Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#1207
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 06 octombrie 2014 - 07:52, said:


ei nu stiu decat ce scrie in brosurelele lor stupide.
Observaţi din nou o figură de stil în următoarele cuvinte: „Ajutorul, spiritul sfînt, pe care Tatăl îl va trimite în numele meu, acela vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aminti toate lucrurile pe care vi le-am spus“? (Ioan 14:26).

Unii sînt de părere că spiritul sfînt este o persoană adevărată, dar el este atît de des menţionat împreună cu alte forţe sau lucruri impersonale încît părerea lor nu poate fi realistă (Matei 3:11; Efeseni 5:18; Fapte 6:3, 5; 13:52; 2 Corinteni 6:4–8).

Fără îndoială, Isus a folosit aici o figură de stil care se numeşte personificare.

#1208
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 06 octombrie 2014 - 09:46, said:

Observaţi din nou o figură de stil în următoarele cuvinte: „Ajutorul, spiritul sfînt, pe care Tatăl îl va trimite în numele meu, acela vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aminti toate lucrurile pe care vi le-am spus“? (Ioan 14:26).

Unii sînt de părere că spiritul sfînt este o persoană adevărată, dar el este atît de des menţionat împreună cu alte forţe sau lucruri impersonale încît părerea lor nu poate fi realistă (Matei 3:11; Efeseni 5:18; Fapte 6:3, 5; 13:52; 2 Corinteni 6:4–8).

Fără îndoială, Isus a folosit aici o figură de stil care se numeşte personificare.
Pai si cum se face ca "forta activa a lui Dumnezeu" mijloceste pentru noi inaintea lui Dumnezeu, in rugaciune? Romani 8:26 "Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite."  
Si aici e tot personificare?

Observa putin ce motiv ai ca sa spui ca Duhul nu e o persoana: "el este atît de des menţionat împreună cu alte forţe sau lucruri impersonale încît părerea lor nu poate fi realistă" ... nu iti dai seama ce ridicol suna? Pe langa faptul ca sigur nu intelegi ce ai spus aici, ai preluat de la altii.

#1209
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 06 octombrie 2014 - 09:46, said:

Fără îndoială, Isus a folosit aici o figură de stil care se numeşte personificare.

Duhul sfant urma sa-i invete pe crestini ce cuvinte sa foloseasca, deci despre ce personificare vorbim ?

#1210
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdark, on 06 octombrie 2014 - 07:52, said:


ei nu stiu decat ce scrie in brosurelele lor stupide.
Si acolo imbuibati din NYC scriu numai prostii. Cica asa zice Biblia.

View PostEugen3, on 06 octombrie 2014 - 09:46, said:


Fără îndoială, Isus a folosit aici o figură de stil care se numeşte personificare.
Aiurea.
Te indoi degeaba.
Duhul Sfint nu poete fi deit persoana.

#1211
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 06 octombrie 2014 - 11:14, said:


Duhul sfant urma sa-i invete pe crestini ce cuvinte sa foloseasca, deci despre ce personificare vorbim ?
dark, Iehova este cel care îi învaţă pe creştini ce cuvinte să folosească. Tu pierzi din vedere că El se foloseşte de Spiritul Sfânt, sau forţa sa activă, aşa cum s-a folosit de el la crearea tuturor lucrurilor, pentru a-i inspira pe unii dintre slujitorii Lui să scrie Sfintele Scripturi, etc.

Spiritul Sfânt este "al lui Iehova", nu cineva separat de El.

(Isaia 11:2, 3) Peste el se va aşeza spiritul lui Iehova, spirit de înţelepciune şi de pricepere, spirit de sfat şi de tărie, spirit de cunoştinţă şi de teamă de Iehova, 3 iar desfătarea lui va fi în teama de Iehova.

(Isaia 42:1) Iată! Slujitorul meu pe care-l sprijin! Alesul meu, pe care sufletul meu l-a aprobat! În el am pus spiritul meu. El le va aduce dreptate naţiunilor.

(Faptele 10:38) despre Isus, care era din Nazaret, cum Dumnezeu l-a uns cu spirit sfânt şi cu putere şi cum el a străbătut ţara făcând bine şi vindecându-i pe toţi cei asupriţi de Diavol, pentru că Dumnezeu era cu el.

#1212
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 08 octombrie 2014 - 08:16, said:

dark, Iehova este cel care îi învaţă pe creştini ce cuvinte să folosească.

Atunci asa ar fi scris. Printr-o forta nu poti decat sa muti obiecte. :lol:

#1213
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 08 octombrie 2014 - 08:18, said:


Atunci asa ar fi scris. Printr-o forta nu poti decat sa muti obiecte. Posted Image
Poţi te rog să explici ce este Spiritul Sfânt, în opinia ta?

#1214
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 08 octombrie 2014 - 11:15, said:

Poţi te rog să explici ce este Spiritul Sfânt, în opinia ta?

Ceea ce Biblia spune ca este, Duhul lui Dumnezeu, Creatorul nostru. O forta nu poate avea inteligenta si personalitate ca sa creeze.

#1215
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 08 octombrie 2014 - 14:42, said:


Ceea ce Biblia spune ca este, Duhul lui Dumnezeu, Creatorul nostru. O forta nu poate avea inteligenta si personalitate ca sa creeze.
Fii mai explicit.

1) Este o fiinţă spirituală distinctă, alta decât Creatorul?

2) Este însuşi Creatorul?

#1216
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 09 octombrie 2014 - 17:07, said:

Fii mai explicit.

1) Este o fiinţă spirituală distinctă, alta decât Creatorul?

2) Este însuşi Creatorul?

2)

#1217
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 09 octombrie 2014 - 17:08, said:

2)
Nu ar trebui să te superi dacă cineva îţi spune că nu ţii cont de Scriptură, că nu înţelegi mesajul ei ...

Biblia spune că Spiritul Sfânt poate fi "turnat" de Dumnezeu, deci nu poate fi El însuşi
(Isaia 44:3) Voi turna spiritul meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea mea peste urmaşii tăi.
(Ezechiel 39:29) voi turna spiritul meu peste casa lui Israel.
(Ioel 2:28) voi turna spiritul meu peste orice fel de carne.
(Faptele 2:17, 18) Şi în zilele din urmă, spune Dumnezeu, voi turna din spiritul meu peste orice fel de carne, iar fiii şi fiicele voastre vor profeţi, tinerii voştri vor avea viziuni şi bătrânii voştri vor avea vise. 18 Şi chiar şi peste sclavii mei şi peste sclavele mele voi turna din spiritul meu în zilele acelea şi ei vor profeţi.

Biblia afirmă că unii oameni urmau să fie "botezaţi" cu Spirit Sfânt
(Faptele 1:5) Pentru că Ioan a botezat, într-adevăr, cu apă, dar voi, nu peste multe zile, veţi fi botezaţi cu spirit sfânt“.

Mai multe persoane pot fi "umplute" cu Spirit Sfânt în acelaşi timp, deci nu se pot umple literalmente cu Dumnezeu
(Faptele 2:4) Toţi s-au umplut de spirit sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, aşa cum îi făcea spiritul să vorbească.
(Faptele 6:3) De aceea, fraţilor, căutaţi printre voi şapte bărbaţi cu o bună mărturie, plini de spirit şi de înţelepciune, ca să-i numim pentru această activitate necesară,

Isus a arătat că Dumnezeu "dă Spirit Sfânt" celor care i-l cer
(Luca 11:13) dacă voi, deşi sunteţi răi, ştiţi să le daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl din cer le va da spirit sfânt celor care i-l cer!“

Lista ar putea continua ...

Toate indiciile din Sfintele Scripturi arată că Spiritul Sfânt este forţa activă a lui Dumnezeu, pe care El o foloseşte pentru a-şi duce la îndeplinire scopul
(Luca 24:49) Însă voi rămâneţi în oraş până veţi primi putere de sus“.
(Faptele 1:4) Când s-a întrunit cu ei, le-a dat următoarea poruncă: „Să nu vă îndepărtaţi de Ierusalim, ci aşteptaţi lucrul pe care l-a promis Tatăl şi despre care aţi auzit de la mine.

Edited by Eugen3, 09 October 2014 - 17:23.


#1218
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 09 octombrie 2014 - 17:21, said:

Biblia spune că Spiritul Sfânt poate fi "turnat" de Dumnezeu, deci nu poate fi El însuşi

Dar Biblia vorbeste si de apostolul Pavel ca poate fi turnat.

Caci eu sunt gata sa fiu turnat ca o jertfa de bautura, si clipa plecarii mele este aproape. (2Tim.4:6)

Cu Isus te poti imbraca:

Toti care ati fost botezati pentru Hristos v-ati imbracat cu Hristos. (Gal.3:27)

Vezi bine ca nu cunosti Scripturile si astfel tragi concluzii eronate.

#1219
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 09 octombrie 2014 - 17:25, said:

Dar Biblia vorbeste si de apostolul Pavel ca poate fi turnat.

Caci eu sunt gata sa fiu turnat ca o jertfa de bautura, si clipa plecarii mele este aproape. (2Tim.4:6)

Cu Isus te poti imbraca:

Toti care ati fost botezati pentru Hristos v-ati imbracat cu Hristos. (Gal.3:27)

Vezi bine ca nu cunosti Scripturile si astfel tragi concluzii eronate.
1. Nu ţii cont de context
2. Interpretezi versetele fără să ţii cont de restul Scripturii

Pavel spune că el era gata să fie turnat .. pe când, versetele postate arată că Dumnezeu toarnă ceva ce este al lui "ce îi aparţine", deci explicaţia ta este eronată şi simplistă.

Referinţa din Galateni nu are absolut nicio legătură cu subiectul pe care îl discutăm.

(Luca 1:35) ....: „Spiritul sfânt va veni peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va acoperi cu umbra sa.

Îmi dau seama de ce au fost consemnate în Scripturi aceste cuvinte:

(2 Timotei 4:3, 4) Căci va fi un timp când nu vor suporta învăţătura sănătoasă, ci, potrivit dorinţelor lor, îşi vor strânge învăţători care să le gâdile urechile 4 şi îşi vor întoarce urechea de la adevăr, îndreptându-se spre istorisiri neadevărate.

#1220
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Daca Maria s-a aflat insarcinata de la Duhul sfant, cum poate o putere sa conceapa?

#1221
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdark, on 09 octombrie 2014 - 18:11, said:

Daca Maria s-a aflat insarcinata de la Duhul sfant, cum poate o putere sa conceapa?
Iehova îşi foloseşte puterea pentru a realiza tot ce-şi doreşte.
Te rătăceşti în Scripturi ....

(Psalmul 104:30) Dacă îţi trimiţi spiritul, ele sunt create. (observă că Iehova "îşi trimite spiritul", nu pe El însuşi)

Acest spirit nu este Dumnezeu însuşi, ci forţa pe care o trimite, sau o foloseşte, el pentru a realiza ceea ce doreşte.
Prin intermediul acestuia, Dumnezeu a creat cerurile fizice, pământul şi toate vieţuitoarele (Geneza 1:2; Psalmul 33:6).
Spiritul lui Dumnezeu este numit spiritul sfânt. Dumnezeu l-a folosit pentru a-i inspira pe bărbaţii care au scris Biblia (2 Petru 1:20, 21).
Prin urmare, spiritul sfânt este forţa activă invizibilă pe care o foloseşte Dumnezeu pentru a-şi duce la îndeplinire scopurile.

(Matei 22:29) ...nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu...

Edited by Eugen3, 10 October 2014 - 07:26.


#1222
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostEugen3, on 10 octombrie 2014 - 07:25, said:

Iehova îşi foloseşte puterea pentru a realiza tot ce-şi doreşte.

Ca sa dea viata, trebuie sa intervina El Insusi, nu crezi?

Duhul lui Dumnezeu m-a facut, si suflarea Celui Atotputernic imi da viata. (Iov.33:4)

#1223
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 10 octombrie 2014 - 07:25, said:



Prin urmare, spiritul sfânt este forţa activă invizibilă pe care o foloseşte Dumnezeu pentru a-şi duce la îndeplinire scopurile.


Scrii prostii.
Adica cum invizibil?
Poi atunci este orb, ca nu are retina sa retina lumina. Cum ne calauzeste daca nu vede?
Multe prostii va invata turnu!

#1224
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postdark, on 10 octombrie 2014 - 14:14, said:


Ca sa dea viata, trebuie sa intervina El Insusi, nu crezi?
Poti sa crezi ce vrei,
In lumea asta este important numai ceea ce STII!
Si eu STIU ca s-au nascut multe miliarde de oameni inca cu multe zeci de mii de ani inainte ca Dumnezeu sa apara la cortul lui Avraam !
Asa ca se poate spune ca NU este nevoie de El ca sa dea viata ci este suficient sa existe un "el" si o "ea" adica un spermatozoid si un ovul care sa se uneasca!

Quote

Duhul lui Dumnezeu m-a facut, si suflarea Celui Atotputernic imi da viata. (Iov.33:4)
Care Dumnezeu , ca eu stiu ca crestinii Nu au Dumnezeu ...si dovada ne-o dai chiar tu atunci cand citezi din Iov, adica din Biblia Rabinilor si nu din Constantin cel mai Mare (criminal) si nici din Savonarola Inchizitorul, sau din alti asa zisi sfinti care il au ca Dumnezeu pe FALSUL Christos cel care singur se recunoaste in Apoc 22:16 ca este Lucifer

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate