Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3658 replies to this topic

#3619
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostPanzaru, on 23 iunie 2022 - 17:06, said:

Referitor la modul de validare al biletelor de transport în comun
Instalezi aplicatia pe telefon si nu mai ai nimic de validat.

#3620
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Mersi!

#3621
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
La cehi e ca la nemți cu returnarea ambalajelor pentru bauturi?
Exista park&ride in Praga?
Care e costul biletului pe mijloacele de transport?

Edited by anonima1, 11 August 2022 - 22:33.


#3622
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postanonima1, on 11 august 2022 - 22:29, said:

Care e costul biletului pe mijloacele de transport?
30 CZK

#3623
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.02.2008

View Postanonima1, on 11 august 2022 - 22:29, said:

La cehi e ca la nemți cu returnarea ambalajelor pentru bauturi?
Da

View Postanonima1, on 11 august 2022 - 22:29, said:

Exista park&ride in Praga?
https://www.prague.e...ar-parks?back=1

#3624
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Multumesc de raspuns.Am parcat cu 20 coroane/h,in weekend e gratuit.

#3625
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Ati folosit acest site pentru a rezerva parcare in Praga? E ok, de incredere? Caut alternativa in cazul in care parcarea hotelului va fi plina.
https://www.mrparkit.com/en

Edited by camelia19, 12 September 2022 - 14:16.


#3626
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Aveti grija, ca Praga e plina de oameni binevoitori:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_8iOK-9D84Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Banda e prezentata pe la minutul 5:44. Si vorbesc romaneste:)

#3627
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,263
  • Înscris: 05.11.2009

View Postzuv, on 26 august 2021 - 19:48, said:

Praga - České muzeum hudby/Muzeul muzicii

E la vreo 350m de statia de baza a funicularului Petrin, Ujezd. Un muzeu nu foarte mare, gazduit de cladirea unei foste biserici. Doar in cateva sali de la parter si etajul unu sunt exponate.  Exista garderoba, unde iti poti lasa gratuit bagajele, un mic magazin de suveniruri si o cafenea. Muzeul are destul de multe instrumente muzicale vechi si interesante, inclusiv o vioara Amati.

Hei! Plecăm și noi la PragaPosted Image. Chiar azi stăteam în dubiu dacă să vizităm sau nu, dar m-ai convins!

#3628
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Bună ziua,
Cât costă un bilet până la Kutna Hora? Se poate folosi abonamentul pentru transportul în comun?
Ce reduceri (transport în comun, tren, muzee etc.) au posesorii „Cardului European pentru Dizabilitate” (handicap senzorial)?
Mulțumesc,

#3629
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View PostEagles, on 09 iunie 2023 - 10:55, said:

Bună ziua,
Cât costă un bilet până la Kutna Hora?
141 CZK

#3630
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
La sfarsitul lunii septembrie vom merge si noi in Praga. Vom face un fel de combo, 3 in 1. La inceput vom sta in Bratislava 2 zile, prima zi vom vizita local si a doua zi vom vizita Viena. Apoi vom pleca in Praga. Aici vom sta cel mai probabil 3 zile cu 2 nopti de cazare. In functie de necesitati mai putem prelungi excursia cu o zi. Eu pot face maratoane cum am facut in Budapesta, insa nu vreau sa-mi mai chinui sotia Posted Image

Edited by 2Unlimited, 22 August 2023 - 07:13.


#3631
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Nu a iesit asa cum mi-am propus, sotia s-a intors din concediu mai obosita decat a plecat. Posted Image In Praga am ajuns luni saptamana trecuta. Am parcat in parcarea de langa muzeul national. Apare in google maps. Muzeul national mi s-a parut cel mai aratos muzeu de pana acum, si are niste expozitii care multumesc toate gusturile. Mi-a placut maxim, curatenie si organizare impecabila. Am ajuns putin dupa ora 10, ora deschiderii, insa muzeul era deja plin de vizitatori. Praga este un oras foarte civilizat si frumos, mi-a placut maxim.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 03 October 2023 - 09:04.


#3632
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Dupa vizita la muzeu am placat pe jos inspre Old Town square, via Dancing house. Sotia nu a fost incantata. Din nou, o multime de turisti se inghesuiau si se afisau in cele mai dubioase pozitii, sa faca poze cu o casa "obisnuita". M-am scos si aici, nu eram eu singurul care ajunsese in zona. In piata era plin de turisti. Biserica cu doua turnuri a fost inchisa lunea. La fel si cele 2 sinagogi, evreiasca si spaniola, datorita unei sarbatori. Desi erau inchise, era plin de ghizi si turisti, iar ghizii le povesteau despre istoria sinagogilor, fara sa aiba acces inauntru. Mi s-a parut ciudat sa organizezi excursii la obiective inchise. Eu am mers pe cont propriu, si a fost greseala mea ca nu m-am informat, insa ghizii ce scuza aveau?
In piata mare in timp ce ma plimbam am simtit un miros puternic de gratar. Am urmarit mirosul si m-am asezat la coada. Cand m-am apropiat de taraba, am citit ca acolo se vindea sunca de Praga, facuta dupa reteta veche. Pffff, pai eu sunt consumator de sunca. Sa ajung in Praga si sa nu gust sunca lor? Bine ca nu am ratat momentul. Am luat vreo 400 de grame de sunca din pulpa purcelusului care se prepelea pe gratar. Doar cu paine si mustar. Un deliciu. Va recomand sa nu ratati experienta...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 07:30.


#3633
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Cred ca ce-ai vazut erau tururi ale orasului, f multe dintre ele cu ghizi locali.

#3634
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Am mai vizitat muzeul torturii (nu recomand) care avea locatia aproape de piata, chiar langa muzeul Tussauds din Praga. Apoi am vizitat biserica St. Nicholas. Pentru ca inca aveam timp, ne-am hotarat sa vizitam si gradina zoologica din Praga. A fost o alegere inspirata pentru ca am avut parte de experiente noi. Am avut acces in parcul cangurilor, si am putut sa interactionam cu animalele, un deliciu. Am facut un maraton de 2 ore, pentru ca am ajuns acolo putin inainte de ora 16, si la ora 18 se inchidea gradina.

Attached Files



#3635
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Animalutele protagoniste ale pozelor de mai jos merita o postare separata. Am pierdut ceva timp ca sa reusesc sa fac pozele respective. Sper sa va placa Posted Image

Spoiler

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 04 October 2023 - 09:46.


#3636
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
A doua zi am inceput cu castelul din Praga. De fapt, e o cetate in genul cetatii din Alba Iulia. Inauntrul cetatii sunt mai multe puncte de atractie. Recomand sa cumparati la inceput bilete pentru toate obiectivele, este mai ieftin decat sa le cumparati separat. Cam 27 de euro pentru toate.
Obiectivele care se pot vizita sunt:

I. Old Royal Palace
II. The Story of the Prague Castle
III. St. George's Basilica
V. Golden Lane
VI. The Picture Gallery at Prague Castle
VIII. St. Vitus Cathedral
X. Great South Tower of the Cathedral

Ca sa vizitati toate obiectivele este necesar sa petreceti aici macar o jumatate de zi. Ca si parere personala, daca ai ajuns in Praga si nu ai ajuns aici, degeaba ai fost.
Noi am lasat masina in parcarea hotelului si am mers cu tramvaiul pana la castel, apoi pe jos.
5 euro costa un abonament pentru toate mijloacele de transport in comun pentru 24 de ore, si este inclus si funicularul care urca la turnul Petrin.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 05 October 2023 - 09:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate