Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Imprimanta HP 4L chitroasa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
mare ciudatenie
imprimanta asta merge fara probleme pe orice calc mai putin ala pe care vreau so instalez
desi e plug n play setupul nu o vede, iar dupa ce o instalez manual spune device not connected.
am schimbat si din bios toate setarile pt portul de lpt dar fara nici un rezultat
sistemul este win2k, o place via si toate updateurile la zi ca si la celelate calculatoare unde am incercat si am reusit sa instalez imprimanta.
mai grav e ca nu stiu ce inseamna epp, ecp, spp, ecp+epp
poate sa fie o problema hardware la respectiva placa de baza sau???

ps: am pus si cablul de lpt invers pe placa de baza, avind evident acelasi rezulat, numai ca nu mai zicea device not connected ci spunea ca nare hirtie desi ii dadusem so satur

#2
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
in primul rand cred ca ai parlit portul paralel
SPP=standard paralel port
EPP=extended parallel port
ECP=extended capabilities port
ECP+EPP=bidirectional

deci SPP merge obligatoriu..........parca shi bidirectional..........asta in cazul ca mai ai portul bun

#3
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
mare boier
asta e o veste care imi incinta inima. niciodata nu mai pirlisem un port paralel asa ca nu vad de ce sa nu ma bucur. la urma urmei dal dracu, imi permit altu.
in alta ordine de idei pt ca imprimantele sint o mare necunoscuta in vitza mea. ce inseamna bidirectional?
si daca sint explicate pe udeva standardele aste de ecc ecp lalalala ca sa citesc mai multe despre ele
ok, ma duc sa miros placa sa vad unde e ospatzu

#4
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
vezi shi tu ce intzelegi de aici


4-bit Parallel Port: Standard parallel ports found on most older PCs, initially for sending output to a printer. 4-bit ports are capable of sending 8-bit data but can receive only 4-bits at a time. Data handshaking is accomplished through software and throughput is limited to about 40 - 60 Kbytes/second.

8-bit Parallel Port: Similar to 4-bit port except includes true 8-bit bi-directional data lines. Handshaking is still done through software, with effective throughput of about double that of a 4-bit port or 80 - 120 Kbytes/second.

Enhanced Parallel Port (EPP): Originally developed by an industry consortium, including Intel Corp., Xircom, Inc., and Zenith Data Systems. EPP was designed to further exploit two-way communications with external devices, with increasing speed requirements, through the ubiquitous parallel port. Significant inclusion in laptops began early 1990s. EPP ports are also available on many systems that have an ECP port. There are 3 implementations of EPP ports...Original Intel SL-Type EPP, Revised Intel-SL-Type EPP, and IEEE1284 EPP. The Intel SL-Type EPP ports are sometimes referred as EPP 1.7 and the IEEE1284 EPP as EPP1.9.

Extended Capabilities Port (ECP): Developed by Microsoft Corp. and Hewlett Packard Co., this parallel port technology provides similar high-speed performance found in EPP, but employs additional buffering and DMA to smooth performance in multitasking environments. Significant inclusion in desktop and notebook PCs began in the mid 1990s

#5
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
sarumina

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate