Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

PAMUKALE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ozbay Hotel
http://www.booking.c...html?aid=374567

Foarte curat, recent renovat (am fost aici in 2011 cand nu era renovat si in 2013). O familie de turci exceptionala, foarte primitoare, mic dejun inclus si cina delicioasa. Proprietarii vorbesc engleza la perfectie. Se pot manca smochine direct din balcon Posted Image. Hotelul are un etaj suprateran si doua etaje sub nivelul solului.
Se afla la 5 minute de mers pe jos de intrarea "de jos" (exista si o intrare "de sus", unde ajung autocarele, in general) la Castelul de Bumbac si orasul antic Hierapolis.
Atasez cateva fotografii facute anul trecut.

Attached Files


Edited by florinbad, 20 June 2014 - 07:23.


#74
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Cleopatra's Pool
Pentru a o putea vedea,trebuie sa platesti intrarea in situl arheologic si parcul natural,25TL.Apoi,cine doreste sa faca baie trebuie sa mai scoata din buzunar 32TL(12TL pentru copii sub 12 ani).Apa,termala,este foarte calda(din ce am inteles,temperatura variaza),avea in jur de 40 de grade la data vizitei noastre.Bagajele(nu foarte mari) se pot lasa in niste mici dulapioare,pentru care se plateste o taxa de 5TL(se poate plati si in euro sau dolari).Eu,neavand monede sau bancnote mici la momentul respectiv si nici ei neavand rest am scapat de respectiva taxa.Cheia de la vestiarul respectiv are o bratara elastica,in asa fel incat sa o poti purta la incheietura mainii si sa nu fii nevoit sa o tii in slip Posted Image .Imediat langa piscina sunt magazine de suvenirur,un restaurant si WC-uri.
Partea nasoala e ca fundul piscinei este neregulat,acoperit cu un pietris cam abraziv si din loc in loc pietre(unele cu suprafete rugoase) acoperite cu alge.Multe din aceste alge se ridica si plutesc la suprafata apei,asteptand sa ti se lipeasca de piele sau sa ti se incurce in par... Posted Image .Exista si o portiune adanca,unde se poate inota,presupunand ca ai putea inota printre ceilati 100 de insi cu care imparti bucatica aia de apa...
Cine nu doreste sa intre in piscina,se poate plimba in voie pe langa,fara sa achite nici o taxa.
Una peste alta,e o experienta placuta.

Attached Files


Edited by zuv, 27 June 2017 - 21:10.


#75
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Daca inainte de a pleca te documentai de la mandea, puteai afla mai multe chestii:
http://www.turismcul...-pamukkale.html

Continuarea aici:
http://www.turismcul...orasul-spa.html

Acu ma uitai si la pozele de la postul #73: mingea aia este pusa strategic la luneta ca sa nu mai fii controlat la sange in vama. Vamesul vede mingea, eventual si o umbrela de plaja si te lasa sa treci lejer mai departe.

Edited by florinbad, 27 June 2017 - 21:22.


#76
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postflorinbad, on 27 iunie 2017 - 21:18, said:

Daca inainte de a pleca te documentai de la mandea, puteai afla mai multe chestii:
http://www.turismcul...-pamukkale.html

Continuarea aici:
http://www.turismcul...orasul-spa.html
Ba chiar am facut-o... Posted Image.Util!
Ma rog,am suplimentat si cu alte surse.Din pacate,Turcia sta prost la capitolul site-uri ale obiectivelor turistice,cel putin in opinia mea.

Edited by zuv, 27 June 2017 - 21:35.


#77
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postzuv, on 27 iunie 2017 - 21:21, said:

Ba chiar am facut-o... Posted Image.Ma rog,am suplimentat si cu alte surse.Din pacate,Turcia sta prost la capitolul site-uri ale obiectivelor turistice,cel putin in opinia mea.
Util!
Fii putin rabduriu, mai am de scris vreo 20 de articole si o sa intregim si Turcia. Bine, am scapat din vedere tarmul Marii Negre, zona Muntelui Ararat, Gobekli Tepe, Muntele Nemrut si inca cateva, putine ce-i drept (Alanya, de exemplu, unde nu am ajuns).

Edited by florinbad, 27 June 2017 - 21:28.


#78
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postflorinbad, on 27 iunie 2017 - 21:27, said:

Fii putin rabduriu, mai am de scris vreo 20 de articole si o sa intregim si Turcia. Bine, am scapat din vedere tarmul Marii Negre, zona Muntelui Ararat, Gobekli Tepe, Muntele Nemrut si inca cateva, putine ce-i drept (Alanya, de exemplu, unde nu am ajuns).
Rabdare am...in momentul de fata,pe lista mea de obiective de atins neaparat in Turcia,mai e doar Cappadocia.

Terasele de travertin
Foarte aglomerate,de fapt,aici si la piscina Cleopatrei sunt majoritatea covarsitoare a vizitatorilor.Situl arheologic e mult mai putin populat.Cum s-a mai spus deja,se intra doar descult,pe un traseu delimitat,de-a lungul caruia sunt amenajate mai multe bazine cu apa termal(foarte calda,are aparenta apei de var,pe fundul bazinelor fiind un strat consistent de pulbere alba).Desi suprafata pare alunecoasa,este doar o aparenta inselatoare.Nu risti nici un moment sa cazi,in ciuda apei ce se scurge pretutindeni.
Multumiri,florinbad,pentru informatiile de pe blog.M-au ajutat sa ma orientez mai usor la fata locului.

Attached Files


Edited by zuv, 28 June 2017 - 16:57.


#79
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Muzeul de arheologie
Mic,doar trei sali,nimic iesit din comun...
Interesant e faptul ca este dispus in ceea ce a ramas din cladirile unor bai romane.

Attached Files


Edited by zuv, 28 June 2017 - 20:05.


#80
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Teatrul roman.Impresionant!

Attached Files



#81
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008
Hierapolis

Attached Files



#82
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Si cand ii aud pe unii, ca nu au ce sa viziteze in Antalya/Turcia...

Edited by valentinag, 13 July 2017 - 14:22.


#83
cascada1

cascada1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.06.2008
O întrebare as avea pt voi.... Noi ne-am caza aprox în jurul orei 14-16 în Pamukkale, până la ce ora de pot vizita traseele de travertin??? Și cât este biletul de intrare?? Mulțumesc

#84
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Da, aveti timp destul. Chiar si la 17:00 daca intrati aveti timp berechet (inchiderea este la ora 21:00). Mai jos spune ca biletul este de 35 lire/adult, copiii pana in 18 ani (inclusiv) intra liber (li se va da si lor un bilet pe care scrie ca este gratuit).
http://www.denizliho...isit-pamukkale/

In pretul biletului este inclusa si vizitarea orasului antic Hierapolis. Se plateste doar baia in Piscina Cleopatrei (cine vrea sa faca baie, nu-i obligatoriu). Te poti plimba gratuit in incinta Piscinei insa daca doresti sa faci baie in apele termale trebuie sa platesti un pret destul de piperat. Sa aveti un rucsacel cu voi, rucsac in care sa va puneti incaltamintea si apa de baut. Pe deal se merge doar descult (veti fi tot timpul cu picioarele in apa). Cum ati ajuns sus va trebui sa va incaltati din nou, pentru vizitarea ruinelor orasului antic.

Citeste si ce-am spus la postul #75.

Edited by florinbad, 17 July 2017 - 08:04.


#85
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postflorinbad, on 17 iulie 2017 - 07:48, said:

Se plateste doar baia in Piscina Cleopatrei
Si muzeul,5TL,pentru cine vrea sa intre.

#86
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Am vizitat acum cateva zile, prin agentie, Pamukkale. Loc superb, merita din plin.
Cazarea am avut-o la hotel Colossae. (mancare garla, spa, piscina, jacuzzi, sauna etc)

1.Ce nu am gasit mentionat pe acest topic, este ca acest loc este legat de Sf. Ap. Filip care a fost martirizat si ingropat la Hierapolis
2. Necropolisul (cimitirul Hierapolisului) mi s-a parut  impresionant atat prin dimensiunea sa cat si prin maretia si grandoarea sarcofagelor.

Attached Files


Edited by FlorinManea, 06 December 2018 - 17:47.


#87
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View PostFlorinManea, on 06 decembrie 2018 - 17:44, said:

1.Ce nu am gasit mentionat pe acest topic, este ca acest loc este legat de Sf. Ap. Filip care a fost martirizat si ingropat la Hierapolis
Am povestit la postul #75, pentru cine a avut rabdarea si curiozitatea sa citeasca.

Edited by florinbad, 07 December 2018 - 12:49.


#88
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
La postul 75 nu apare nimic ref la Sf Ap Filip, doar linkuri externe.
Fiind topic Pamukkale, macar o mentiune interna era buna.
Felicitari pt articole.

#89
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Imi cer scuze, exprimarea mea a fost ambigua.Posted Image

#90
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Am vizitat si noi locatia pe 22 octombrie.
Puteai face baie in piscinele de sus, insa afara era destul de rece. Noi nu ne-am riscat.
Am ajuns tarziu si am avut doar o seara la dispozitie.

Detalii complete, aici:
https://forum.softpe.../#entry23910820

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate