Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

cum trebuie sa se imbrace o adolescenta crestin-neoprotestanta?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 Sfantul Jakob, on 29th January 2011, 12:21, said:

Asa ca luati-va gandul!  :console:

:no: :down:  

 obadia, on 29th January 2011, 16:47, said:

Matei 5:28
Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie, ca s-o poftească, a și preacurvit cu ea în inima lui.

Sa inteleg ca nu exista barbati in rai?

 obadia, on 29th January 2011, 16:47, said:

Matei 5:29
Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l și leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale, și să nu-ți fie aruncat tot trupul în gheenă.

Am mai multe madulare? :surprise: :habarnam:

#38
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Sa inteleg ca nu exista barbati in rai?

Raiul inca nu s-a deschis .Ai sa vezi tu cu ochii tai daca sunt sau nu ,mai ai putina rabdare ,iti zice Zexe cand se termina showul... :notangel:

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 coronita, on 27th January 2011, 15:15, said:

multe fete penticostale se imbraca/arata asa...ce e atat de iesit din comun,nu inteleg ??
Las' ca le curg balele la toti ortodocsii dupa ele, chiar daca se imbraca asa... Dar nu pupa ei asa ceva. Alea sunt pentru premianti.  :thumbup:

#40
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
Eu inteleg ca modestia ar trebui sa fie ceva normal pentru orice crestin,nu doar pentru unii credinciosi ai unor biserici...Deci si femeile si fete ortodoxe sau catolice,etc,ar trebui sa se imbrace modest. Sau gresesc ?

#41
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 coronita, on 31st January 2011, 19:22, said:

Eu inteleg ca modestia ar trebui sa fie ceva normal pentru orice crestin,nu doar pentru unii credinciosi ai unor biserici...Deci si femeile si fete ortodoxe sau catolice,etc,ar trebui sa se imbrace modest. Sau gresesc ?

Nu gresesti ,asa sa faci !Sa nu porti "nadragi "ca si sexul masculin ,sa nu -ti tai parul ca si curvele (taierea parului semnul curvelor)sa nu te machiezi ca si paganii ,sa nu porti cercei ca si triburile de canibali ,sa nu te tatuezi ca si drogatii.

#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 obadia, on 31st January 2011, 19:37, said:

...sa nu -ti tai parul ca si curvele (taierea parului semnul curvelor)
:lol:
Cata superficialitate! De ce judeci paharul dupa ceea ce afiseaza exteriorul sau? Daca unei femei ii cade parul dupa tratamentul cu citostatice, e o curva?Sau daca parul ei este unul slab, pentru a carui regenerare este necesara tunderea scurta a acestuia, inseamna ca e o curva?

Edited by Dude_2nd, 31 January 2011 - 19:45.


#43
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 Dude_2nd, on 31st January 2011, 19:43, said:

:lol:
Cata superficialitate! De ce judeci paharul dupa ceea ce afiseaza exteriorul sau? Daca unei femei ii cade parul dupa tratamentul cu citostatice, e o curva?Sau daca parul ei este unul slab, pentru a carui regenerare este necesara tunderea scurta a acestuia, inseamna ca e o curva?

Daca nu e curva ,nu face cancer .Iar daca e vegetariana ca si voi sigur ca-i cade parul .

Uite ce zice Pavel ...\\

1 Corinteni 11:14
Nu vă învață chiar și firea că este rușine pentru un bărbat să poarte părul lung,
1 Corinteni 11:15
pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 obadia, on 31st January 2011, 19:50, said:

Daca nu e curva ,nu face cancer .Iar daca e vegetariana ca si voi sigur ca-i cade parul .
Nu pot sa cred! Esti aidoma "bunilor" si "inteleptilor" prieteni ai lui Iov, care atunci cand acesta era lovit de cancer, il condamnau rautacios:"Adu-ti aminte, te rog: care nevinovat a pierit? Care oameni neprihaniti au fost nimiciti?Dupa cate am vazut eu, numai cei ce ara faradelegea si seamana nelegiuirea ii secera roadele! "(Iov.4.7-8)

Totusi, Biblia e adevarata! Povestea lui Iov e una reala. Ai demonstrat chiar tu acum ca exista oameni care sub mantia de "om ascultator de Yahweh" sa judece superficial, nedrept, rautacios,arogant,etc.


 obadia, on 31st January 2011, 19:50, said:

Uite ce zice Pavel ...\\

1 Corinteni 11:14
Nu vă învață chiar și firea că este rușine pentru un bărbat să poarte părul lung,
1 Corinteni 11:15
pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.
Uite ce mai zice Petru, pentru cei ce nu pricep ca in imparatie nu te baga parul lung si mintea scurta:"Podoaba voastra sa nu fie podoaba de afara, care sta in impletitura parului..."(1Pet.3.3)

Edited by Dude_2nd, 31 January 2011 - 20:06.


#45
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Nu pot sa cred! Esti aidoma "bunilor" si "inteleptilor" prieteni ai lui Iov, care atunci cand acesta era lovit de cancer, il condamnau rautacios:"Adu-ti aminte, te rog: care nevinovat a pierit? Care oameni neprihaniti au fost nimiciti?Dupa cate am vazut eu, numai cei ce ara faradelegea si seamana nelegiuirea ii secera roadele! "(Iov.4.7-8)

Totusi, Biblia e adevarata! Povestea lui Iov e una reala. Ai demonstrat chiar tu acum ca exista oameni care sub mantia de "om ascultator de Yahweh" sa judece superficial, nedrept, rautacios,arogant,etc.

Iov a fost un exemplu de restituire ,nu-l baga in aceeasi oala cu necredinciosii care umplu spitalele din pricina desfranarii si alcoolismului si a drogurilor .De ce nu i-a vindecat sau inviat Domnul Isus pe toti ?Doar credinta si ascultarea provoaca vindecare si binecuvantare .Semnul decadentei feminine este parul scurt si imbracamintea barbateasca .Deja la inceputul sec xx..a inceput decadenta si emanciparea feminina ,care a atras in pacat toate generatiile urmatoare .


Quote

Uite ce mai zice Petru, pentru cei ce nu pricep ca in imparatie nu te baga parul lung si mintea scurta:"Podoaba voastra sa nu fie podoaba de afara, care sta in impletitura parului..."(1Pet.3.3)

Asta nu contrazice scrierea lui PAVEL ;1 Corinteni 11:15
pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.

#46
FoTN

FoTN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.03.2011
Scuzati-ma va rog, dar nu inteleg de ce multe culte neo-protestante strivesc practic feminitatea, pocind fetele in ultimul hal obligandu-le sa poarte haine excesiv de "decente", total nepotrivite pentru varsta lor si nu in ultimul rand urate? Sau aceasta este doar o manevra perfida pentru a le obliga sa se marite numai cu membri ai cultului ( pentru ca altfel nici un alt barbat nu s-ar uita la ele..) ?
Va rog, nu va mai folositi de biblie ca scuza pentru neo-sclavie. Deasemeni, nu cred ca este foarte "crestineste" sa numesti drogat un barbat cu tatuaje sau par lung, aceste lucruri tin de liberul arbitru, timpurile in care traim, influente culturale etc. Aceste persoane pe care le jigniti gratuit vor fi judecate, condamnate sau achitate de Dumnezeu ( daca exista..) , nu de dumneavoastra sau de membrii altor culte.

#47
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 FoTN, on 8th March 2011, 22:41, said:

Scuzati-ma va rog, dar nu inteleg de ce multe culte neo-protestante strivesc practic feminitatea, pocind fetele in ultimul hal obligandu-le sa poarte haine excesiv de "decente", total nepotrivite pentru varsta lor si nu in ultimul rand urate? Sau aceasta este doar o manevra perfida pentru a le obliga sa se marite numai cu membri ai cultului ( pentru ca altfel nici un alt barbat nu s-ar uita la ele..) ?
Va rog, nu va mai folositi de biblie ca scuza pentru neo-sclavie. Deasemeni, nu cred ca este foarte "crestineste" sa numesti drogat un barbat cu tatuaje sau par lung, aceste lucruri tin de liberul arbitru, timpurile in care traim, influente culturale etc. Aceste persoane pe care le jigniti gratuit vor fi judecate, condamnate sau achitate de Dumnezeu ( daca exista..) , nu de dumneavoastra sau de membrii altor culte.


Va rog sa ma scuzati,dar eu nu vad ce nu e feminin sau nepotrivit pentru varsta mea,am 14 ani,sa imbrac o bluzita care nu e foarte decoltata,sau sa port o fusta,cu putin peste genunchi, sau ca nu incalt tocuri de 15 centimetri ? sau ca am pe cap un esarfa/batic in forma de bentita mai lata?

#48
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 coronita, on 10th March 2011, 14:07, said:

Va rog sa ma scuzati,dar eu nu vad ce nu e feminin sau nepotrivit pentru varsta mea,am 14 ani,sa imbrac o bluzita care nu e foarte decoltata,sau sa port o fusta,cu putin peste genunchi, sau ca nu incalt tocuri de 15 centimetri ? sau ca am pe cap un esarfa/batic in forma de bentita mai lata?

Nu e potrivit pentru ca acesti domni cu nerusinare ar dori ceva mai mult.

Dar cine are ochi priveste in launtru:


1 Petru 3

3:3   Podoaba voastră să nu fie podoaba de afară, care stă în împletitura părului, în purtarea de scule de aur sau în îmbrăcarea hainelor,
    
3:4   ci să fie omul ascuns al inimii, în curăția neperitoare a unui duh blînd și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu.

Edited by husand, 10 March 2011 - 18:13.


#49
basteth

basteth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2011

 zexelica, on 27th January 2011, 11:46, said:

In provincie, la tine, nu, ca acolo se cunoaste toata lumea cu toata lumea. In capitala, un oras in adevaratul sens al cuvantului, sigur se marita.
Nu inteleg de ce locuitorii capitalei se iau mereu de cei din provincie. de parca nu sunt aceleasi credinte peste tot. de parca bucurestiul e buricul pamantului. locuiesc in orasul asta mizerabil de cativa ani datorita scolii si mai am o groaza. cand vin bucurestenii la plaja sau merg la munte sau pleaca la facultati in iasi, uita ca se afla in "provincie".

 coronita, on 27th January 2011, 15:15, said:

multe fete penticostale se imbraca/arata asa...ce e atat de iesit din comun,nu inteleg ??
baticul de pe cap. nu poti sa iti vezi de credinta si de faptele bune fara o carpa pe cap? nu cred ca dormi cu ea. cand o dai jos te simti pacatoasa? ai ganduri negre? mi se pare exagerat asta cu acoperirea parului, in rest pt un copil de 14 15 ani mi se pare corect fara tocuri si haine decoltate.

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 basteth, on 25th March 2011, 15:00, said:

Nu inteleg de ce locuitorii capitalei se iau mereu de cei din provincie. de parca nu sunt aceleasi credinte peste tot. de parca bucurestiul e buricul pamantului. locuiesc in orasul asta mizerabil de cativa ani datorita scolii si mai am o groaza. cand vin bucurestenii la plaja sau merg la munte sau pleaca la facultati in iasi, uita ca se afla in "provincie".
Poate ai un accent caraghios si de aceea ti se si pare nasol la Bucuresti, capitala Romaniei.

#51
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 coronita, on 10th March 2011, 14:07, said:

Va rog sa ma scuzati,dar eu nu vad ce nu e feminin sau nepotrivit pentru varsta mea,am 14 ani,sa imbrac o bluzita care nu e foarte decoltata,sau sa port o fusta,cu putin peste genunchi, sau ca nu incalt tocuri de 15 centimetri ? sau ca am pe cap un esarfa/batic in forma de bentita mai lata?

Bentita poti sa porti sau batic ,dar nu aia e invalitoare capului .Daca era asa ,va facea dumnezeu cu batic in cap in loc de par.
Biblia zice clar ce e invalitoarea capului .

1 Corinteni 11:13
Judecați voi singuri: este cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu dezvelită?
1 Corinteni 11:14
Nu vă învață chiar și firea că este rușine pentru un bărbat să poarte părul lung,
1 Corinteni 11:15
pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.

Deci poti purta si palarie sau caciula ori bentita ,dar parul este invalitoarea capului ,parul lung nu taiat militareste.Parul taiat la femeie ,este semnul curvei sau a nesupuneri fata de barbat sau comunitate daca nu e casatorita.

#52
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Eu zic sa te imbraci in asa fel incat sa nu saliveze popii cand te duci pe la slujbe ...
Tot ce spui tu acolo e ok in afara de chestia cu baticul ... parerea mea ...

#53
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 obadia, on 31st January 2011, 20:50, said:

1 Corinteni 11:15
pe când pentru o femeie este o podoabă să poarte părul lung? Pentru că părul i-a fost dat ca învelitoare a capului.

E podoaba parul lung, deci e de bine sa aiba parul lung, dar asta nu se traduce automat in "e curva daca poarta parul scurt", exista si varianta de "e neutru".

Cat despre inderdictia de a purta pantaloni ca femeie... sa fim seriosi, spune sa nu poarte haine barbatesti. Pantalonii sunt si ei de doua tipuri, barbatesti si femeiesti. Si camasile la fel. Acum vrei sa imi spui ca tipa asta, chit ca e imbracata intr-un mod absolut hidos, nu e feminina pentru ca are pantaloni si camasa?

La intrebarea din titlu, tot ce pot sa raspund este "normal". In limitele decentei si bunului simt, bineinteles, dar nu asa ar trebui sa se imbrace toate fetele indiferent de varsta si religie? Si nu cred ca baticul pe cap e semnul pocaintei si nici ca fustele care nu trec peste genunchi sunt neaparat indecente.

#54
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
.....si pot sa umble si dezbracate doar cu o frunza ,ca nu sunt indecente .E clar ca ,femeia este expresia bisericii de azi .E goala ,ticaloasa si nu stie !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate