Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

DVD DivX Player Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#55
klo

klo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 17.11.2005
update firmware pt dvd panasonic s49 de la sanducu
l-am folosit si merge bine.

Attached Files



#56
subsonic

subsonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2005

 xndrei, on Jan 23 2006, 22:34, said:

Are Panasonic-ul control la volum? Nu mi-am dat seama de pe telecomanda?
Am boxe 5.1 fara telecomanda si vreau sa stiu daca pot regla sonorul.

Mersi
Am un dvd panasonic s295 si pot sa-ti spun ca nu are control volum pe telecomanda. Daca il conectezi la un receiver nu ai nevoie. Pentru cine vrea un dvd adevarat va spun luati Panasonic, e scula!

#57
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 subsonic, on Feb 25 2006, 21:23, said:

Am un dvd panasonic s295 si pot sa-ti spun ca nu are control volum pe telecomanda. Daca il conectezi la un receiver nu ai nevoie. Pentru cine vrea un dvd adevarat va spun luati Panasonic, e scula!
Inseamna ca habar n-ai ce este un dvd adevarat. cel mai bun amic al meu are s295 si e varza rau nene. xvid-urile cu PB se vad sacadat, sub f mic, recunoaste putine formate de subtitrari, deja face figuri la +RW-uri etc. E o varza de divx player la pretul lui.
Tu probabil lucrezi pe la panasonic sau la vreun dealer.

#58
piksi

piksi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.02.2006
Am un DVD Player Panasonic s 295.In general sunt multumit de el.Doua lucruri nu le stiu:

1. se poate mari fontul subtitrarii ?
2. de ce nu poate sa citaesca DVD-urile cu mp3?

daca stie cineva cum si de unde se poate face update sa-mi raspundeti va rog.

Edited by piksi, 26 February 2006 - 15:21.


#59
aripa

aripa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.01.2006

 piksi, on Feb 26 2006, 14:44, said:

Am un DVD Player Panasonic s 295.In general sunt multumit de el.Doua lucruri nu le stiu:

1. se poate mari fontul subtitrarii ?
2. de ce nu poate sa citaesca DVD-urile cu mp3?

daca stie cineva cum si de unde se poate face update sa-mi raspundeti va rog.
  am facut si a mers  .ia de la astia...te descurci tu...http://www.panasonic.hu/

#60
aripa

aripa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.01.2006

 aripa, on Mar 3 2006, 02:33, said:

am facut si a mers  .ia de la astia...te descurci tu...http://www.panasonic.hu/
  revin cu precizarea ca nu mareste frontul,doar daca nu mergea aparatul de nou din mag ,dupa update o sa mearga.

#61
juju

juju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2005
Mi-am luat si eu un S-295 la oferta 4OO RON
Foarte multumit.Mai am un Simbio (170 RON)(nu radetzi) care merge foarte bine
dar intre ele exista o mare diferenta de calitate (si de pret).
Problema: nu mai pricep nimic din variantele de firmware.
Se spune ca ultima varianta e L011 90B338.
Am verificat la al meu ultimele 3 cifre (pe fuga) si am gasit 342.
Pe net 342 e pentru S-52.
O sa verific seria mai exact.
Stie cineva un site cu firmware oficial pentru Romania ?

#62
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 juju, on Mar 16 2006, 11:41, said:

Mi-am luat si eu un S-295 la oferta 4OO RON
Foarte multumit.Mai am un Simbio (170 RON)(nu radetzi) care merge foarte bine
dar intre ele exista o mare diferenta de calitate (si de pret).
Problema: nu mai pricep nimic din variantele de firmware.
Se spune ca ultima varianta e L011 90B338.
Am verificat la al meu ultimele 3 cifre (pe fuga) si am gasit 342.
Pe net 342 e pentru S-52.
O sa verific seria mai exact.
Stie cineva un site cu firmware oficial pentru Romania ?
Serios? Si cate discuri ai probat?  :D  :D  :D  Iti aduc eu o caruta de discuri pe care nu ti le va citi. S-295 este un player de tot rahatul la banii lui. Este mult mai prost decat multe playere de 200 lei. E penal,penal playerul. Firmware-ul este antic, PB sacadeaza, subtitrari cu font fff mic, nu recunoaste decat putine formate de subtitrari, diacritice pauza, o multime de discuri +RW si +R nu le vede, daca pui mai multe filme pe un dvd fara sa le bagi fiecare in directorul lui o ia razna etc. iar acea "super-oferta" dateaza la Mediagalaxy de anul trecut. Si-a luat un prieten si rad de el in fiecare zi cand vad ca nu-i citeste dvd-urile si cand le iau la mine la o ragalie de majestic le citeste fara probleme. Asa ca super tre sa mai fie oferta aceea din mom ce anul trecut costa tot 400 lei. Deh e panasonic si 200 lei face doar logo-ul ala nu?  :D  :D
Taica, cel mai bun player de pe piata la ora actuala este E-Boda. De departe! (raport pret-calitate evident).
Daca inca merge bine mai vb peste vreo luna. Sper doar sa nu fii vreunul dintr-aia care vor spune ca e bun doar ca sa nu creada ca se fac de cacauta. Nu, au mai luat si altii tepe cu alte playere. In fond din greselile altora invatam. ori eu i-am facut nenumarate teste la S-295 si nu-l recomand nimanui.
Apropos: sora mea are o panarama de truvision (parca asa se numeste) de-ala de 160 lei in Metro si merge super pe langa S-295. Singura problema este fontul mic. In rest, citeste tot, pana si PB se vede bine.

#63
juju

juju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2005
OK daddy.Veteranii inainte.O sa mai vorbesc despre S295 dupa ce il testez.

Iata ce s-ar incadra in diferenta de pret pana acum (230RON) :

Procesor de 4x mai rapid (e adevarat , in ceas)-se simte la baleieri, cand bitrate-ul creste
Sunet mai bun (si inca la simbio am DAC 192kHz cu tot felul de artificii dar nu-mi place)
Timp mai scurt de raspuns in comenzi / menu-ri elegante / browser serios, functioneaza peste imagine
Sub mai bune (sunt probleme doar pe TV mici), pozitie sub (dvd)
(apropous - la simbio toata lumea vorbeste de sub mici, la mine la bloc, pe 70cm le vad acceptabil daca
nu dispar pe fond galben deci un pic de fond e necesar - solutia simpla)
de fapt nici n-are sens sa mai compar simbio 5305 cu panasonic S295
Problema se pune Eboda 555 300 RON versus Panasonic S295  400 RON.
Eboda 555 e un produs foarte bine adaptat dar n-am incredere in fiabilitatea lui si la miza merg pe Panasonic.
Upgrade-uri a facut si Panasonic.
Deja am firmware mai nou in S295 (da' nu-l gasesc pe net = L013 90B342).
Nu stiu prea mare lucru despre cele doua deocamdata dar' m-ai cam pus la treaba (trebuie sa justific 100 RON).
In ce priveste playerele de max. 200 RON au un mare avantaj:
foarte bune pentru copii.Merge 10 ore pe zi si citeste orice.
Exista un forum despre Simbio aici: http://forum.softped...showtopic=86701

Hai sa spun ce nu mi-a placut pana acum la S295:

- nu are iesire 5.1
- design ambiguu (disco '70)
- menu complicat (adica neclar : parca ar fi doua nivele de menu'uri suprapuse)
- chroma bug pe filme de casa in divx
- nu are s-video
- grav pentru mine: nu stie decat standard divx (nu imperecheaza PCM cu divx video)

o sa revin cu amanunte

#64
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Aoleo, pai cu procesorul lui de 4x mai rapid tot nu face ceea ce spui tu. Ar fi bine sa faca dar nu face. Timpul de raspuns este f mare comparativ cu majesticul meu. Daca ai vazut dvd-urile alea profesioniste cu un intro apoi meniul si cand dai play face un "out", acele intro si "out" sunt mici mpeguri care ar trebui sa ruleze fara sa se sesizeze. La majesticul meu asa se intampla, la Panasonicul S-295 cand dau play face o pauza de cca 1 sec, apoi ruleaza "out". La fel, cand bag discul, face intro apoi o pauza de cca 1 sec si apoi intra meniul. Ceea ce e nasol tare de tot! neavand cursivitate efectul dorit se pierde. xvidurile cu PB se vad atat de sacadat incat parca as vedea frame-uri unul dupa altu. prima data am crezut ca am apasat pe derulare inainte sau inapoi si de asta vad frame cu frame. (stii ca la derulare vezi practic frame-uri). deci eu nu prea am simtit procesorul ala puternic. Iar faptul ca nu are iesire 5.1 e chiar de rasul curcilor pentru un player la pretul ala iar asta ar trebui sa-i traga pretul in jos cu acei 200 lei in plus. Chiar, eu am bagat de seama ca nu are iesire 5.1 analog. dar nu are nici digitala? ca la asta nu m-am mai uitat. Am sa ma uit cand o sa-mi vizitez prietenul. Daca nu are nici iesire 5.1 digital atunci chiar e o rapandula vai de steaua lui.  :D
Deci E-boda are iesire 5.1 precum si VGA pentru a putea cupla playerul la un monitor, ceea ce e f util. De altfel E-Boda are cam tot ce poate avea un player (in materie de iesiri).
Intr-un cuvant Panasonicul nu merita nici pe departe 400 lei si mai mult de 200 lei costa numele, el neavand nici macar minimul pe care il are si un player de 200 lei. Si ce am scris acum se adauga la cele scrise in mesajul anterior.
No offence, dar vinde-l repede si ia-ti un E-Boda.

#65
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Cred ca ati pierdut esentialul playerul Panasonic este un player DVD care  compatibil (nu 100%) cu DIVX iar calitatea imaginii pe dvd depaseste fara drept de apel orice alt player pina in 150euro.
Probabil ca pe tv-urile CRT de pina la 72cm de citeva sute euro diferentele nu sint evidente, pentru cine are ceva mai serios si vrea calitate buna video e exclus sa foloseasca pocnitori noname care sint super "destepte" si ultra compatibile.
La fel si partea de sunet , decodarele multicanal sint in receivere si au foarte multe optiuni de setare a spatiului acustic , sunetul panasonicului e decent pe stereo iar utilizarea in DD sau DTS implica folosirea unui receiver, nu e pentru sisteme tip pocnitoare 5.1 de PC in valoare de 5-6 milioane si la care binenteles ca nu se vor sesiza diferente intre el si noname.
Playerul se adreseaza unei categorii de utilizatori ce au nevoie de o calitate decenta atit video cit si audio , utilizatori ce au ceva aparate serioase si pretentii , nu e pentru pc-divx-freaks ce vor sa obtina home-cinema din alocatia de stat pentru copii.

#66
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 FC72, on Mar 18 2006, 09:36, said:

compatibil (nu 100%) cu DIVX
Sa le fie rusine atunci. Nu mai trebuiau sa scrie pe el DivX, ca-s ditamai Panasonicul.
Pioneer, Yamaha sau Philips s-au descurcat onorabil la capitolul DivX. De ce? Din cauza lui Mediatek. Aia care fac chipseturi si pentru pocnitori. E o vorba: cine nu are batrani, sa-si cumpere. Traducerea: cine nu are un chipset in stare de DivX, sa cumpere de la cei care au reusit in acest domeniu. Nu sa scrie pe el DivX in conditiile in care... "compatibil (nu 100%) cu DIVX".

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 March 2006 - 10:10.


#67
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
FC, calitatea video a materialului unui disc DVD este data in primul rand de calitatea filmului de pe disc, apoi de calitatea televizorului la care privesti materialul si in ultimul rand de calitatea playerului care reda dvd-ul. Nu stiu cum ai masurat tu si ai vazut acea calitate "mult mai buna". Nu-i asa ca nu ai Panasonic  :D ? Lasa-ne cu proverbul cu cioara si cu puii ei cei mai frumosi ca suntem satui. daca vrei o parere obiectiva despre divx p-layerul Panasonic S-295 intra aici. Si sa intre fiecare aici sa vada cat de "super" este rapandula de Panasonic. Sa dati un Find pe pagina aceea ca sa nu va plictisiti de scroolat in jos cautand playerul.

divxtest

Formidabil domnle, cum nu se adreseaza stiftul de panasonic celor care isi cumpara playerele din alocatiile copiilor. Citeste puiule pe situl acela sa vezi cat de compatibil este playerul pe care il iubesti atat de mult. Iar faze de genul: "cea mai buna imagine" dintre toate playerele pana in 150 euro sa vinzi la alti "gradinari". Nu de alta dar 'or mai intra si altii care nu se pricep si o sa-si cumpere rapandule de Panasonic S-295 si vor plange apoi dupa bani. Eu cunosc un caz si am scris din experienta prietenului meu care se da cu capul de pereti cand vede "ce-i poate" playerul sau. Am vazut destui "destepti" care isi dau cu parerea ca asa au citit ei in "cartea tehnica" unde este normal sa se scrie ca e cel mai frumos si cel mai destept player.
P.S. Sa-mi imprumuti si mie instrumentul cu care ai facut testele si ti-a dat "cea mai buna imagine" la dvd dintre toate playerele de pana in 150 de euro. Si sa-mi spui si mie ce este mai "serios" decat un CRT de 72 sau mai mult. Imaginea cea mai buna in SDTV se obtine pe CRT-uri. daca nu stiai invata. Plasmele si LCD-urile sunt f bune pentru economisirea de energie, dar se lucreaza intens pentru ca performantele sa ajunga la nivelul CRT-urilor. E la fel si la monitoare. Cine vrea grafica la cel mai inalt nivel unde culoarea (128, 128, 128) trebuie sa fie sesizabil diferita de (129, 129, 129) , va lucra pe CRT. Daca playerul asta ar fi suportat HD poate ai fi avut dreptate cu "ceva mai serios". Din punct de vedere al calitatii CRT-ul SDTV nu este batut decat de HDTV.

Edited by daddy, 18 March 2006 - 10:42.


#68
juju

juju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2005
take it easy daddy
nu vreau sa te enervez, daca am luat tzeapa asta e, nu e ultima.
insist pe ideea ca nu vreau sa compar playere de genul simbio/ivory/elite ....cu playere de marca.
Am zis Eboda 555 versus Panasonic S-295.
E adevarat ca nu am avut incredere in eboda 555.M-am gandit ca totusi exista o diferenta datorata brand-ului si am luat S-295.

Inca nu am date pt. review.Mai sap.

Pot sa spun doar ca are o rata de 'refuz' mai mare.Cam neplacut pentru unu (ca mine) care nu da banii pe discuri originale.

E clar ca playerele  ieftine lucreaza ca un calculator - se uita pe foldere si inhatza ce gasesc.

Precizare : am un TV de 69-70 JVC second hand de calitate acceptabila insa nu poti citi pe el numele icoanelor din win.
Cred ca LCD-ul e mai tare la definitie.Gandeste-te la raportul intre pixeli si dimensiune.
Fascico/ulul de electroni la TV e mult mai gros decat la monitoare.In compensare TV-ul e mai luminos.
ma rog, out-of-topic

#69
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Juju, stai linistit ca nu ma enervez eu atat de usor. M-am aprins putin cand am vazut aberatiile lui FC. Din cate vezi, usor, usor iti dai seama ca "nu vrea sa faca multe" la pretentiile pe care le ai. Poate in felul acesta te vei dezvata de sintagma: "ce-i ieftin este musai prost" si o vei impartasi pe asta mainoua: "si ce-i scump poate fi si mai prost". Din ceea ce ai scris cum ca "refuzi sa faci comparatia intre el si playerele de duzina" trag concluzia ca si tu ca si FC faci parte din tagma celor care prefera sa cumpere numele si sa se faleasca cu asta. Nici eu n-as fi vrut sa fac comparatia cu playerele de duzina, dar iata ca m-ati determinat voi sa o fac cand am vazut cum ati laudat acest stift fara nici macar testele elementare sa i le faceti. Din pacate pentru el nu se poate compara nici macar cu panaramele no-name. Cat de fiabile or fi cele no-name nu stiu. Stiu doar ca, deocamdata, tu ai sa bagi un disc cu filmul si te vei uita la sigla "Panasonic" de pe aparat si te vei bate cu pumnul in piept: "ce tare-s taica ca am Panasonic" iar eu voi baga discul si ma voi uita la film si voi spune: "Si ce daca peste 1 an n-o sa-mi mai mearga? decat sa dau 400 lei pe un player care sa nu-mi citeasca cand vreau discul mai bine dau 200 lei o data pe an si stiu ca 1 an intreg il forjez si vad tot ce vreau." Dar atentie ca eu am facut comparatia ideala raport pret calitate intre Panasonic si E-Boda nicidecum intre Panasonic si cele de duzina. Ori in privinta asta E-Boda il bate la funduletul gol pe Panasonic S-295. Dar nu-i asa? Nu scie pe el Panasonic.
Hai sa-ti mai spun niste istorioare. sa stii ca sunt adevarate si vei intelege totul din ele. Daca esti mai tanar de 30 de ani intreaba-ti parintii cum se cumparau pe vremuri video playere sau recordere defecte de marca doar pentru ca cel care il cumpara sa-l puna sub tv in sufragerie sa dea bine. Se vindeau chiar si carcase de astfel de aparate. Nu interesa pe nimeni ca inauntru era gol. Trebuia sa se vada firma in vitrina. Intreaba-i cum se cumparau tv-uri de 2 lei, se scotea sigla si se lipea o sigla "SONY" ca sa dea bine in sufragerie. Eu am 31 de ani si am prins vremurile. Imi pare rau sa constat ca inca au ramas astfel de oameni. Cu asta am spus tot. Voi cumparati-va bibelouri. Eu am sa-mi iau E-Boda sa ma uit la filme. ;)

P.S. Comparatia pe care mi-ai facut-o tu intre CRT si LCD este din punctul de vedere al TV-Outului de la placa video de la calc. Nu mai fa greseala asta. TV inseamna imagini la rezolutia 720 x 576 (PAL) si tot pe acolo pt (NTSC). Deci nu poti avea pretentia sa vezi desktopul calculatorului la fel ca pe monitor. Este normal ca prin TV Out sa vezi distorsionat icoanele din Windows (sau sa nu se distinga bine). Si nu numai numele icoanelor ci nici textul din meniuri nu il distingi bine. Repet, este absolut normal. Lasati TV-ul cu rolul lui si monitorul cu rolul lui. Daca vrei sa faci o comparatie buna fa comparatia TV CRT cu TV LCD sau TV Plasma. Dar putina atentie si pe la pret. Adica ar trebui comparate cele mai bune CRT-uri cu cele mai "proaste" plasme. iar comparatia sa se faca dpdv al rolului unui tv. Nicidecum cuplate la tv-out. Deocamdata CRT-ul bate de departe LCD-ul sau plasma. Departe de mine gandul ca nu ar fi plasme sau LCD-uri care sa ajunga undeva la 80-90% din performantele unui CRT (in felul acesta diferenta de calitate fiind aproape insesizabila) dar un astfel de tv are un pret prohibit pt noi muritorii de rand.

Toate bune.  ;)

Edited by daddy, 19 March 2006 - 02:40.


#70
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
In primul rind eu nu am Panasonic ci Pioneer 575.
Apoi eu sint electronist si lucrez in industria multimedia utilizez si testez playere de la noname la modele ce depasesc 1000 euro.
Pentru ca un test la playere sa fie corect trebuie utilizat acelasi setup adica acelasi disc si acelasi monitor.
Pentru incepatori recomand discul DVD-WELT referentz-test-dvd disc accesibil ce vine cu revista germana HEIMKINO si in care gasesti multe teste profi pentru imagine si sunet precum si exemplificari din filme cu explicatii detaliate.
Testul este exclusiv pentru calitatea video si audio nu are nici o treaba cu cit de compatibil e cu formate tip divx.
TV-urile CRT aflate pe piata folosesc mizerii de tuburi si nici macar la diagonale de 72 nu poti aprecia corect performantele unui player, nici macar pe intrarea RGB, revista germana foloseste ca referinta plasme Pioneer de ultima generatie.
Revenind la cazul nostru playerul Panasonic este bine construit daca il demontezi poti vedea ca foloseste componente de calitate e bine structurat fapt ce il poate scuti de multe probleme, playerele noname au componente de doi bani lipite ulterior fabricarii, fire imprastiate si sufera de conceptie si executie indoielnica fapt ce duce la apariatia unor probleme video si audio evidente in timpul testarii. Dar asta e un fapt absolut normal la pretul derizoriu de vinzare.
Uite si reviews serios de la o revista britanica daca nu ai incredere de ce se poate testa la noi: http://www.homecinemachoice.com/cgi-bin/di...p?reviewid=4592 .
Pentru un sistem serios format din plasma, receiver, incinte de banda larga nu sateliti cu subwofer, playerele din aceasta categorie de firma sint minimum necesar iar compatibilitate cu divx este nesemnificativa , divx se vede si aude groaznic in comparatie cu dvd original pe un astfel de sistem si de aia spun ca pentru cei cu tv-uri de 72cm cumparate cu citeva sute de euro si un sistem de cutiute si subwofer de sunet nu vor vedea sau auzi nici o diferenta.
Probabil ca daddy are un complex cu firmele serioase, dar de cind lucrez nu am intilnit pina acum produsul ieftin si bun.Sa fie cumva e-boda minunea si nu imi dau eu seama?

#71
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu FC, nu am nimic cu firmele serioase. Tocmai pentru ca in trecut era o mare afacere sa ai o scula de firma seriosa pentru ca erau de o calitate ireprosabila iar acum cand vad "ce pot" multe dintre ele ma ingrozesc. Ai spus bine, pana si TV-urile CRT de pe piata noastra folosesc niste mizerii de tuburi. Unde sunt televizoarele Alfa din 89-90 cu tub de goldstar parca (oricum made in Japan nu China)?! pe ine unul dintr-ala m-a tinut 5 ani fara sa-i fac nici o reparatie si apoi l-am dat la tara si a mai tinut inca multi ani. iar cand s-a stricat tubul era in stare perfecta.  Si eu sunt de principiul ca sunt prea sarac ca sa-mi iau un lucru ieftin si prost. dar nu sunt atat de prost incat sa-mi iau un lucru si scump si prost. de aceea am facut comparatia cu E-Boda care nu este din categoria celor f ieftine. Pretul unui E-Boda este dublu fata de al unui player divx no-name la 1.5 mil. problema se pune in primul rand la cipset. Tu privesti dpdv al electronistului, vezi ce componente foloseste, ce module, cum este organizat. printre multe pasiuni, una dintre ele a fost si la mine elctronica, si nu una la nivel de dioda si tranzistor ci la nivel de module pentru TV-uri si montaje cu cicuite integrate. este f bine si f normal ca privesti si din acest punct de vedere. Poate din punctul asta de vedere nu i se poate reprosa nimic Panasonicului (nu l-am desfacut pentru ca nu este al meu si e in garantie). dar eu ca informatician mai privesc si un alt aspect la fel de important, daca nu chiar mai important si anume firmware-ul si programarea lui. Adica acele functii care scapa electronistului si care pana la urma dau valoarea pe care o observa utilizatorul de rand. Acesta vede ca nu citeste o multime de discuri, vede ca pe el scrie divx si nu e compatibil decat 40% cu formatul asta etc. Am vazut ca tu spui ca testul trebuie facut pe acelasi disc. Corect, iti aduc eu disc pe care ai sa te ingrozesti cate teste nu face Panasonicul. Tu privesti rezultatul final, eu privesc si ce poate pana la rezultatil final pentru ca altfel ar fi, asa cum spuneam, bibelou. Tu spui ca trebuie sarit oarecum cu vederea performantele la nivel de divx. fals! Tocmai ca pe el scrie compatibil divx. daca ti-ai lua un HDTV si ai vedea ca imaginea in format HDTV lasa de dorit dar cea in format SDTV ar fi impecabila nu cred ca ar fi un plus pentru tv-ul ala ci un mare minus. Deci daca discutam de acest Panasonic eliminand "capacitatea" lui de divx player atunci nu-si are rost topicul. dar si ca dvd-player cum iti place tie sa-l consideri eu iti spun ca nu citeste o sumedenie de discuri. Aici ce ai sa-mi spui? ca fiind de firma trebuie sa bagi discuri selecte, scumpe nu orice panarama de disc dvd. Ete, na.
Iar atunci cand voi avea bani de o plasma de 10.000 de euro la care faci tu referire si de un sistem audio digital iar de cateva mii de euro nu-mi voi lua un player divx de 150 euro. Testul acestui player nu trebuie facut in nici un caz pe astfel de aparatura prohibita ca pret. Rlls-Royce-ul are aceeasi garantie si aceeasi fiabilitate indiferent pe ce strazi mergi cu el. ca se hurduca si el pe strazile din Romania este alta poveste. Important este ca merge si nu se strica.  Aceeasi pretentie as avea-o si de la un Panasonic. Sa-mi citeasca macar ceea ce citeste un alt player mai ieftin decat el.
In concluzie ai si tu dreptate dar dintr-un unghi care nu este subiectul topicului.

#72
juju

juju

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.12.2005
Am facut primele teste (sa zicem).
Inainte de toate vreau sa subliniez ca daddy a avut dreptate:unele fisiere codate in divx( si xvid) merg sacadat sau cu viteza variabila.Asta se intampla intr-un procent mic (4 din aprox 50 filme).

Doua probleme mi-au atras atentia:

Pe S295
P1:tipfilm1: cursiv 2s ingheata 1 s + sunet intrerupt ciclic (pus pauza si play iar: dispare sunetul !) 1 caz
P2:tipfilm2: pasaje din film cu viteza mica (apar ca si cu un frame rate redus) 3 cazuri

Acum vine partea interesanta:
Pe simbio:

P1:tipfilm1:merge cursiv dar esantionat - personajele poarta dialoguri intre diferite scene - nu intelegi nimic
P2:tipfilm2:merge cursiv fara probleme

dar e doar o chestie de rezolvare a problemei
P1:la S295 procesorul face tot ce poate sa redea , la simbio daca nu poate reda sare secvente (destul de mari)
P2:pe tv-ul mai mare s-a vazut clar diferenta de calitate: S295 foloseste un soft performant dar mai lent,
simbio reda mai rapid cadrele dar cu pretul calitatii:marginile tremura, nuantele sunt pixelizate cu aspect de zgomot.Imaginea este vizibil  mai buna (ce expresie) pe S295.

Acum un semn de intrebare:procesor simbio = 27MHz ;S295=108MHz;
Memorie simbio=16MB;S295=min 64MB
Cred ca se putea scoate mai mult din echipamentul lui S295.

nu am gasit cauza (parametrul de codare care il supara) pentru sacadari poate interleave-ul
Detalii film1:IMRR 0.37 (uzual 1.00);2vid frames 80msSplit :no (uzual 1 vid f);Video: Divx3-low motion cu 1232kB/s 25fps;Audio MP3 143kB/s VBR / Lame/48kHz
Detalii film2:IMRR 1.00;1vid frame 40ms Split :yes ;Video: Xvid-low motion cu 1906 kB/s 25fps;Audio AC3 320kB/s/48kHz

Atat pe Divx (Xvid) cat si pe DVD calitatea imaginii e mai buna si lipsita de zgomot (moar, umbre etc.)
Enhncer-ul AV e o chestie buna daca urmaresti doar pe TV (mare si fara boxe).
E clar ca S295 nu inghite orice, dar e suficient de compatibil pentru ce am nevoie.
Am sa testez cele doua (5) filme si pe Eboda.

O sa incerc sa vin cu argumente la afirmatia cu TV-ul.(CRT obisnuit / LCD obisnuit).
Daca afirmatiile cu divx-urile nu conving aduc si probe (foto sau chiar AVI).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate