Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#1081
vladstan11

vladstan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2010
L-am botezat Gogu:)) si inca mai miroase dupa ce l-am udat cu dusul dar nu asa rau
Am sa pun o poza cu el ca numa asta am putut sa io fac.Nu va spriati pt ca aparatul nu are data corecta poza ne e din 2007.

Attached Files



#1082
mocacino

mocacino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.06.2010
Hallo!Va prezint si eu nimfa mea-Coco.L-am gasit in urma cu jumate de an la mama la servici(la o ferma pe gaini)pe unul din blocuri....dupa o saptamana am reusit sa-l prind si sa-l domesticesc :thumbup:

Attached Files



#1083
vladstan11

vladstan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2010
Salut!am nevoie de ajutor cu nimfa mea.Am crezut ca sa acomodat dar nu e deloc asa.Sta pe dulapsi atat.Am vorbit cu crescatorul de la care lam loat si a spus ca normal dupa 2 sapt de cand il am eu sta pa umar si e obisnuit cu tn.El a spus ca poate sa imi dea alta in schimb daca vreau.Nu vreau sa il dau pe Gogu .Ma puteti ajuta cu niste tehnici de dresaj.Am mare nevoie pls.

#1084
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Am nevoie de ajutor! Am luat pentru Lucky o nouă colivie dar care nu are un grătar la nivelul podelei. Aș vrea să găsesc grătar la un mall de bricolage. Îmi puteți oferi sugestii?

#1085
ariana_kardiamou

ariana_kardiamou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2010
buna ziua
am luat un pui de nimfa de la obor acum 1 saptaman (vanzatorul mi-a spus ca este sanatoasa doar ca este mica si ca este cuminte, de asta sta asa de "bleaga" si eu am crezut..); este foarte racit, stranuta, nu poate sa respire, are nasul infundat, nu mai are putere nici sa manace (trebuie sa ii curat eu semintele); l-am dus la doctor si mi-a confirmat ca este o racela mai veche si foarte puternica si mi-a dat medicamente pt el, picaturi si niste prafuri sa ii pun in mancare. i-am dat deja de 3 zile si nu prea se observa nici o imbunatatie. este o scumpa pe care am numit-o "printesa" pt ca este tare tacticoasa si pentru ca este bolnavioara se misca "in reluare". tin foarte mult la ea si chear as dori sa o fac bine dar nu stiu ce sa ii mai fac; mai stau cu ea seara in brate si o tin intr-un prosop in brate la mine si se incalzeste si doarme asa dar se simte foarte rau...
ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat?

Edited by ariana_kardiamou, 17 September 2010 - 13:26.


#1086
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Nimeni nimic aici? Hai mai,sunt o gramada cu aceste pasari minunate,inclusiv eu...

#1087
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postariana_kardiamou, on 17th September 2010, 13:25, said:

buna ziua
am luat un pui de nimfa de la obor acum 1 saptaman (vanzatorul mi-a spus ca este sanatoasa doar ca este mica si ca este cuminte, de asta sta asa de "bleaga" si eu am crezut..); este foarte racit, stranuta, nu poate sa respire, are nasul infundat, nu mai are putere nici sa manace (trebuie sa ii curat eu semintele); l-am dus la doctor si mi-a confirmat ca este o racela mai veche si foarte puternica si mi-a dat medicamente pt el, picaturi si niste prafuri sa ii pun in mancare. i-am dat deja de 3 zile si nu prea se observa nici o imbunatatie. este o scumpa pe care am numit-o "printesa" pt ca este tare tacticoasa si pentru ca este bolnavioara se misca "in reluare". tin foarte mult la ea si chear as dori sa o fac bine dar nu stiu ce sa ii mai fac; mai stau cu ea seara in brate si o tin intr-un prosop in brate la mine si se incalzeste si doarme asa dar se simte foarte rau...
ma poate ajuta cineva cu vre-un sfat?
Ai reisit sa o salvezi?

#1088
ayesha

ayesha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.01.2010
pleaseee hepl!   a facut nimfa oua, le-a clocit dar nu au iesit puiutzi cand s-a implinit termenu:(,,, s-a uitat mama mea la ele si erau goale. in concluziea le-a aruncat. acum nimfa mea park ii striga si nush ce sa-i mai fac, ca pare trista rau, imi este mila de ea. astept sfaturi pupici!

#1089
eXcEnZe

eXcEnZe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.07.2010

View Postayesha, on 28th December 2010, 21:39, said:

pleaseee hepl!   a facut nimfa oua, le-a clocit dar nu au iesit puiutzi cand s-a implinit termenu:(,,, s-a uitat mama mea la ele si erau goale. in concluziea le-a aruncat. acum nimfa mea park ii striga si nush ce sa-i mai fac, ca pare trista rau, imi este mila de ea. astept sfaturi pupici!



Ori isi cheama sotul ori doar canta.. sau mai rar puii dar daca nu au iesit .. nare de ce .. asteapta putin ca se linisteste  :peacefingers:
Daca`i ocupi timpul .. joaca`te cu ea.. las`o afara din cusca.. si nu o sa mai chitae ..
  
Succes ,
Mihai :peacefingers:


#1090
klausn

klausn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2010
Mihai te rog sa nu dai raspunsuri aiurea,doar de dragul de a posta...

ayesha,care este mai exact ''timpul implinit'' care il consideri tu? Un pui trebuie sa iasa in aprox. 21 de zile,unui prieten i-a iesit in 18 zile,altul in 20,asa ca depinde,poate si mai tarziu de 21 .

#1091
shayba

shayba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2011
Salut!
Am o rugaminte, pentru cei ce ma pot sfatui cumva despre comportamentul nimfelor.
Acum 2 saptamani m-am ales cu o nimfa. Cum? Statea in castanii din fata blocului si tipa a disperare parca. Era foarte frig. Dupa vreo 2 ore de stat in ger, a venit pe pervazul meu; am deschis geamul si am pus mana pe el. Nu a fost greu, ca era cam amortit si foarte slabit. Intre timp, i-am luat si colivie, s-a intremat - mananca destul de bine si plus ca a inceput sa faca si galagie..multa.
Intrebarile mele ar fi:
- Cum pot stabili varsta?
- Cum il pot imblanzi? - este din ce in ce mai salbatic - daca la inceput puteam sa ii schimb mancarea si apa fara sa reactioneze, acuma nu pot fara o manusa - scoate un fasait si incearca sa ciupeasca; - nu vrea sa iasa din colivie. Degeaba ii las usita deschisa, ca nu il intereseaza...
Am incercat sa il scot din colivie, sa mai zboare prin camera, insa se agita, si imi este frica sa nu il stresez prea tare.
- Plus ca azi am gasit in colivie o pana din coada..pana acum mai gaseam fulgi, insa asta m-a cam speriat. Stiti cumva, isi schimba penele in anumite perioade ale anului, sau este cazul sa merg cu el la veterinar?
Va multumesc

#1092
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postshayba, on 1st March 2011, 15:55, said:

Salut!
Am o rugaminte, pentru cei ce ma pot sfatui cumva despre comportamentul nimfelor.
Acum 2 saptamani m-am ales cu o nimfa. Cum? Statea in castanii din fata blocului si tipa a disperare parca. Era foarte frig. Dupa vreo 2 ore de stat in ger, a venit pe pervazul meu; am deschis geamul si am pus mana pe el. Nu a fost greu, ca era cam amortit si foarte slabit. Intre timp, i-am luat si colivie, s-a intremat - mananca destul de bine si plus ca a inceput sa faca si galagie..multa.
Intrebarile mele ar fi:
- Cum pot stabili varsta?
- Cum il pot imblanzi? - este din ce in ce mai salbatic - daca la inceput puteam sa ii schimb mancarea si apa fara sa reactioneze, acuma nu pot fara o manusa - scoate un fasait si incearca sa ciupeasca; - nu vrea sa iasa din colivie. Degeaba ii las usita deschisa, ca nu il intereseaza...
Am incercat sa il scot din colivie, sa mai zboare prin camera, insa se agita, si imi este frica sa nu il stresez prea tare.
- Plus ca azi am gasit in colivie o pana din coada..pana acum mai gaseam fulgi, insa asta m-a cam speriat. Stiti cumva, isi schimba penele in anumite perioade ale anului, sau este cazul sa merg cu el la veterinar?
Va multumesc
ar trebui să-l duci la un veterinar(mai ales că a stat afară pe frigul ăsta)........
despre îmblânzit îți pot spune doar că trebuie să ai foarte,foarte multă rabdare și timp să petreci cu el,să te cunoască mai bine și să se apropie :thumbup: .Tot la veterinar ar putea să-și de-a seama "aproximativ" ce varsta are.......
sper să fie bine și să te bucuri de el,numai bine.......... ;)

Edited by chelie_d, 02 March 2011 - 10:40.


#1093
shayba

shayba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2011

View Postchelie_d, on 2nd March 2011, 10:38, said:

ar trebui să-l duci la un veterinar(mai ales că a stat afară pe frigul ăsta)........
despre îmblânzit îți pot spune doar că trebuie să ai foarte,foarte multă rabdare și timp să petreci cu el,să te cunoască mai bine și să se apropie :thumbup: .Tot la veterinar ar putea să-și de-a seama "aproximativ" ce varsta are.......
sper să fie bine și să te bucuri de el,numai bine.......... ;)


merci mult pentru sfat...o sa il duc la dr, dar astept sa se mai incalzeasca putin...

#1094
bv07fox

bv07fox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2011

View Postczirjak_ciprian, on 28th May 2010, 22:21, said:

Incearca aici: Roko Papagalul Nimfa. :coolspeak:

Incercati voi sa vedem daca o sa va lamuriti. Asta in cazul in care descifrati ceva! Salut Ciprian, si eu sunt un iubitor de nimfe ca si tine si am o scumpete de fetita, o cheama Lisa si are aproximativ 3 ani. Bine, asta in cazul in care e fetita! Pentru ca, dupa ce am parcurs forumul acesta precum si informatiile pe care le prezinti pe blog-ul tau nu mai sunt asa sigur. Dar, nu asta e problema mea. Problema e ca iti faci reclama la blog-ul tau personal care e varza frate! Spune-mi, te rog, te-ai ocupat numai de cresterea nimfei Roko si pe la scoala ai uitat sa mergi sa inveti ceva gramatica, ortografie, punctuatie etc. Ai 116 vizualizari, dar nu stiu cata lume a inteles ceva din ce spui tu acolo. Eu iti apreciez efortul de a posta acele informatii, poate chiar le-ai tradus, insa intelege tu ceva din fraza asta (daca ai citi-o prima oara):

" Masculi se pot deosebi de femele cel mai sigur dupa prima naparlire astfel petele din obraji sunt mai inchise decat la femele , iar pe partea interioara a aripelor se pot observa perlute , bulinute de marimea unei unghi a degetului mic de la mana unui adult , daca aceste buline sunt egale sau mai mari ca dimensiune fata de unghi atunci exemplarul respectiv este mascul trebuie sa observam 7-9 perlute cel putin iar media sa fie majoritara cele mai multe buline vor indica sexul pasarei daca bulinele cele mai multe sunt mai mici ca si unghia sau un bob de mazare verde atunci avem o femela."

Si urmatoarele!

"La masculi si la femele pana la prima naparlire partea interioara a cozi este tarcata cu vergeturi ca la zebre , dupa prima naparlire aceste dungulite dispat la masculi ramanand la fel la femele.
Cand incepe sa creasca cotoarele la pui de Nimfa in varful acestora se obsearva puful mic al penelor in cazul in care cresterea penelor de zbor la aripa este regulata si uniforma ( sunt egale ) inseamna ca avem deaface cu un mascul de nimfa in cazul in care acestea sunt inegale avem o femela aceasta metoda se aplica puilor proaspat iesiti din ou de la varsta de 1-2 saptamani".

Pe restul nu am mai fost in stare sa le parcurg.

Pacat...sunt niste informatii ok, dar te faci de kko scriind in felul in care ai scris acolo.

Sa auzim de bine!

#1095
stefan891

stefan891

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.09.2008
nu este nimeni de prin iasi care sa vanda un pui de nimfa
id: stefanenache89

#1096
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Cum fac sa-l imblanzesc si sa ma lase sa-l mangai sau sa-l tin in palma? cand apropii degetele de el isi duce creasta pe spate si incepe sa fasaie si vrea sa ma muste :(

#1097
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
Salut,
se vinde o familie de nimfe : Kiri-fata ?i Stevie-băiat,parin?ii lui Aspro ?i Mavro(ambii băie?i,a?a cred  :D ).
Puii au vârsta de 1.2 luni aproximativ(s-au născut acasă la mine)
Se vând împreună cu colivia lor,dim : 80x45X70 (nouă a costat 200 lei)

pentru orice informa?ii sau detalii(poze,etc) îmi pute?i trimite mesaj privat sau să-mi lăsa?i o adresa de mail să vă trimit poze.

păsările se vând numai împreună,a?a au fost obi?nui?i ?i crescu?i ?i nu a? vrea să-i despart,cu tot cu colivie(?i toate accesoriile,bineînteles).
Pre?ul este de 400 de lei.

Ps: nu îi vindeam,dar a început copilul să crească ?i nu mai am loc unde să-i ?in.

Edited by chelie_d, 31 January 2012 - 17:09.


#1098
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
Buna ziua, revin pe acest topic dupa ce am postat ieri la sectiunea despre perusi pt ca acolo este multa activitate.
Este vorba de o nimfa mascul in varsta de 3 ani si ceva, pt ca noi am cumparat`o acum 3 ani din pet shop si era destul de mare cand am luat`o.
Problema este ca in urma cu 2 saptamani si ceva am observat in dreptul narii drepte, deasupra narii spre frunte un punct mic ca si cum sta sa`i iasa penajul. nu m`am alarmat, nu era nimic iesit din comun. am lasat pasarea linistita sa`si vada de viata ei cu toate cele si zilele astea cand m`am uitat mai atenta am observat ca acel mic punct s`a marit si acum este de dimensiunile unui vard fe pix, iesit in afara cumva, este de culoarea pielii, alb gri, arata ca un cos sau un corn in miniatura. Acest punct i s`a marit si nu`mi pot da seama daca va stagna.
Problema este ca a crescut fix langa nara dreapta, chiar deasupra, imi este teama sa nu`i afecteze nara.
Va rog sa imi spuneti daca ati mai intalnit astfel de cazuri la nimfe, daca aveti idee ce ar putea fi? La medic voi putea merge abia luni la dl dr. Tudor Laurentiu in bucuresti, fiindu`mi recomandat de proprietari de perusi care merg la dansul.
Daca stiti ce ar putea fi sau macar o idee, sperand sa nu fie nimic grav, orice informatie imi este de mare ajutor.
Mentionez ca pasarea este activa, mananca, se joaca, bea apa, interactioneaza cu perusii pe care ii am, canta, nimic deosebit.
Multumesc mult de tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate