Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tinerii antreprenori pot primi 10.000 euro de la stat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
dat fiind ca erau fonduri pt 1100 firme .. creda deja s-au epuizat pe sub tejgea pe finantari de firme deja existente,nu pe startupuri.

Metoda de finantareeste aceeasi peste tot,statul te finanteaza dupa ce investesti si tu.. nu sare cu banul inainte. si  nu inteleg dece cred unii ca fac un plan de afaceri si tros pleosc obtin bani fara a oferi macar o garantie ca stiu ce  sa faca cu acei bani.

Din punctul meu de vedere sunt conditii cat de cat similare cu orice program bancar pt startupuri.

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Post_Smiley_, on 24th March 2011, 11:26, said:

conditiile se cam bat cap in cap :). trebuie sa fii si tanar, sa te si pricepi la afaceri (suficient de bine incat sa faci un plan de afaceri bun) dar sa nu fi avut pana acum o afacere, sa ai deja ceva bani de investit....
Corect. Asa te forteaza sa te asociezi cu unul care are experienta.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostGonzZo, on 25th March 2011, 20:34, said:

......
Din punctul meu de vedere sunt conditii cat de cat similare cu orice program bancar pt startupuri.
mai putin una din cerinte: sa nu mai fi detinut calitatea de actionar sau asociat in vreo firma. la banca un asemenea istoric e un plus, dovedeste ca stii cat de cat cum se conduce o firma

View PostQuantum, on 28th March 2011, 19:00, said:

Corect. Asa te forteaza sa te asociezi cu unul care are experienta.
pai nu prea ai voie. toti asociatii trebuie sa indeplineasca regula asta

#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Post_Smiley_, on 29th March 2011, 19:37, said:

toti asociatii trebuie sa indeplineasca regula asta
nu stiam... Un incepator nu are experienta...

#23
allex06

allex06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.11.2010
Intre timp s-au dat primii banuti...
1100 de mici afaceri care o sa fie infintate,unele o sa mearga ,altele nu dar e un pas inainte.Se investeste in start-upuri si asta e bine.
Pentru cei care nu au inteles : e un program prin care se finanteaza un SRL-D(Societate cu raspundere limitata - DEBUTANTA)....NU pe cei care mai au alte afaceri si vor mai multi bani :)))))
Cei care nu se incadreaza in conditile acestui program pot opta pentru alte programe cu finantare UE....

#24
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
S-au dat primii banuti dar marea majoritate a celor care au primit banii au fost cei fara credit ( adica cei cu aport propriu).Am fost zilele trecute la OTIMMC si din ce am inteles exista "multe probleme".Eu banuiesc ca aceste probleme sunt din cauza bancii partenere ( singura banca de stat ramasa) , mai ales ca acum ar urma sa primeasca banii si mai multi din cei cu credit bancar ( criteriu care aducea mai multe puncte in aplicatie).Ramane de vazut unde se va ajunge...

#25
MikeEL

MikeEL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.11.2005
As vrea sa vad peste 6 luni un raport cu privire la evolutia acelor firme care au primitfinantarea asta :) Daca 10% dintre ele sunt pe profit atunci... e bine.

#26
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
10% profit in primele 6 luni o firma care nu este tepara nu prea are cum sa obtina.Nici in tarile mult mai dezvoltate ca noi nu are nimeni pretentia ca in 6 luni sa obtii 10% profit.E mult prea rapid si mult prea nesustenabil ( dezv pe termen lung > dezv pe termen scurt).Oricum programul asta cu 10000 euro are o problema imensa de transparenta si de performanta.Ideea a fost buna dar aplicarea se pare ca este in stil romanesc : nu se tine cont de nr din RUE , sunt zone ( alde Cluj ) unde lucrurile merg cel mai repede, cele mai multe dosare respinse in Moldova etc.

#27
LEVGames

LEVGames

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2008
Oare daca am investit in actiuni BVB se considera ca am fost actionar si nu ma mai incadrez?

#28
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
@LEVGames
NU, conteaza doar sa nu fi detinut calitatea de asociat intr-o alta firma.

#29
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

View PostGonzZo, on 25th March 2011, 19:34, said:

Din punctul meu de vedere sunt conditii cat de cat similare cu orice program bancar pt startupuri.

atat ca nu trebuie sa ii returnezi.....

este un program bun pentru ca se da, se mai distribuie ceva...dar.....

Parerea mea este ca programul se adreseaza numai persoanelor cu ceva economii/posibilitati ( deci foarte clar fara imprumuturi in banci) care  au deja un anumit statul profesional ca angajat (deci cunostinte tehnice/economice insusite) undeva pe la 30-34 ani....dar mai ales dornic de afirmare pe contul lui/ pentru el...de obicei astfel de oameni sunt si rari si destul de versati ca sa apeleze la stat pentru bani...apeleaza la stat numai pentru ca e o facilitate tip dar in nici un caz necesitate....adica daca se pot lua acesti bani e bine, mai investim/modernizam ceva...in caz contrar adoptam zicala "asta e, mergem inainte"...cu alte cuvinte profilul acestui om nu e de intins mana pentru ca deja se descurca

#30
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
Programul este blocat pentru cei 80% din posibilii   beneificiari ai acestui program , cei  care au solicitat si credit   de la CEC  Bank  .

La 3 luni de la lansare si depunere a proiectelor nu sunt emise normele de aplicare de catre CEC  BANK


SA va tineti  bine .

Cu tupeul caracteristic unei banci CECul  incerca sa  impuna conditii noi care nu au fost prinse in ghid.



A primit cineva ceva vesti de la CEC ?

#31
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Banuiam de la inceput de cand am aplicat treaba cu CEC-ul.Adica faptul ca ei vor incerca conditii noi.Desi din ce am vazut sunt o gramada de firme cu credit la ei care deja au semnat contractele.In rest nu stiu daca CEC-ul a contactat pe cineva pentru informatii suplimentare.Ma rog bancile din Romania si mediul de afaceri se pare ca sunt ca liniile de cale ferata.Sau exista interese suplimentare.

#32
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010

View Postdon_dannielo, on 3rd February 2011, 19:13, said:


Crede cineva ca banii astia se dau pe bune?!

#33
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Daca e pe bune sau nu cred ca foarte putini au certitudinea asta.Intentia este buna si venita pe fondul unei totale lipse de stimulare a start-upurilor din partea bancilor , deci in principiu, ar avea o finalitate destul de buna ( daca 500 de firme or sa reuseasca cu un numar mediu de 2 angajati asta inseamna 1000 de persoane - adica un numar similar unei firme mari ).Partea proasta este ca tot acest program se deruleaza prin 2 institutii ale statului ( 3 daca luam in calcul si cei care evalueaza proiectele) si asta inseamna ca dureaza foarte mult, ca CEC-ul incearca sa mulga cat poate din programul asta in mod nejustificat , ca nu exista transparenta , ca nu exista explicatii etc.
  Sumarizarea ar fi ca se misca totul in modul specific Romaniei : intentii bune dar dureaza foarte mult, nimeni nu isi asuma raspunderea, exista oarece dubii legate de tot procesul.In ritmul asta nu se ajung la cele 1100 de firme nou infiintate promise de guvernanti.

#34
cristi_saulea

cristi_saulea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.10.2006

View Postgiuseppe07, on 26th May 2011, 16:59, said:

Programul este blocat pentru cei 80% din posibilii   beneificiari ai acestui program , cei  care au solicitat si credit   de la CEC  Bank  .

La 3 luni de la lansare si depunere a proiectelor nu sunt emise normele de aplicare de catre CEC  BANK


SA va tineti  bine .

Cu tupeul caracteristic unei banci CECul  incerca sa  impuna conditii noi care nu au fost prinse in ghid.



A primit cineva ceva vesti de la CEC ?

Normele au sosit vineri 27 mai. Problema e ca CEC nu finanteaza in cadrul programului si cheltuieli ca TVA-ul (adica sa foloseasca si pentru TVA garantia de stat de 80%). In rest se analizeaza. Eu sunt sigur ca mai dureaza pe putin 2 luni dar ramane de vazut.

#35
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Stie cineva de s-au hotarat sa lucreze si cu alte banci?

#36
mihaiblag

mihaiblag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.02.2007
a semnat cineva pana acum contractul de credit cu cec-ul? vreau sa stiu cat dureaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate