Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Tinerii antreprenori pot primi 10.000 euro de la stat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
alex_bucur

alex_bucur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2011


Eu sunt ziarist   si am primit  la redactie mai multe sesizari referitoare la problemele intimpinate de unele persoane in relatia  cu CEC  .

In perioada urmatoare  doresc sa scriu un articol pe acest subiect si din acest motiv rog toate personele implicate in aceste proiecte sa imi prezinte problemele intimpinate la adresa de email [email protected].


Informatiile prezentate vor avea caracter confidential.


Edited by alex_bucur, 19 August 2011 - 14:34.


#56
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Am urmatoarea situatie: tatal meu are banii, eu am sub 35 de ani. El vrea sa-si deschida o mica sectie de productie si ma gandeam ca pe langa cei 10.000 usd pe care-i are el, i-ar fi utili si banii din acest program. Pt asta firma ar trebui facuta pe numele meu, dar as vrea ca implicarea mea sa se opreasca aici. O data pt ca nu am nicio legatura cu domeniul lui si apoi pt ca eu nu am timp sa ma ocup, datorita jobului meu. Care ar fi solutia in acest caz, astfel incat si el sa aiba drept de semnatura, sa poata reprezenta firma in orice situatie, etc si in acelasi timp firma sa fie eligibila pt program?

#57
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostLowrider, on 20th August 2011, 16:51, said:

as vrea ca implicarea mea sa se opreasca aici
Tu infiintezi firma si esti actionar dar administrator il pui pe tatal tau.

LE: nu merge ce am zis:

OUG 6/2011 said:

ART. 3
    (1) Pentru incadrarea in program, microintreprinderea infiintata de intreprinzatorul debutant trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
...
    c) este infiintata de un intreprinzator debutant, ca asociat unic, sau de cel mult 5 intreprinzatori debutanti asociati. Conditiile pentru intreprinzatorul debutant trebuie indeplinite de fiecare dintre asociati, astfel cum se prevede la art. 2;
    d) este administrata de asociatul unic, de unul sau mai multi administratori dintre asociati;

Edited by neagu_laurentiu, 20 August 2011 - 16:21.


#58
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Faci firma pe numele tau, cu unic asociat si administrator tu.Iar pe tatal tau il angajezi ca manager ( director general ceva de genul ) si ii dai drept de semnatura.

#59
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
la ceva de genul asta ma gandeam si eu, dar nu stiam daca merge. multumesc!

#60
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
A primit cineva aprobarea creditului CEC  care are in componenta cheltuieli operationale (cheltuielile de functionare )?

#61
dyci

dyci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2010
Buna
Eu am primit azi o lista cu niste conditii aberante de la CEC, cea mai tare: sa majorez capitalul social cu 50.000 ron ce parere aveti?

#62
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007

View Postdyci, on 2nd November 2011, 17:15, said:

Buna
Eu am primit azi o lista cu niste conditii aberante de la CEC, cea mai tare: sa majorez capitalul social cu 50.000 ron ce parere aveti?



Despre ce lista vorbesti?

#63
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Contractele semnate incepand cu 1 ianuarie 2012 vor avea TVA-ul ca si cheltuiala eligibila se pare.E un pic cam tarziu pentru noi , dar pentru viitor reprezinta un pas bun in directia potrivita.

#64
julienb

julienb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.12.2005
Salutare,

Eram curios daca a reusit cineva sa deruleze un contract din acesta in parteneriat cu statul ..mai ales ca acum au dat drumul iar la program..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate