Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Blog neacceptat de adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
mai am un cont adsense cu care nu am probleme, e pe numele unui prieten.

ieri m-am gandit sa imi fac un blog si sa imi fac cu ocazia asta un cont adsense pe numele meu.
dupa ce am citit pe net mai multe tutoriale care ziceau ca e foarte usor sa iti faci un blog pe blogger si sa deschizi adsense pe el m-am gandit sa fac si eu asa din moment ce e gratis :D

am facut blogul pe blogspot si am aplicat la adsense pentru un cont nou cu adresa blogului respectiv.
azi ma trezesc ca este respins din urmatorul motiv primit pe mail:

Nu am putut aproba cererea dvs. din motivele expuse mai jos.

Probleme:
- Tipul paginii

---------------------

Detalii suplimentare:
Tipul paginii: pentru a participa la programul Google AdSense, site-urile web ale editorilor și informațiile din solicitare trebuie să respecte următorul regulament:

- Site-ul dvs. web trebuie să fie propriul dvs. domeniu de nivel superior (www.example.com și nu www.example.com/mysite).
- Împreună cu solicitarea trebuie să furnizați informații personale corecte, care să corespundă celor din înregistrarea domeniului.
- Site-ul dvs. web trebuie să aibă un conținut original și relevant.
- Site-ul dvs. trebuie să respecte politicile de produs Google AdSense:



ce vor sa zica cu asta?

continutul e cat se poate de original, deci nu asta-i buba, respecta politicile alea


aia cu propriul domeniu nu o inteleg.
am vazut multe bloguri facute pe blogger care au adsense pe ele, deci nu cred sa nu mearga din cauza asta. si chiar in tutoriale pe net ti se sugereaza sa faci un blog gratis pe blogger si sa deschizi adsense pe el.

explicatii sau solutii ?


Împreună cu solicitarea trebuie să furnizați informații personale corecte, care să corespundă celor din înregistrarea domeniului.
asta chiar nu o inteleg


iata si chestia asta scrisa de google din care rezulta ca ar trebui sa ma accepte:

Quote

?Dacă ați creat un site web prin intermediul unui sistem de gestiune a conținutului (CMS) care furnizează servicii de găzduire (de exemplu, Blogger sau Wordpress), puteți introduce adresa URL a acestuia cu condiția să aveți acces la AdSense sau la codul sursă HTML din interfață.



?Dacă nu dețineți un site web sau dacă site-ul nu este compatibil cu Javascript, opțiunile de mai jos vă vor ajuta să începeți utilizarea programului AdSense. Rețineți: codul de anunț și codul de căutare AdSense pot fi utilizate în orice pagină de pe orice site care respectă Politicile programului.


1.Creați un blog nou utilizând serviciul Google de jurnale web, Blogger. Prin intermediul serviciului Blogger, webmasterii începători pot afișa anunțuri Google fără a copia și a insera cod HTML. Crearea unui cont Blogger se face rapid, simplu și gratuit.

După ce creați blogul, puteți începe să afișați anunțuri Google în numai câteva minute, urmând instrucțiunile de aici.


2.Creați un site nou utilizând serviciul Google de găzduire web, Site-uri Google. Pentru a începe să creați și să publicați propriul site web găzduit de Google, accesați http://sites.google.com. Pentru mai multe informații, consultați ,,Adăugarea serviciului AdSense pe site-ul dvs. Google".


mentionez ca nu am decat 2 posturi in blog momentan. are asta vreo legatura?

Edited by iloveshaorma, 29 January 2011 - 12:50.


#2
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Cat iti iese din adsense ? Cat ai facut pe celalalt cont pana acuma si cu ce fel de site: blog, website si din ce domeniu ?

Intreb ca ma bate si pe mine un gand dar nu sunt inca convins.


Multumesc !

PS: Poate au uitat astia de la guagle sa updateze regulile...

#3
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View Postiloveshaorma, on 29th January 2011, 12:38, said:

1. mai am un cont adsense cu care nu am probleme, e pe numele unui prieten.


2. mentionez ca nu am decat 2 posturi in blog momentan. are asta vreo legatura?

1. E cam ilegal asta, nu poti avea decat un singur cont, din cate stiu eu.


2. Mai mult ca sigur asta e buba. Trebuie sa ai continut mai baban, nu doar doua posturi.

#4
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
pai blogul ala al tau nu e chiar "personal" , nu? E adaugat la un alt site, si doar ti-au zis: și nu www.example.com/mysite).

#5
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View PostUn_Nimeni_Celebru, on 29th January 2011, 13:09, said:

pai blogul ala al tau nu e chiar "personal" , nu? E adaugat la un alt site, si doar ti-au zis: și nu www.example.com/mysite).

Pai la blogspot e exact pe dos: e mysite.mainwebsite.com si nu mainwebsite.mysite.com.

In al doilea rand chiar ei zic sa iti faci blog pe blogspot daca vrei adsense. Se contrazic singuri sau ce ?  :rolleyes:

#6
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

View PostKrisler12, on 29th January 2011, 13:20, said:

Pai la blogspot e exact pe dos: e mysite.mainwebsite.com si nu mainwebsite.mysite.com.

In al doilea rand chiar ei zic sa iti faci blog pe blogspot daca vrei adsense. Se contrazic singuri sau ce ?  :rolleyes:

De aici trag concluzia ca toti banii se duc catre mainwebsite si daca aia vreau iti da din bani si tie, daca nu... rami cu buza umflata. Gresesc?
Aveam totusi un amic care era blogger si ai permitea adsens numai pe pagina lui cu cont separat, dar nu mai stiu daca era pe blogspot sau altul. oricum e aceeasi chestie ca si la tine. In schimb...nu l-am auzit niciodata ca i-au trimis banii aia de la Adsense. (avea sub 100$ pe atunci)

#7
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
presupunand ca ce scrie la ei la informatii nu ar fi eronat si se accepta adsense pe un blog oferit de ei, lucru pe care ti-l spun ei insasi,

care ar putea fi problema in conditiile astea?

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Blogul tau nu prea indeplinea definitia acestor tipuri de site-uri. Daca vrei sa scoti ceva din blogging mai intai postezi ceva continut, il lasi putin sa creasca si apoi poti sa-l si inghesui cu reclame.

Mie mi se par destul de bine argumentate motivele pt. care nu ti-a fost acceptat blogul.
Site-ul dvs. web trebuie să aibă un conținut original și relevant.

#9
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View Postgumball3000, on 29th January 2011, 14:35, said:

Blogul tau nu prea indeplinea definitia acestor tipuri de site-uri. Daca vrei sa scoti ceva din blogging mai intai postezi ceva continut, il lasi putin sa creasca si apoi poti sa-l si inghesui cu reclame.

Mie mi se par destul de bine argumentate motivele pt. care nu ti-a fost acceptat blogul.
Site-ul dvs. web trebuie să aibă un conținut original și relevant.
daca nu ar trimite un bot emailurile astea poate as intelge.
acolo scrie sa aibe un continut original si relevant, nu se opreste la continut. adica trebuie ca ce am scris sa fie clar si relevant. nu scrie cat sa fie scris acolo.
in orice caz banuiesc ca ai dreptate in privinta asta, dar stiu ca pe vremuri imediat cum iti faceai blog/site/etc puteai sa-ti pui adsense imediat ce blogul/siteul era construit.
in niste tutoriale de le-am citit povesteau aia cum ca imediat dupa ce iti faci blogu faci si adsense si imediat il aproba. s-or fi schimbat vremurile, am vazut nu stiu pe unde un post nu stiu cat de relevant care zicea ca trebuie sa aiba blogul 3-6 luni vechime si un trafic destul de mare ca sa ti-l accepte.

#10
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View Postiloveshaorma, on 29th January 2011, 13:38, said:

Probleme:
- Tipul paginii


Deci .. tipul paginii nu conturi sau altceva

dupa ce am rascolit putin prin supportul de la adsense am gasit asta:

Quote

Is my site eligible to participate in AdSense?



While we can't say whether your site would be eligible without fully reviewing your application, there are a few things you can check before applying to see if your site would be a good fit with AdSense.

    * Do you have a website?
      You'll need one in order to participate. If you don't have one, you can create one using Blogger. Read our tips for creating great content so you'll attract users and advertisers to your site.
    * Are you at least 18 years old?
      As noted in our Terms and Conditions, we can only accept applications from applicants who are over 18.
    * Does your site comply with our program policies?
      Check that your site complies with our policies before submitting your application. Keep in mind that we may change our policies at any time, and per our Terms and Conditions, it's your responsibility to keep up-to-date with them.
    * Have you owned your site for 6 months?
      In some locations, including China and India, we require publishers to have owned their sites for 6 months. We've taken this step to ensure the quality of our advertising network and protect the interests of our advertisers and existing publishers.

Deci asta cu domeniu nu o inteleg, poate au bagat politica cu 6 luni si in romania :)

#11
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
s-a schimbat tos !

de exemplul daca faci acum cont pentru adsense gen, Laura Larga, cu domeniul laura-larga.com, la whois de la domeniu trebuie sa fie tot numele Laura Larga
in legatura cu blogspot... nu am experienta, cauta pe google :)

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si daca am blog pe .ro cum mai verifica la whois numele meu?

#13
bozghiyy

bozghiyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 14.04.2007

View Postgumball3000, on 6th February 2011, 23:28, said:

si daca am blog pe .ro cum mai verifica la whois numele meu?
pe rotld.ro , orice registrar de domenii tre sa ofere un serviciu de whois.

#14
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View Postcocoi89, on 4th February 2011, 01:48, said:

s-a schimbat tos !

de exemplul daca faci acum cont pentru adsense gen, Laura Larga, cu domeniul laura-larga.com, la whois de la domeniu trebuie sa fie tot numele Laura Larga
in legatura cu blogspot... nu am experienta, cauta pe google :)
cei aia?

adica sa zicem ca ma cheama Petrica Cercel.
pun numele blogului petrica-cercel.blogspot
numele contului adsense Petrica Cercel
si numele pe care e inregistrat blogul Petrica Cercel.

altceva?

ce-i aia whois?

#15
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
http://whois.domaintools.com/
Whois este o baza de date cu informatii legate de domeniile web / adresele IP.


Daca pe tine te cheama petrica cercel nu trebuie sa ai adresa petrica-cercel.blogspot ci sa ai un domeniu abcd.com/net/info/ro/orice in al carui whois sa fie numele tau la proprietar.

#16
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

View PostDarkAngelBv, on 7th February 2011, 23:04, said:

http://whois.domaintools.com/
Whois este o baza de date cu informatii legate de domeniile web / adresele IP.


Daca pe tine te cheama petrica cercel nu trebuie sa ai adresa petrica-cercel.blogspot ci sa ai un domeniu abcd.com/net/info/ro/orice in al carui whois sa fie numele tau la proprietar.
mersi pentru explicatie
i am n00b in web :D

si... cum ajung am sa am numele meu la proprietar in whoisul domeniului?
eu daca bag un blog gen nume.blogspot.com in siteul care mi l-ai dat imi zice asta:

Reverse Whois:"DNS Admin" owns about300,312 other domains
Email Search: is associated with about 8,352 domains
Registrar History:4 registrars
NS History:1 change on 2 unique name servers over 7 years.
IP History:85 changes on 17 unique name servers over 5 years.
Whois History:2,555 records have been archived since 2002-10-24 .
Reverse IP:14 other sites hosted on this server.
Log In or Create a FREE account to start monitoring this domain name DomainTools for Windows®


Registrant:
        DNS Admin
        Google Inc.
        1600 Amphitheatre Parkway
         Mountain View CA 94043
        US
         +1.6502530000 Fax: +1.6506188571

    Domain Name: blogspot.com

        Registrar Name: Markmonitor.com
        Registrar Whois: whois.markmonitor.com
        Registrar Homepage: http://www.markmonitor.com

    Administrative Contact:
        DNS Admin
        Google Inc.
        1600 Amphitheatre Parkway
         Mountain View CA 94043
        US
         +1.6502530000 Fax: +1.6506188571
    Technical Contact, Zone Contact:
        DNS Admin
        Google Inc.
        1600 Amphitheatre Parkway
         Mountain View CA 94043
        US
         +1.6502530000 Fax: +1.6506188571

    Created on..............: 2000-07-31.
    Expires on..............: 2011-07-31.
    Record last updated on..: 2011-01-25.

    Domain servers in listed order:

    ns2.google.com
    ns3.google.com
    ns1.google.com
    ns4.google.com


#17
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu ma chinui de vreo 3 luni sa fiu acceptat pt Adsense. Am incercat si cu site-uri vechi si cu noi, cu .ro cu .com, cu bloguri, cu portaluri destul de stufoase...

Raspunsul pe care l-am primit e acelasi...dar eu tot incerc...nu stiu insa daca gresesc cu ceva sau pur si simplu resping site-urile automat.

#18
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Scuze de double post dar nu mai pot edita mesajul de ieri.

Astazi am primit ultima respingere de la Google:

We did not approve your application for the reasons listed below.

Issues:
- Unable to review your site

---------------------

Further detail:

Unable to review your site: While reviewing *******.com, we
found that your site was down or unavailable.


Nu zau...serverul meu nu a avut nici o problema din decembrie 2010 cand i-am dat ultimul restart. Totul functioneaza perfect. Site-ul este un portal destul de mare cu multi vizitatori si membri.

Eu am o banuiala ca Google a incetat sa mai accepte site-uri din Romania, indiferent daca extensia este .com sau .ro
Pur si simplu ignora cererile...

A reusit cineva in 2011 sa fie acceptat pt Adsense?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate