Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ilio Mare Hotel Thassos

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
A stat cineva la hotelul Ilio Mare din Thassos?
M-as bucura de orice informatie reala despre acest hotel: camerele,personalul,imprejurimi si foarte important mancarea de aici!!!
Multumesc.

#2
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Tot eu imi raspund dar o fac si pentru altii care ar vrea sa stea acolo.
M-am intors din vacanta de Paste de la acest hotel.Personalul este foarte civilizat si politicos,aspectul hotelului este dragut dar:
-a fost foarte frig in camere si daca nu-mi dadeau de la receptie o aeroterma nu rezistam noaptea.
-mancarea de seara este foarte putina,au un singur fel de mancare pe care ti-l aduc in farfurie la masa(o bucata de carne cu putina garnitura si o salata) si orice bautura ai vrea trebuie platita(apa,suc,vin,bere).O bere de 33 cl costa 4 euro.  Dimineata,micul dejun a fost foarte bun si variat.
-Eu aveam in pachetul de Paste demipensiune si in plus o masa festiva noaptea dupa venirea de la biserica si la pranz in ziua de Paste.Acestea au fost,dar mi-au scos doua din cinele pe care le aveam platite sub pretext ca atat ar fi pachetul lor de Paste.
-categoric nu este un hotel de 5 stele.Este maxim de 4.
Parerea mea este ca la banii pe care i-am platit gaseam mult mai bine si mai frumos in alta parte si nu recomand nimanui acest hotel.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postm-larry, on 28th April 2011, 14:56, said:

... M-am intors din vacanta de Paste de la acest hotel ...
Bine ai revenit !

Eu aștept impresii despre drum, la Turism AUTO.

Sănătate și toate cele bune !

#4
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011
Incerc sa pun niste poze cu plaja hotelului si cu Skala Prinos.

Attached Files



#5
LADINA71

LADINA71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2011

View Postm-larry, on 29th April 2011, 22:50, said:

Incerc sa pun niste poze cu plaja hotelului si cu Skala Prinos.
Buna,

Intentionez sa merg cu prietenii luna aceasta in Thassos, la hotelul Ilio Mare. Ai putea sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acest hotel? De exemplu daca sezlongurile pe plaja sunt contra cost; daca baile sunt OK si ai apa calda in permanenta. Noi toti avem copii si ne-ar prinde tare bine niste detalii si poze suplimentare.
Multumesc oricum pentru poze si pentru descrierea facuta.  :thumbup: Asa am putut vedea cum este nisipul pe plaja.

Toate cele bune!
Adina

#6
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View PostLADINA71, on 2nd June 2011, 12:16, said:

Buna,

Intentionez sa merg cu prietenii luna aceasta in Thassos, la hotelul Ilio Mare. Ai putea sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acest hotel? De exemplu daca sezlongurile pe plaja sunt contra cost; daca baile sunt OK si ai apa calda in permanenta. Noi toti avem copii si ne-ar prinde tare bine niste detalii si poze suplimentare.
Multumesc oricum pentru poze si pentru descrierea facuta.  :thumbup: Asa am putut vedea cum este nisipul pe plaja.

Toate cele bune!
Adina
Buna.
Eu am fost aici in aprilie cand nu se facea plaja,asa ca nu stiu daca se platesc sezlongurile.Apa calda curgea in permanenta iar baile sunt in regula,iar pentru copii este bine ca aveti si piscina,inconjurata de un spatiu verde si loc de joaca destul de mult,acestea fiind despartite de strada de un gard.
Hotelul se afla cam departe de oras,circa 1 km,deci la plaja puteti folosi doar beach-bar-ul acestuia,cu preturi putin cam mari(ex: o bere de 33 cl era 4 euro).
Camerele sunt destul de confortabile,dar in nici un caz nu este un hotel de 5 stele,cum il prezinta ei.
Eu am fost cam dezamagit de ei si nu as mai merge aici inca odata.
O seara frumoasa si numai bine!!!

#7
LADINA71

LADINA71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2011

View Postm-larry, on 3rd June 2011, 00:09, said:

Buna.
Eu am fost aici in aprilie cand nu se facea plaja,asa ca nu stiu daca se platesc sezlongurile.Apa calda curgea in permanenta iar baile sunt in regula,iar pentru copii este bine ca aveti si piscina,inconjurata de un spatiu verde si loc de joaca destul de mult,acestea fiind despartite de strada de un gard.
Hotelul se afla cam departe de oras,circa 1 km,deci la plaja puteti folosi doar beach-bar-ul acestuia,cu preturi putin cam mari(ex: o bere de 33 cl era 4 euro).
Camerele sunt destul de confortabile,dar in nici un caz nu este un hotel de 5 stele,cum il prezinta ei.
Eu am fost cam dezamagit de ei si nu as mai merge aici inca odata.
O seara frumoasa si numai bine!!!

Buna,

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa-mi scrii. Daca se poate as mai vrea cateva detalii si poze. N-am fost niciodata la un hotel cu demipensiune (doar all inclusive) si de aceea as vrea sa stiu cum a fost mancarea. Am auzit ca toate bauturile sunt contra-cost, dar oare exista vreun magazin prin apropiere cu preturi decente? Taverne unde putem manca la pranz? Ma gandesc in primul rand la copiii nostri care au varste cuprinse intre 3 ani si 11 ani (sunt vreo 9) si vreau sa stiu daca-mi iau provizii din Bucuresti sau pot cumpara de acolo.
Camerele erau curate? Exista vreo asemanare intre pozele de pe site-ul lor oficial si realitate?
Daca mai poti posta poze cu imprejurimile as fi tare bucuroasa sa le vad.

Sper sa nu fiu offtopic, dar eram curioasa ce traseu ai ales pentru a ajunge pe Thassos; Daca poti, scrie-mi pe adresa de e-mail [email protected].

Multumesc.

Numai bine!
Adina

#8
radu.traveller

radu.traveller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.07.2007

View PostLADINA71, on 2nd June 2011, 12:16, said:

... daca sezlongurile pe plaja sunt contra cost

Sezlongurile si umbrelele de pe plaja din dreptul hotelului sunt gratuite pentru oaspetii hotelului si cu plata pentru cei ce vin "din afara". Cel putin asa era anul trecut.
Avand insa in vedere ca nu sunt rezervate doar pentru cei din hotel, si practic poate sta oricine pe aceasta plaja, exista si riscul ca, in anumite momente mai aglomerate, sa nu gasesti sezlong liber.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ceea ce la greci are clasificare de 4 stele, în România are de 3 stele. Ca idee, grecii supraapreciază confortul oferit.
De exemplu, camera hotelului Olympic Star din Nei Pori, ****, era mult mai mică decât camera de la Sonia Village (Gerakini), ***, care la rândul ei era mai mică decât camera de la Sarti Beach Superior, ***+.
Cu mâncarea este cam la fel peste tot: la cină, băuturile se plătesc. Ca să fie tacâmul (in)complet, la cina hotelului Olympic Star, ****, în 2008, n-am avut nici măcar apă la masă.
Vă recomand orice terasă/tavernă în locul restaurantului hotelului, pentru băuturile de seară. La restaurantul complexului Sonia Village, în 2009, o ciocolată Snickers costa 1,5 euro, iar în stațiune era 0,50-0,80 euro.

Edited by PSC, 06 June 2011 - 16:29.


#10
m-larry

m-larry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.01.2011

View PostLADINA71, on 6th June 2011, 11:49, said:

Buna,

In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa-mi scrii. Daca se poate as mai vrea cateva detalii si poze. N-am fost niciodata la un hotel cu demipensiune (doar all inclusive) si de aceea as vrea sa stiu cum a fost mancarea. Am auzit ca toate bauturile sunt contra-cost, dar oare exista vreun magazin prin apropiere cu preturi decente? Taverne unde putem manca la pranz? Ma gandesc in primul rand la copiii nostri care au varste cuprinse intre 3 ani si 11 ani (sunt vreo 9) si vreau sa stiu daca-mi iau provizii din Bucuresti sau pot cumpara de acolo.
Camerele erau curate? Exista vreo asemanare intre pozele de pe site-ul lor oficial si realitate?
Daca mai poti posta poze cu imprejurimile as fi tare bucuroasa sa le vad.

Sper sa nu fiu offtopic, dar eram curioasa ce traseu ai ales pentru a ajunge pe Thassos; Daca poti, scrie-mi pe adresa de e-mail [email protected].

Multumesc.

Numai bine!
Adina
Buna.
Cu parere de rau iti spun ca nu cred ca o sa fi multumita de mancarea de la hotel.Eu nu am mancat asa de prost ca aici in nici o calatorie!!!Era foarte putina mancare si ti-o aduceau ei in farfurie(cam ce vroiau) nu prea aveai de unde sa alegi.Micul dejun era mai bine,multumitor.Intr-adevar bauturile sunt contra cost,chiar si apa,si sunt destul de scumpe(o bere de 33 cl costa 4 euro).Oraselul cu taverne(doua-trei) este cam la 1 km. si aici poti gasi si mici magazine pentru cumparaturi.La vreo 6-7 km de Skala Prinos,inspre Limenas,vai gasi un supermarket mare,chiar la marginea drumului,de unde poti sa cumperi ce vrei cu preturi mai bune dacat in oras.
Eu am primit o camera in care nu se facuse curatenie si in care au facut dupa ce am asteptat vreo trei ore,dar in general am vazut ca hotelul este destul de curat.In orice caz,orice nemultumire ai avea spune-le celor de la receptie,care am vazut ca sunt niste persoane foarte sociabile si chiar incearca sa faca sa fie bine.
Am stat si eu la hoteluri cu demipensiune sau all inclusiv dar repet,asa mancare saracacioasa ca si aici nu am mai intalnit.
Traseul pe care l-am folosit il poti gasi aici: http://forum.softped...t...216&st=4770 ,ultimul din pagina 266 de la "cu masina spre Grecia".
O seara frumoasa!!!

#11
LADINA71

LADINA71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2011

View Postradu.traveller, on 6th June 2011, 16:45, said:

Sezlongurile si umbrelele de pe plaja din dreptul hotelului sunt gratuite pentru oaspetii hotelului si cu plata pentru cei ce vin "din afara". Cel putin asa era anul trecut.
Avand insa in vedere ca nu sunt rezervate doar pentru cei din hotel, si practic poate sta oricine pe aceasta plaja, exista si riscul ca, in anumite momente mai aglomerate, sa nu gasesti sezlong liber.

Buna,

Multumesc mult pentru detalii. De obicei la ora 8 am sunt pe plaja cu bebelusha;

Toate cele bune!

Adina

#12
LADINA71

LADINA71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.06.2011

View Postm-larry, on 7th June 2011, 00:24, said:

Buna.
Cu parere de rau iti spun ca nu cred ca o sa fi multumita de mancarea de la hotel.Eu nu am mancat asa de prost ca aici in nici o calatorie!!!Era foarte putina mancare si ti-o aduceau ei in farfurie(cam ce vroiau) nu prea aveai de unde sa alegi.Micul dejun era mai bine,multumitor.Intr-adevar bauturile sunt contra cost,chiar si apa,si sunt destul de scumpe(o bere de 33 cl costa 4 euro).Oraselul cu taverne(doua-trei) este cam la 1 km. si aici poti gasi si mici magazine pentru cumparaturi.La vreo 6-7 km de Skala Prinos,inspre Limenas,vai gasi un supermarket mare,chiar la marginea drumului,de unde poti sa cumperi ce vrei cu preturi mai bune dacat in oras.
Eu am primit o camera in care nu se facuse curatenie si in care au facut dupa ce am asteptat vreo trei ore,dar in general am vazut ca hotelul este destul de curat.In orice caz,orice nemultumire ai avea spune-le celor de la receptie,care am vazut ca sunt niste persoane foarte sociabile si chiar incearca sa faca sa fie bine.
Am stat si eu la hoteluri cu demipensiune sau all inclusiv dar repet,asa mancare saracacioasa ca si aici nu am mai intalnit.
Traseul pe care l-am folosit il poti gasi aici: http://forum.softped...t...216&st=4770 ,ultimul din pagina 266 de la "cu masina spre Grecia".
O seara frumoasa!!!

Buna,

Am citit si recitit ce ai scris si ma tot gandesc.....oare un supermarket mic, mic, in hotel sau langa, n-o sa gasesc? O taverna buna pe langa hotel? Nu-mi fac mari iluzii privind cantitatea mancarii oferita de hotel, dar la calitate ma astept; Adica imi doresc sa pot manca fructe de mare, peste, etc; Probabil ca nu voi avea parte de asemenea meniu decat la taverne. Dupa cum am spus, eu n-am fost decat in hoteluri de 4-5 stele la turci (Lares Park, Iberotel, etc...) cat si la bulgari (Miramar - Obzor), dar n-am fost dezamagita de mancare; Voi avea probabil o problema cu laptele copilului. In camera am frigider in care sa incapa o sticla, doua de lapte? Iar in ceea ce priveste curatenia in camera....sper ca eu sa n-am ghinionul tau. A trebuit sa astepti 3h chiar daca era ora de incepere a cazarii (cred ca la ora 14)? Curatenia in camera se facea zilnic? Prosoapele se schimbau zilnic, atat cele din camera cat si cele de la plaja (cred ca n-ai facut plaja in aprilie)? Imi pare rau pentru tine ca nu te-ai simtit asa cum iti doreai; Noi fiind o gasca destul de mare, sper sa ne distram ......si sa trecem cu vederea anumite aspecte deranjante; Multumesc inca o data pentru amanuntele date. M-au ajutat sa-mi fac o idee despre ceea ce voi intalni acolo. Voi intra pe link-ul dat de tine ptr. a vedea traseul pe care l-ai urmat.

Toate cele bune!  :thumbup:
Adina

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deși în felul ăsta nu facem decât să încărcăm și mai mult bagajele, noi luăm și prosoapele de corp de acasă. Indiferent de ceea ce scrie pe prezentarea locației de cazare - fie că e un pliant de la o agenție de turism, fie că e site-ul web al locației - preferăm să avem un "backup" în caz de Doamne ferește. Mai bine să fie prosoapele noastre nefolosite decât să ne pomenim acolo cu unele super-uzate; totuși, cu excepția lagărului numit hotel Balkan din Leptokaria, peste tot am avut prosoape curate și în stare (destul de) bună. Nu prea am întâlnit locuri unde prosoapele să nu fie schimbate măcar la 4-5 zile, adică după o durată normală de utilizare. Se presupune că prosopul îl folosești când ești curat...
Curățenia în camere se poate face zilnic la hotelurile cu mai multe stele, mergând până la săptămânal în locațiile self-catering. La Sarti Beach Superior făceau curat numai o singură dată în timpul sejurului; aveam un tomberon în care lepădam tot ce putea fi numit gunoi. Câteodată preferam să aruncăm gunoiul odată la două zile (când făceam cu rândul la mop) în tomberonul de pe stradă, care era mai încăpător.
Pentru copil, îți recomand să folosești lucrurile lui. Poți găsi lapte la supermarketuri precum Lidl sau Arvanitidis.
Despre fructele de mare nu știu ce să-ți spun, mie mi se face rău numai când le văd (am o sensibilitate la ficat, moștenită, ce nu mă lasă să mănânc anumite chestii).
În principiu, supermarketul hotelului e mai scump decât oricare altul din localitate. Avantajul poate fi acela că este deschis în timpul zilei; după cum (poate) știi, grecii țin la siesta de după amiază.

Edited by PSC, 08 June 2011 - 07:12.


#14
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
nu a mai fost nimeni la hotelul asta in ultima vreme ? am gasit o oferta pt luna iulie , 1250 euro 2 + 2 copii pensiune completa valabila pana la sfarsitul lunii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate