Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Motorola lovește în conformismul Apple

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
Războiul reclamelor lovește Apple. O masă de persoane fără identitate cu capul acoperit și căști în urechi, albe precum cele de la iPod. Singura ființă distinctă este cea care folosește noua tabletă de la Motorola.

Acesta este spotul transmis în timpul ultimului Super Bowl și care i-a înfuriat pe fanii Apple, prezentați pentru prima dată drept “conformiști”, asta deși vreme de un sfert de secol ei au reprezentat exact opusul, relatează La Stampa.

Era 22 ianuarie 1984 când chiar în timpul Super Bowl-ului, Apple a lansat reclama sa cea mai cunoscută, prin care anunța apariția primului Mac și care făcea o parabolă la romanul lui George Orwell – "1984". Acea lume de conformiști învinsă de Macintosh era cea dominată de IBM.

Link spot : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZBUoLYOWR8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa : http://www.realitate...deo_801838.html

#2
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
as face si eu la fel doar ca in viata reala tipa ar avea wallpaper cu prietenu pe perete !

:(

life sux.

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Tare reclama ... pai chiar sunt conformisti o buna parte din ei, copiaza acelasi trend ;) Episodul din The Simpsons cu Mapple Store e genial, legat tot de Apple.

Edited by utopium, 10 February 2011 - 12:47.


#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
nonconformiști ăștia de la Moto... Da' rău de tot...

Au lansat o tabletă practic identică cu iPad, au folosit promovare practic identică cu cea de la Cupertino, au pus pe tableta respectivă cel mai răspândit OS mobil de pe planetă...

Nonconformiști pân' la Mniezo și înapoi.

#5
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
hubba: nu-i asa ca-i urasti un pic? Adica - cum e tableta aia identica? Ca are aceleasi dimensiuni (ca eu nu prea mai vad alte asemanari)? Dar cum trebuia sa o faca? Triunghiulara?

On-topic: reclama e foarte slaba. Iar pricingul pare prost pozitionat. Fail. Probabil o sa-si dea seama abia cand o sa vada ca nu pot opri iPad2.

Edited by glumetu, 10 February 2011 - 13:53.


#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
cum dau ei pagina dupa 1984... sa vedem cu ce totusi. creativitate aproape nula, poveste fara impact, predictibila.
macar ne-am lamurit care este targetul.

fanii apple nu au de ce sa fie afecati. este doar circ. doar stirea e de la realitatea, nu?

#7
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
@glumetu - nu-i urăsc. nu-i iubesc nici p-ăia din Cupertino. Dacă trec în revistă, repejor, toate posturile tale anterioare, pe secțiunea asta, observ, însă, cum că tu ai ceva personal (cred, sper) cu Apple și mai mult, cu utilizatorii produselor ălora.
Folosesc device-uri Apple de vreo 14 ani, dacă nu mă înșeală memoria. În aceași măsură în care am folosit/folosesc încă, produse Dell, MS, Moto, HP, google, Samsung etc.

La subiect: nu mă deranjează tableta respectivă, dimpotrivă, abia aștept s-o butonez. Mai mult, abia aștept să văd și TouchPad-ul HP (cel anunțat ieri, ce rulează WebOS 3.0). Reply-ul meu se referă strict la denumirea topicului și la conformismul celor de la Motorola, care, în a mea opinie, și-au dat cu tesla-n proverbialele nuci, cu reclama asta. Cum draci să atingă tocmai ăștia subiectul nonconformismului când tableta lor există DOAR pentru că Apple a lansat iPad anul trecut, când OS-ul ales de ei este cel mai răspândit OS mobil, când, când, când.

Știu că-i marketing, știu că atinge prostul de rând ce hizlește ochii la superbowl, știu că vor share în piață. Abordarea este penibilă, însă...

#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Sincer, cred ca treci prea repejor prin posturile mele daca asta-i concluzia pe care o tragi. Eu atac in general prostia, care exista in belsug pe topicurile pe care se incranceneaza cele doua tabere de fanboi. Sa zicem ca-i o mica distractie personala  - si sper ca nu suna a rahat elitist, ca nu-i mare scofala, really.

Faptul ca acum folosesc Android si ca inainte am folosit Apple (si mai folosesc inca la prieteni) si ca probabil pe viitor voi vrea sa folosesc Windows Phone (am butonat si mi-a placut mult, sper ca Nokia sa sara la ei ca sa mai echilibreze putin pe ceilalti doi mari aroganti - Apple si Google) ma face sa privesc cumva detasat toate aceste incrancenari absolut penibile.

Da, si Motorola a mai comis-o si anul trecut cand Apple suferea de antennagate cand Droid X-ul era pozitionat ca "no jacket required" - o referinta care se vrea inteligenta, dar absolut obscura in lumea tinerilor shuffle de azi.

Edited by glumetu, 10 February 2011 - 20:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate