Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Detoxifierea cu argila

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ce dracu de detoxifiere visati? va simititi toxici? pica oamenii morti in juru vostru?

#20
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
da' tu de care detoxifiere visezi? sau ce crezi ca inseamna?

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostMosotti, on 11th February 2011, 14:26, said:

ce dracu de detoxifiere visati? va simititi toxici? pica oamenii morti in juru vostru?
Vai de curu' tău ce-i în tine...

Prietena-mea a început de ieri tot așa o cură cu argilă, o s-o întreb mai multe. Din câte-mi aduc aminte, mama a făcut la fel acum vreo 10 ani o cură... a zis că s-a simțit f bine.
Grijă mare însă ce argilă iei, sunt o grămadă toxice și făcături.

#22
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postripper, on 11th February 2011, 15:31, said:

Prietena-mea a început de ieri tot așa o cură cu argilă, o s-o întreb mai multe. Din câte-mi aduc aminte, mama a făcut la fel acum vreo 10 ani o cură... a zis că s-a simțit f bine.

Sa ne spui si noua cum se simte si daca intr-adevar se simte vreo diferenta.
A, si intreab-o te rog ce argila foloseste.

View Postripper, on 11th February 2011, 15:31, said:

Grijă mare însă ce argilă iei, sunt o grămadă toxice și făcături.

tocmai de aceea am deschis topicul, ca sa aflu pareri si poate recomandari.

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postandreim77, on 11th February 2011, 15:07, said:

da' tu de care detoxifiere visezi? sau ce crezi ca inseamna?

hooooo, io am intrebat primu. sint curios daca aia care se "detoxifiaza" pot explica ce inseamna toxifiat si care sint mecanismele documentate stiintific prin care se detoxifiaza inghitind o zeama de pamint

accept si ecuatii ca la chimie, de genu toxina + argila = netoxina + apa

#24
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Spuneati ca apa de la chiuveta e murdara. Si o fi argila curata?

Intr-adevar la apa de la chiuveta se vede nisip stralucind in suspensie. La apa plata. nu.
Dar la apa cu argila, e mult mai bine. Nu se vede prin ea. :coolspeak:

Edited by NASTYPRIMUL, 13 February 2011 - 03:09.


#25
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
Eu de saptamana viitoare incep cura asta. Daca intereseaza pe cineva am sa mai spun daca se fac simtite efecte benefica sau, de ce nu, poate fi transformat intr-un topic destinat discutiilor despre curele diverse de detoxifiere.

#26
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcopil_Cuminte19, on 10th February 2011, 22:52, said:

Si e buna de baut argila aia care se gaseste in farmacii, pentru cosmetica?  :dontgetit:

Probabil. Efectu' secundar la cura asta cu argila ii ca o sa caci placi de gresie.

#27
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postedy_wheazel, on 15th February 2011, 18:04, said:

Probabil. Efectu' secundar la cura asta cu argila ii ca o sa caci placi de gresie.

de fapt argila cosmetica e una (si e destinata uzului extern) iar pt uz intern se gaseste argila supliment alimentar.Eu am din amandoua si sunt diferite

#28
katyusha26

katyusha26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2011

View PostAngelina1986, on 11th February 2011, 16:58, said:

Sa ne spui si noua cum se simte si daca intr-adevar se simte vreo diferenta.
A, si intreab-o te rog ce argila foloseste.

Buna! Cautand articole si discutii legate de cura interna cu argila am gasit acest topic, si pentru ca am intrat in discutie (fiind miss Ripper) va impartasesc impresiile mele. :rolleyes:  Eu ieri am incheiat cura de 21 de zile. Am folosit argila Farmec Vital, care este in plicuri de cate 5 grame (scrie pe cutie "Argila supliment alimentar", au si argila cosmetica, nu stiu daca este vreo diferenta). Am amestecat continutul unui pliculet cu apa plata, seara, iar dimineata am baut amestecul pe stomacul gol. Micul dejun l-am luat cu cel putin o jumatate de ora mai tarziu. Nu am consumat argila decat dimineata, desi pe internet gasisem articole in care se recomanda consumul inainte de fiecare masa.
In primele 3 zile am avut o usoara constipatie care s-a rezolvat de la sine. Si era necesar sa fac dus foarte des pentru ca transpiratia mirosea cam urat.  :upset:   Am inteles insa ca sunt reactii normale, care arata ca organismul incepe sa elimine cantitati mari de toxine, asa ca am continuat tratamentul...Acum la finalul celor 21 de zile sunt chiar multumita. Eu am vrut sa urmez cura pentru ca am probleme cu ficatul, iar tenul mi se ingrasa destul de repede si am porii incarcati. Pentru problema cu acneea, concomitent cu administrarea interna, mi-am aplicat seara masca de argila, iar efectul a fost de-a dreptul uimitor. Nu am mai folosit nimic pana acum care sa curete tenul atat de bine! Cat despre starea mea generala, e una foarte buna, ma simt energica, am pofta de dans, de miscare, nu mai am probleme cu tranzitul intestinal. Poate e un pic si efectul placebo, insa pentru mine nu conteaza, atata timp cat imi face bine.  :D  
Cura se reia dupa o saptamana de pauza. Pentru femei, saptamana de pauza am inteles ca e indicat sa coincida cu perioada de menstruatie.

#29
o-oarecare

o-oarecare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2012
Angelina, imi poti spune te rog daca ai facut cura de detoxifiere cu argila si ce rezultate a avut? Ma intereseaza si pe mine o astfel de cura si vreau sa vad si alte pareri.

#30
klau_ora

klau_ora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 05.06.2010
Cea mai buna apa este cea de la pompele de kartier. Totusi am observat diferente de gust, unele parca sunt mai minerarlizate si lasa mult fier pe gresia de pe fantana. Am mai observat ca in special cele forate cu straturi de captare intre 80m si 90m au apa foarte buna!

View Postandreim77, on 10th February 2011, 17:23, said:

care apa? aia de la robinet? plina de clor si tot felul de gunoaie? mergi la un laborator cu ea si te sperii cand iti spun ce e acolo. Te-ai interesat sau ai incercat argila de esti asa amuzat?


#31
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Angelina oara de ce nu a mai postat ? Ca sunt si eu curios sa aflu cum e treaba cu detoxifierea asta.

Edited by Puferiu, 29 June 2012 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate