Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Experienta legata de constructia si locuirea intr-o casa din lemn ?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
klimm01

klimm01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.10.2010
Sa dau o dovada de intelepciune desi e off topic; desi de-a lu' Bulescu, Buleala nu e Bulangiu.  :lol:

Sper ca ti-am dat de rumegat putin , te rog tine-ma la curent cu ce hotarasti sa  faci  inainte de a face,sa nu o bulesti :peacefingers:

apropos; am un alt higro, de vreo 3 zile il tin sub observatie; in parterul de busteni am 42% cam tot timpul, la 24C iar in mansarda am 50% . In parter am doar lemnele si ceva masti de gips dublu si cvadruplu pe la instalatii si doua  dulapuri incastrate, iar sapa e imbracata in epoxi deci, nu se pune

#110
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postklimm01, on 2nd February 2011, 18:49, said:

Sper ca ti-am dat de rumegat putin , te rog tine-ma la curent cu ce hotarasti sa  faci  inainte de a face,sa nu o bulesti :peacefingers:

apropos; am un alt higro, de vreo 3 zile il tin sub observatie; in parterul de busteni am 42% cam tot timpul, la 24C iar in mansarda am 50% . In parter am doar lemnele si ceva masti de gips dublu si cvadruplu pe la instalatii si doua  dulapuri incastra te, iar sapa e imbracata in epoxi deci, nu se pune
am eu ce am impotriva foliilor (bariera de vapori)... pana la urma o sa fac ce trebuie :) !

sigur este umiditatea asa cum zici?!...casa cand este facuta; este locuita in permanenta? si n-ai folii,zici...

hai sa fiu sincer pana la capat; eu sunt un om sarac... si stii ce fac oamenii saraci?! in loc de o casa, isi fac doua! :lol: ... asa am si eu;una mica in care locuiesc si una mare la care tot lucraz la ea.
am facut o casa mica-tot din lemn sa scap de chirii( bucatarie baie si dormitor);...insa nu pe structura care ti-am zis-o....vata de 10 si polistiren de 10...cu pod ventilat (rece) si tavanul tavanul casei este de izolat cu 10cm de vata+un rand de scandura....este normal sa pierd toata umiditatea si sa n-am probleme cu ea in lemn...
nu ma grabesc cu casa mare...am toate materialele (cu exceptia izolatiei ext)...inst. sunt trase; nu mai este multa cheltuiala... insa, inca mai analizez niste lucruri.

de exemplu...am tubulatura ptr ventilatie si aer rece(vara) sau cald(iarna), pe care doresc sa o fac in casa; vin din put cu ea (put care-i in beci)... temperatura si umiditatea sunt constante acolo...(verificate)...
dar nu-i topicul care intereseaza aici.

cine-i interesat  : sapa din rumegus...am probat-o si turnat-o si pot da sugestii ; ventilatia care vreau s-o fac exclusiv cu tiraj natural(cu reglarea temp si umiditatii ) cred ca ar trebui sa disc pe alt topic.

aici, ce-i de retinut:
atentie daunatorii...carii si soricei
-de carii-scapi inlaturand toata coaja de pe lemn si folosind solutii antiseptice...cariile cand rod se aude de te trezeste din somn (daca ai somnul mai usor)
-soriceii-iarna intra in special si f. rar vara cand este f. secetosa- astia-s cei mai stresanti... cum ii poti evita; in primul rand nu le lasi locuri de acces...daca au vreo intrare, scapi de ei cu o pisica harnica sau cu otrava.

-problema umiditatii din timpul iernii, necesara confortului si sanatatii proprii....care se rezolva cel mai usor prin montarea barierei de vapori ( ca eu caut alte solutii, asta-i alte problema!)

lemnul nu trosneste aiurea noaptea cum zic unii-si chiar daca se mai aude cateodata, nu te sperie sau deranjeaza...
intradevar izolatia fonica intre etaje este inferioara fata de casele clasice din zidarie si placa turnata din beton.

#111
klimm01

klimm01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.10.2010
Asa este , doar nu bat campii, ca n-as avea de castigat nimic.
Evident ca uneori am senzatia ca ar putea fi mai multa umezeala si atunci completez cu o bere :)
Cand mi s-a stricat higro vechio nu am sesizat si arata pe la 20, citind si ce scriai tu , mi se uscase gatul :) chiar acum am 41% ,  afara este peste 80%, temp -15 C
casa e din Busteni 30cm (la mijloc)  si nu are, logic, nici o folie pe parter ci doar la mansarda, cred ca ai citit descrierea sandwichului meu  pe acest post.  Am dat ceva detalii despre casa pe doua topicuri  unul despe case din busteni necalibrati si inca unul despre "log cabins " nu am linkurile la indemana. nu sunt posturi deschise de mine  dar oamenii intrebau in esenta daca poti locui intre busteni si m-am simtit obligat sa confirm de vreme ce locuiesc in ea. Nu te gandi ca bustenii sunt uzi ca i-am tinut 4 ani inainte de constructie , sub copertina, deci umezeala e ok pt ca si casa e etansa.
repet , la mansarda am peste tot gips dublu pt masa termica. La noi nu am gasit dar la nemti knauf  vinde si  placa de 4 cm


Despre  folii; instinctul tau nu greseste tare cind nu le iubesti dar sunt necesare in anumite locuri .Puse prost, poti obtine contrariul si poti dauna casei si celor ce o locuiesc. E literatura gramada doar rabdare sa fie. In esenta folia antivapori pe care standardele nemtesti o recomanda absolut impermeabila si grosuta(ai vazut pe diagrame poate ca apare la 0.5 mm si nu ma lasa sistemul sa o fac mai subtire) la noi o gasesti f bine sub forma de folie de sera de 0,2 (daca e mai groasa , e mai bine) cele scumpe vandute de firme cu traditie, ajung la  peste 1E/mp , sunt bune si rezistente la solicitari pe timpul constructiei.Esential este ca folia sa fie ETANSA altfel ai facut munca degeaba. etansarea se face si pe contur, cu placa dintre niveluri, nu se lasa atarnand. de obicei firmele care vand,folia , au si documentatii de detalii. Lipiturile la PE sunt problematice deci daca poti doar dintr-o bucata si pliata unde ai plus, e si mai bine. Lipirea cu asa zisa banda de alu de 10 cm e frectie la piciorul de lemn respectiv  tine  cava ani dar pana la urma se poate desface.
Am vazut intr-o mansarda cum unu a facut economie taind frumos ambalajul de la vata si punand prin suprapunere acele bucati de folie,(cate 20 cm suprapunere nu zece ca altii mi-a explicat meseriasul  :) ) mi-a aratat ca nu se vede nimic prin ele, deci e ok ! Pai nu e ok cata vreme aerul nu stie ca nu se vede si trece ca un nesimtit.  
Treaba cu folia de la exterior e cam asa. Este de fapt o folie antivant cu rolul de a interzice miscarea masiva a aerului in izolatia de vata, lucru care ar raci casa. Din acest motiv ea este o folie care permite DIFUZIA aerului(miscare lenta) si implicit permite in timp vaporilor de apa sa iasa si izolatia sa se usuce pt ca in sezonul rece umezeala la partea int a foliei apare  invariabil daca la prima folie (antivapori) ai neetansari .

Gipsul in sine poate constitui o buna bariera de vapori cata vreme ai etansat tot ce se putea . vezi posturile mele anterioare pe tema asta.

#112
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postbuleala, on 2nd February 2011, 18:14, said:

in fond, daca am gresit cu ceva , am facut-o pe banii mei si la mine acasa... toate cararile nebatute le-am facut la mine, nu la altii.

Tocmai de aceea am apreciat sinceritatea. :peacefingers:

#113
gsilaghi

gsilaghi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2010
am urmatoarea dilema: trebuie sa comand materialul lemnos pentru sarpanta.
in proiect spune ca trebuie sa fie la umiditate max 12%
lemnul (neuscat) in zona clujului se vinde intre 400-450 mc
un furnizor il usca in uscatorie 1 luna si il da cu 750.

intrebare: merita diferenta de pret?
lemnul va fi utilizat exclusiv pentru sarpanta, iar acoperisul va fi de tabla.
ce se poate intampla daca nu se respecta umiditatea din proiect? care pot fi costurile ulterioare?

#114
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postgsilaghi, on 16th February 2011, 22:24, said:

am urmatoarea dilema: trebuie sa comand materialul lemnos pentru sarpanta.
in proiect spune ca trebuie sa fie la umiditate max 12%
lemnul (neuscat) in zona clujului se vinde intre 400-450 mc
un furnizor il usca in uscatorie 1 luna si il da cu 750.

intrebare: merita diferenta de pret?
lemnul va fi utilizat exclusiv pentru sarpanta, iar acoperisul va fi de tabla.
ce se poate intampla daca nu se respecta umiditatea din proiect? care pot fi costurile ulterioare?
nu iti fa iluzii.lemn de sctiune mai mare de 10x10 ni nu se poate usca in uscator si nimeni nu se ocupa de asta.la scandura se poate 12% dar utilizata in conditiile de santier,ajunge oricum lejer la 16-18%.
E o poveste ca il usca 1 luna pentru ca este toatl neeconomic.mergi si taie un lemn din asta uscat si masoara in interior umiditatea,garantat nu este sub 16%.

#115
maneanec

maneanec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.01.2011
Pentru o sarpanta , o umiditate de 18 % e multumitoare.

Edited by maneanec, 17 February 2011 - 11:22.


#116
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postmaneanec, on 17th February 2011, 11:13, said:

Pentru o sarpanta , o umiditate de 18 % e multumitoare.
e chiar perfecta,doar ca nu-si justifica pretul dublu fata de cel verde...,doar daca ar fi laminat

#117
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postgsilaghi, on 16th February 2011, 22:24, said:

am urmatoarea dilema: trebuie sa comand materialul lemnos pentru sarpanta.
in proiect spune ca trebuie sa fie la umiditate max 12%
lemnul (neuscat) in zona clujului se vinde intre 400-450 mc
un furnizor il usca in uscatorie 1 luna si il da cu 750.

intrebare: merita diferenta de pret?
lemnul va fi utilizat exclusiv pentru sarpanta, iar acoperisul va fi de tabla.
ce se poate intampla daca nu se respecta umiditatea din proiect? care pot fi costurile ulterioare?

Nu va fi sigur uscat complet, daca este de sectiune mare mai ales.

Dar este mai usor de protejat ( foc, cari, mucegai, etc) decit unul ud fleasca ( asa cum sint cele de la depozitele de cherestea)
In plus, daca e cit de cit uscat poti sa vezi tendintele de incovoiere, crapare, etc.

deci e o moneda cu doua fete!

#118
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
pt ca tot discutati despre case de lemn inseamna aca ati studiat fenomenul foarte mult. de aceea va rog sa-mi trimiteti si mie, fie pe acest topic fie PM(cred ca cel mai bine) planuri ale caselor HUF. ma intereseaza mult dispunerea si conceptul lor in ceea ce priveste compartimentarea interioara(nu mai zic de structura, ca ma ia raul cand vad ce calitate a lemnului este prezenta acolo)

Multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta.

iar in legatura cu pretul unei case din lemn, am primit o oferta pentru structura din lemn stratificat de la o firma specializata in astfel de proiecte(gen Huf) - 100.000 ron fara TVA doar structura(pana in 200mp, P+M). fara montaj. destul de mult pentru un om ce vrea sa cheltuiasca mai putin de 50.000euro pentru o casa.

Edited by Alxdava, 17 February 2011 - 21:43.


#119
klimm01

klimm01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.10.2010

View PostAlxdava, on 17th February 2011, 21:38, said:

pt ca tot discutati despre case de lemn inseamna aca ati studiat fenomenul foarte mult. de aceea va rog sa-mi trimiteti si mie, fie pe acest topic fie PM(cred ca cel mai bine) planuri ale caselor HUF. ma intereseaza mult dispunerea si conceptul lor in ceea ce priveste compartimentarea interioara(nu mai zic de structura, ca ma ia raul cand vad ce calitate a lemnului este prezenta acolo)

Multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta.

iar in legatura cu pretul unei case din lemn, am primit o oferta pentru structura din lemn stratificat de la o firma specializata in astfel de proiecte(gen Huf) - 100.000 ron fara TVA doar structura(pana in 200mp, P+M). fara montaj. destul de mult pentru un om ce vrea sa cheltuiasca mai putin de 50.000euro pentru o casa.

de unde altundeva planuri ale caselor Huf  decat de la http://www.hufhaus.de sau www.huf-haus.com?
Huf este o firma care face acest gen de case  si a pus la punct respectiva tehnologie de prefabricare.
O casa Huf, nu este ieftina, intretinerea sa, de asemenea nu poate fi ieftina prin perspectiva consumului de energie.

Esential este ca structura sa nu-si schimbe usor dimensiunile si forma pentru a putea ramane etansa deci, lucrul cu lemn de calitate ,stratificat, este esential. Avand in vedere suprafetele vitrate uriase, trebuie oricum sa cauti oferta de ferestre extrem de bine izolate(profilul pasiv de la rehau ar fi o posibilitate) iar sticla tripla cu kripton ar trebui sa fie limita minima  a calitatii,avand in vedere pierderile de caldura prin ferestre in general.
Pentru o mai buna izolare, ar putea fi folosit nanogel  care nu este  transparent ci  translucid la o grosime de 50 -100 mm (cu pierderea progresiva a luminozitatii) si asigura o izolare termica  superioara la un pret pe masura, tehnologia fiind inca scumpa.
Panourile opace(peretii), se izoleaza intre 0,2-0,1 w/mp*K pentru a compensa pierderile prin sticla, la fel si acoperisul,in jur de 0,1 w/mp*K.  Un lucru important, in rame ferestrele si panourile opace, trebuie montate cu garnituri elastice(de obicei poliuretan cu impregnare acrilica) Daca cei care ar urma sa faca montajul iti ofera solutia cu spuma, e semn ca ar vrea sa lucreze dar nu prea stiu ce fac.
Toate aceste cheltuieli up front fac  o astfel de casa ( cu suprafete vitrate mari) scumpa.  Ferice de cei ce si-o permit :)

Intr-o masura mai mare sau mai mica. exista firme care imita respectivele case. Problema , ca la orice lucru  imitat este ca se preia aparenta iar problemele de fond raman nerezolvate. Asadar, atentie cu astfel de case facute dupa ureche.
Eu zic ca ai primit o oferta corecta pentru structura respectiva daca include si  acoperisul pana la astereala inclusiv(de obicei invelitoarea nu intra in pret). la 200 mp, ai 125euro/mp. de aici, incep in sa cheltuielile adevarate ca sa poata fi locuita si sa aiba un consum rezonabil de energie.

Pe ansamblu, presupunand ca ai reusit sa treci peste problema banilor, si toate problemele tehnice,  senzatia de outdoor living este fantastica, si ai nevoie de un lot marisor ca sa o poti valorifica(o banda de 10 m latime de jur imprejur,  cu o vegetatie bogata,ar fi binevenita) Am fost in doua astfel de case. zambeam incontinuu cat am stat acolo.

Edited by klimm01, 19 February 2011 - 14:19.


#120
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostAlxdava, on 17th February 2011, 21:38, said:

pt ca tot discutati despre case de lemn inseamna aca ati studiat fenomenul foarte mult. de aceea va rog sa-mi trimiteti si mie, fie pe acest topic fie PM(cred ca cel mai bine) planuri ale caselor HUF. ma intereseaza mult dispunerea si conceptul lor in ceea ce priveste compartimentarea interioara(nu mai zic de structura, ca ma ia raul cand vad ce calitate a lemnului este prezenta acolo)

Aici se discuta despre asa ceva

http://forum.softped...t...4005&st=120

Si eu am oftat cind am vazut la Grand Design acea casa Huf.
Dar se potrivea perfect in padurea de fag ce o inconjura!!!!! :peacefingers:

Cind am intrebat de preturi.....

Asa ca am zis : da' ce, un colt vitrat spre S, pe o latura 4 ferestre de 115cm latime, pe cealalta 3 de 80, toate inalte de 235 cm inaltime (separate doar de stilpii din lemn), arata mai rau? Sau imi diminueaza din panorama?!
Sau ma costa atit de mult ( mai ales cind construiesti singur)?!

In rest, daca vrei poti!

#121
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
ce ma intereseaza pe mine sunt doar planurile  caselor. adica numai compartimentarile interioare. deci daca are cineva planuri va rog sa mi le transmiteti.

adica altele decat cele de pe site-u oficial.

multumesc!

Edited by Alxdava, 19 February 2011 - 22:13.


#122
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostAlxdava, on 19th February 2011, 22:05, said:

ce ma intereseaza pe mine sunt doar planurile  caselor. adica numai compartimentarile interioare.

La orice casa compartimentarea interioara este strins legata de fatada/vitraj.
Deci, chiar daca faci rost de compartimentarea lor, fara posibilitatea de a reproduce si fatadele de sticla nu rezolvi nimic.

Parerea mea. :peacefingers:

#123
klimm01

klimm01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.10.2010

View PostAlxdava, on 19th February 2011, 22:05, said:

ce ma intereseaza pe mine sunt doar planurile  caselor. adica numai compartimentarile interioare. deci daca are cineva planuri va rog sa mi le transmiteti.

adica altele decat cele de pe site-u oficial.

multumesc!

Cojo cel rapid nu greseste,  compartimentarea este o chestiune de preferinte si obisnuinte (ale tale)  si trebuiesc discutate cu un arhitect.
Nici la expo nu au vrut sa-mi dea planuri, m-au invitat in firma dar, cu temele facute, adica ce vreau de la casa. Planurile de obicei nu sunt ale lor ci ale clientilor. Nu stiu daca am vazut mai mult de doua -trei muster-planuri.

Poti obtine spatii mari datorita sistemului de stalpi si grinzi (post and beam system sau fachwerk )  folosit ca si structura de rezistenta .
Retine ca la aceste case, peretii interiori nu sunt portanti deci poti face cam ce vrei tu. Daca stii ce vrei :)

Este un aspect insa, pe care ar fi bine sa nu-l neglijezi; costul ferestrelor sau peretilor de sticla. calculeaza la minim 200 euro /mp ca sa ai o izolare cat de cat. La bugetul de care vorbeai, (50000 euro) ferestrele iti papa cam jumatate din buget.

succese!

#124
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,823
  • Înscris: 30.03.2009
dragii mei, multumesc pentru informatii legate de costuri, dar ingnorati faptul ca ma intereseaza compartimentarea.
am vazut exemple, sunt si pe site-ul oficial al lor, in care suprafetele vitrate sunt mai reduse. sunt convins ca nu toti proprietarii Huf si-au dorit o casa de sticla.

deci astept in continuare planuri cu compartimentari.

multumesc!

#125
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View PostAlxdava, on 20th February 2011, 17:03, said:

deci astept in continuare planuri cu compartimentari.

multumesc!

Exista cel putin o revista romaneasca (O casa pt fiecare) si o multime de reviste/cataloage de arhitectura straine (pe care de exemplu le poti studia gratis la unele din librariile Diverta-cele mari si vechi, din primele malluri bucurestene) unde poti vedea sute, chiar mii  de compartimentari : case mici/mari/clasice/de vacanta din lemn si toate celelalte materiale.
Am petrecut zeci de ore in librariile mentionate, dar mai mult pentru exterioare.

Compartimentarea ar trebui totusi sa o gindeasca un arhitect, caci asta ii este rolul sau fundamental, sa faca o casa functionala pentru clientul dat, cu bugetul dat si cu terenul plus vecinii existenti.

#126
klimm01

klimm01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.10.2010
Alxdava,

nu ignoram ca vrei compartimentari Huf dar este un lucru pe care cred ca nu-l intelegi si-l repet, a spus-o si Cojo ; nu exista compartimentari Huf, ci doar compartimentari . O casa Huf poate avea aceleasi compartimentari cu orice alta casa, prefabricata sau zidita la fata locului, ca-i spune Kampa sau cum i-o fi spunand. Depinde de nevoile proprietarului.  

Esti doar curios cum poate fi compartimentata? nu prea ai limitari

Pe mine m-ai facut curios  si te-as ruga sa ne explici motivul pentru care vrei planuri Huf. Presupunand ca nu vei gasi astfel de planuri, poate totusi gasesti o alta rezolvare aici daca expui problema ta in esenta ei si nu rezolvarea asa cum   ti-o imaginezi/doresti  tu.  

Banuiesc ca de asta te afli aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate