Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Monitor LG Flatron M2380D

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Monitor-tv cu led backlight, un player usb destept(citeste cam toate formatele video cu subtitrare), foto si audio. Tuner digital DVB-T/C (MPEG4), conectivitate sta foarte bine:euro scart, 2*hdmi dar nu are dvi si va trebiue un cablu dvi-hdmi pt cei care nu au hdmi la placa video, intrare casti, rca. Telecomanda inclusa cu buton de comutare intre tv-pc si butoanele touch pe monitor si sa nu uitam ca are un design de nota 10+. Din pacate nu am reusit sa prind nici un canal hd pe cablu rds, poate ma indruma si pe mine cineva care are tv sau monitor cu tunerul acesta si bineinteles sa fie Lg. Am inteles ca un tv samsung cu  acelasi tuner prinde fara nici o problema canalele hd de la rds.

Attached Files



#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

View Postovi_dany, on 7th February 2011, 00:40, said:

Monitor-tv cu led backlight, un player usb destept(citeste cam toate formatele video cu subtitrare), foto si audio. Tuner digital DVB-T/C (MPEG4), conectivitate sta foarte bine:euro scart, 2*hdmi dar nu are dvi si va trebiue un cablu dvi-hdmi pt cei care nu au hdmi la placa video, intrare casti, rca. Telecomanda inclusa cu buton de comutare intre tv-pc si butoanele touch pe monitor si sa nu uitam ca are un design de nota 10+. Din pacate nu am reusit sa prind nici un canal hd pe cablu rds, poate ma indruma si pe mine cineva care are tv sau monitor cu tunerul acesta si bineinteles sa fie Lg. Am inteles ca un tv samsung cu  acelasi tuner prinde fara nici o problema canalele hd de la rds.
nu am Lg dar in speta acelasi produs.vezi canalele Hd se cauta pe alta sectiune a meniului.nu pe cele obisnuite analog.citeste bine cartea tehnica.putin si eu ma impacientasem la inceput dar e simplu.toate produsele de ultima generatie au tot meniul complet deci prinde in orice sistem.succes.

#3
sandubu

sandubu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.12.2006
Am acelasi tip de monitor-tv(lg M2380D) si am aceiasi problema ca initiatorul acestui topic - nu reusesc sa prind cu tunerul dvb-c integrat canalele hd . Am tv-digital  de la Next-Gen si prind cu tunerul monitorului 90 programe pe digital dar 0 canale hd. Next-gen a inceput de pe 01.02 sa emita free(deocamdata) 8 canale hd nextgen-tv
E cineva care a reusit sa recptioneze vreun canal hd cu tunerul acestui monitor-tv?
Am studiat atat manualul cat si meniul tv-ului si nu exista nici o setare speciala pentru receptionarea canalelor hd.

#4
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmasni, on 7th February 2011, 03:45, said:

nu am Lg dar in speta acelasi produs.vezi canalele Hd se cauta pe alta sectiune a meniului.nu pe cele obisnuite analog.citeste bine cartea tehnica.putin si eu ma impacientasem la inceput dar e simplu.toate produsele de ultima generatie au tot meniul complet deci prinde in orice sistem.succes.
Am tocit tastatura telecomezi cautand in meniu am schimbat si tara dar tot nu am reusit sa prind nimic hd, in cartea tehnica nu am gasit nimic special din ce am incercat si eu. Cu un tv Samsung stiu ca prinde canalele hd doar cu cautare automata fara sa intre in alt meniu. La tipul asta de monitor LG prima data cauta canalele hd si pe urma cele analogice, la cautare auto sau manual rezultat 0 la canale digitale :deadtongue:

#5
BillyRo

BillyRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2007
Salut, as vrea sa imi cumpar si eu un monitor (modelul aceasta fiind unul pe care mi l-as achizitiona) si m-ar interesa in mod deosebit sa pot prinde canalele HD. Daca stiti cum/daca se poate ar fi o informatie de mare ajutor atat pentru mine cat si pentru ceilalti. Merci

Edited by BillyRo, 08 February 2011 - 21:54.


#6
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Gata am reusit in sfarsit sa vad si eu hd cu acest monitor(conectat la RDS) :D. Marele secret....schimbi tara din optiuni/tara si schimbi Finlanda, in acel moment tv sa deblocat si pt DTV. Scrie si in manual "Pentru a viziona DVB-C în alte ţări decât Finlanda, Suedia, Danemarca şi Norvegia". Dupa o saptamana de stres pot sa zic ca am facut cea mai buna alegere cu acest monitor.

View PostBillyRo, on 8th February 2011, 21:52, said:

Salut, as vrea sa imi cumpar si eu un monitor (modelul aceasta fiind unul pe care mi l-as achizitiona) si m-ar interesa in mod deosebit sa pot prinde canalele HD. Daca stiti cum/daca se poate ar fi o informatie de mare ajutor atat pentru mine cat si pentru ceilalti. Merci
Poti sa il cumperi pt ca merita toti bani. Orice nelamurire putem sa vb aici

#7
BillyRo

BillyRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2007

View Postovi_dany, on 9th February 2011, 22:13, said:

Gata am reusit in sfarsit sa vad si eu hd cu acest monitor(conectat la RDS) :D. Marele secret....schimbi tara din optiuni/tara si schimbi Finlanda, in acel moment tv sa deblocat si pt DTV. Scrie si in manual "Pentru a viziona DVB-C în alte ţări decât Finlanda, Suedia, Danemarca şi Norvegia". Dupa o saptamana de stres pot sa zic ca am facut cea mai buna alegere cu acest monitor.


Poti sa il cumperi pt ca merita toti bani. Orice nelamurire putem sa vb aici

M-ai linistit cu treaba asta :). Dar ce zici intre modelul asta si un samsung (http://www.emag.ro/m...0HD-LS23EMDKUEN). Sunt asa in balanta, pe care sa mi-l iau. Ce ziceti? Diferenta de pret ar fi undeva la 150 lei (mai scump LG-ul). Plus ca celalalt nu are LED. Legat de led e alta discutie.
Merci de help

#8
BillyRo

BillyRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2007

View PostBillyRo, on 11th February 2011, 11:29, said:

M-ai linistit cu treaba asta :). Dar ce zici intre modelul asta si un samsung (http://www.emag.ro/m...0HD-LS23EMDKUEN). Sunt asa in balanta, pe care sa mi-l iau. Ce zici? Diferenta de pret ar fi undeva la 150 lei (mai scump LG-ul). Plus ca celalalt nu are LED. Legat de led e alta discutie.
Merci de help


#9
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View PostBillyRo, on 11th February 2011, 11:29, said:

M-ai linistit cu treaba asta :). Dar ce zici intre modelul asta si un samsung (http://www.emag.ro/m...0HD-LS23EMDKUEN). Sunt asa in balanta, pe care sa mi-l iau. Ce ziceti? Diferenta de pret ar fi undeva la 150 lei (mai scump LG-ul). Plus ca celalalt nu are LED. Legat de led e alta discutie.
Merci de help
Sa iti spun sincer ca si eu am vrut initial sa cumpar Samsung P2370 dar pana la urma am luat LG. Am avut sansa sa vad si Samsung P2370 si la calitatea redari imaginilor sunt asemanatoare, in afara de economia de curent care o ofera un led si nu se pierde din luminozitate in timp nu e nici o branza, am uitat sa specific ca la design LG invinge categoric, este foarte suptire . Avantajele la LG sunt 2 porturi HDMI si portul USB cu player multimedia care isi face treaba foarte bine . Boxele incorporate sunt varza(tel mobil se aude mai tare) noroc ca am home cinema cu mai multe intrari. LG nu are port Dvi dar cu un cablu HDMI-DVI se rezolva problema...alti bani. Samsungul are port dvi. Am inteles ca la Samsung ca sa schimbi intre TV-PC ai de trecut prin celalalte inputuri. La LG ai buton pe telecomanda care schimbi direct intre PC-TV. Mai multe detali despre Samsung nu pot sa iti dau pt ca nu stiu. Despre LG orice info cu placere.

#10
BillyRo

BillyRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2007

View Postovi_dany, on 11th February 2011, 22:26, said:

Sa iti spun sincer ca si eu am vrut initial sa cumpar Samsung P2370 dar pana la urma am luat LG. Am avut sansa sa vad si Samsung P2370 si la calitatea redari imaginilor sunt asemanatoare, in afara de economia de curent care o ofera un led si nu se pierde din luminozitate in timp nu e nici o branza, am uitat sa specific ca la design LG invinge categoric, este foarte suptire . Avantajele la LG sunt 2 porturi HDMI si portul USB cu player multimedia care isi face treaba foarte bine . Boxele incorporate sunt varza(tel mobil se aude mai tare) noroc ca am home cinema cu mai multe intrari. LG nu are port Dvi dar cu un cablu HDMI-DVI se rezolva problema...alti bani. Samsungul are port dvi. Am inteles ca la Samsung ca sa schimbi intre TV-PC ai de trecut prin celalalte inputuri. La LG ai buton pe telecomanda care schimbi direct intre PC-TV. Mai multe detali despre Samsung nu pot sa iti dau pt ca nu stiu. Despre LG orice info cu placere.

Salut, Mi-am luat monitorul acesta pana la urma. Am niste intrebari pentru tine.

1. Suportul pt monitor e fix (si monitorul in sine sta incinat intr-o parte dupa montarea lui) se poate umbla la el?
2. Ce ar trebui setat pentru a prinde digital? Care ar fi pasii si de asemenea si HD-ul. Momentan is in plin "scanning" de programe, incerc diferite variante :). Prind doar canalele analogice (RDS). Merci

Edited by BillyRo, 12 February 2011 - 21:11.


#11
BillyRo

BillyRo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2007

View PostBillyRo, on 12th February 2011, 21:06, said:

Salut, Mi-am luat monitorul acesta pana la urma. Am niste intrebari pentru tine.

1. Suportul pt monitor e fix (si monitorul in sine sta incinat intr-o parte dupa montarea lui) se poate umbla la el?
2. Ce ar trebui setat pentru a prinde digital? Care ar fi pasii si de asemenea si HD-ul. Momentan is in plin "scanning" de programe, incerc diferite variante :). Prind doar canalele analogice (RDS). Merci


Dupa lungi "batalii" am reusit cu digital-ul si HD. Canalele HD se vad asa intrerupt, ca si cum ceva interfereaza. Ai testat usb-ul?. Am reusit cu un file 720p (serial) 1gb, dar un film de 4.34 (720p) nu a vrut, s-ar putea sa fie alt codec inca nu mi-am dat seama

Edited by BillyRo, 13 February 2011 - 00:25.


#12
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Salut

In primul rand raspunsuri:

1. Am vazut filme 1080p fara probleme. Genial monitor
2. Nu vede subtitrarile embedded din mkv. Trebuie ca srt sa fie afara din fisier
3. ca sa vedeti RCS trebuie Finlanda (s-a mai spus)
4. nu este nevoie de cablu HDMI-DVI, ci doar de adaptor (e mai ieftin, costa 25 de lei unul bun de la Belkin)
5. Nu este LED, este LED backlit. Dar este OK... Mie imi arata o imagine super

si acum intrebare:

Inainte la LCD si la CRT cand inchideam calculatorul monitorul intra in standby si se activa automat cand deschideam calculatorul. Acum LG-ul; se inchide... definitiv... si apoi trebuie sa il deschid de la buton... Any hints?

#13
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009
Salut.Am cumparat si eu acest monitor si sunt multumit de el, atat ca monitor cat si ca televizor.L-am conectat la calculator cu cablul vga cu care a venit,si as vrea sa va intreb daca l-as conecta cu un cablu dvi-hdmi,s-ar cunoaste vreo imbunatatire in calitatea imaginii,sau care ar fii beneficiul?Multumesc

#14
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002

View Postradurobertin, on 1st March 2011, 20:53, said:

Salut.Am cumparat si eu acest monitor si sunt multumit de el, atat ca monitor cat si ca televizor.L-am conectat la calculator cu cablul vga cu care a venit,si as vrea sa va intreb daca l-as conecta cu un cablu dvi-hdmi,s-ar cunoaste vreo imbunatatire in calitatea imaginii,sau care ar fii beneficiul?Multumesc

Eu asa il am legat si lucreaza foarte bine cu computerul la setari si viteza. Nu stiu insa cum este cu VGA-ul:( ca sa iti spun comparativ.
Iti sugerez sa nu cumperi cablu din comert, ci de pe online. Nu stiu daca pot da site-uri, dar daca vrei stiu pe privat un site foarte bun de unde iau eu conectica. Ca exemplu intr-un magazin de asa ceva un cablu era 100 de lei, la astia era 23... HDMI de 5 m

#15
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostBogdanra, on 1st March 2011, 22:33, said:

Eu asa il am legat si lucreaza foarte bine cu computerul la setari si viteza. Nu stiu insa cum este cu VGA-ul:( ca sa iti spun comparativ.
Iti sugerez sa nu cumperi cablu din comert, ci de pe online. Nu stiu daca pot da site-uri, dar daca vrei stiu pe privat un site foarte bun de unde iau eu conectica. Ca exemplu intr-un magazin de asa ceva un cablu era 100 de lei, la astia era 23... HDMI de 5 m
Cablul il am deja,de cand conectam laptopul la plasma,doar ca mi-a fost lene sa incerc,mai ales ca am auzit pe multi ca palpaie imaginea si trebuie facute ceva setari la placa.Totusi, daca ai putea sa-mi scrii pe PM, site-ul deoarece caut un adaptor de spdif de la coaxial la optic pentru home cinema.Mersi

#16
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View Postradurobertin, on 2nd March 2011, 09:34, said:

Cablul il am deja,de cand conectam laptopul la plasma,doar ca mi-a fost lene sa incerc,mai ales ca am auzit pe multi ca palpaie imaginea si trebuie facute ceva setari la placa.Totusi, daca ai putea sa-mi scrii pe PM, site-ul deoarece caut un adaptor de spdif de la coaxial la optic pentru home cinema.Mersi
Need Help:
Vreau să iau un monitor LED cu tuner TV integrat.
M-am oprit la două modele:
1. Samsung XL2370HD, Detalii
2. LG M2380D, Detalii
Care credeți că merită?

#17
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View PostDns78, on 12th March 2011, 07:19, said:

Need Help:
Vreau să iau un monitor LED cu tuner TV integrat.
M-am oprit la două modele:
1. Samsung XL2370HD, Detalii
2. LG M2380D, Detalii
Care credeți că merită?
Salut.Tot intre astea 2 am oscilat si eu!M-am dus si le-am vazut in magazin,si am vzut ca imaginea e la fel la amandoua,asa ca factorul determinant in alegere a fost pretul,Acum aproape 2 luni LG-ul l-am gasit cu 1100 la electrofun,iar Samsungul era 1300.Acum am vazut ca amandoua sunt in jur de 1100.Eu am cumparat 2 pentru camerele copiilor si le folosesc si monitor si tv,si sunt multumit.Ca Tv sunt legate la receivere Sd de la Dolce ,si tinand cont ca sunt conectate prin Scart,imaginea e buna.Ca monitor imaginea e perfecta,consumul e doar 30 W.Se trece usor de la tv la monitor,doar apasind un buton.Nu i-am incercat playerul integrat inca.Per ansamblu sunt multumit de alegerea facuta!

#18
cris_ct

cris_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 13.01.2011

View Postovi_dany, on 11th February 2011, 22:26, said:

Sa iti spun sincer ca si eu am vrut initial sa cumpar Samsung P2370 dar pana la urma am luat LG. Am avut sansa sa vad si Samsung P2370 si la calitatea redari imaginilor sunt asemanatoare, in afara de economia de curent care o ofera un led si nu se pierde din luminozitate in timp nu e nici o branza, am uitat sa specific ca la design LG invinge categoric, este foarte suptire . Avantajele la LG sunt 2 porturi HDMI si portul USB cu player multimedia care isi face treaba foarte bine . Boxele incorporate sunt varza(tel mobil se aude mai tare) noroc ca am home cinema cu mai multe intrari. LG nu are port Dvi dar cu un cablu HDMI-DVI se rezolva problema...alti bani. Samsungul are port dvi. Am inteles ca la Samsung ca sa schimbi intre TV-PC ai de trecut prin celalalte inputuri. La LG ai buton pe telecomanda care schimbi direct intre PC-TV. Mai multe detali despre Samsung nu pot sa iti dau pt ca nu stiu. Despre LG orice info cu placere.


E chestie de gust sau obisnuinta pana la urma, dar sfatul celor din domeniu (pe care l-am cerut si eu) merge spre Samsung. Am asa ceva in casa ( P 2370 ), am comparat cu LG 2380 d, si in afara ca e LG mai subtirel si are switch-button pe telecomanda, nota mai mare tot Samsung-ului o dau. Bafta tuturor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate