Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#19
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View Postzexelica, on 14th February 2011, 13:05, said:

Eu ti-am dat versuri directe: Dumnezeu e Duh si Dumnezeu este Sfant. Duh Sfant este Dumnezeu, precum si Dumnezeu Atotputernicul tot Dumnezeu este. Sfant este un atribut al Sau.

Dumnezeu este si Tata si Fiu si Duh ,dar nu sunt persoane diferite ,sunt manifestari ale aceluiasi Unic Dumnezeu .In NOI se manifesta ca Duh ,iar ca mijlocitor ca Fiul Omului .(Mare Preot )

#20
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
Ascultă, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. Deut. 6:4

Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl în Numele Meu, vă va învăța toate lucrurile și vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.
Vă las pacea, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte.
Ați auzit că v-am spus: "Mă duc, și Mă voi întoarce la voi." Dacă M-ați iubi, v-ați fi bucurat că v-am zis: "Mă duc la Tatăl"; căci Tatăl este mai mare decât Mine. Ioan 14:26~28
...
Dar vă vor face toate aceste lucruri pentru Numele Meu, pentru că ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis. Ioan 15:21
...
Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine. Ioan 15:26
...
Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit și vă va descoperi lucrurile viitoare.
El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu și vă va descoperi.
Tot ce are Tatăl este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu și vă va descoperi.
Peste puțină vreme, nu Mă veți mai vedea; apoi iarăși, peste puțină vreme, Mă veți vedea, pentru că Mă duc la Tatăl." Ioan 16:13~16
...
V-am spus aceste lucruri în pilde. Vine ceasul când nu vă voi mai vorbi în pilde, ci vă voi vorbi deslușit despre Tatăl. Ioan 16:25


Este un singur trup, un singur Duh, după cum și voi ați fost chemați la o singură nădejde a chemării voastre.
Este un singur Domn, o singură credință, un singur botez.
Este un singur Dumnezeu și Tată al tuturor, care este mai presus de toți, care lucrează prin toți și care este în toți. Efeseni 4


#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
[quote name='Vali29' date='14th February 2011, 19:21' post='9470018']
Ascultă, Israele! Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn. Deut. 6:4

Tocmai asta este ideea Vali,
Dumnezeu este "singurul", nu trei Dumnezei.
Isus este Fiul lui Dumnezeu, iar Duhul Sfânt este puterea lui Dumnezeu în acțiune.

?Ajutorul, spiritul sfînt, pe care Tatăl îl va trimite în numele meu, acela vă va învăța toate lucrurile și vă va aminti toate lucrurile pe care vi le-am spus?? (Ioan 14:26). Unii sînt de părere că spiritul sfînt este o persoană spirituală adevărată, dar el este atît de des menționat împreună cu alte forțe sau lucruri impersonale încît părerea lor nu poate fi realistă (Matei 3:11; Efeseni 5:18; Fapte 6:3, 5; 13:52; 2 Corinteni 6:4?8). Fără îndoială, Isus a folosit aici o figură de stil care se numește personificare.

Edited by Eugen3, 15 February 2011 - 12:29.


#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postobadia, on 14th February 2011, 16:21, said:

Dumnezeu este si Tata si Fiu si Duh ,dar nu sunt persoane diferite ,sunt manifestari ale aceluiasi Unic Dumnezeu .In NOI se manifesta ca Duh ,iar ca mijlocitor ca Fiul Omului .(Mare Preot )


Deci Hristos care sta la dreapta Tatalui este o manifestare  nu ?

Foarte tare.

Iar Duhul slujitor este o stare energetica a la stiinta lumi noastre .nu ?


Ioan 16:17  La auzul acestor vorbe, unii din ucenicii Lui au zis între ei: Ce însemnează cuvintele acestea: Peste puțină vreme, nu Mă veți mai vedea; și:Apoi iarăș peste puțină vreme Mă veți vedea? Și: Pentrucă Mă duc la Tatăl?  
Ioan 16:18  Ei ziceau deci: Ce însemnează aceasta: Peste puțină vreme? Nu știm ce vrea să spună.  
Ioan 16:19  Isus a cunoscut că voiau să-L întrebe, și le-a zis: Vă întrebați între voi ce însemnează cuvintele : Peste puțină vreme, nu Mă veți mai vedea; și: Apoi iarăș peste puțină vreme, Mă veți vedea?  


Ioan 16
16:13   Cînd va veni Mîngîietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi dela El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, și vă va descoperi lucrurile viitoare.
    16:14   El Mă va proslăvi, pentrucă va lua din ce este al Meu, și vă va descoperi.
    16:15   Tot ce are Tatăl, este al Meu; deaceea am zis că va lua din ce este al Meu, și vă va descoperi.


Evident daca nu  se vede cu ochi fizici este o' manifestare'.

Cititi voi degeaba.

Edited by husand, 15 February 2011 - 14:20.


#23
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004
...pe care-L va trimite Tatăl
...pe care-L voi trimite de la Tatăl

Pe viața Mea - zice Domnul Dumnezeu - că Eu însumi voi fi Împărat peste voi, cu mână tare și cu braț întins și vărsându-Mi urgia. Ezechiel 20:33

Căci așa vorbește Domnul Dumnezeu: "Iată, Mă voi îngriji Eu însumi de oile Mele și le voi cerceta! Ezechiel 34:11

Eu însumi Îmi voi paște oile, Eu le voi duce la odihnă, zice Domnul Dumnezeu. Ezechiel 34:15


Spuneți celor slabi de inimă: "Fiți tari, și nu vă temeți! Iată Dumnezeul vostru, răzbunarea va veni, răsplătirea lui Dumnezeu; El însuși va veni și vă va mântui." Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor... Isaia 35:4~5
...
"Duhul Domnului este peste Mine, pentru că M-a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M-a trimis să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea, și orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsați și să vestesc anul de îndurare al Domnului." Luca 4:18~19

Eu sunt Păstorul cel bun. Păstorul cel bun Își dă viața pentru oi.
Dar cel plătit, care nu este păstor și ale cărui oi nu sunt ale lui, când vede lupul venind, lasă oile și fuge; și lupul le răpește și le împrăștie.
Cel plătit fuge, pentru că este plătit și nu-i pasă de oi.
Eu sunt Păstorul cel bun. Eu Îmi cunosc oile Mele, și ele Mă cunosc pe Mine, așa cum Mă cunoaște pe Mine Tatăl și cum cunosc Eu pe Tatăl; și Eu Îmi dau viața pentru oile Mele. Ioan 10


...să păzești porunca, fără prihană și fără vină, până la arătarea Domnului nostru Isus Hristos, care va fi făcută la vremea ei de fericitul și singurul Stăpânitor, Împăratul împăraților și Domnul domnilor, singurul care are nemurirea, care locuiește într-o lumină de care nu poți să te apropii, pe care niciun om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea și care are cinstea și puterea veșnică! 1 Tim. 6:14~16

Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor și Împăratul împăraților. Și cei chemați, aleși și credincioși, care sunt cu El, de asemenea, îi vor birui." Apoc. 17:14

Căci Mielul, care stă în mijlocul scaunului de domnie, va fi Păstorul lor, îi va duce la izvoarele apelor vieții, și Dumnezeu va șterge orice lacrimă din ochii lor." Apoc 7:17
------------------------
Căci Domnul este Judecătorul nostru, Domnul este Legiuitorul nostru, Domnul este Împăratul nostru: El ne mântuiește! Isaia 33:22

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postobadia, on 14th February 2011, 16:21, said:

Dumnezeu este si Tata si Fiu si Duh ,dar nu sunt persoane diferite ,sunt manifestari ale aceluiasi Unic Dumnezeu .In NOI se manifesta ca Duh ,iar ca mijlocitor ca Fiul Omului .(Mare Preot )
Si Hristos se manifesta in cei salvati, deoarece este chiar Dumnezeu.

Romani 8

9Voi însă nu mai sînteți pămîntești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

#25
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 15th February 2011, 18:42, said:

Si Hristos se manifesta in cei salvati, deoarece este chiar Dumnezeu.

Romani 8

9Voi însă nu mai sînteți pămîntești, ci duhovnicești, dacă Duhul lui Dumnezeu locuiește în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Dacă Isus este Dumnezeu (adică aceeași persoană spirituală),Creatorul tuturor lucrurilor, cum se face că în repetate ocazii el este prezentat „la dreapta lui Dumnezeu”.  Petru spune că „i-au fost supuși îngeri”, autorități și puteri.  Deci, "cineva" i-a supus .... Acesta este doar un exemplu.
(1 Petru 3:22) . . .El este la dreapta lui Dumnezeu, pentru că s-a dus în cer, și i-au fost supuși îngeri, autorități și puteri.

(Psalmul 110:1) . . .Iată ce i-a zis Iahve Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale. . .
(Faptele 2:34–36) . . .De fapt, David n-a urcat la ceruri, ci spune: «Iahve i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea 35 până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“». 36 De aceea, toată casa lui Israel să știe sigur că Dumnezeu l-a făcut Domn și Cristos pe acest Isus pe care voi l-ați țintuit pe stâlp“.

Așa că, contextul întregii Biblii nu arată nicidecum că Dumnezeu și Isus ar fi una și aceeași persoană.

#26
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Dacă Isus este Dumnezeu (adică aceeași persoană spirituală),Creatorul tuturor lucrurilor, cum se face că în repetate ocazii el este prezentat „la dreapta lui Dumnezeu”. Petru spune că „i-au fost supuși îngeri”, autorități și puteri. Deci, "cineva" i-a supus .... Acesta este doar un exemplu.

Poate imi spui cine la L-a vazut pe Dumnezeu ca persoana cu 2 picioare si 2 maini ?
Cine sta la stanga Lui ?

Nu intelegi nici lucruri elementare de metafore biblice ,cand e vb despre o dreapta ,arata Atotputernicia ,in nici un caz o subordonare fizica de persoane .
Dumnezeu este Duh ,nu are dreapta si stanga imprejur .Tu in care parte a Oxigenului stai .Sau in care parte a dragostei lui Dumnezeu stai ?

Serios,voi martorii nu ganditi cu mintea voastra ?

Matei 28:17
Când L-au văzut ei, I s-au închinat, dar unii s-au îndoit.
Matei 28:18
Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, și le-a zis: "Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pământ.

Crezi ca Dumnezeu a intrat in concediu si i-a dat Fiului toata Atotputernicia ptr o perioada de concediu ?

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 16th February 2011, 11:18, said:

Așa că, contextul întregii Biblii nu arată nicidecum că Dumnezeu și Isus ar fi una și aceeași persoană.
Stimabile, pt a intelege Dumnezeirea lui Hristos trebuie sa intelegi ce este pacatul si ce inseamna plata lui si cine poate plati pacatul si CUM se plateste pacatul.
Stii tu astea?

#28
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 16th February 2011, 20:25, said:

Poate imi spui cine la L-a vazut pe Dumnezeu ca persoana cu 2 picioare si 2 maini ?
Cine sta la stanga Lui ?

Nu intelegi nici lucruri elementare de metafore biblice ,cand e vb despre o dreapta ,arata Atotputernicia ,in nici un caz o subordonare fizica de persoane .
Dumnezeu este Duh ,nu are dreapta si stanga imprejur .Tu in care parte a Oxigenului stai .Sau in care parte a dragostei lui Dumnezeu stai ?

Serios,voi martorii nu ganditi cu mintea voastra ?

Matei 28:17
Când L-au văzut ei, I s-au închinat, dar unii s-au îndoit.
Matei 28:18
Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei, și le-a zis: "Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pământ.

Crezi ca Dumnezeu a intrat in concediu si i-a dat Fiului toata Atotputernicia ptr o perioada de concediu ?

Obadia, când Isus a spus că "toată puterea I-A FOST DATĂ în cer și pe pământ", cine i-a dat-o?  
Isus nu spune că ARE toată puterea, nici că ȘI-A LUAT puterea, ci I-A FOST DATĂ.  De către cine?  
Afirmația asta folosită des de mulți dintre useri precum că unii analizează lucrurile dpdv fizic, nu spiritual, nu își are rostul.
Asta vreau să explicați.  Cine i-a dat puterea, dacă vorbim de aceeași persoană?

Iar ideea că Dumnezeu nu are două mâini, ochi, etc. este cel mai probabil adevărată.  Faptul că Biblia îl descrie "ca și când ar avea ochi, mâini etc." este de a înțelege ceea ce vrea să ne spună. Biblia a fost scrisă într-un limbaj pentru noi pământenii, nu pentru creaturile spirituale.  
Expresia "la dreapta", este asemenea unei metafore, dar folosită pentru a ne ajuta să înțelegem că Dumnezeu și Isus sunt persoane spirituale diferite, nu aceeași persoană.

Edited by Eugen3, 17 February 2011 - 13:28.


#29
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008

View PostEugen3, on 17th February 2011, 13:23, said:

Obadia, când Isus a spus că "toată puterea I-A FOST DATĂ în cer și pe pământ", cine i-a dat-o?  
Isus nu spune că ARE toată puterea, nici că ȘI-A LUAT puterea, ci I-A FOST DATĂ.  De către cine?  
Afirmația asta folosită des de mulți dintre useri precum că unii analizează lucrurile dpdv fizic, nu spiritual, nu își are rostul.
Asta vreau să explicați.  Cine i-a dat puterea, dacă vorbim de aceeași persoană?

Un sens al acestor cuvinte este si ca Isus nu a avut inainte de viata pamanteasca toata puterea, deci nu a preexistat ca persoana.
Altfel ar fi zis: "Mi-am reluat toata puterea".

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Inca odata, din intelegerea platii pacatelor rezulta si Dumnezeirea. Martorii nu pot face asta, insa......

#31
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postlogic1, on 17th February 2011, 13:32, said:

Un sens al acestor cuvinte este si ca Isus nu a avut inainte de viata pamanteasca toata puterea, deci nu a preexistat ca persoana.
Altfel ar fi zis: "Mi-am reluat toata puterea".

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului. . .
(Ioan 6:38) pentru că am coborât din cer ca să fac nu voința mea, ci voința celui care m-a trimis.  CINE L-A TRIMIS?
(Ioan 8:23) Și el le-a mai spus: „Voi sunteți din domeniile de jos, eu sunt din domeniile de sus. Voi sunteți din lumea aceasta, eu nu sunt din lumea aceasta.
(Ioan 8:42) Isus le-a zis: „Dacă Dumnezeu ar fi Tatăl vostru, m-ați iubi, fiindcă de la Dumnezeu am ieșit și sunt aici. N-am venit din proprie inițiativă, ci El m-a trimis.  CINE L-A TRIMIS?

Aștept explicația bazată pe scripturi, nu doar vorbe goale.

#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 17th February 2011, 13:46, said:

Aștept explicația bazată pe scripturi, nu doar vorbe goale.
Tu de ce nu esti in stare sa demonstrezi ce inseamna plata pacatelor?

#33
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 17th February 2011, 13:59, said:

Tu de ce nu esti in stare sa demonstrezi ce inseamna plata pacatelor?

Oferă o explicație cu privire la ideea amintită mai înainte, și apoi o să-ți răspund și eu la întrebarea legată de "plata păcatelor".  
Până acum nu am văzut din partea ta nicio argumentație clară bazată pe Scripturi.  Tu doar tragi concluzii și pui întrebări.  
Se pare că această cale e mult mai ușoară ...

#34
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View PostEugen3, on 17th February 2011, 13:23, said:

Obadia, când Isus a spus că "toată puterea I-A FOST DATĂ în cer și pe pământ", cine i-a dat-o?  
Ioan 11:25
Isus i-a zis: "Eu sunt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.
Afirmația asta folosită des de mulți dintre useri precum că unii analizează lucrurile dpdv fizic, nu spiritual, nu își are rostul.
Asta vreau să explicați.  Cine i-a dat puterea, dacă vorbim de aceeași persoană?

Iar ideea că Dumnezeu nu are două mâini, ochi, etc. este cel mai probabil adevărată.  Faptul că Biblia îl descrie "ca și când ar avea ochi, mâini etc." este de a înțelege ceea ce vrea să ne spună. Biblia a fost scrisă într-un limbaj pentru noi pământenii, nu pentru creaturile spirituale.  
Expresia "la dreapta", este asemenea unei metafore, dar folosită pentru a ne ajuta să înțelegem că Dumnezeu și Isus sunt persoane spirituale diferite, nu aceeași persoană.

Atunci ce zici de aceste versete ;
Ioan 11:25
Isus i-a zis: "Eu sunt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.

De ce nu zice ;El este invierea si viata ....

Ce zice Deuteronomul 32:39
Să știți dar că Eu sunt Dumnezeu, Și că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viață și Eu omor, Eu rănesc și Eu tămăduiesc, Și nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.

Sunt 2 dumnezei atotputernici?Ioan 10:27
Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine.
Ioan 10.4-14;
Ioan 10:28
Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.

Daca ar fi alta persoana Isus ,ar zice ;El este invierea si viata ,,,

#35
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 17th February 2011, 15:12, said:

Atunci ce zici de aceste versete ;
Ioan 11:25
Isus i-a zis: "Eu sunt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.

De ce nu zice ;El este invierea si viata ....

Ce zice Deuteronomul 32:39
Să știți dar că Eu sunt Dumnezeu, Și că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viață și Eu omor, Eu rănesc și Eu tămăduiesc, Și nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea.

Sunt 2 dumnezei atotputernici?Ioan 10:27
Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, și ele vin după Mine.
Ioan 10.4-14;
Ioan 10:28
Eu le dau viața veșnică, în veac nu vor pieri, și nimeni nu le va smulge din mâna Mea.

Daca ar fi alta persoana Isus ,ar zice ;El este invierea si viata ,,,

Obadia, Obadia, nu există doi Dumnezeu Atotputernici.  Dacă te vei uita atent în Biblie, vei observa că titlul Atotputernic îi este atribuit întotdeauna lui Iehova, niciodată lui Isus.  Versetul citat de tine din Deuteronomul se referă la Iehova.  Ceea ce pierzi tu din vedere este ceea ce spune Isus în versetele de mai jos.

(Ioan 5:20?22) . . .Căci Tatăl are afecțiune pentru Fiul și îi arată toate lucrurile pe care le face; și îi va arăta lucrări mai mari decât acestea, pentru ca voi să fiți uimiți. 21 Căci, așa cum Tatăl scoală morții și le dă viață, tot așa și Fiul le dă viață celor cărora vrea. 22 Căci Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata i-a încredințat-o Fiului,
În plus, așa cum arată Apocalipsa sau Revelația, Iehova i-a încredințat lui Isus cheile morții și ale Hadesului, adică i-a dat lui autoritatea să-i învieze pe cei care au murit la momentul potrivit.
(Revelația 1:18) cel viu. Am fost mort, dar iată că sunt viu pentru totdeauna și veșnic și am cheile morții și ale Hadesului.

Când citești cuvintele lui Isus de mai jos ce înțelegi, Dumnezeu și Isus sunt aceeași persoană?
(Ioan 15:9?10) . . .Așa cum Tatăl m-a iubit pe mine și eu v-am iubit pe voi, așa să rămâneți și voi în iubirea mea. 10 Dacă respectați poruncile mele, veți rămâne în iubirea mea, așa cum și eu am respectat poruncile Tatălui și rămân în iubirea lui.
(Ioan 17:4?5) . . .Eu te-am glorificat pe pământ, sfârșind lucrarea pe care mi-ai dat-o să o fac. 5 Și acum, Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea.

Edited by Eugen3, 17 February 2011 - 17:51.


#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 17th February 2011, 14:46, said:

Oferă o explicație cu privire la ideea amintită mai înainte, și apoi o să-ți răspund și eu la întrebarea legată de "plata păcatelor".  
Până acum nu am văzut din partea ta nicio argumentație clară bazată pe Scripturi.  Tu doar tragi concluzii și pui întrebări.  
Se pare că această cale e mult mai ușoară ...
Nu se poate, din pacate. Fara notiuni de baza nu se poate intelege. Iar tu nu intelegi ce este pacatul si care este consecinta lui, cine plateste si cum plateste pt pacat. Ai un iehova fals, un idol mic si prost, de aceea si eviti Scriptura, bagi anul 70 (o sursa externa Scripturii=idolatrie), cei doi mincinosi omorati in 1914, etc....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate