Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

DVD DivX Player Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#91
juju

juju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2005
Mi-a mai scazut entuziasmul.
S295 a inceput sa ma enerveze pentru ca nu reda extensii MPG (de obicei capturi).
Si nici DVD trase in multisesiune.
Pe undeva e normal sa redea numai DVD Video pentru ca e protejat in Zona 2.
Altfel iti copiezi frumos Video_TS cu DVDShrink pe un RW si l-ai vazut.
Mai stie cineva ceva de update-uri pentru compatibilitate?
Cred ca baietii de la Panasonic ne-au uitat. Ar trebui sa vada ca deja sunt Sony-uri pe la acelasi pret.
Nu stiu cat de bune.
Oricum sigur se poate mari compatibilitatea pe extensii de fisier.

#92
sabian

sabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,649
  • Înscris: 06.07.2003
Pentru cei care au probleme cu subtitrarile, prea mici, nu afiseaza corect romana, etc...
Pregatiti lada de bere  :cheers:
Rezolvarea tuturor problemelor se numeste: AviSub Version 1.8  :coolspeak:
Programul e "freeware".
Incarcati avi, incarcati subtitrarea, selectati fontul la 26 (asa se vede ca filmele de pe TV), font charset:east european si...GO. Dureaza cam 5 minute. In folderul in care se salveaza, puneti-i fisierului extensia .avi, apoi il ardeti pe CD, DVD, cum va convine. Asta e tot.
Programul asta face subul "stream" exact ca la DVD si il gasiti aici: AviSub Version 1.8  http://www.trustfm.n...wareAviSub.html
Bafta! :coolspeak:
Uitasem... puteti adauga max 3 suburi.

Edited by sabian, 03 June 2006 - 22:55.


#93
dumitrasc_valentin

dumitrasc_valentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.09.2005
a aparut un nou firmware modif ,dupa acest update este posibila redearea dvd-mp3 ,se lucreaza inca la region free si la mpeg1/2 (care se reda fara sonor deocamdata)

mai multe :  http://www.dcevolution.net/panasonic/

#94
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
l-am probat io pe S49. cu ele merg mp3-urile de pe DVD

#95
piksi

piksi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2006
Am incercat update-ul pe S295E-S si merg dvd-urile cu mp3 pe ele

#96
piksi

piksi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2006
Stie cineva unde pot gasi firmware update pt dvd player s295 pt marirea subtitrarii?
Multumesc anticipat

#97
i0nut_z

i0nut_z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2006
:death: salutare...oanemi buni am un dvd panasonic s295 si nu-mi citeste dvd-urile... :( divx-urile merg perfect da dvd-urile iok :((...stie cineva care ar putea sa fie problema? ms pt. raspunsuri

#98
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca nu iti citeste DVD-uri originale, du-te cu el la service.

enjoy,
Mtz

#99
porscheg

porscheg

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 17.11.2005
Laser-ul uzat sau murdar(prafuit). DVD playere-le au unitate laser cu 2 fascicule, unul obisnuit tip CDrom pentru divx si cd-uri audio si unul cu alt tip de raza pentru DVD. De obicei cel pentru DVD e mai sensibil la mizerie sau la uzura. Si uzura in timp este inegala, se poate ca sa nu mai citeasca divx sau dvd depinde de cum a fost reglata intensitatea la fascicol din fabrica.

#100
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Unitatile optice pentru playere au in componentà 2 diode laser cu lungimi de undà
diferite:

      DVD     650 nm   +/- 15nm
      CD       790 nm   +/- 20nm

Aceste diode laser au o durata de viata limitata.
In momentul introducrii discului in aparat dioda pentru DVD este alimentata.
Daca discul introdus este Dvix,MP3,Vcd,Svcd;Jpeg,atunci se comuta alimentarea
pe dioda laser pentru CD.

Marea majoritate a producàtorilor au montat pe unitatea optica 2 semiraglabile
pentru ajustarea curentului de fascicol,unul pentru DVD si unul pentru CD.
In momentul cand unul din lasere da semne de oboseala se poate ajusta
curentul de fascicol pentru a functiona in continuare.
Acest lucru se face de catre depanatori cu expierenta.
Nu incercati sa faceti acest reglaj daca nu va pricepeti.

#101
i0nut_z

i0nut_z

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2006
dupa ce m-am mai jucat la el am ajuns la o concluzie... citeste numai dvd-uri cu minus... dvd-r... acuma vine intrebarea... modelu' asta de panasonic... citeste numai dvd-r... sau e busit.... ? :(

#102
lucian1972

lucian1972

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2006
Salut tuturor!
1.Sunt un nou user pe forum. Am achizitionat un player Panasonic DVD-S42. Are divX..dar
unele filme se vad cu subtitrare (cele cu fisier *.txt), dar altele (o parte din cele cu fisier *.sub)
nu afiseaza subtitrarea. Exista solutii de remediere? Imaginea este foarte frumoasa dar as dori sa vad si
subtitrarea...pentru ca pe calculator se vede dar pe DVD-player ..NU.
2.Am aflat de pe net de asa numitele service -coduri si am format un astfel de cod..din curiozitate si fara sa
stiu ce fac (tastele stop/eject   si pause pe panoul player-ului si tasta 1 pe telecomanda, toate simultan apasate).....pe display a aparut 000001. Am ridicat din umeri si am bagat in aparat un CD cu un film....surpriza...dupa cca 1 min de functionare....a disparut total imaginea si a ramas numai sunetul. Am apasat tasta POWER si la inceput nu a reactionat, dupa care totul a revenit la normal. Credeti ca am stricat
aparatul?
Acum ...totul este in ordine...dar eu ma tot gandesc ...daca am activat ceva test si se strica DVD-ul de tot? Exista posibilitatea de a reseta totul? Ca la calculator, pentru ca totul sa fie ca si cum nimic nu s-a intamplat?
Multumesc pentru ajutor!

#103
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Citeste manualul de utilizare pentru reset.
Aparatele Pana nu au suport tehnic firmware grozav si au porbleme legate de compatibilitatea cu formate divx sau subtitrarile, probleme ce nu pot fi rezolvate.
Imaginea insa este foarte buna DAC-ul , procesarea video este fara indoiala deasupra majoritatii playerelor de 1-200 euro.

#104
amuresan

amuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.08.2006
Uita-te aici:
http://www.dcevoluti...x...2&Itemid=95
Cred ca vei gasi ce te intereseaza

Alex

Edited by Mtz, 15 October 2006 - 03:37.


#105
tenie1978

tenie1978

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.07.2006
UITE LINKUL PT. SUBTITRAREA CU FONTURILE CORECTATE:My Webpage[font=Arial][size=2][size=3]

#106
christ

christ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2006
acum vreo 2-3 ani nevasta-mea a luat din italia un DVD Recorder ultimu tip (atunci) pe care a dat o gramada de bani.
ajuns cu el acasa surpriza, nenorocitul nu ruleaza decat dvd-uri originale.
am crezut initial ca e defect sau ca nu e foarte performant incat sa ruleze cd-uri cu filme trase de pe calculator. dar am comparat cu un DVD player ieftin, un "orion" si asta rula cam 50% din cdurile care nu rulau pe panasonic. la fel si cu cd-urile cu poze sau mp3uri.
ce naiba are?  :death: nevasta-mea a dat vreo 280 Euroi (bine ca a fost inainte de a ne cunoaste  :P ).

un posesor de samsung mi-a povestit de un cip implantat de producator pt protectie...

stie cineva, PLEASE !! (pana nu il arunc pe geam :cursing:  :cursing: )

merci anticipat!  :worthy:

#107
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca si cu + sau - R.

enjoy,
Mtz

#108
porscheg

porscheg

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 263
  • Înscris: 17.11.2005

View Postchrist, on Nov 6 2006, 15:06, said:

acum vreo 2-3 ani nevasta-mea a luat din italia un DVD Recorder ultimu tip (atunci) pe care a dat o gramada de bani.
ajuns cu el acasa surpriza, nenorocitul nu ruleaza decat dvd-uri originale.
am crezut initial ca e defect sau ca nu e foarte performant incat sa ruleze cd-uri cu filme trase de pe calculator. dar am comparat cu un DVD player ieftin, un "orion" si asta rula cam 50% din cdurile care nu rulau pe panasonic. la fel si cu cd-urile cu poze sau mp3uri.
ce naiba are?  :death: nevasta-mea a dat vreo 280 Euroi (bine ca a fost inainte de a ne cunoaste  :P ).

un posesor de samsung mi-a povestit de un cip implantat de producator pt protectie...

stie cineva, PLEASE !! (pana nu il arunc pe geam :cursing:  :cursing: )

merci anticipat!  :worthy:


Panasonic si Sony sunt semnatari a conventiei antipiraterie. Asta inseamna ca mai mult ca sigur respectivul player este "incuiat" Macrovision. Cauta pe google codul de de "unlock Macrovision" poate ai noroc sa il gasesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate