Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3661 replies to this topic

#3601
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzuv, on 26 octombrie 2021 - 16:23, said:

... cehesti

Așa zuvule, în sfârșit !


Sănătate și mii de mulțumiri !

#3602
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postaxisborn, on 26 octombrie 2021 - 18:16, said:

Cu ceva sunca de Praga ? Posted Image))
Si cu, si fara...

#3603
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Super poze. Sper ca sa nu apara restrictii noi chiar si pentru cei vaccinati, si la sfarsitul lui Nov sa ajung prin zona. Abia astept sa mananc o zebra si sa fac o vizita si la restaurantul Indian de langa Florenc. Posted Image

#3604
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postzuv, on 26 octombrie 2021 - 16:23, said:

De-ale gurii, cehesti
Oh, god! Posted Image

Edited by nniki, 26 October 2021 - 22:43.


#3605
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Bye-bye, Prague!

Attached Files



#3606
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postchaosss, on 26 octombrie 2021 - 22:39, said:

Super poze. Sper ca sa nu apara restrictii noi chiar si pentru cei vaccinati, si la sfarsitul lui Nov sa ajung prin zona. Abia astept sa mananc o zebra si sa fac o vizita si la restaurantul Indian de langa Florenc. Posted Image
Stiti de restrictii pentru sfarsitul lunii?La ce zebra faceti referire?

#3607
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postanonima1, on 21 noiembrie 2021 - 17:51, said:

Stiti de restrictii pentru sfarsitul lunii?La ce zebra faceti referire?

Nu stiu, voi afla weekendul urmator pentru ca doresc sa imi vizitez prietenii din Praga. :)

Ma refeream la celebrele coaste de porc https://www.123rf.co...egetables.html.

Cele mai bune se gasesc in Brno, dar va trebui sa ma multumesc si cu cele de la restaurantele din Praha.

#3608
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
am si eu o intrebare legat de intrarea in scop turistic in Cehia, mai exact vrem sa mergem in Praga de 1 dec. Pe MAE zice asa:
"Autoritățile cehe au adoptat următoarele măsuri privind intrarea cetățenilor UE+, inclusiv a cetățenilor români, pe teritoriul ceh:

    Cetățenii UE+ care nu dețin permis de ședere în Cehia pot intra în Cehia sosind dintr-un stat cu risc extrem de transmitere a COVID-19 doar dacă intrarea corespunde intereselor de politică externă sau sănătate publică ale Cehiei."

Adica nu putem merge in scop turistic sau care-i faza? Nu stiu ce inseamna "risc extrem", dar clar Romania e pe lista cea mai rosie. Ma lamureste cineva?

#3609
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
SI eu am programat sa merg pentru 1 decembrie la Praga.
Prietenii cehi mi-au zis ca ar urma sa se anunte masurile saptamana asta, fiindca au si guvern nou. Ma tin si ei la curent cu informatiile direct din presa ceha.

Sunt estimari ca va fi un lockdown, pe modelul Austria. Sper sa nu, ca atunci va trebui sa schimb planul, si ma va costa ceva bani.

Pe de alta prate ,multumim pentru informatii si poze. Am fost de 2 ori la Praga dar doar in trecere (4-5 ore) si acum imi programasem de 1 decembrie 4 zile intregi, mai ales dupa ce am citit si vazut aici pe forum.

View Postcamelia19, on 22 noiembrie 2021 - 11:39, said:

Adica nu putem merge in scop turistic sau care-i faza? Nu stiu ce inseamna "risc extrem", dar clar Romania e pe lista cea mai rosie. Ma lamureste cineva?

Practic avem o incidenta mai mica acum fata de alte tari din Europa, nu mai suntem fruntasi, la noi este o scadere de cazuri. Urmaresc situatia zilele astea, eu teoretic sambata am plecarea spre praga cu avionul via Italia: Timisoara - Bergamo- Praga.

Edited by qew, 22 November 2021 - 12:34.


#3610
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postqew, on 22 noiembrie 2021 - 12:34, said:

SI eu am programat sa merg pentru 1 decembrie la Praga.
Prietenii cehi mi-au zis ca ar urma sa se anunte masurile saptamana asta, fiindca au si guvern nou. Ma tin si ei la curent cu informatiile direct din presa ceha.

Sunt estimari ca va fi un lockdown, pe modelul Austria. Sper sa nu, ca atunci va trebui sa schimb planul, si ma va costa ceva bani.

Pe de alta prate ,multumim pentru informatii si poze. Am fost de 2 ori la Praga dar doar in trecere (4-5 ore) si acum imi programasem de 1 decembrie 4 zile intregi, mai ales dupa ce am citit si vazut aici pe forum.



Practic avem o incidenta mai mica acum fata de alte tari din Europa, nu mai suntem fruntasi, la noi este o scadere de cazuri. Urmaresc situatia zilele astea, eu teoretic sambata am plecarea spre praga cu avionul via Italia: Timisoara - Bergamo- Praga.

Noi plecam sambata dimineata cu masina tot din Timisoara.

#3611
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Mesaj din Cehia, chiar de la Praga:

"Hello, currently the situation here is the same as last week, but today our government decides wheter to declare a state of emergency or not".  
Urmarim. Mai nasol e ca exista sansa sa ne prinda minivacanta de 1 decembrie acolo cu noi restrictii anuntate luni(29.11) sau in vigoare de luni, si atunci e nasol putin sa te prinda chiar acolo.

#3612
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postqew, on 22 noiembrie 2021 - 13:01, said:

Mesaj din Cehia, chiar de la Praga:

"Hello, currently the situation here is the same as last week, but today our government decides wheter to declare a state of emergency or not".  
Urmarim. Mai nasol e ca exista sansa sa ne prinda minivacanta de 1 decembrie acolo cu noi restrictii anuntate luni(29.11) sau in vigoare de luni, si atunci e nasol putin sa te prinda chiar acolo.

Te rog sa ne tii la curent cu ce se anunta. Deci tu mergi in scop turistic, nu? Noi luni ne mutam in Budapesta pentru 2 nopti. Posted Image

#3613
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Da, da, tot turistic. Deci suntem in aceiasi situatie.

#3614
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Nu se mai deschide targul. De maine seara intra starea de urgenta.

#3615
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Exact. Eu am inteles ca de astazi de la miezul noptii.

Restaurantele si barurile se inchid la ora 10 seara. Se poate lua masa la restaurant doar daca dovedesti ca esti vaccinat sau ai trecut prin boala.
Food courturile sunt inchise.

Cu aceste restrictii, mi se par ok, eu nu voi renunta la Praga in mini vacanta de 1 decembrie.  
Ar fi fost frumos sa prind Targul de Craciun, dar pentru mine nu era atractia principala, deci nu sunt dezamagit.

Edited by qew, 25 November 2021 - 23:34.


#3616
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Eu am renuntat, as fi mers in primul rand pentru targul de Craciun, ca in rest am tot fost in Praga.

#3617
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am fost la Praga. Totul a fost ok. Targul a fost inchis, dar au in rest a functionat totul la parametrii.


Ce as putea eu sa recomand ar fi trenul istoric Praga Hlavni Nadrazi(Gara centrala) - Praga Zlicin. Merge in weekend, si se poate folosi biletul de transport in comun (PID). Iar traseul e frumos, are renumele de Semmeringul praghez, dupa rtraseul de cale ferata montana Semmering din Austria.


Alta recomadnare, tramvaiul istoric 42. Merge doar in Weekend intre 10 si 4, si e de tipul hop on hop off, la itnerval de 40 de minute, costa 200 de coroane. Cam scump dar merita, are traseu prin centru. Noi am avut noroc sa il prindem gol, si astfel am avut un fel de tur privat. Si exista personal care iti explica tot ce vrei, atat turistic cat si tehnic despre tramvai.

Sper ca peste 2 saptamani sa am si video despre aceste 2 atractii care te pot ajtua sa vezi si sa explorezi Praga putin altfel.

Attached Files



#3618
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Bună ziua!

Referitor la modul de validare al biletelor de transport în comun, aș vrea să vă cer ajutorul. Spre exemplu, pentru deplasarea de la aeroport în centru am găsit pe youtube un video foarte util făcut de un jurnalist care își spune ”Prague Honest Guide” (recomand să le urmăriți pe toate, sunt foarte utile). Însă, nici din acest video ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57WeRN0Nrb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]) nu-mi este foarte clar cum se validează. Reporterul respectiv spune că trebuie să cumperi biletul și apoi îl validezi în mijlocul de transport. Și chiar așa face. Dar, în comentariile video-ului, cineva atrage atenția că biletul trebuie de fapt validat încă din stație, unde există un astfel de aparat. Și, într-adevăr, la minutul 1,49 apare un panou galben pe care sunt scriși pașii care trebuie urmați: (1) Buy the ticket, (2) Validate your ticket, (3) Get on the bus. Deci, cum faci, că doar nu validezi biletul când ajungi în stație și apoi poți să perzi 10-15 minute (spre exemplu) din cele 90 până vine autobuzul? Sau, când vezi că vine autobuzul fugi și validezi repede biletul?

Stimă și respect tuturor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate