Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DVD DivX Player Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#181
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
DVD-urile  sunt facute pentru a viziona filme in format DVD. Pentru Divx si alte prostii s-a inventat calculatorul. Totusi e bine ca producatorii ofera ca "bonus" si vizionarea Divx-urilor pe DVD.  :lol: Daca nu se inventau playerele DVD cu suport de DivX ma intreb despre ce naiba mai discutam?

#182
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006
Domnul "Mtz" altfel bine intentionat face niste prezumptii cel putin stranii despre interlocutorii lui de discutie si calificarile acestora, ce pot si ce nu pot ei sa modifice. Sincer nu stiu care e interesul lui ... insa haideti sa terminam cu prostiile inainte de a cadea in ridicol. Repet: pe televizor de 82 cm diagonala subtitrarea redata de DVD playerele Panasonic este lizibila fara nici un fel de probleme, diacriticele functioneaza si singura problema este limitarea la formatul de subtitrari MicroDVD (nu am mai incercat altele odata ce l-am gasit). Dureaza cam 30 de secunde ca sa convertesc cu Subtitle Workshop din orice alt format. Imi revine si placuta misiune de a va informa ca la aproximativ un an de la achizitie playerul functioneaza ca nou [rapid/silentios] si nu am avut pana acum nici un fisier divx care sa nu fie redat. Repet, nici un fel de problema de compatibilitate so far.

Cu ocazia implinirii unui an in functie, playerul va fi avansat in grad in camera copilului. Eu intentionez sa vad ce "stie" recorderul Panasonic DMR-EH67EP-K cu 250 GB hdd, HDMI si upscaling. Va tin la curent.

#183
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 TrickyKid, on Dec 8 2007, 00:45, said:

Sincer nu stiu care e interesul lui ...
Interesul meu este ca macar userii de pe forum sa nu se intepe cand fac o achizitie. Si de fiecare data cand gasesc afirmatii pe care eu le consider ca fiind false, reactionez.
Am vazut/citit sute, poate mii de plangeri despre marimea subtitrarilor. Am sute de mailuri primite pe aceasta tema.
Uite aici cum se vede subtitrarea pe diferite playere. Televizorul este tot de 82 si ar fi bine ca playerul tau sa aiba subtitrarea macar ca cea de la Philips sau Panasonic. Dar... am multe plangeri si despre aspectul subtitrarii la aceste 2 playere.
In legatura cu achizitia unui nou player. Mai bine treceai direct la un media center precum Tvix care stie HD nativ. Ai si thread despre el.

enjoy,
Mtz

PS: banuiesc ca parerile despre acel recorder Panasonic vor fi excelente, dar din acest moment capitolul asta nu ma mai intereseaza. Ceea ce am spus pana acum este suficient pentru un om care poate fi rational si sa analizeze inainte de a lua o decizie.

#184
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006
Interesanta scula asta tvix pacat ca nu are si optiune de tuner analogic.
Multumesc mult pentru sfat. Am sa studiez chestiunea si avantajele-dezavantajele aferente.

Inca o data iti spun Mtz respect ceea ce faci si poate ca daca aruncam un ochi aici INAINTE de a achizitiona ma orientam spre un Pioneer. N-as putea spune insa ca mor de ciuda ca am luat un Panasonic ... Pentru cei interesati iata cum arata subtitrarile pe Panasonic S42 [imagine atasata] sper ca de acum incolo alegerea sa se faca in cunostinta de cauza.

Ar trebui poate sa precizez ca imaginea este luata de pe un Samsung CRT Slim 82 cm (evident ca 16:9) pe care am conectat DVD-ul pe video component, fisierul care ruleaza este un DivX destul de mediocru iar subtitrarile sunt format MicroDVD cu diacritice [care sunt vizibile]. Pe plasma se vede la fel, marturisesc ca nu am incercat pe LCD pentru ca nu posed :) .

Attached Files


Edited by TrickyKid, 08 December 2007 - 22:54.


#185
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Foarte bine ca ai pus un screenshot cu subtitrarea, ca sa vada omul cu ochii lui cum arata si nu sa se mai ia dupa o parere sau alta. As avea de comentat asupra ei, dar nu o fac ca sa nu fiu iarasi acuzat de partizanat pentru un anumite playere.
Si eu in locul tau, tot Pioneer as fi luat. Modelele Pioneer fiind cu chipset MTK pot fi modificate cel putin in privinta subtitrarii pentru ca aceasta sa arate ca la posturile TV romanesti pe care eu le consider un standard in calitatea subtitrarilor. Cand vedem un film pe player ne astepam ca subtitrarea sa fie intocmai ca la posturile TV cu care ne-am obisnuit in atatia ani. Toate playerele de pe piata nu sunt in stare de asa ceva, dar cele cu chipset MTK pot fi modificate in aceasta privinta (Panasonic nu are un asemenea chipset, deci nu poate fi modificat).
Totusi, vor trebui facute putin diferit fonturile comparativ cu cele de la TV, deoarece standardul TV foloseste maxim 40 de caractere (de obicei 38) iar subtitrarile de pe net (cele TVQS) contin pana la 44 de caractere. Pentru ca acestea sa incapa pe un rand, fontul trebuie sa fie de tipul "narrow". Fontul creat de mine pentru playere este tot unul narrow, cu inca cateva mici "smecherii".
Am vazut ca ai postat deja pe threadul despre TViX pe care presupun ca l-ai citit in totalitate. Din nou, daca as fi in locul tau as trece direct la un media center capabil de HD. Deocamdata TViX este cel mai bun din lume la ora actuala. Sper sa nu fiu acum acuzat de partizanat si in domeniul media centerelor. Eu am pus acolo intrebarea despre subtitrari, fiind partea care ma interesa si am primit raspuns exemplificativ cu poze, declarandu-ma multumit.

enjoy,
Mtz

#186
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007

 TrickyKid, on Dec 8 2007, 00:45, said:

Eu intentionez sa vad ce "stie" recorderul Panasonic DMR-EH67EP-K cu 250 GB hdd, HDMI si upscaling. Va tin la curent.


Spune-mi, te rog, ai rezolvat problema cu noua achizitie? Daca ai niste pareri cred ca sunt bienvenite si pentru altii. Sincer sa fiu, si pe mine ma bate gandul tot la asa ceva, mai ales ca am senzatia ca mi s-ar potrivi bine la plasma 42PV70. Ar mai fi si playerele Panasonic S97 (1800 RON?!) si S99 (1100 RON). M-as gandi si la TViX, dar nu am PC, si nu stiu din ce i-as putea da semnal de imagine (nu are bloc optic, nu?) si poate ar fi si trecerea prea brusca la o scula de complexitate mare (cel putin pentru un nestiutor si incepator, ca mine).

#187
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Intreaba pe forumul despre TVix daca i se poate atasa o unitate DVD externa (prin USB). Eu cred ca se poate. Daca tot faci un pas, fa-l direct catre High Definition.
Eu nu cred ca e important sa fii in "linie". Daca ai TV Panasonic nu e musai sa iei si dvd tot Panasonic. Daca vrei de firma, poti lua Pioneer.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 17 December 2007 - 13:21.


#188
griegut

griegut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 20.09.2007
Multumesc MTZ! Mai trebuie studiata problema cu TViX, e interesanta. Ai dreptate cu "linia" Panasonic, dar nu imi pare rau decat ca nu pot beneficia si de facilitatea Viera Link... Mai vedem.

#189
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Panasonicul meu S49 a implinit un an de folosire. Merge smooth ca in prima zi.

Modificari ce i-am adus (gratie unui firmware de pe net):

- zone free
- Dolby pro-logic II
- citire mp3 de pe DVD (inainte accepta doar de pe CD)
- multiple setari DNR

Avand in vedere ca nu-l folosesc pt DIVX a fost cea mai buna alegere la 285 lei in 2006.

#190
pierdutu

pierdutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.03.2006

 clausio, on Dec 18 2007, 14:30, said:

Panasonicul meu S49 a implinit un an de folosire. Merge smooth ca in prima zi.

Modificari ce i-am adus (gratie unui firmware de pe net):

- zone free
- Dolby pro-logic II
- citire mp3 de pe DVD (inainte accepta doar de pe CD)
- multiple setari DNR

Avand in vedere ca nu-l folosesc pt DIVX a fost cea mai buna alegere la 285 lei in 2006.
Salutare!
Vad ca ai reusit sa  faci ca Panasonicul tau sa citeasca MP3 de pe DVD. Detin si eu un Panasonic HT 845. Crezi ca as putea rezolva si eu aceeasi problema cu mp3-urile?

#191
satellite

satellite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.01.2008
sal...am si eu un panasonic s42 si nu-mi merg filmele in format dvd. cele originale merg si nici cu divx-urile n-am probleme. am incercat mai multe dvd-uri diferite si unele au mers altele nu. ma poate ajuta cineva?

#192
drgsmax

drgsmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.01.2007
salutare natiune a venit si randul meu sa va cer sfatul,am un sistem home cinema panasonic SC-HT545WE-S, aparatu citeste filmele aprox cam orice muzica in mp3 chiar si de pe dvd,calitate a imgini buna  bla bla...are calitati dar si defecte cum ar fi faptul ca  subtitarea nu merge modificata iar unele formate de subtitrare nu le recunoaste,si zic eu ca nu ar mai avea decodor de sunnet pt unele filme divx(s-a intamplat sa nu aud sunet la unele filme ff vechi)am cautat am vazut ca-s mai speciale panasonic-urile nu prea exista firmware de upgrade dar totusi am gasit ceva ,intrebarea este merita sa incerc sa bag acest firmware si daca se va inbunatati ceva legat de nemultumirile mele>ms anticipat :peacefingers: Panasonic

#193
woyert

woyert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2005
Salut! Am o problema, eu asa o vad, cei de la Panasonic zic ca e normal.
Am cumparat un S33, care la fisierele DivX imi afiseaza imaginea la rezolutia cu care au fost facute, nu face full screen. Cei de la Panasonic zic ca toate playerele lor fac asta.
Este adevarat? Exista o posibilitate de a remedia acest handicap major al Panasonicului?
Personal cred ca au dat cu mucii-n fasole la capitopul asta si nu-l mai recomand nimanui care vrea sa-l achizitioneze ptr a viziona fisiere DiviX. Sucks!!!  :thumbdown: :puke: :thumbdown:

#194
bazbaz

bazbaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2007

 woyert, on Feb 4 2008, 09:57, said:

Salut! Am o problema, eu asa o vad, cei de la Panasonic zic ca e normal.
Am cumparat un S33, care la fisierele DivX imi afiseaza imaginea la rezolutia cu care au fost facute, nu face full screen. Cei de la Panasonic zic ca toate playerele lor fac asta.
Este adevarat? Exista o posibilitate de a remedia acest handicap major al Panasonicului?
Personal cred ca au dat cu mucii-n fasole la capitopul asta si nu-l mai recomand nimanui care vrea sa-l achizitioneze ptr a viziona fisiere DiviX. Sucks!!!  :thumbdown: :puke: :thumbdown:

Eu am un S49 sau S42 , nu imi amintesc exact . Tot asa ... unele filme se vad la rezolutia la care au fost facute, neumpland tot ecranul. "Problema" la dvd-ul meu se rezolva facand "ZOOM". Vezi poate stie si al tau. Daca stie zoom atunci pe buna dreptate ca cei de la panasonic au dat-o cu mucii in fasole :))

#195
drgsmax

drgsmax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.01.2007
legat de problema mea chiar nu se pricepe nimeni?? :( sau nu vreti sa fiti partasi la esec,domunu Mtz un sfat competent va rogggg

#196
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 bazbaz, on Feb 4 2008, 12:00, said:

Eu am un S49 sau S42 , nu imi amintesc exact . Tot asa ... unele filme se vad la rezolutia la care au fost facute, neumpland tot ecranul. "Problema" la dvd-ul meu se rezolva facand "ZOOM". Vezi poate stie si al tau. Daca stie zoom atunci pe buna dreptate ca cei de la panasonic au dat-o cu mucii in fasole :))

Si Panasonic S-53  face la fel deci e clar ca e din softul lor. La filme cu rezolutii mai mici de 640 nu umple ecranul. Se rezolva cu zoom dar pierzi din imagine. bine ca toate fac la fel ca credeam ca al meu are ceva  :lol:

#197
leekee

leekee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.04.2007

 drgsmax, on Feb 4 2008, 13:06, said:

legat de problema mea chiar nu se pricepe nimeni?? :( sau nu vreti sa fiti partasi la esec,domunu Mtz un sfat competent va rogggg
nu ai ce sa-i faci...am si eu un s33 si se intampla acelasi lucru.nu este remediu, dar nu ma deranjeaza, cel putin pana acum...

#198
woyert

woyert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.01.2005

 leekee, on Feb 24 2008, 09:56, said:

nu ai ce sa-i faci...am si eu un s33 si se intampla acelasi lucru.nu este remediu, dar nu ma deranjeaza, cel putin pana acum...

Pe mine ma deranjeaza f. tare si ca aspect si ca idee. Toate "pocnitorile" arata fisierele DivX asa cu trebuie, iar marele brand nema....  :puke:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate