Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

DVD DivX Player Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
237 replies to this topic

#1
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Au fost lansate in Romania pe 15 august si exista deja de vanzare la Panasonic din Unirea.

Preturi: DVD-S295 = 430RON
            DVD-S49  = 700RON

Chipset-ul este Zoran Vaddis 7.

http://www.panasonic...duct.jsp?id=458
http://www.panasonic...duct.jsp?id=459

   Mai mult decat atat nu stiu... dar poate a apucat cineva sa le testeze as fii foarte curios pentru ca sunt in cautare aunui astfel de player si orice parere este binevenita.


Merci anticipat!

Edited by forisc, 24 August 2005 - 13:28.


#2
freesco

freesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2002

forisc, on Aug 24 2005, 13:26, said:

Au fost lansate in Romania pe 15 august si exista deja de vanzare la Panasonic din Unirea.

Preturi: DVD-S295 = 430RON
            DVD-S49  = 700RON

Chipset-ul este Zoran Vaddis 7.

http://www.panasonic...duct.jsp?id=458
http://www.panasonic...duct.jsp?id=459

   Mai mult decat atat nu stiu... dar poate a apucat cineva sa le testeze as fii foarte curios pentru ca sunt in cautare aunui astfel de player si orice parere este binevenita.
Merci anticipat!

<{POST_SNAPBACK}>



Salutare,

Din cate stiu eu, chipset-ul nu este Zoran Vaddis 7 - cred ca este un chipset propietar Panasonic.
Am vazut ca stie si de subtitrari, inclusiv cele cu diacritice. Citeste aproape toate formatele mpeg4.

Daca l-a testat cineva la modul complet ar fi super sa vedem niste rezultate.

#3
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Pai... pana la urma l-am cumparat eu de la Mediagalaxy (4,4 mil)  :naughty: si am apucat sa-l testez cat de cat:

Puncte tari:
- calitatea imaginii este exceptionala (legat la un TV Panasonic TX-29PS2 prin euroscart), mai buna decat la un E-boda 555;
- este foarte rapid (incarca imediat un CD DivX, iar daca pe disc sunt mai multe fisiere trece instantaneu de la unul la altul);
- a citit tot ce am pus in el pana acum (divx/xvid) si nu s-a blocat niciodata;
- pe parte de audio suna mult mai bine decat SB Live-ul de la calculator (legat pe digital la un Receiver Panasonic SAHE70+2 boxe Eltax Concept 400);
- subtitrare cu diacritice (srt,sub, idx, txt) perfect sincronizata si centrata;
- foarte silentios si usor de folosit (interfata si meniuri super);
- merg filme codate cu Qpel
- etc.

Puncte slabe:
- subtitrarea apare pe un fond negru, netransparent si este cam marunta, vizibila insa fara probleme dar ar fi mai confortabil daca ar fi mai mare;
- filmele codate cu "Packed Bitstream" sacadeaza dar se pot "aranja" in 2 minute cu Mpeg4Modifier si merg foarte bine dupa fara pierdere de calitate la imagine;
- filmele codate cu GMC nu merg deloc;
- in User Guide scrie ca se poate modifica pozitia si stralucirea subtitrarii dar cand am incercat nu s-a intamplat nimic...  :console:

Una peste alta sunt foarte multumit de achizitia facuta si sper ca un update de firmware sa rezolve si micile neajunsuri pe care le-am pomenit.

#4
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Aseara am intrat si eu in posesia unui S49 - black - adus, la tipla, de un amic din Germania (plecat sa-si cumpere masina)
Desi i-am dedicat vreo trei ore nu am reusit sa-l fac sa afiseze subtitrarea in limba romana pe divx. Dezavantajul vine si de la faptul ca manualele sunt in limbile deutsch, dansk, svenska si nederlands  la care, spre rusinea mea, am lipsit de la scoala.
Avand in vedere ca nici nu sunt un as in domeniul asta, numai intuitia nu mi-a fost de folos.
Deci va adresez un mare strigat : AJUTOR!

#5
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
@rdesign:  Incearca www.panasonic.co.uk >>>> support >>>> download user manual in engleza. Din ce imi aduc aminte este un Adobe de 1,5M.

Cu bine,

#6
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Din cate stiu eu, primele variante de S49 si S295 nu au avut suport pentru subtitrare deloc... deci singura solutie este un update de firmware...

#7
freesco

freesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2002
Salutare,

eu am un dvd-s49 si citeste super ok subtitrarile in romana (font destul de mic insa).

cred ca se poate face update de firmware pentru cei care au modele care nu vad subtitrarile - tb vorbit insa la Panasonic Romania pentru a afla cum se face update-ul...

forisc, on Sep 9 2005, 09:11, said:

Din cate stiu eu, primele variante de S49 si S295 nu au avut suport pentru subtitrare deloc... deci singura solutie este un update de firmware...

<{POST_SNAPBACK}>



#8
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
O intrebare pentru cei carora le afiseaza subtitrarea: Ce codificare urmeaza dupa model?
Spre exemplu al meu este S-49 EG-K

#9
freesco

freesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2002

rdesign, on Sep 13 2005, 16:06, said:

O intrebare pentru cei carora le afiseaza subtitrarea: Ce codificare urmeaza dupa model?
Spre exemplu al meu este S-49 EG-K

<{POST_SNAPBACK}>


Al meu este EG-S. dar nu cred sa aiba de-a face cu subtitrarea. din cate stiu eu K sunt playerele negre, iar S sunt cele argintii

#10
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005
Pe site-ul panasonic ungar este disponibil up date -ul de firmware. Problema este ca nu stiu limba iar firmware-ul este destinat pentru modelul S 49 E-K  Avand in vedere ca al meu e cumparat din Media Markt din germania si pe cutie scrie panasonic Deuschland, am presupus ca G-ul provine de la Germania.

#11
freesco

freesco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 24.09.2002

rdesign, on Sep 13 2005, 21:51, said:

Pe site-ul panasonic ungar este disponibil up date -ul de firmware. Problema este ca nu stiu limba iar firmware-ul este destinat pentru modelul S 49 E-K  Avand in vedere ca al meu e cumparat din Media Markt din germania si pe cutie scrie panasonic Deuschland, am presupus ca G-ul provine de la Germania.

<{POST_SNAPBACK}>


Am vazut pe site-ul Panasonic din Ungaria si update ptr DVD-S295 si ptr S49...dar totusi parerea mea este sa-i intrebi pe cei din Romania cum se face upgrade-ul aici...ar trebui sa aiba o solutie

#12
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Daca se apasa simultan: 7 (de la telecomanda) + Open/Close (pe DVD) + Pause (pe DVD), playerul afiseaza versiunea curenta de firmware. ;)

Edited by forisc, 23 September 2005 - 10:58.


#13
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

forisc, on Sep 23 2005, 10:58, said:

Daca se apasa simultan: 7 (de la telecomanda) + Open/Close (pe DVD) + Pause (pe DVD), playerul afiseaza versiunea curenta de firmware. ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Thanks.
Am intrebat la relatii clienti Panasonic Romania si au upgrade-ul de firmware. Se pare ca pentru Romania le-au upgradat.
Problema mai este de timp, sa vin in Bucuresti.
Mai am o singura dilema.
Am un amic care lucreaza la un distribuitor de DivX SEG  Medion si Tevion.
Aparatele vin cu subtitrare dar nu recunosc diacriticele. Cind le upgradeaza softul sa afiseze diacriticele, incep sa incarce discurile mai incet si iau comenzile cu viteza mai mica. Softul e adus odata cu aparatele de la producator. Asa ca el ii avertizeaza pe clienti.
Am mai citit ca dupa unele versiuni de upgrade si EBODA 555 a avut probleme cu sunetul.
Ramane de vazut daca il upgradez.
Eventual imi iau o prastie de SEG 570 la 1,5 mil si trag pe el pe DivX iar Panasonicul il tin pentru muzica (concerte).

#14
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005

rdesign, on Sep 23 2005, 21:19, said:

... Cind le upgradeaza softul sa afiseze diacriticele, incep sa incarce discurile mai incet si iau comenzile cu viteza mai mica. Softul e adus odata cu aparatele de la producator. Asa ca el ii avertizeaza pe clienti.
Am mai citit ca dupa unele versiuni de upgrade si EBODA 555 a avut probleme cu sunetul.
Ramane de vazut daca il upgradez.
Eventual imi iau o prastie de SEG 570 la 1,5 mil si trag pe el pe DivX iar Panasonicul il tin pentru muzica (concerte).

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji... nu devine lent si nici alte probleme nu sunt.
Mergi sa te convingi la Panasonic (Unirea Shoping Center) pentru ca exista unul care functioneaza in magazin.

BAFTA!

#15
forisc

forisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2005
Un review complet si nu numai...: http://members.chell....schuitemaker1/

#16
rdesign

rdesign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 28.08.2005

 forisc, on Oct 18 2005, 16:22, said:

Un review complet si nu numai...: http://members.chell....schuitemaker1/
@ florisc - Laudabil demersul tau de a posta acest link.

Eu insa probabil ca am un DVD S-49 facut pentru nemti, cu capul tare, carora nu le trebuie afisarea versiunii de firmware. Am apasat in toate modurile de simultaneitate tastele 7-pause-open/close, fara nici un rezultat insa.

#17
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
desi i-am spus sa ia un sony, un prieten a vrut panasonic si a cumparat un sistem -HT535, toate bune si frumoase dar nu stie sa citeasca toate tipurile de subtitrare si nici formatele video pe care le-a amintit forisc mai sus, stiti cumva un update de firmware pe undeva? mersi mult

#18
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004
Mi-am luat si eu ieri un S295. E Ok, dar nu stiu ce sa fac cu subtitrarea. Ati reusit sa faceti caracterele mai mari? Daca da cum?

Merci

Bogdan

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate