Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Obiective ce nu tb. ratate in California, Arizona si Nevada

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Salutare,

In 2 saptamani o sa plec intr-o deplasare cu serviciul in Santa Clara pe o perioada de 3 maxim 4 luni.
Ca idee generala mi-am propus sa nu ratez Las Vegas-ul, San Francisco, Los Angeles, Yosemite, barajul Hoover, Grand Canion.
Cei care aveti recomandari despre obiective chiar si mai putin cunoscute dar care credeti voi ca merita vizitate nu va sfiiti sa postati.Chiar si in locatiile enumerate mai sus nu am foarte mare idee despre ce trebuie neaparat vazut asa ca, astept pareri.
Ca si timp pt aceste mici excursii o sa am week-end-ul(vineri-pranz pana duminica seara) si acolo unde trebuie neaparat vinerea si eventual si lunea (distante mari gen Las Vegas).

Multumesc anticipat.

#2
Consigliero

Consigliero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 10.11.2010

View Postbela, on 21st January 2011, 10:57, said:

Salutare,

In 2 saptamani o sa plec intr-o deplasare cu serviciul in Santa Clara pe o perioada de 3 maxim 4 luni.
Ca idee generala mi-am propus sa nu ratez Las Vegas-ul, San Francisco, Los Angeles, Yosemite, barajul Hoover, Grand Canion.
Cei care aveti recomandari despre obiective chiar si mai putin cunoscute dar care credeti voi ca merita vizitate nu va sfiiti sa postati.Chiar si in locatiile enumerate mai sus nu am foarte mare idee despre ce trebuie neaparat vazut asa ca, astept pareri.
Ca si timp pt aceste mici excursii o sa am week-end-ul(vineri-pranz pana duminica seara) si acolo unde trebuie neaparat vinerea si eventual si lunea (distante mari gen Las Vegas).

Multumesc anticipat.
Ce mi-as dori un serviciu ca al tau  :coolspeak:  
Vrei sa facem un schimb ?
Tu colegiu , eu California  :naughty:

#3
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Da, as face schimb dar daca s-ar face un update si la varsta.
Sa revenim... :D

#4
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Sunt multe locuri de vizitat...THE RONALD REAGAN PRESIDENTIAL FOUNDATION & LIBRARY si GETTY MUSEUM le recomand  eu,ambele  fiind in apropiere de Los Angeles. Pe site-urile oficiale  o sa gasesti amanunte  si in felul acesta vei decide daca merita sa le treci pe lista obiectivelor sau nu.

#5
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Sa mergi pe coasta spre nord dinspre LA e foarte fain. Mie Santa Barbara mi-a placut de exemplu foarte mult, e si foarte aproape de LA.
Palm Springs mai e destul de aproape. Poti sa bagi o cazare acolo cand mergi spre Las Vegas. Din Palm Springs poti sa urci la Mount San Jacinto cu o telecabina a carei cabina se si invarte in timp ce rci, astfel incat oricae sa poate face poze in orice directie. Cand ajungi sus, daca mergi in aprilie cum am fost noi, gasesti zapada pe platoul din varf, pe cand jos, de unde pleaca telecabina, este desert.
Mai poti sa vizitezi ceva izvoare si peisaj desertic pe langa Palm Springs. Noi am mers chiar pe jos pe poteca pana la Mouse Tank si mai departe, la mina parasita a nu stiu cui. Mina nu a meritat, niste tevi ruginie si ceva cutii de conserve de fasole macate cu tarusi ca fiind antichitati!
Death Valley e prin zona si merita vizitata. E cel mai jos punct din SUA, poti sa vezi si un desert acoperit cu sare, diverse formatiuni de roci, de diferite culori, functie de cum bate soarele pe ele. Mai gasesti chiar si cate un orasel parasit!
Poate merita si un drum spre San Francisco, tot asa cu o cazare pe la mijloc.
17 mile drive e foarte OK, pe drum, peisaje foarte frumoase. Tot spre SF mai poti sa vizitezi ceva misiuni catolice vechi, de pe vremea spaniolilor, cum ar fi San Luis Obispo. Daca vezi insa semne spre ramasite de sate indiene arhaice prin zona, nu te duce. De obicei sunt doua-trei pietre pe care ei le numesc cu mandrie vestigii arheologice, dar care nu arata a nimic.  
Monterey mai e foarte frumos, cu acvariul in special.
Mai sus de Grand Canyon mai sunt si alte canioane frumoase, cum ar fi Zion si in special Bryce Canyon.Noua ne-a placut foarte mult la Bryce C., poti sa cobori pana jos, daca ai chef, poti sa inchiriezi si un cal! Peisajul e absolut extraordinar.

#6
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
@Piti: Multumesc mult pt ponturi si detalii. O sa includ cat se poate in itinerariul meu.

#7
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Poate va folosi si altora.
Eu am gasit destule idei interesante.

Visit California

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbela, on 21st January 2011, 12:57, said:

In 2 saptamani o sa plec intr-o deplasare cu serviciul in Santa Clara pe o perioada de 3 maxim 4 luni.
Ca idee generala mi-am propus sa nu ratez Las Vegas-ul, San Francisco, Los Angeles, Yosemite, barajul Hoover, Grand Canion.
Cei care aveti recomandari despre obiective chiar si mai putin cunoscute dar care credeti voi ca merita vizitate nu va sfiiti sa postati.Chiar si in locatiile enumerate mai sus nu am foarte mare idee despre ce trebuie neaparat vazut asa ca, astept pareri.
Ca timp pt aceste mici excursii o sa am week-end-ul(vineri-pranz pana duminica seara) si acolo unde trebuie neaparat vinerea si eventual si lunea (distante mari gen Las Vegas).

Salutare !

Îmi pare rău că te duci la muncă, era mai frumos dacă te duceai doar pt. turism  :) .

Ai o hartă bună a Californiei ? Dacă nu, vezi că am zis câte ceva despre atlasul AAA la topicul "cu masina prin SUA, de la vest la est", la Turism auto.
Eu am pierdut multe nopți planificând excursii pe baza atlasului (sunt trecute și unele obiective turistice). Am multe de spus, dar mi-e să nu te induc în eroare.

Aștept răspuns, ca să văd cum te pot ajuta.

Sănătate și toate cele bune !

#9
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
O sa ma uit acolo si, te rog, impartaseste-mi recomandarile tale in masura in care timpul iti permite.

Multumesc.

#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbela, on 26th January 2011, 15:20, said:

O sa ma uit acolo si, te rog, impartaseste-mi recomandarile tale in masura in care timpul iti permite.

La topicul respectiv vorbeam doar despre atlasul AAA.
Fără să ai harta în față va fi mai greu. O să încerc la noapte să scanez câteva bucățele de hartă și apoi să le uploadez. Dar tot va trebui să-ți cumperi una.
Oricum, va mai trebui să cauți pe net detalii despre obiective, ca să vezi poze, să vezi dacă te interesează sau nu.

În altă ordine de idei, să înțeleg că vei avea o mașină la dispoziție, nu ?

Sănătate și tcb !

#11
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Da, vom avea masina inchiriata fara limita de mile sau benzina.
Limita va fi doar timpul si puterea de a conduce.

Multumesc.

#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbela, on 26th January 2011, 16:04, said:

... vom avea masina inchiriata ...

Salutare !

Văd că vorbești la plural. Să înțeleg că veți fi mai mulți colegi de serviciu acolo ?

Am scanat azi-noapte de pe atlas, dar din păcate nu pot uploada jpg-urile (nici acuma nu merge).
Oricum, am localizat Santa Clara pe hartă. Practic, voi veți fi chiar la sud de San Francisco. Sunt multe de văzut, chiar în zonă, dar până nu reușesc să uploadez harta regiunii (San Francisco area), o să mă limitez deocamdată la ce aș vedea eu (dacă aș fi în locul tău) în San Francisco.

Evident, e de vizitat insula Alcatraz.
Apoi e de văzut De Young Fine Arts Museum (pe mine mă interesează arta - sunt expuse picturi de Monet, Renoir, Van Gogh, Dali etc, sculpturi de Rodin etc).
Asian Art Museum e cel mai mare muzeu de artă asiatică din emisfera vestică (eu l-am văzut pe cel din Corfu town și m-a impresionat).
Nu poți fi în Sn Francisco fără să vezi Cable Car Museum (tramvaiele alea inconfundabile).
San Francisco Zoo iar e de văzut; ca și Aquarium of the Bay (aflat pe Pier 39).
Un obiectiv impresionant este National Maritime Museum, pentru vasele și submarinele de război.

Mie mi-ar place să văd și focile de pe Seal Rocks Beach (din Golden Gate Park - pe coasta Pacificului, la SV de Golden Gate bridge). Și nu în ultimu' rând aș admira podurile Golden Gate și Bay Bridge, ba chiar aș vrea să conduc mașina pe ele și să filmez în același timp.

M-aș plimba printre zgârie-norii din downtown și în special în jurul Coit Tower.

Ar mai fi de văzut Muir Woods National Monument (unde se pot admira copacii imenși în timp ce te plimbi pe trasee marcate în circuit - la câteva mile N de oraș).

Eu astea le-aș face în San Francisco. Evident, mai sunt și alte locuri interesante. Evident că tu alegi ce și cum.

Revin cu obiective din împrejurimi și mai îndepărtate (după ce reușesc să urc ce am scanat).


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 January 2011 - 14:08.


#13
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Multumesc mult pentru pont-urile detaliate.Or sa imi fie de mare ajutor.
Vom fi 2 colegi acolo.Probabil o sa ne mai invartim si in Nevada si Arizona atat cat se poate asa ca daca ai ceva "must see" pe acolo, nu ezita.

O zi frumoasa.

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 27th January 2011, 14:05, said:

... Revin cu obiective din împrejurimi și mai îndepărtate ...

Salutare !

Cu chiu, cu vai și cu hei rup am reușit să urc pozele ce reprezintă bucăți de hartă.

Așaaa ...
Acum câțiva ani m-am delectat cu planificarea mai multor excursii în SUA, printre care o excursie cu baze la San Francisco și Sonora, o alta cu bază la San Bernardino, o alta cu bază la Redding (toate 3 în California, evident), și o a patra cu bază undeva lângă Lake Tahoe (cu vizite în jurul lacului - California și Nevada).

Așa cum stai tu (Santa Clara), făcând miniexcursii la sfârșit de săptămână poți să vezi tot ce-ți dorești.
În zona San Francisco, în afară de ce se poate vedea în oraș, eu extrăsesem următoarele obiective:
- Big Basin Redwoods State Park - cel mai vechi parc statal din California - trasee prin păduri cu Sequoia (la V de Santa Clara);
- Castle Rock State Park - la fel;
- Winchester Mistery House (în San Jose);
- Mission Santa Clara de Asis (asta am scos-o acum);
- Henry Coe State Park - parc mare, cu teren variat, munte, văi, canioane, cascade (la SE de San Jose);
- Mount Diablo State Park (la E de Oakland);
- Six Flags Discovery Kingdom Marine World - parc de distracții (la E de Vallejo);
- mai notasem câteva parcuri statale "eventual de văzut" la nord de San Francisco, între Santa Rosa și St. Helena (Annadel, Sonoma, Jack London, Robert Louis Stevenson, Bale Grist Mill, Sugarloaf Ridge, Bothe-Napa Valley).
Și mai sunt multe parcuri și mai la sud de Santa Clara.
Evident, se pot face vizite scurte la Sacramento (capitala Californiei - aici urma să mă documentez) și în peninsula Monterrey (pt. acvariu și peisaj - e plin de terenuri de golf).

În zona Yosemite National Park și Gold Country, aveam notat așa:
- Yosemite National Park - nu mai detaliez, e și-n planul tău;
- Mono Lake - lacul "mort" (la E de Yosemite);
- Bodie State Historic Park - ghost town (la E de Yosemite și la N de Mono Lake, lângă orășelul Bridgeport);
- Devils Postpile National Monument - un versant format din coloane prismatice de bazalt gri-închis, cam ca Detunatele din Apuseni, dar mai mari, și e și o cascadă spectaculoasă (la SE de Yosemite și la S de Mono Lake, lângă orășelul Mammoth Lakes);
- Calaveras Big Trees State Park - pădure cu 2 zone cu Sequoia gigantici; sunt trasee în circuit, marcate (pe drumul 4, la NV de Yosemite, lângă orășelul Arnold);
- Columbia State Historic Park - ghost town repus în valoare pt. turism; poți căuta aur (chiar lângă orașul Sonora);
- Railtown 1897 State Historic Park - muzeu și plimbare cu trenul cu aburi (lângă orășelul Jamestown);
- Indian Grinding Rock State Historic Park - o stâncă "pavaj" cu diverse urme lăsate de indieni (la E de orășelul Jackson);
- Mercer Caverns - peșteră frumoasă (la N de orășelul Murphys);
- Moaning Cavern - peșteră aven (165m) - poți să te cațeri civilizat pe perete sau poți să vizitezi peștera cu ghid (lângă orășelul Vallecito).
Ambele peșteri sunt pe lângă Sonora, unde, după cum vezi, sunt grupate foarte multe obiective interesante.

Dacă baza s-ar pune mai la sud (de ex. Mariposa, dar pt. tine e ok, poți merge într-un week-end), se poate vizita Fresno și King Canyon National Park și Sequoia National Park (lângă Giant Forest Village se poate vizita și peștera Crystal Cave, nu numai arborii gigant - vezi poza). Înainte de a intra în King Canyon NP, pe drumul 180 se află Boyden Cave, o altă peșteră frumoasă (nu apare în poză locația). Atenție, însă, drumul 180 e închis iarna. De fapt, atenție la toate drumurile ce trec prin munți, aproape toate sunt închise iarna.

Din notițele mele o să extrag ce mi s-a părut mie mai important de văzut între Los Angeles și Las Vegas. Tu vii dinspre nord, poți să te cazezi undeva în zonă (Mojave, Bakersfield sau chiar LA) după vizită la Fresno. Apoi să pleci dimineață spre Vegas.
Deci:
- Kern River County Park (imediat la E de Bakersfield);
- Red Rock Canyon State Park - spectaculos, cu stânci de diverse culori - în special roșiatice (pe drumul 14, la 25 mile NNE de orășelul Mojave);
- Pinnacles National Natural Landmark - spectaculos, dar trebuie să ieși vreo 4-5 mile de pe asfalt (pe drumul 178 către Death Valley, la S de orășelul Trona);
- Death Valley National Park;
- Calico - ghost town, cosmetizat pentru turism, poți căuta argint (la E de orășelul Barstow).

Los Angeles nu prea mă interesa pe-atunci, dar cauți tu, spuneai că vrei să mergi acolo.

În ce privește nordul Californiei, zona lacurilor Shasta și Trinity e de vizitat într-un week-end, combinat cu Lassen Volcanic National Park. Cu întoarcere pe coasta de vest prin Redwood National Park și cu parcurgerea Avenue of the Giants. Eu, ca turist, m-aș caza la Redding și aș vizita și Oregon Cave National Monument.
La fel și în ce privește Lake Tahoe. Te duci un week-end să dai cu nasu'. Eu voiam să stau o săptămână la Lake Tahoe, cu trecere în Nevada, la Reno și Carson City.
Oricum, ți-am scanat o hartă cu zona Lake Tahoe.

M-am căznit să scriu corect denumirile în engleză, ca să poți căuta ușor pe "goagăl".
De asemenea, am trecut la fiecare obiectiv orășelul din apropiere, pe care-l găsești ușor pe harta Californiei dacă harta are un index cu toate localitățile (cum spuneam, îți trebuie neapărat o hartă bună).


Sănătate și tcb !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 27 January 2011 - 23:57.


#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 27th January 2011, 23:51, said:

... Pinnacles National Natural Landmark ...

Am uitat de PINNACLES NATIONAL MONUMENT de lângă orășelul Soledad, la SE de Monterrey Peninsula.

Și încă ceva: toate șoselele de pe hărți care sunt dublate cu linie din puncte sunt "scenic route" (drum pitoresc).

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 January 2011 - 02:02.


#16
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
@Ovidiu: iti multumesc din suflet pentru timpul pierdut cu postarea detaliilor si daca mai iti amintesti ceva, in limita timpului tau, te rog sa postezi.

O zi buna!

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbela, on 27th January 2011, 14:59, said:

Probabil o sa ne mai invartim si in Nevada si Arizona atat cat se poate asa ca daca ai ceva "must see" pe acolo, nu ezita.

Salutare !

M-am uitat azi pe net să văd ce zice despre Angel Island State Park (cea mai mare insulă din San Francisco Bay) și mi se pare interesant. Vezi pe google.

Îți mai pun niște hărți și te las să descoperi singur ce ai vrea să vezi.

În Nevada nu e specificat prea clar, așa că îți recomand ca "must see" Valley of fire State Park și Red Rock Canyon National Conservation Area. Ar mai fi de văzut (un pic mai la vest de Red Rock) Mount Charleston și Lee Canyon (bucla formată de drumurile 156, 157 și 158 - vezi harta).

În Las Vegas (în 2002) noi am intrat în mai multe cazinouri-hotel tematice (Excalibur + Luxor ne-au luat o dimineață întreagă, nemai având timp și de Mandalay Bay - unde e acvariul unde treci printr-un tunel de plexiglas și te plimbi printre diverși pești printre care și rechini; am mai fost la Venetian, Treasure Island - unde am filmat bătălia piraților, Mirage, forumul de la Caesars Palace, Paris, Bellagio - unde am filmat fântânile cu jeturi de apă ce se mișcă pe muzică - noi am prins spectacolul pe muzica din Titanic, cu Celine Dion solistă - și MGM Grand - unde eram cazați). Poți să intri la Madame Tusaud Wax Museum (la Venetian) - eu m-am mulțumit să-i fac poză copiei lui Michael "Air" Jordan, care era la intrare, n-am intrat în muzeu, dar pe urmă mi-a părut rău că mă mulțumisem să filmez doar gondolele ce treceau chiar pe sub "Ponte di Rialto". Poți vizita și Liberace Museum - noi n-am avut timp, am stat doar 5 nopți (deci 4 zile pline).

În Arizona sunt prea multe de văzut, iar tu vii de la distanță mare. Ai zis că Grand Canyon e "must see", or asta presupune să vii din California pe I40 până la Williams, un pic înainte de Flagstaff, apoi să faci stânga spre Grand Canyon Village. Vorbesc de o excursie separată de cea la Las Vegas. Dacă vrei să le cuplezi într-una singură, atunci va trebui să tai de pe listă foarte multe obiective. Mă rog, tu ești "șeful"  :) . Cine te poate opri să faci mai multe excursii la Las Vegas, ai timp, doar sunt minim 3 luni, deci minim 12 week-end-uri !

Există și varianta să faci din Las Vegas o excursie cu avionul (mai ieftin) sau cu elicopterul (scump) la Grand Canyon. Noi am preferat elicopterul, a fost de vis. Însă data viitoare vom merge cu mașina, ai mult mai multă libertate. Cum spuneam și la topicul de la Turism auto, malul sudic îl voi vizita în excursia cu bază la Flagstaff. Mai am planificată și o altă excursie cu bază la St. George sau Hurricane, în Utah, în care voi vizita și malul de nord al Grand Canyon, cu oprire pe drum la Pipe Spring National Monument.

Apropo, între San Jose și Las Vegas sunt 858km (533mile), care se fac lejer într-o noapte (ca să nu pierzi ziua de week-end). Ți-a trecut cumva prin minte să vezi și ceva din Utah ? Nu de alta, dar de la Las Vegas la St. George sunt 111mile (178km) pe Interstate 15, iar Zion National Park e imediat la E de Hurricane, și Cedar Break National Monument, ba chiar și Bryce Canyon National Park se pot atinge într-un circuit de o zi din Las Vegas. Sunt "must see". Eu ți-am pus o bucată de hartă cu sud-vestul statului Utah, așa, pt. orice eventualitate.

A, încă ceva: pe hărți, toate localitățile scrise cu roșu oferă cazare, cele cu negru nu. Iar atlasul meu e din 1994.


Sănătate și spor la căutările pe google !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 29 January 2011 - 03:31.


#18
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 28.04.2006
Mi-ai dat de munca... :D

Multumesc mult pentru detalii si o sa studiez si posibilitatea de a vizita ceva in Utah.

O zi frumoasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate