Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Praga

- - - - -
  • Please log in to reply
3658 replies to this topic

#19
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Am si eu citeva intrebari pentru cei ce au fost in Cehia cu masina:
-ce taxe de drum se platesc in Slovacia si in Cehia (in cemoneda,cit,perioada de valabilitate)
-comportamentul autoritatilor (unii s-au plins ca au fost foarte prost tratati)
-pret benzina (si alte preturi daca va vin in minte )
-si bineinteles orice alte informatii considerati ca ar fi importante
In vara lui 2006 vreau sa "pierd" intre doua si trei saptamini in Cehia si Austria,dar desi Austria o cunosc binisor,in Cehia n-am mai fost de vreo 25 de ani.
Cu multumiri!

#20
kokaina

kokaina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.12.2005
salut
astept si eu, ceva impresii din Praga si informatii.
As vrea la sf verii urmatoare sa bag si eu o mica excursie, Praga sau Viena, sau amandoua... :)
M-ar interesa locuri de mancat si cazare.

#21
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Din toate tarile vazute de mine, am ramas cu cele mai calduroase opinii despre Cehia in general si Praga in special. Este absolut superb! Oras istoric, persoane amabile , se vorbeste curent limba engleza (un mare avantaj), preturi rezonabile (doar cu un pic mai mari decat in Romania). Superb!
Iata cateva imagini.
Attached File  Picture_542.jpg   776.55K   727 downloadsAttached File  Picture_545.jpg   715.41K   653 downloadsAttached File  Picture_455.jpg   1.15MB   696 downloadshment]Attached File  Picture_352.jpg   841.21K   522 downloads

#22
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
aseara m-am intors si eu de la Praga...per total un oras frumos, merita vazut! nu m-as mai intoarce insa. De evitat in perioada de iarna. Preturile sunt accesibile, in special in perioada asta cand sunt reduceri foarte mari la toate produsele.

#23
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Merita amandoua !
In Praga cazarea mi se pare scumpa. La hotel de 2 stele (IBIS) 95euro/noapte. La Novotel (3*) 175euro.

#24
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Am fost de pe 6 pana pe 10 ianuarie la Praga. Mi-am pastrat opinia buna avuta pana acum. Am mers cu avionul - 280 euro dus-intors (cu Czech Airlines). Nu cred ca am cheltuit mai mulrt de 150 de euro in Praga pe mancare si vizitat obiective turistice. Am prins si o gramada de reduceri - geaca de piele cu 100 Euro! Super! Czech it out!

#25
sabin

sabin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.09.2003
Am fost si eu de curand si m-am intors cu o noua galerie foto de la Praga:

http://sabin.ro/gallery/prague

#26
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
pentru cine merge in Praga.

mincati intr-o seara la Quod Bonum, pe strada Rumunska colt cu Legerova, linga statia de metrou I.P.Pavlova.

spuneti-i patroanei ca sunteti din Romania. va va placea cu ce va serveste

#27
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005

View Postpenca, on Feb 1 2006, 21:13, said:

... spuneti-i patroanei ca sunteti din Romania. va va placea cu ce va serveste
O să cheme poliția ?! :P

#28
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
In Praga sunt multi romani, si opina generala a praghezilor despre romani este una buna spre foarte buna. Am avut un moment memorabil cu domn pe la 60 de ani. Eram pe Vaclavske nam si trebuia sa ajung sus la Opera pe Wilsonova. L-am intrebat pe domn de directii si mi-a explicat cum ajung acolo. Apoi m-a intrebat de unde sunt. I-am zis ca sunt din Romania, la care mi-a strans mana si mi-a zis ca ne multumeste mult. Nu am inteles initial pentru ce, dar apoi a aratat spre Narodni Muzeum si mi-am dat seama. De la 68 ni se trage :).
Data viitoare cand ajung la Praga ma opresc direct la Quod Bonum. Apropo de restaurante bune este unul numit "Rope maker's" sau cam asa ceva. Nu stiu cum ii spune in ceha. Se afla exact langa iesirea de la Mustek, aflata in spate la NewYorker (Na prikope colt cu Na mustku). Mancare super buna, preturi rezonabile, atmosfera excelenta.

Attached File  picture_188.jpg   1.43MB   579 downloads Attached File  picture_282.jpg   953.49K   480 downloads Attached File  picture_369.jpg   784.07K   464 downloads

Opera                         Sedlec                       Vltava

Edited by Irishman, 02 February 2006 - 09:42.


#29
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
stiu despre ce vorbesti, cred ca am mincat acolo

#30
3com

3com

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 15.05.2005
Daca mergi in Praga e bine sa te cazezi la una dintre multele pensiuni din centrul vechi. Sunt ieftine, foarte curate, ai acces imediat la cele mai populare puncte de atractie.E foarte fain sa visitezi Praga primavara si vara, toamna, pentru ca ziua lumina e mai lunga si ai timp sa te plimbi cat mai mult si sa vezi cat mai multe. E plin de turisti mai ales straini , e animatie...sunt foarte multe terase su pub-uri deschise pana tarziu in noapte. Cehii sunt oameni foarte bine crescuti (gen ardelenii)si modesti (nu sunt aroganti) n-au fitze (nu sunt snobi) si te trateaza cu prietenie fara nici un interes ascuns. Mancarea este ieftina si multa multa...un shitzel cat o palma de urs...
In fiecare catedrala, biserica, sala de concerte sunt zilnic si de cateva ori pe zi concerte. Praga este un oras foarte muzical...multe posturi locale de radio transmit nonstop concerte de muzica clasica, orchestra, etc.
Daca esti fan "sticla, bijuterii, cristaluri" esti  la mama cristalurilor...bijuterii in special din chihlimbar (ambra)...magazine luxoase si mai putin luxoase dar foarte curate...cladiri vechi restaurate care arata superb...chiar daca stai pe o banca in piatza toata ziua nu te plictisesti...
pentru amatorii se senzatii tari...sunt cluburi de noapte cu super femei (frumoase)...seara dupa ora 5 incep sa apare pe strada si "amatoarele" care sunt foarte bine ingrijite...
Daca vrei sa te deplasezi intre puncte mai indepartate in oras e foarte util metroul...
Nu este periculos sa fii jefuit sau atacat de hoti...Praga este un oras foarte sigur (mai sigur decat Bucurestiul)
E super ! super!

Attached Files



#31
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Povesteste-ne si noua cate ceva, nu asa, la general. Pe unde ai fost, pe unde te-ai plimbat, ce-ai vazut. Da-ne si niste preturi: cazare, masa, etc.
Multumim

#32
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
cam frig si pustiu in perioada asta, mai putin week-endurile... atunci e full de nemti si italieni

mancare se mananca bine peste tot, atata timp cat esti pregatit sa dai 1,500 - 1,800 de coroane pe o masa in doi...

exista un local misto si super ieftin, dar n-am apucat pana acum sa-l mai vizitez (l-am descoperit acum 3 ani). Se numeste Cesky Svet (lumea ceheasca), undeva tot prin centrul vechi.

mai nasol e cu schimbatul banilor in week-end cand nu sunt bancile deschise.

am vazut mai sus: concertele suck!!! daca vreti cultura, faceti asta acasa, la o zecime de pret si calitate poate chiar mai ridicata. Cine merge aici o face din snobism pur....

metroul e o chestie intr-adevar faina, civilizata, ieftina si usor de folosit. Nu se compara cu ce e la noi..

Edited by CRG, 06 March 2006 - 23:24.


#33
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
transportul in comun este extrem de bine pus la punct in Praga. Il recomand cu caldura.

#34
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostRaikk0nen, on Mar 15 2006, 10:17, said:

transportul in comun este extrem de bine pus la punct in Praga. Il recomand cu caldura.


asa este. poti sa-ti reglezi ceasul dupa tramvaiul lor

#35
bullshit

bullshit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2006
:coolspeak: [font=Book Antiqua]

View Postpenca, on Mar 15 2006, 11:18, said:

asa este. poti sa-ti reglezi ceasul dupa tramvaiul lor

stie cineva de clubul "duplex"?
cum e?
merg cu 8 prieteni la praga weekendul urmator.

#36
Andrey1

Andrey1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 20.05.2005
Desi vad ca majoritatea dintre voi ati avut experiente placute legate de Praga, eu se pare ca am avut ghinion....Am fost in octombrie 2004, la meciul Cehia - Romania, poate din cauza asta, nu stiu, dar cehii mi s-au parut cei mai nesimtiti, nasoi, scarbosi oameni din cati am vazut. Toti se comportau urat cu noi, incepand de la vama, la hostel-ul unde ne-am cazat (conditii super-nasoale), pana la ultimul vanzator din magazine, toti erau de genul functionarilor de la ghiseu de la noi din romania, te priveau de sus, cu scarba, cu dispret, plictisiti.......
Orasul este frumos, n-am ce zice, mai ales centrul, dar din cauza oamenilor nu pot sa zic ca imi mai doresc sa merg vreodata.
Ce ma pune pe ganduri este ca absolut toata lumea care a fost nu a avut decat cuvinte de bine.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate