Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Nokia + Microsoft vs. Apple + Google

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#217
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005

View Postglumetu, on 18th April 2011, 15:53, said:

Interesant, poate-mi dai si mie stirea aia cu iOS - 1 miliard vs Android - 21 de milioane. Mi se pare cel putin ciudat raportul, avand in vedere cota de piata similara a celor doi pe parcursul anului trecut (in medie).


Pai Steve Jobs in (ultimul keynote daca imi aduc aminte bine, cand au lansat iPad 2 sau cand au lansat noul MacBook Air) a spus ca ei au platit 1 miliard catre developeri si bazat pe nu stiu ce estimari facute de ei si de altii Android Market au platit in jur de 21 milioane. Inclin sa cred ca estimarile lor sunt destul de bune avand in vedere ca nimeni din echipa Android nu a iesit sa atace declaratiile. Eu unu m-as fi atacat daca cifra reala ar fi fost sa zicem 500 milioane si ar fi venit competitorul principal si-ar fi zis ca am dat doar 21 milioane si ca n-am piata. In fine, cauta ultimul keynote al lui Steve Jobs si o sa vezi acolo tot rationamentul sio sa auzi din gura lui ce am scris eu.

#218
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
in alta ordine de idei, o analiza foarte interesanta (care s-a si dovedit corecta la punctul cu Nokia+WP7):

Quote

“Over time, we do not see the benefit of RIM and Nokia continuing to push proprietary software that can’t compete with the market and eventually expect one or both to capitulate and move to utilizing third party software,” say the Piper Jaffray analysts.

Given this Android/Apple smartphone duopoly there are a few other items worth watching. To wit:

    * Apple will have to separate the iPhone from Google as Android becomes more competitive. For instance, Bing could be the default iPhone search engine. Maps would also be replaced with Poly9, a mapping company bought by Apple.
    * Carriers are more profitable with Android devices. That fact is going to push carriers to favor Android devices and bolster marketing support.
    * Microsoft has a window here. Microsoft is the only smartphone player with real software expertise. It’s quite possible that Nokia, already a strong Microsoft partner, could adopt Windows Phone 7 at some juncture.


#219
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 21st April 2011, 09:56, said:

in alta ordine de idei, o analiza foarte interesanta (care s-a si dovedit corecta la punctul cu Nokia+WP7):

RIM si MS stau si vor sta foarte bine la nivel de corporate, cel putin pentru inca 5 ani. asa ca Apple trebuie sa se inteleaga cu Exchange. RIM insa va fi impins de pe piata daca nu aduc imbunatatiri. am auzit de destule companii romanesti care au probleme cu blackberry. acu vreo saptamina am primit de vreo 8 ori doua mesaje. daca la nivel de romania bb face probleme...

android trebuie sa-si creasca performanta, eventual sa faca OS streamlined pentru 1-5 flagship devices, care sa traga dupa ele vinzarile. de asemenea, trebuie sa asigure un quality control cit de cit (a la iTunes store). mai trebuie sa se fereasca ca de necuratul sa devina windows.

microsoft NU este smartphone player, decit daca luam act de prezenta. impreuna cu nokia pot face chestii interesante daca nokia isi vine in fire cu designul si mai ales cu materialele. ms trebuie sa isi vina in fire si sa faca un OS mobil impecabil. deja ambii sunt bine depasiti cu toate ca au potential de a face multe lucruri impreuna.

apple nu va renunta la google ca provider default de search si maps, poate doar in cazul in care relatiile se tensioneaza. chiar si asa, bing si yahoo sunt optiuni prezente in momentul de fata in setarile de search, fie pe mobil sau pe desktop.

#220
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006

View PostHijacker, on 21st April 2011, 00:48, said:

Pai Steve Jobs in (ultimul keynote daca imi aduc aminte bine, cand au lansat iPad 2 sau cand au lansat noul MacBook Air) a spus ca ei au platit 1 miliard catre developeri...

Eh, aici nu esti informat. Cand a anuntat iPad 2, Steve a spus ca Apple a platit dezvoltatorilor peste 2 miliarde $ pana la acea data.

#221
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

* Apple will have to separate the iPhone from Google as Android becomes more competitive. For instance, Bing could be the default iPhone search engine. Maps would also be replaced with Poly9, a mapping company bought by Apple.
ce prostovan e ala. "hai sa inlocuim cel mai bun din lume cu ceva ce nu foloseste nimeni si cu o aiureala". eu n-am nevoie de spartphone, da daca as avea, in nici un caz n-as cumpara unu care are ca motor de cautare bing si ca harti poly9(?!?). "daca nu esti pe bing nu existi", "bing it!" wtf :lol:

#222
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCentris, on 21st April 2011, 10:10, said:

RIM si MS stau si vor sta foarte bine la nivel de corporate, cel putin pentru inca 5 ani. asa ca Apple trebuie sa se inteleaga cu Exchange. RIM insa va fi impins de pe piata daca nu aduc imbunatatiri. am auzit de destule companii romanesti care au probleme cu blackberry. acu vreo saptamina am primit de vreo 8 ori doua mesaje. daca la nivel de romania bb face probleme...
Treaba se schimba extrem de rapid. La mine in companie, niciun BB-ist nu reinnoieste handsetul pe BB, ci ori pe iPhone 4 (cam 30%), ori pe Android (restul). Acum compania la care prestez are proiecte pilot de email/messaging intern (cu criptare continut, push, canal VPN propriu, aplicatie de securitate si antivirus, remote wipe etc) pentru iPhone si Android. Pilotul de iPhone a inceput cam de vreun an de zile si s-a stabilizat, pilotul de Android a inceput cam de vreo 4-5 luni de zile si la fiecare 1 luna si ceva astia dubleaza capacitatea pe servere. Deja e o lunga lista de asteptare pe ambele platforme. Vorbim de mii si mii de utilizatori. Iar aplicatiiile se misca incredibil de bine, fluid, nu crapa. As spune ca sunt cele mai bune aplicatii pe care le folosesc acum pe telefon.

Quote

android trebuie sa-si creasca performanta, eventual sa faca OS streamlined pentru 1-5 flagship devices, care sa traga dupa ele vinzarile. de asemenea, trebuie sa asigure un quality control cit de cit (a la iTunes store). mai trebuie sa se fereasca ca de necuratul sa devina windows.
problem cu android nu este performanta sa (e de-ajuns sa pui un custom ROM bine impachetat sa vei ce inseamna asta), ci performantele imbecile ale asa-ziselor realizari software ale producatorilor de hw si ale carrierilor (pretul pe care-l plateste de altfel platforma pentru cresterea fulminanta). Pilotul de mai sus de pe Android nu are suport pentru custom ROMs, insa mai toata lumea si-a pus ceva de genul asta si nu s-a plans nimeni. Eu unul am un custom ROM vechi, scos din productie si suport de jumatate de an, si merge fara sa tuseasca. In plus, versatilitatea este un mare, mare plus. Am gasit colegi care si-au pus aplicatiile astea de mai sus pe Nook, incredibil...

Deci treaba asta cu fragmentarea nu e o problema reala, daca te pricepi sa programezi. Da, sunt putini astia, iar aici Jobs nu a gresit cand le-a dat developerilor o chestie simpla si cu putine grade de libertate...

Quote

microsoft NU este smartphone player, decit daca luam act de prezenta. impreuna cu nokia pot face chestii interesante daca nokia isi vine in fire cu designul si mai ales cu materialele. ms trebuie sa isi vina in fire si sa faca un OS mobil impecabil. deja ambii sunt bine depasiti cu toate ca au potential de a face multe lucruri impreuna.
MS este software player major si cum jocul se va da mult pe software... Eu intrevad in viitor bun pentru MS pe partea de business, daca se misca repede... integrare cu Exchange si Active Directory, cu Office... le-ar fi foarte usor sa faca ceva solid din prima.

Quote

apple nu va renunta la google ca provider default de search si maps, poate doar in cazul in care relatiile se tensioneaza. chiar si asa, bing si yahoo sunt optiuni prezente in momentul de fata in setarile de search, fie pe mobil sau pe desktop.
daca apple ar vrea sa o traga tare lui google, si-ar face un propriu motor de cautare si ar interzice/sicana alte motoare de cautare. Cati dintre cei care si-ar cumpara iPhone s-ar obosi sa sara gardul doar ca sa-si puna google pe el?

Edited by glumetu, 21 April 2011 - 21:29.


#223
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

daca apple ar vrea sa o traga tare lui google, si-ar face un propriu motor de cautare si ar interzice/sicana alte motoare de cautare. Cati dintre cei care si-ar cumpara iPhone s-ar obosi sa sara gardul doar ca sa-si puna google pe el?
apple nu are puterea de a face un motor de cautare care sa se compare cu gugal. prin putere se intelege experienta, inovatie, putere de procesare whatever. gugal nu mai e demult doar motor de cautare, ori sa te apuci sa iti faci propria ta versiune de gugal e destul de stupid. faptul ca apple si gugal sint in competitie in ceea ce priveste sistemele de operare nu inseamna ca trebuie sa fie la cutite. la fel cum nici faptul ca iphone e in competitie cu telefoanele samsung nu inseamna ca samsung nu mai vinde componente catre apple. nici nu ii opreste pe apple sa ii dea in judecata pentru incalcare de copyright si nici n-am auzit ca samsung sa zica "pentru ca ne-ati dat in judecata, nu va mai dam componente".

e vorba de afaceri si tot ce conteaza e sa iasa bani. daca ies mai mult bani renuntind la un partener, se renunta, daca nu, nu. nu se renunta la ceva doar pentru ca esti in competitie cu altceva facut de aceeasi firma, mai ales daca trebuie sa renunti la ceva ce e no.1 in acel moment

#224
globetrotterul

globetrotterul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.07.2009
Cum arata un sistem de operare in crestere Android phones now face 70 types of malware, Kaspersky reports

#225
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
bine, te anunt cum dau de primul... prefer sa stiu de astia 70 decat sa nu stiu de unul singur... you know which one ;)

#226
globetrotterul

globetrotterul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 20.07.2009
Multumesc, nu e nevoie. Eu cu vechitura aia de Symbian. Daca vrei, te anunt eu cand o sa am asa ceva. Bafta. Multa.

#227
JustAdrian

JustAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2011
Chiar ma amuza unele comentarii de pe acest thread.. Oricum... Bing nu este un cacat.. Google da. Eu unul folosesc Bing in locul lui Google . De ce? Mult mai bine asezat.. nu trebuie sa ma usture ochii cand caut si plus.. Bing Maps sunt mai bune decat Google . Sunt fan Android , dar si Windows Phone 7. Inca n-am avut ocazia de a testa un WP7 -telefon- , dar sunt sigur ca ma va uimii mai mult in realitate decat prin video-urile / pozele vazute pe internet . Oricum aceasta este pararea mea .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate