mai jos
- Mare, greoi, probleme ce pot apărea cu tastatura culisantă
- Symbian (nu pot să-l trec o singură dată, este ATÂT de rău)
- Sistem imbecil de App Management - Aplicații suficiente, ce-i drept, pentru utilizare obișnuită însă cu chichițe: unele nu merg pe rezoluția ecranului ăsta.
- Baterie sub mediocră
- Ecran rezistiv (d-ăla cu stylus, cu o folie de plastic peste LCD)
- Preț imbecil de mare

3G/3GS
Pro's: - Construcție foarte bună
- Ecran mult mai reușit decât la N97
- aprox. 350.000 de aplicații disponibile din care cel puțin 200.000 sunt chiar ok (*am scăzut, așa, din ochi, aplicațiile cu bere, flatulențe)
- Rulează iOS, în opinia mea (și a multor altora) cel mai avansat OS mobil de pe planetă (nu-mi săriți în cap, dronelor cu Android în minte)
- Ușor, foarte-foarte-foarte-foaaaaaaarte ușor de folosit. Orice se face cu o singură atingere
- Ecran capacitiv
- Semnal bun
- Mult mai rapid decât N97. Asta pentru 3G. 3GS-ul este MULT mai rapid decât 3G-ul :)

Con's: - Baterie mediocră în cel mai bun caz
- GPS-ul este cam lent în comparație cu N97 (chestie ameliorată pe 3GS)
- Bluetooth ca și non-existent, se poate folosi doar la conexiuni AD2P și Handsfree
- Carcasa spate este ușor de zgâriat
- Accesoriile originale sunt scumpe

-

#3
andrei_hrimiuc19

andrei_hrimiuc19

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2009
alte recomandari de telefoane cu caracteristici asemanatoare celor doua care ar mai fi?

#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

 andrei_hrimiuc19, on 11th February 2011, 11:11, said:

alte recomandari de telefoane cu caracteristici asemanatoare celor doua care ar mai fi?

HTC Desire (Android)
Samsung Galaxy S (Android)
S-E Xperia 10/Mini (Android)
HTC Mozart (Windows Smartphone 7)
...

Lista continuă la nesfârșit. Vezi și aria de GSM/Telecom, colegii de-acolo de pot ajuta cu mai multe sfaturi și comparații ceva mai obiective, probabil.

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Nu iti lua N97! Sunt foarte prost construite si proiectate. Am avut unul si dupa 1 an si ceva nu mai mergea touchscreenul decat cand vroia (in general dupa restart mergea). Se pare ca era o problema cu ceva filtre ESD. L-am dus la service si l-am vandut repede.

#6
andrei_hrimiuc19

andrei_hrimiuc19

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.11.2009

 tatarduka, on 11th February 2011, 12:07, said:

Nu iti lua N97! Sunt foarte prost construite si proiectate. Am avut unul si dupa 1 an si ceva nu mai mergea touchscreenul decat cand vroia (in general dupa restart mergea). Se pare ca era o problema cu ceva filtre ESD. L-am dus la service si l-am vandut repede.


mersi de informatie.pana acum toti posesorii de n97 au semnalat aceasta defectiune.dar ce parere ai de iphone sau ce alt telefon recomanzi?

#7
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Nu detin si nici nu am detinut nici unul din produsele Apple. Momentan am un HTC Desire care mi se pare extrem de bun (androidul mi se pare genial). Recomand!

#8
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

 hubbabub1601, on 11th February 2011, 11:04, said:

Și ceri sfaturi pe aria Apple? :)
Oare ce crezi că o să ți se recomande?

Mă rog, la subiect:
N97
Pro's: - Nu mă pot gândi la nimic

Con's: - Construcție mediocră
- Ecran mediocru în cel ma bun caz
- Lent. Enervant de lent. Hardware din 2006 pe telefon din 2008
- Symbian - E pe moarte, vezi topicul de mai jos
- Mare, greoi, probleme ce pot apărea cu tastatura culisantă
- Symbian (nu pot să-l trec o singură dată, este ATÂT de rău)
- Sistem imbecil de App Management - Aplicații suficiente, ce-i drept, pentru utilizare obișnuită însă cu chichițe: unele nu merg pe rezoluția ecranului ăsta.
- Baterie sub mediocră
- Ecran rezistiv (d-ăla cu stylus, cu o folie de plastic peste LCD)
- Preț imbecil de mare

3G/3GS
Pro's: - Construcție foarte bună
- Ecran mult mai reușit decât la N97
- aprox. 350.000 de aplicații disponibile din care cel puțin 200.000 sunt chiar ok (*am scăzut, așa, din ochi, aplicațiile cu bere, flatulențe)
- Rulează iOS, în opinia mea (și a multor altora) cel mai avansat OS mobil de pe planetă (nu-mi săriți în cap, dronelor cu Android în minte)
- Ușor, foarte-foarte-foarte-foaaaaaaarte ușor de folosit. Orice se face cu o singură atingere
- Ecran capacitiv
- Semnal bun
- Mult mai rapid decât N97. Asta pentru 3G. 3GS-ul este MULT mai rapid decât 3G-ul :)

Con's: - Baterie mediocră în cel mai bun caz
- GPS-ul este cam lent în comparație cu N97 (chestie ameliorată pe 3GS)
- Bluetooth ca și non-existent, se poate folosi doar la conexiuni AD2P și Handsfree
- Carcasa spate este ușor de zgâriat
- Accesoriile originale sunt scumpe

-

Adaug si eu la Pro's pentru iPhone: E MAGIC, se stie! :D

#9
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 hubbabub1601, on 11th February 2011, 11:04, said:

- aprox. 350.000 de aplicații disponibile din care cel puțin 200.000 sunt chiar ok (*am scăzut, așa, din ochi, aplicațiile cu bere, flatulențe)
Eu pe asta cu aplicațiile numa' n-o înțeleg; iOS are jumate din cota de piață a Symbian și totuși există mai multe aplicații decât pe Symbian?

#10
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu intelegi ca nu vrei, Symbian este raspandit pe zeci de telefoane pe cand iOS doar pe 4. Symbian nu are mai multe aplicatii decat iOS.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate