Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

PAMUKALE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Berea este pusa la rece sau la cald   :P ?

Am si eu 3 intrebari (este prima oara cand ma duc in Turcia):
1. Am rezervat la OZBAY HOTEL. Stiti ceva de el ?
2. Cu ce platesc la hotel ? Cum este mai avantajos: cu lire, cu euro sau cu cardul ? Adica eu am rezervat in euro si VREAU sa platesc in euro, dar acolo ies in dezavantaj daca ei imi calculeaza la cursul de schimb pe care il vor ei ? (Benzina o voi achita cu cardul, la Shell-uri).
2. Cum naiba trec de Denizli ? Trebuie sa-l traversez (asa am vazut pe Gugal) ? Are vreo centura ocolitoare ?

Multumesc anticipat pentru raspuns  :wave: !

#20
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postflorin04, on 23rd March 2011, 23:56, said:

Pentru cei carora le place atat Pamukkale, cat si berea Efes:

noroc si sanatate !
Sa fieeeeee

View Postflorinbad, on 24th March 2011, 12:22, said:

Berea este pusa la rece sau la cald   :P ?

Am si eu 3 intrebari (este prima oara cand ma duc in Turcia):
1. Am rezervat la OZBAY HOTEL. Stiti ceva de el ?
2. Cu ce platesc la hotel ? Cum este mai avantajos: cu lire, cu euro sau cu cardul ? Adica eu am rezervat in euro si VREAU sa platesc in euro, dar acolo ies in dezavantaj daca ei imi calculeaza la cursul de schimb pe care il vor ei ? (Benzina o voi achita cu cardul, la Shell-uri).
2. Cum naiba trec de Denizli ? Trebuie sa-l traversez (asa am vazut pe Gugal) ? Are vreo centura ocolitoare ?

Multumesc anticipat pentru raspuns  :wave: !
Daca ai facut rezervarea in euro platesti in euro si e bine sa ai mereu schimbat(1,5,10E)
Sa nu ti faci probleme cu drumurile in Turcia ca nu ai motive,sunt ok.Daca te ai uitat pe google earth e f bine,asa e drumul si in realitate,de calitate si liber.Si noi mergem anul acesta prima data la Pamukale si dupa cum am vazut este un singur drum,din centru de la rondul acela mare faci stanga si mergi spre Pamukale.Mereu mi am facut traseul pe GPS dupa coordonatele de la Google Earth si a fost perfect.Tcb

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc pentru raspuns !
Din pacate, eu vin dinspre Marmaris, va trebui sa traversez Denizli-ul si apoi de la rond trebuie sa o iau la dreapta, spre Pamukkale.

#22
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postflorinbad, on 24th March 2011, 20:13, said:

Multumesc pentru raspuns !
Din pacate, eu vin dinspre Marmaris, va trebui sa traversez Denizli-ul si apoi de la rond trebuie sa o iau la dreapta, spre Pamukkale.
Au construit  soseaua de centura ,asa ca nu mai este nevoie sa intri in oras.

#23
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostJidanu, on 18th April 2011, 11:45, said:

Au construit  soseaua de centura ,asa ca nu mai este nevoie sa intri in oras.
Dar numai cand se vine de la Aydin se intra pe soseaua de centura,se ocoleste Denizli si se continua drumul clasic pana la Pamukkale.

Edited by Jidanu, 24 May 2011 - 00:14.


#24
vali_78

vali_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.05.2011
la  OZBAY HOTEL am stat acum 2 ani si am platit 25 euro pe camera.Era un chinez (japonez)cu care am negociat si care gatea fantastic.deoarece am stat o noapte nu m-a interesat decit sa fie curat.pt mai multe detali [email protected]

#25
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Cateva poze de la "castelul de vata" - septembrie 2008:

Attached Files



#26
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postflorin04, on 25th May 2011, 22:45, said:

Cateva poze de la "castelul de vata" - septembrie 2008:
Superbe fotografiile,abia astept sa vina Septembrie.

#27
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postvali_78, on 24th May 2011, 16:20, said:

la  OZBAY HOTEL am stat acum 2 ani si am platit 25 euro pe camera.Era un chinez (japonez)cu care am negociat si care gatea fantastic.deoarece am stat o noapte nu m-a interesat decit sa fie curat.pt mai multe detali [email protected]
Eu am rezervat in august pentru acest hotel, cu 33 euro camera/mic dejun inclus. Pe Tripadvisor sunt numai cuvinte de lauda despre el (inclusiv faptul ca se afla foarte aproape de Muntele de Bumbac si cetatea Hierapolis):
http://www.tripadvis...-Pamukkale.html

Daca vrei sa dai detalii, da pentru toata lumea, or fi mai multi interesati, nu numai pe privat sau pe mail.
Multumim :wave:  !

Edited by florinbad, 27 May 2011 - 07:33.


#28
gazebo

gazebo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.10.2008
Anul trecut am stat o zi la Melrose Algau, pentru noi a fost ok, rezervare facuta pe booking camera pentru 3 persoane 37euro.
Cum spunea cineva Pamukale este o localitate mica, dupa parerea mea un satuc. De la Melrose pana la intrarea de jos la Pamukale cred ca era cam 1 km dar trebuie sa tineti cont ca aveti de urcat pana in partea de sus si acest lucru se face fara incaltari, daca nu este foarte cald si aveti talpi rezistente la denivelari se poate incerca.
Noi am ajuns in jurul pranzului venind dispre Bodrum patronii ne-au dat multe detalii si explicatii despre cum putem ajunge la terasele de calcar  si ne-au sugerat ca este mai bine sa ne odihnim sa se mai domoleasca caldura si ne-au spus ca la aceea ora sunt foarte multe autocare sus si este foarte aglomerat plus ca daca mergem mai tarziu putem prinde si apusul . Dupa ce am vorbit si cu familia am preferat sa luam pranzul ne-am odihnit cam o ora si apoi ne-am urcat in masina si am mers la intrarea de sus, mai aproape de piscina Cleopatrei. Pentru cei interesati de piscina intrarea este 25 lire de adult si poti sta maxim 2 ore, exista vestiare ce se pot inchiria contra unei sume, cred 5 lire, aceasta suma se inapoiaza la plecare dupa ce predai cheia, grupuri sanitare, dusuri, langa piscina este si un fast food unde se pot consuma diverse nu imi mai amintesc preturile la mancare, dar pot sa va spun ca 3 cola la cutie au fost 12 lire. Am uitat sa precizez ca pentru a ajunge la terasele de calcar se plateste intrare 20 lire adult pret ce include si vizitarea orasului stravechi Hierapolis, din pacate timpul fiind prea scurt nu am avut timp sa-l vizitam. Pentru cei interesati de Melrose Algau o sa postez nota de plata, aceasta a inclus masa de pranz, masa de seara si cazarea.
Imi pare rau nu prea am talent la povestit, dar va raspund cu placere la intrebari pentru ca si eu am cautat foarte multe informatii pe forum inainte de plecare, informatii ce mi-au fost de mare folos.
Cei ce nu au gps sau harta sa nu isi faca probleme drumul spre Pamukale este foarte bine indicat nu ai cum sa te ratacesti.

Attached Files



#29
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Multumesc mult pentru informatii! Sunt foarte pretioase  :OK: .
Sa inteleg ca Hierapolis se afla in partea de sus a dealului ?
Care este programul de vizitare ? Sau, mai bine, care este ora inchiderii ?
Eu voi veni dinspre Marmaris si ma voi abate si pe la Aphrodisia. Estimez ca voi ajunge la Pamukkale pe la 15:00 - 16:00 - 17:00.

Edited by florinbad, 27 May 2011 - 22:06.


#30
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postgazebo, on 27th May 2011, 21:11, said:

Anul trecut am stat o zi la Melrose Algau, pentru noi a fost ok, rezervare facuta pe booking camera pentru 3 persoane 37euro.
Cum spunea cineva Pamukale este o localitate mica, dupa parerea mea un satuc. De la Melrose pana la intrarea de jos la Pamukale cred ca era cam 1 km dar trebuie sa tineti cont ca aveti de urcat pana in partea de sus si acest lucru se face fara incaltari, daca nu este foarte cald si aveti talpi rezistente la denivelari se poate incerca.
Noi am ajuns in jurul pranzului venind dispre Bodrum patronii ne-au dat multe detalii si explicatii despre cum putem ajunge la terasele de calcar  si ne-au sugerat ca este mai bine sa ne odihnim sa se mai domoleasca caldura si ne-au spus ca la aceea ora sunt foarte multe autocare sus si este foarte aglomerat plus ca daca mergem mai tarziu putem prinde si apusul . Dupa ce am vorbit si cu familia am preferat sa luam pranzul ne-am odihnit cam o ora si apoi ne-am urcat in masina si am mers la intrarea de sus, mai aproape de piscina Cleopatrei. Pentru cei interesati de piscina intrarea este 25 lire de adult si poti sta maxim 2 ore, exista vestiare ce se pot inchiria contra unei sume, cred 5 lire, aceasta suma se inapoiaza la plecare dupa ce predai cheia, grupuri sanitare, dusuri, langa piscina este si un fast food unde se pot consuma diverse nu imi mai amintesc preturile la mancare, dar pot sa va spun ca 3 cola la cutie au fost 12 lire. Am uitat sa precizez ca pentru a ajunge la terasele de calcar se plateste intrare 20 lire adult pret ce include si vizitarea orasului stravechi Hierapolis, din pacate timpul fiind prea scurt nu am avut timp sa-l vizitam. Pentru cei interesati de Melrose Algau o sa postez nota de plata, aceasta a inclus masa de pranz, masa de seara si cazarea.
Imi pare rau nu prea am talent la povestit, dar va raspund cu placere la intrebari pentru ca si eu am cautat foarte multe informatii pe forum inainte de plecare, informatii ce mi-au fost de mare folos.
Cei ce nu au gps sau harta sa nu isi faca probleme drumul spre Pamukale este foarte bine indicat nu ai cum sa te ratacesti.
O intrebare,MELROSE ALGAU este MELROSE HOUSE?
Pt ca noi avem rezervare la MELROSE HOUSE tot o noapte si tot 37E tripla,si daca este acelasi te rog sa detaliezi.TCB

#31
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View PostJidanu, on 28th May 2011, 05:43, said:

O intrebare,MELROSE ALGAU este MELROSE HOUSE?
Pt ca noi avem rezervare la MELROSE HOUSE tot o noapte si tot 37E tripla,si daca este acelasi te rog sa detaliezi.TCB
E acelasi hotelas (de fapt, mai mult pensiune, insa nu o spun in sens peiorativ). Am stat acolo acum 2 ani si a fost super OK.

#32
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011
apropo de acest hotel,ne-am facut si noi rezervare pe booking dand nr-ul unui card de debit,ideea este k noi am primit confirmarea ulterior citind k totusi nu sunt acceptate carduri de debit,acum ce sa inteleg k mi se poate anula rezervarea?

#33
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postgini_eyes, on 28th May 2011, 18:29, said:

apropo de acest hotel,ne-am facut si noi rezervare pe booking dand nr-ul unui card de debit,ideea este k noi am primit confirmarea ulterior citind k totusi nu sunt acceptate carduri de debit,acum ce sa inteleg k mi se poate anula rezervarea?
Si noi tot pe Booking am facut rezervarea dar spune ca plata se face la hotel,trebuie sa avem la noi mailul de confirmare al rezervarii.

#34
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgini_eyes, on 28th May 2011, 18:29, said:

apropo de acest hotel,ne-am facut si noi rezervare pe booking dand nr-ul unui card de debit,ideea este k noi am primit confirmarea ulterior citind k totusi nu sunt acceptate carduri de debit,acum ce sa inteleg k mi se poate anula rezervarea?
Stai linistit, se accepta si card de debit si card de credit.

#35
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postflorinbad, on 28th May 2011, 22:02, said:

Stai linistit, se accepta si card de debit si card de credit.
multumesc frumos!

#36
gazebo

gazebo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.10.2008
Orasul antic este situat in partea de sus, nu stiu programul de vizitare daca nu ma insel cred ca se inchide la ora 19. Noi am intrat pe la 16 si am iesit la ora 20, pentru parcare am platit 4 lire, nu stiu cum este cu parcarea in partea de jos. Daca ajungi la orasul Afroditei te rog sa postezi cateva impresii, ai mei nu au vrut sa mearga erau nerabdatori sa ajunga la Pamukale.
Melrose house si Melrose Allgau sunt acelasi hotel. Eu am facut rezervarea tot pe booking desi tiparisem mail-ul de rezervare nu am avut nevoie de el, cand am ajuns le-am spus numele si totul a fost ok. Si-au cerut scuze deoarece camera nu era gata dar cat ne-am acomodat cu locul si am primit explicatii, a fost gata. Daca aveti dubii in legatura cu rezervarea cred ca cel mai bine este sa ii contactati pe mail, sigur va vor raspunde. Eu asa am facut deoarece nu mai facusem rezervare pe booking si am vrut sa fiu sigura ca nu vom avea probleme plus ca nu stiam cum sa ajungem la hotel , raspunsul a fost foarte prompt.
Vacante frumoase tuturor!

Attached Files


Edited by gazebo, 29 May 2011 - 15:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate