Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3658 replies to this topic

#37
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Pai in primul rand se gandeau ca din cauza ta nu vor merge ei in germania :D , iar mai apoi probabil ai dat de plictisul vanzatorilor din orasele mari cu multi turisti care doar vad, intreaba dar nu cumpara; am dat si eu d'astia prin grecia dar dupa ce cumperi ceva sa-i vezi cum se lumineaza la fata!!! Comercianti, na....

#38
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostAndrey1, on Apr 4 2006, 09:00, said:

Desi vad ca majoritatea dintre voi ati avut experiente placute legate de Praga, eu se pare ca am avut ghinion....Am fost in octombrie 2004, la meciul Cehia - Romania, poate din cauza asta, nu stiu, dar cehii mi s-au parut cei mai nesimtiti, nasoi, scarbosi oameni din cati am vazut. Toti se comportau urat cu noi, incepand de la vama, la hostel-ul unde ne-am cazat (conditii super-nasoale), pana la ultimul vanzator din magazine, toti erau de genul functionarilor de la ghiseu de la noi din romania, te priveau de sus, cu scarba, cu dispret, plictisiti.......
Orasul este frumos, n-am ce zice, mai ales centrul, dar din cauza oamenilor nu pot sa zic ca imi mai doresc sa merg vreodata.
Ce ma pune pe ganduri este ca absolut toata lumea care a fost nu a avut decat cuvinte de bine.....

Eu am ajuns in Praga la meciul retur :D . In timpul meciului Romania Cehia, eram la o terasa chiar langa ceasul astrologic...
Si chiar nu m-a deranjat nimic. A fost excelent. Mi-a placut tot. Restaurante, locuri, muzee, cladiri, oameni...
Hotelurile sunt scumpe, dar asta pentru ca au turisti multi si e cererea mare. Am avut parte si de un scurt tur al orasului cu ghid. Am facut si croaziera pe Valtava.

Si tu la ce te asteptai la hostel ?! Mai ales ca era excursie organizata din Ro, special pentru meci...

#39
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Am uitat sa pun in postul anterior. In timpul vizitei la Praga am prins si o expozitie Porsche si o intalnire a fun club Ferrari...
Stau si ma intreb unde e Cdul cu pozele din Praga :angry:

#40
IKR

IKR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.04.2006
La jumatatea lui mai o sa merg si eu o saptamina in Praga.  
Cum fac sa-mi rezerv camere de aici (romania, bucuresti).  Am gasit ceva la pensiuni in jurul a 35-40 euro/noapte.  
Din aeroport cum se ajunge in oras (in afara de taxi)?
Ceva recomandari pentru locuri unde se maninca la buget redus.
Ceva recomandari pentru cadouri de adus in tara (pentru soacra, socru, copil ...).

Multumiri

#41
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
In vara asta as vrea sa merg in Cehia pe cont propriu. As vrea sa stau vreo cateva zile in Praga, o zi la Karlo Vivary, eventual si la Marienbad - actual ... cum se numeste :), unde am auzit ca este splendid. As dori sa imi recomande si mie cineva care a mai fost un hotel sau o pensiune, cu preturi cu tot, sa pot sa imi fac si eu o idee. Nu as vrea sa dau foarte mult pe cazare, maxim 35-40 euro pe noapte si am vazut ca preturile sunt destul de mari in Praga. A mai fost cineva in celelalte doua orasele. Aveti idee cam care sunt preturile la tren? Banuiesc ca doar asa pot ajunge dintr-un oras in altul, sau eventual cu vreun autocar, ceva. Multumesc mult.

#42
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Uite raluca cum se rezolva lucrurile: o scurta cautare pe google, tastat ' czech trains' si uite un prim raspuns: autobuze la http://jizdnirady.at....asp?tt=J&cl=E5 si trenuri la http://jizdnirady.at...asp?tt=a&cl=E5... ori intri pe siteul idos si-ti alegi singura: http://jizdnirady.atlas.cz/JRCis.asp

#43
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
iar cealalta localitate nu se numeste marienbad ci Marianske Lazne! Altfel ar trebui sa numim si sibiul ori brasovul altfel....

Si uite drept bonus si niste adrese ale unor hosteluri ieftine din praga pentru care imi ramai datoare niste fotografii de pe unde ai ajuns!! :D  
http://www.reservati...kpgcgowbs4vhhsi
uite si unul din karlovy vary: http://www.reservati...kpgcgowbs4vhhsi

#44
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Merci mult, m-am uitat si am gasit cateva hoteluri ok. Cat despre Mariensbad :) nu cred ca e asa o problema, fiindca am gasit chiar pe site-urile hotelurilor din Karlo Vivary numele de Carlsbad. Deci daca ei inca le mai folosesc, noi de ce nu? :) Oricum o sa postez niste poze la intoarcere drept multumire.

#45
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
karlo vivary?  :rolleyes:   sau karlovy vary? cum e corect, totusi? e prima data cand intalnesc varianta asta.

(daca tot ajungi acolo, spune-mi te rog cum scriu ei  :)  )

#46
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 28.10.2005
Salut ,
am de gind sa merg la Praga si am nevoie de citeva recomandári privind hotelurile de acolo.

Ce-mi puteti recomanda pt 2 pers.  si 3 nopti ?

multam fain !

#47
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Mianna se scrie karlovy vary! Daca tastezi pe google prima denumire data de tine o vei intalni doar in 6 locuri si acolo mai mult din nestiinta unor turisti americani pentru care probabil ca finlanda este o firma de tigari...

#48
silvas

silvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.01.2004
Salut. A fost cineva de curand cu masina in Cehia? Mi-am propus in vara sa fac turul Cehiei cu masina si mi-ar fi de folos informatii cu privire la taxe de drum, alte taxe sau orice alte lucruri de care considerati ca ar trebui sa tin cont.

#49
mitzulina

mitzulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2006
are cineva idee cat de serioasa este agentia VARIANT TRAVEL?????
ma tenteaza circuitul lor ce cuprinde si Praga  si voiam sa stiu una alta...
si pt ca vorbim de Praga ....credeti ca-s suficienti cam 300 euro ca buget pentru vreo 6 zile?
exceptand cazare si masa

#50
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Daca te referi la circuitul budapesta - viena - praga nu cred ca este organizat de catre variant, am vazut acest circuit la multe alte agentii...
..Pai pe noi ne intrebi daca-ti ajung 300 de euro? de ce, vrei sa ne iei cate un suvenir? :D  Daca ai ambitie poti manca banii aia chiar de la vama cu cehia, nici nu-i nevoie sa ajungi in praga... Daca excluzi cazarea si masa, raman banii de bilete,suveniruri si alte cumparaturi...despre bilete poti afla pe google la fiecare muzeu in parte, transportul nu-i scump, suvenirurile ca peste tot iar alte alea, gen haine si bijouuri sunt scumpe in praga...

#51
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Posttonio, on May 10 2006, 18:12, said:

Mianna se scrie karlovy vary! Daca tastezi pe google prima denumire data de tine o vei intalni doar in 6 locuri si acolo mai mult din nestiinta unor turisti americani pentru care probabil ca finlanda este o firma de tigari...

cu google am incarcat si eu sa ma lamuresc, dar am dat si cautare in limba romana - si-am gasit varianta aia pocita pe situri de cinema (apropos de festivalul de film - site, nu forum, unde fiecare scrie ce-l taie capul), ba chiar si in oferta unor agentii de turism. de la noi, nu din America  :D

si asa se naste o alta intrebare: cum poti pleca cu o agentie daca nu stie macar sa scrie corect numele destinatiei? (si asta nu-i primul caz pe care-l intalnesc)  :rolleyes:

#52
mitzulina

mitzulina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.05.2006

View Posttonio, on May 23 2006, 12:47, said:

Daca te referi la circuitul budapesta - viena - praga nu cred ca este organizat de catre variant, am vazut acest circuit la multe alte agentii...
..Pai pe noi ne intrebi daca-ti ajung 300 de euro? de ce, vrei sa ne iei cate un suvenir? :D  Daca ai ambitie poti manca banii aia chiar de la vama cu cehia, nici nu-i nevoie sa ajungi in praga... Daca excluzi cazarea si masa, raman banii de bilete,suveniruri si alte cumparaturi...despre bilete poti afla pe google la fiecare muzeu in parte, transportul nu-i scump, suvenirurile ca peste tot iar alte alea, gen haine si bijouuri sunt scumpe in praga...

pai nu stiu ...meritati ?:P
nu intentionez sa golesc magazinele de marfa    :notangel:
prefer sa raman cu cat mai multe imagini :photo:
ok , daca nu-i cu variant(desi sunt convinsa ca exista si la ei pt ca mi-am copiat-o) cu ce alta agentie de incredere imi recomanzi circuitul ?

#53
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
cine a spus ca se vorbeste engleza in praga a spus o minciuna..  sub 5% din populatie stie ceva in engleza, sanse mai mari aveti cu germana.
hotelurile nu sunt chiar atat de scumpe, eu am fost la Extol Inn si am platit ceva de genul 65 euro pe noapte camera dubla - 3* . nu este in centru dar se ajunge relativ usor (praga e cam de 2 ori mai mica decat bucurestiul).

pe venere.com gasiti hoteluri si pensiuni , preturi, review-uri etc - cele din centru sunt mai scumpe, normal. daca aveti de gand sa vizitati etc e mai bine sa luati camere la hotelurile din centru - castigati timp si bani, taximetristii din praga sunt cam tzepari - singurii care au fost ok sunt AAA Taxi.
cel mai bun restaurant din Praga este Don Giovanni - nu este ieftin dar este cel mai bun

atentie la diferentele de curs valutar: va termina! Romanii cu casele de schimb cu "8% comision" scris mic sunt copii , in Praga veti intalni diferente de curs (vanzare - cumparare) foarte mari , cand am fost eu era ceva de genul 24kr - 33 kr.
cel mai bun curs euro - coroana l-am obtinut la Tesco (restul al 100 euro ;) )- este situat central, pe strada Narodni

inca un sfat: nu va cumparati "haine de firma" , 80% sunt tzepe. singurul loc unde sunt magazine cu asa ceva este strada Pariska . Magazine ca New Yorker, Billa Labut etc au haine in stilul celor de la noi - diferenta e ca sunt mult mai ieftine.

Edited by Mar, 24 May 2006 - 10:31.


#54
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostMar, on May 24 2006, 11:24, said:

cine a spus ca se vorbeste engleza in praga a spus o minciuna..  sub 5% din populatie stie ceva in engleza, sanse mai mari aveti cu germana.

nu-mi amintesc sa fi avut dificultati cu engleza - si am circulat mult si cu tramvaiul, in zone mai putin turistice, dar am obtinut raspunsuri inteligibile la intrebarile pe care le puneam. in schimb cosmarul a fost in Antalya - acolo chiar era s-o iau razna, nestiind nici germana, nici rusa  :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate